خانه / ویژه ها / یک لوستر دیواری با طرح حباب لامپ چوبی بسازید

یک لوستر دیواری با طرح حباب لامپ چوبی بسازید

ترکیب چوب و نوار LED برای ساخت چراغ تزیینی ایده بسیار خوبی است. این لامپ دیواری و چراغ تزیینی نمونه‌های خوبی برای نشان دادن قابلیت های ایده هستند. در این ساختنی باز هم سراغ همین ایده رفته ایم و ساخت یک لوستر دیواری با طرح لامپ چوبی را بهتان یاد می دهیم. برای ساخت این لامپ چوبی باید به چند ابزار نجاری دسترسی داشته باشید اما روش ساخت بسیار ساده است. ساختنی را دنبال کنید.

با قرار دادن نوار LED داخل لامپ چوبی نور به شکل متفاوت و البته زیبایی پخش می شود. همانطور که در تصاویر می بینید این لوستر دیواری در روز هم بسیار زیباست. اگر لامپ های چوبی را تزیین کنید، زیبایی لوستر در روز بیشتر هم می شود.

با تغییر اندازه الگوی لامپ چوبی می توانید انواع چراغ رومیزی، لوستر و چراغ مطالعه را با این طرح بسازید. فقط باید نحوه سیم کشی یا پایه لامپ چوبی را تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

در ادامه لیست قطعات و ابزار پیشنهادی برای ساخت لامپ چوبی را می خوانید. بسیاری از ابزارهایی لیست زیر با نمونه هایی که کارکرد مشابه دارند، قابل جایگزینی هستند.

وسایل مورد نیاز

 • چوب
 • نوار LED 14.4W 12V DC
 • منبع تغذیه ال ای دی (۱۰۰-۲۴۰V AC, 50/60HZ – خروجی: ۱۲VDC, 2.0A)
 • کابل و سیم برق
 • چسب چوب
 • کاغذ سنباده ۸۰ و ۱۲۰
 • نوار کانکتور

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • روتر
 • مته خزینه
 • میخکوب (یا چند میخ ۲۵ میلیمتری)
 • چکش
 • اره فارسی بر
 • مته دریل ۶ و ۱۶ میلیمتری
 • دستگاه لحیم کاری
 • پیچ گوشتی
 • دریل
در ساختنی بخوانید :  با استفاده از تایمر ۵۵۵ یک آمپلی فایر بسازید

گام دوم: لامپ چوبی را بسازید

ابتدا سه تکه چوب با ابعاد ۳۰ در ۲۰ در ۴٫۵ سانتیمتر ببرید. طرح لامپ چوبی را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آن را پرینت کنید. سپس طرح را روی تکه های چوبی که آماده کرده اید، بکشید. می توانید بجای کشیدن طرح روی چوب، آن را سه بار پرینت کنید و با اسپری چسب هر کدام را روی یکی از تخته ها بچسبانید.

ابتدا با اره مویی شکل داخل لامپ چوبی را ببرید. دقت کنید که در این مرحله فقط باید شکل داخلی را ببرید چون اگر بیرون طرح را هم ببرید فضای کافی برای استفاده از روتر را نخواهید داشت.

حالا مته خزینه را با عمق ۴ میلیمتر به روتر وصل کنید و داخل لامپ های چوبی را شیار بزنید. نوارهای LED داخل این شیارها چسبانده می شوند. برای اینکه راحت تر با روتر کار کنید، حتماً چوب را به سطح کارتان پیچ کنید یا آن را با گیره ببندید.

حالا می توانید شکل خارجی لامپ های چوبی را با اره مویی یا اره رومیزی ببرید. سپس لبه های خارجی لامپ ها را سنباده بکشید تا نرم و صاف بشوند.

گام سوم: پایه را آماده کنید

اگر می خواهید از این لامپ های چوبی به شکل لوستر دیواری استفاده کنید، باید این پایه را هم برایشان بسازید تا لامپ ها را از آن آویزان کنید. این پایه را هم می توانید به دیوار و هم به سقف وصل کنید. برای ساخت پایه به تخته های زیر نیاز دارید:

 • چهار تخته با ابعاد ۵۰ در ۲ در ۳٫۵ سانتیمتر – دیواره ها
 • یک تخته با ابعاد ۵۰ در ۱۰ در ۲ سانتیمتر – تخته کفی
در ساختنی بخوانید :  چاپ روی قاب موبایل را در خانه انجام بدهید

بعد از بریدن تخته ها، پایه لوستر دیواری را مطابق تصویر با چسب و میخ مونتاژ کنید. برش های ۴۵ درجه اختیاری هستند اما ظاهر تمیزتری به لوستر دیواری می دهد.

حالا سه سوراخ ۶ میلیمتری دریل کنید؛ یکی وسط پایه و دوتا هم با فاصله ۵ سانتیمتری از دو طرف پایه. سیم لوستر از این سوراخ ها رد می شود.

گام چهارم: لامپ های چوبی را برای سیم کشی آماده کنید

در قسمت پایینی هر لامپ چوبی یک سوراخ ۶ میلیمتری دریل کنید تا سیم را از آن رد کنید. سپس از داخل یک سوراخ ۱۶ میلیمتری و فقط با عمق ۳ سانتیمتر دریل کنید. گره سیم را داخل این سوراخ مخفی می کنیم.

گام پنجم: لحیم کاری

یک تکه نوار LED به اندازه داخل لامپ چوبی ببرید. سپس یک تکه سیم بلند (حدود یک متر) ببرید و آن را به نوار LED لحیم کنید.

سپس یک گره نزدیکی انتهای سیم بزنید (به تصاویر دقت کنید).

گام ششم: سیم ها را وصل کنید

سیم را از سوراخ لامپ چوبی رد کنید و نوار LED را داخل شیاری که با روتر ایجاد کرده اید، بچسبانید.

سر دیگر سیم را از سوراخ پایه لوستر دیواری رد کنید. در این مرحله از کار می توانید مشخص کنید که می خواهید سیم چقدر بلند باشد. بعد از مشخص کردن طول سیم، آن را گره بزنید تا از پایه جدا نشود یا قطع نشود.

مثل تصاویر از کانکتور نوار برای وصل کردن تمام سیم های مثبت به سر مثبت منبع تغذیه و تمام سیم های منفی به سر منفی منبع تغذیه استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  هولدر رومیزی موبایل و وسایل شخصی بسازید

لوستر دیواری آماده است

لوستر دیواری آماده است
لوستر دیواری آماده است

حالا می توانید لوستر دیواری را به دیوار یا سقف وصل کنید. همانطور که در ابتدا گفتیم می توانید از طرح لامپ چوبی برای ساخت چراغ رومیزی یا چراغ مطالعه هم استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
یک لوستر دیواری با طرح حباب لامپ چوبی بسازید
عنوان مطلب
یک لوستر دیواری با طرح حباب لامپ چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با این لامپ های چوبی می توانید هر نوع چراغ یا لوستری بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

چراغ دیوارکوب با طاقچه تزیینی بسازید چراغ دیوارکوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزیین اتاق‌های کوچک است. اگر طاقچه هم داشته باشد که خیلی بهتر است. می‌توانید رویش را با وسایل تزیینی پر کنید...
برای میز کارتان سوئیچ ذخیره انرژی بسازید... آیا فراموش کاری روی قبض برق شما هم تاثیر می گذارد؟ از پشت میز کار بلند می شوید و یادتان می رود چراغ، پنکه و سایر وسایل برقی روی میز را خاموش کنید و در...
آموزش ساخت قفسه زیورآلات دیواری فقط با کارتن!... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت قفسه زیورآلات چوبی را یاد گرفته اید. اگر برای مرتب کردن زیورآلات و لوازم آرایشی به یک قفسه ساده تر و کوچک تر نیاز دارید، قف...
آموزش طراحی و ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه و جریان بالا... در این ساختنی طرز ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه ۱۲ و ۵ ولتی و جریان ۳ آمپی را یاد می گیرید. قطعه اصلی این منبع تغذیه تراشه مبدل DC-DC TPS54383 است. ...
باربیکیوی فن دار بسازید و کباب را سریع تر و سالم تر درست کنید... باربیکیو یکی از محبوب ترین ابزارهای آشپزی است اما بدیش این است که زمان پخت غذا در آن زیاد است. راه حل این مشکل باربیکیوی فن دار است. برای ساخت باربیکی...
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق مسافرتی را یاد می گیرید که با وسایل بدون استفاده ساخته می شوید. از این اجاق می توانید بصورت جداگانه استفاده کنید یا با ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تزیین پادری و موکت با ترکیب رنگ و اشکال هندسی

در این ساختنی تکنیکی را یاد می گیرید که با آن می توانید ساده ترین …

پاسخ دهید