خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

استفاده از روکش چوب برای ساخت چراغ خواب یکی از بهترین ایده هاست چون می توانید طرح های مختلفی با آن ایجاد کنید. این چراغ خواب، لوستر دیواری و لامپ دیواری فقط چند نمونه از این طرح ها هستند. در این پست هم آموزش ساخت چراغ خواب چوبی با روکش چوب اما طرح جدید را یاد می گیرید. با ساختنی همراه شوید.

برای ساخت این چراغ خواب رومیزی باید چند ابزار نجاری ساده داشته باشید. برخی از ابزارها را هم می توانید با نمونه های مشابه جایگزین کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ خواب

 • روکش چوب
 • تخته چوب برای محکم کردن روکش
 • تخته چوب برای ساخت پایه
 • کمی سیم
 • سوئیچ لامپ
 • سرپیچ

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • اره سوراخ کن
 • اره دستی
 • میتر باکس یا جیگ فارسی بر
 • چسب چوب

گام دوم: روکش چوب را خم کنید

ابتدا روکش چوب را با یک چاقوی تیز در اندازه مناسب ببرید. سپس یک تابه را با آب روی شعله بگذارید و روکش چوب را رویش بگذارید و با فواصل زمانی مرتب آن را خم کنید.

وقتی روکش چوب به اندازه کافی منعطف شد، آن را دور یک بطری یا هر شی استوانه ای دیگر بپیچید. روکش را با نوار چسب دور بطری ثابت کنید و صبر کنید تا روکش دور بطری خشک بشود (خشک شدن روکش معمولاً یک روز طول می کشد).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کیف مدارک چرم بزرگ و شیک بدوزید

همانطور که در تصاویر می بینید، ممکن است چوب از برخی قسمت ها بشکند. به همین خاطر باید روکش چوب را عریض‌تر از نیاز واقعی‌تان ببرید.

گام سوم: قطعات بدنه را آماده کنید

اره سوراخ کن را به دریل وصل کنید و چند حلقه چوبی ببرید تا با آنها بدنه چراغ خواب را بسازید.

گام چهارم: روکش را به حلقه های چوبی بچسبانید

به بیرون حلقه های چوبی کمی چسب بزنید و روکش را به آنها بچسبانید. سپس روکش و حلقه ها را با گیره بهم وصل کنید. بین حلقه ها هم دو الوار چوبی نازک بچسبانید تا بدنه محکم تر بشود.

وقتی چسب همه اتصالات خشک شد، یک قسمت از حلقه های چوبی را ببرید و آنها را به صورت وارونه سرجایشان بچسبانید (به تصاویر دقت کنید). اگر از ابزار مناسب استفاده کنید، کارتان در این مرحله از ساخت چراغ خواب چوبی بسیار ساده می شود.

گام پنجم: روکش های دو لبه چراغ را بچسبانید

ابتدا شکل دو طرف چراغ خواب چوبی را روی روکش چوب بکشید و آن را ببرید. سپس به دو طرف بدنه چراغ خواب چوبی چسب بزنید و آن را خوب پخش کنید. حالا روکش هایی که برای پوشاندن این قسمت بریده اید را به بدنه چراغ خواب بچسبانید. روکش ها را به نوبت بچسبانید و یک وزنه روی چراغ خواب بگذارید تا چسب بهتر خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار درایور مخصوص استپر موتور

اگر روکش دو طرف چراغ خواب اضافی دارد، آن را با کاتر ببرید. حالا می توانید بدنه چراغ خواب را روی یک لامپ بگذارید و ببینید چطور دیده می شود.

گام ششم: پایه چراغ خواب را بسازید

ساخت چراغ خواب چوبی را با بریدن قطعات پایه ادامه می دهیم. ابتدا ابعاد پایه را با توجه به بدنه‌ای که در مراحل قبل ساخته اید، مشخص کنید. سپس چهار دیواره پایه را با میتر باکس ببرید. فرقی نمی کند از چه ابزاری برای بریدن قطعات پایه استفاده می کنید؛ مهم این است که برش های دو سر قطعات ۴۵ درجه باشند.

گام هفتم: پایه را مونتاژ کنید

یک تکه چوب به اندازه کف جعبه ببرید. به دو سر دیواره های پایه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس دورشان را با طناب ببندید تا کاملاً بهم بچسبند. اگر می خواهید طناب را به عنوان بخشی از طراحی چراغ خواب حفظ کنید، باید شیارهایی مخصوص طناب را روی پایه ببرید.

بعد از خشک شدن چسب، یک سوراخ وسط پایه دریل کنید و پیچ مخصوص اتصال سرپیچ را اضافه کنید.

گام هشتم: بدنه و پایه را بهم وصل کنید

از باقیمانده های چوب دو تکه به شکل برش دایره ببرید و آنها را به دو طرف پایه بچسبانید. این دو تکه چوب بدنه را روی پایه چراغ خواب چوبی نگه می دارند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت جاشمعی سیمانی با پایه چوبی؛ ارزان و با دوام

سپس سرپیچ را به پیچی که به پایه وصل کرده اید، پیچ کنید و لامپ را روی آن بگذارید. سپس بدنه را روی پایه بگذارید. اگر لازم است از پیچ یا روش های موقت دیگر برای وصل کردن بدنه به پایه استفاده کنید.

گام نهم: چراغ خواب را پرداخت کنید

بعد از اینکه همه قطعات را بهم چسباندید و سنباده کشیدید، باید به آن روغن جلا بزنید. ما از روغن بذر کتان برای پرداخت چراغ خواب چوبی استفاده کردیم.

چراغ خواب چوبی آماده است

چراغ خواب چوبی آماده است
چراغ خواب چوبی آماده است

ساخت چراغ خواب چوبی همین قدر ساده است! شما هم می توانید این چراغ خواب چوبی را بسازید و آن را استفاده کنید یا هدیه بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
توضیح کوتاه
یک چراغ خواب شیک و ساده بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه ریزی است و برای ساختش باید با الکترونیک آشنا باشید. اما در این پست طرز سا...
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید... اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیوا...
آموزش ساخت آباژور شیک و متفاوت با کاسه و فنجان!... برای ساخت آباژور از خیلی چیزها می شود استفاده کرد؛ عروسک خرسی، اکشن فیگور، ربان، کاغذ بریستول و حتی کارتن! این لیست تمام نمی شود و به اندازه خلاقیت شم...
دسته بازی بلوتوثی مخصوص موبایل و تبلت بسازید... دسته بازی PS2 هنوز هم یکی از بهترین دسته های بازی است و حتی با استانداردهای امروزی هم خوب محسوب میشود. اگر شما هم این دسته را دارید، یک آداپتور بلوتوث...
آموزش ساخت : قفسه گلدان چوبی بسازید نگه داری از گیاهان در خانه های آپارتمانی کار دشواری است؛ بویژه گیاهانی که نیاز به نور خورشید دارند. اگر دوست دارید در آپارتمان کوچک تان گلدان نگه داری...
آموزش ساخت : انگشتر چوبی با سنگ های تزیینی بسازید... روش های مختلفی برای ساخت حلقه و انگشتر چوبی وجود دارد. برخی از این روش های ناکارآمد هستند و برخی دیگر نیاز به ابزار حرفه ای و گران دارند. در این ساختن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید