خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

استفاده از روکش چوب برای ساخت چراغ خواب یکی از بهترین ایده هاست چون می توانید طرح های مختلفی با آن ایجاد کنید. این چراغ خواب، لوستر دیواری و لامپ دیواری فقط چند نمونه از این طرح ها هستند. در این پست هم آموزش ساخت چراغ خواب چوبی با روکش چوب اما طرح جدید را یاد می گیرید. با ساختنی همراه شوید.

برای ساخت این چراغ خواب رومیزی باید چند ابزار نجاری ساده داشته باشید. برخی از ابزارها را هم می توانید با نمونه های مشابه جایگزین کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ خواب

 • روکش چوب
 • تخته چوب برای محکم کردن روکش
 • تخته چوب برای ساخت پایه
 • کمی سیم
 • سوئیچ لامپ
 • سرپیچ

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • اره سوراخ کن
 • اره دستی
 • میتر باکس یا جیگ فارسی بر
 • چسب چوب

گام دوم: روکش چوب را خم کنید

ابتدا روکش چوب را با یک چاقوی تیز در اندازه مناسب ببرید. سپس یک تابه را با آب روی شعله بگذارید و روکش چوب را رویش بگذارید و با فواصل زمانی مرتب آن را خم کنید.

وقتی روکش چوب به اندازه کافی منعطف شد، آن را دور یک بطری یا هر شی استوانه ای دیگر بپیچید. روکش را با نوار چسب دور بطری ثابت کنید و صبر کنید تا روکش دور بطری خشک بشود (خشک شدن روکش معمولاً یک روز طول می کشد).

همانطور که در تصاویر می بینید، ممکن است چوب از برخی قسمت ها بشکند. به همین خاطر باید روکش چوب را عریض‌تر از نیاز واقعی‌تان ببرید.

گام سوم: قطعات بدنه را آماده کنید

اره سوراخ کن را به دریل وصل کنید و چند حلقه چوبی ببرید تا با آنها بدنه چراغ خواب را بسازید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید

گام چهارم: روکش را به حلقه های چوبی بچسبانید

به بیرون حلقه های چوبی کمی چسب بزنید و روکش را به آنها بچسبانید. سپس روکش و حلقه ها را با گیره بهم وصل کنید. بین حلقه ها هم دو الوار چوبی نازک بچسبانید تا بدنه محکم تر بشود.

وقتی چسب همه اتصالات خشک شد، یک قسمت از حلقه های چوبی را ببرید و آنها را به صورت وارونه سرجایشان بچسبانید (به تصاویر دقت کنید). اگر از ابزار مناسب استفاده کنید، کارتان در این مرحله از ساخت چراغ خواب چوبی بسیار ساده می شود.

گام پنجم: روکش های دو لبه چراغ را بچسبانید

ابتدا شکل دو طرف چراغ خواب چوبی را روی روکش چوب بکشید و آن را ببرید. سپس به دو طرف بدنه چراغ خواب چوبی چسب بزنید و آن را خوب پخش کنید. حالا روکش هایی که برای پوشاندن این قسمت بریده اید را به بدنه چراغ خواب بچسبانید. روکش ها را به نوبت بچسبانید و یک وزنه روی چراغ خواب بگذارید تا چسب بهتر خشک بشود.

اگر روکش دو طرف چراغ خواب اضافی دارد، آن را با کاتر ببرید. حالا می توانید بدنه چراغ خواب را روی یک لامپ بگذارید و ببینید چطور دیده می شود.

گام ششم: پایه چراغ خواب را بسازید

ساخت چراغ خواب چوبی را با بریدن قطعات پایه ادامه می دهیم. ابتدا ابعاد پایه را با توجه به بدنه‌ای که در مراحل قبل ساخته اید، مشخص کنید. سپس چهار دیواره پایه را با میتر باکس ببرید. فرقی نمی کند از چه ابزاری برای بریدن قطعات پایه استفاده می کنید؛ مهم این است که برش های دو سر قطعات ۴۵ درجه باشند.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910 بسازید

گام هفتم: پایه را مونتاژ کنید

یک تکه چوب به اندازه کف جعبه ببرید. به دو سر دیواره های پایه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس دورشان را با طناب ببندید تا کاملاً بهم بچسبند. اگر می خواهید طناب را به عنوان بخشی از طراحی چراغ خواب حفظ کنید، باید شیارهایی مخصوص طناب را روی پایه ببرید.

بعد از خشک شدن چسب، یک سوراخ وسط پایه دریل کنید و پیچ مخصوص اتصال سرپیچ را اضافه کنید.

گام هشتم: بدنه و پایه را بهم وصل کنید

از باقیمانده های چوب دو تکه به شکل برش دایره ببرید و آنها را به دو طرف پایه بچسبانید. این دو تکه چوب بدنه را روی پایه چراغ خواب چوبی نگه می دارند.

سپس سرپیچ را به پیچی که به پایه وصل کرده اید، پیچ کنید و لامپ را روی آن بگذارید. سپس بدنه را روی پایه بگذارید. اگر لازم است از پیچ یا روش های موقت دیگر برای وصل کردن بدنه به پایه استفاده کنید.

گام نهم: چراغ خواب را پرداخت کنید

بعد از اینکه همه قطعات را بهم چسباندید و سنباده کشیدید، باید به آن روغن جلا بزنید. ما از روغن بذر کتان برای پرداخت چراغ خواب چوبی استفاده کردیم.

چراغ خواب چوبی آماده است

چراغ خواب چوبی آماده است
چراغ خواب چوبی آماده است

ساخت چراغ خواب چوبی همین قدر ساده است! شما هم می توانید این چراغ خواب چوبی را بسازید و آن را استفاده کنید یا هدیه بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
توضیح کوتاه
یک چراغ خواب شیک و ساده بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستکش سنسور دار با قابلیت اتصال به اندروید بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستکش سنسوردار را یاد می‌گیرید که کار یک سیستم ورودی برای گوشی هوشمند را انجام می‌دهد. سنسورهای روی این دستکش با حرکات انگشت...
سینه ریز مروارید زنانه شیک و ارزان بسازید... ساختن یک گردنبند شیک و چشم نواز نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد. کافی است روش ساخت درست را انتخاب کنید و از مهره های مناسب کنار هم استفاده کنید. آنو...
آموزش ساخت : یک ماشین کنترلی ساده بسازید... ساخت ماشین کنترلی یکی از محبوب ترین پروژه های الکترونیکی است اما مبتدی ها معمولاً به سراغش نمی روند. دلیلش هم پیچیدگی اکثر پروژه های ساخت ماشین کنترلی...
آموزش ساخت : کیف دوشی چرم بدوزید قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع کیف چرم را یاد گرفته اید. در این پست دوباره سراغ چرم دوزی رفته ایم و آموزش دوخت کیف دوشی چرم را برایتان آماده کرده ایم....
با این سنسور گلدان همیشه از حال گیاه‌تان خبر داشته باشید... اگر اهل نگه داری گل و گیاه آن هم به روش های هوشمند و پیشرفته باشید، ساختنی یک آموزش ساخت جالب برایتان دارد. یک سنسور گلدان که وضعیت گیاه را با ایموجی ...
آموزش ساخت : برای مجسمه هایتان پایه نامرئی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت پایه نامرئی برای مجسمه های تزیینی را یاد می گیرید. این پایه نامرئی بهترین راه برای نمایش انواع مجسمه، زیورآلات و کلکسیون های مخ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید