خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

استفاده از روکش چوب برای ساخت چراغ خواب یکی از بهترین ایده‌هاست چون می‌توانید طرح‌های مختلفی با آن ایجاد کنید. این چراغ خواب، لوستر دیواری و لامپ دیواری فقط چند نمونه از این طرح‌ها هستند. در این پست هم آموزش ساخت چراغ خواب چوبی با روکش چوب اما طرح جدید را یاد می‌گیرید. با ساختنی همراه شوید.

برای ساخت این چراغ خواب رومیزی باید چند ابزار نجاری ساده داشته باشید. برخی از ابزارها را هم می‌توانید با نمونه‌های مشابه جایگزین کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ خواب

 • روکش چوب
 • تخته چوب برای محکم کردن روکش
 • تخته چوب برای ساخت پایه
 • کمی‌سیم
 • سوئیچ لامپ
 • سرپیچ

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • اره سوراخ کن
 • اره دستی
 • میتر باکس یا جیگ فارسی بر
 • چسب چوب

گام دوم: روکش چوب را خم کنید

ابتدا روکش چوب را با یک چاقوی تیز در اندازه مناسب ببرید. سپس یک تابه را با آب روی شعله بگذارید و روکش چوب را رویش بگذارید و با فواصل زمانی مرتب آن را خم کنید.

وقتی روکش چوب به اندازه کافی منعطف شد، آن را دور یک بطری یا هر شی استوانه ای دیگر بپیچید. روکش را با نوار چسب دور بطری ثابت کنید و صبر کنید تا روکش دور بطری خشک بشود (خشک شدن روکش معمولاً یک روز طول می‌کشد).

همانطور که در تصاویر می‌بینید، ممکن است چوب از برخی قسمت‌ها بشکند. به همین خاطر باید روکش چوب را عریض‌تر از نیاز واقعی‌تان ببرید.

گام سوم: قطعات بدنه را آماده کنید

اره سوراخ کن را به دریل وصل کنید و چند حلقه چوبی ببرید تا با آنها بدنه چراغ خواب را بسازید.

گام چهارم: روکش را به حلقه‌های چوبی بچسبانید

به بیرون حلقه‌های چوبی کمی‌چسب بزنید و روکش را به آنها بچسبانید. سپس روکش و حلقه‌ها را با گیره بهم وصل کنید. بین حلقه‌ها هم دو الوار چوبی نازک بچسبانید تا بدنه محکم تر بشود.

وقتی چسب همه اتصالات خشک شد، یک قسمت از حلقه‌های چوبی را ببرید و آنها را به صورت وارونه سرجایشان بچسبانید (به تصاویر دقت کنید). اگر از ابزار مناسب استفاده کنید، کارتان در این مرحله از ساخت چراغ خواب چوبی بسیار ساده می‌شود.

گام پنجم: روکش‌های دو لبه چراغ را بچسبانید

ابتدا شکل دو طرف چراغ خواب چوبی را روی روکش چوب بکشید و آن را ببرید. سپس به دو طرف بدنه چراغ خواب چوبی چسب بزنید و آن را خوب پخش کنید. حالا روکش‌هایی که برای پوشاندن این قسمت بریده اید را به بدنه چراغ خواب بچسبانید. روکش‌ها را به نوبت بچسبانید و یک وزنه روی چراغ خواب بگذارید تا چسب بهتر خشک بشود.

اگر روکش دو طرف چراغ خواب اضافی دارد، آن را با کاتر ببرید. حالا می‌توانید بدنه چراغ خواب را روی یک لامپ بگذارید و ببینید چطور دیده می‌شود.

گام ششم: پایه چراغ خواب را بسازید

ساخت چراغ خواب چوبی را با بریدن قطعات پایه ادامه می‌دهیم. ابتدا ابعاد پایه را با توجه به بدنه‌ای که در مراحل قبل ساخته اید، مشخص کنید. سپس چهار دیواره پایه را با میتر باکس ببرید. فرقی نمی‌کند از چه ابزاری برای بریدن قطعات پایه استفاده می‌کنید؛ مهم این است که برش‌های دو سر قطعات ۴۵ درجه باشند.

گام هفتم: پایه را مونتاژ کنید

یک تکه چوب به اندازه کف جعبه ببرید. به دو سر دیواره‌های پایه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس دورشان را با طناب ببندید تا کاملاً بهم بچسبند. اگر می‌خواهید طناب را به عنوان بخشی از طراحی چراغ خواب حفظ کنید، باید شیارهایی مخصوص طناب را روی پایه ببرید.

بعد از خشک شدن چسب، یک سوراخ وسط پایه دریل کنید و پیچ مخصوص اتصال سرپیچ را اضافه کنید.

گام هشتم: بدنه و پایه را بهم وصل کنید

از باقیمانده‌های چوب دو تکه به شکل برش دایره ببرید و آنها را به دو طرف پایه بچسبانید. این دو تکه چوب بدنه را روی پایه چراغ خواب چوبی نگه می‌دارند.

سپس سرپیچ را به پیچی که به پایه وصل کرده اید، پیچ کنید و لامپ را روی آن بگذارید. سپس بدنه را روی پایه بگذارید. اگر لازم است از پیچ یا روش‌های موقت دیگر برای وصل کردن بدنه به پایه استفاده کنید.

گام نهم: چراغ خواب را پرداخت کنید

بعد از اینکه همه قطعات را بهم چسباندید و سنباده کشیدید، باید به آن روغن جلا بزنید. ما از روغن بذر کتان برای پرداخت چراغ خواب چوبی استفاده کردیم.

چراغ خواب چوبی آماده است

چراغ خواب چوبی آماده است
چراغ خواب چوبی آماده است

ساخت چراغ خواب چوبی همین قدر ساده است! شما هم می‌توانید این چراغ خواب چوبی را بسازید و آن را استفاده کنید یا هدیه بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان
توضیح کوتاه
یک چراغ خواب شیک و ساده بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید... اگر می خواهید برای خودتان یا یکی از عزیزان تان سنجاق سر درست کنید، باید سراغ لباس ها و زیورآلات قدیمی تان بروید. ما در این ساختنی طرز ساخت سنجاق سر را...
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی پورتابل بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک شارژر خورشیدی را می آموزید که می توانید همه جا از آن استفاده کنید. وقتی به گردش می روید، وقتی برق برای مدت طولانی قطع می...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
کیف مدارک چرمی کوچک و شیک بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک کیف مدارک چرمی را یاد می گیرید که برای نمایش مدارک کاغذی طراحی شده است. این کیف با کیف های چرم عادی فرق دارد اما می توانید...
استنسیل مخصوص نقاشی روی پارچه بسازید در این ساختنی یک روش ساده و کارآمد برای نقاشی روی پارچه را یاد می گیرید : ساخت استنسیل با چسب برزنتی! قبلاً در ساختنی چند تکنیک برای نقاشی روی پارچه ی...
آموزش ساخت : سربند و گردنبند مروارید بسازید... در این ساختنی دوباره سراغ ساخت زیورآلات شیک و ارزان رفته ایم و یک تکنیک ساده برای ساخت سربند و گردنبند مروارید را یاد می گیرید. برای ساخت این گردنبند ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید