خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار مبدل بوست بسازید و از ورودی ۹ ولتی خروجی ۲۰۰ ولتی بگیرید!

مدار مبدل بوست بسازید و از ورودی ۹ ولتی خروجی ۲۰۰ ولتی بگیرید!

در این ساختنی طرز ساخت یک مدار مبدل بوست را یاد می گیرید که ولتاژ ورودی ۳ تا ۹ ولتی را به ولتاژ خروجی ۱۰۰ تا ۲۰۰ ولتی تبدیل می کند. از این مدار مبدل بوست نمی توانید برای تغذیه هر پروژه ای استفاده کنید چون ولتاژ مستقیماً از خازن عبور می کند. با ساختنی همراه شوید.

مدار مبدل بوست ولتاژ بسازید
مدار مبدل بوست ولتاژ بسازید

این مدار مبدل بوست با قطعات الکترونیکی ارزان ساخته شده اما چند قطعه الکترونیکی خاص هم در آن بکار رفته که قیمت بالایی ندارند اما خیلی هم در دسترس و پرکاربرد نیستند.

خروجی مدار مبدل بوست ۱۰۰ تا ۲۰۰ ولت DC است و ممکن است خطرناک باشد. این یعنی فقط کسانی باید این مدار را بسازند و با آن کار کنند که دانش و مهارت کافی برای کار با ولتاژهای بالا را دارند. در ضمن موارد ایمنی را رعایت نمایید.

گام اول: تئوری

شماتیک مدار مبدل بوست ولتاژ
شماتیک مدار مبدل بوست ولتاژ

در این مبدل بوست در واقع از دو مدار استفاده می شود:

 • مدار بوست – این مدار یک القاگر، یک سوئیچ، یک دیود و یک خازن دارد. یک تغییر سریع در جریان از طریق القاگر به وسیله سوئیچ منجر به عبور ولتاژ زیادی از آن می شود. این ولتاژ زیاد جریان بزرگی را ایجاد می کند که خازن را شارژ می کند. دیود نمی گذارد خازن خالی بشود و ولتاژ همین طور بیشتر و بیشتر می شود.
 • مدار سوئیچ – در این مدار از تایمر ۵۵۵ و ترانزیستور برق BJT 2N6292 استفاده می کنیم. تایمر ۵۵۵ یک موج مربعی ایجاد می کند که ترانزیستور را به طر مرتب روشن و خاموش می کند.
  معمولاً در مدارهای تقویت کننده ولتاژ از ماسفت بجای سوئیچ استفاده می شود. یک مکانیزم فیدبک هم وجود دارد که به محض رسیدن به ولتاژ مورد نظر، سوئیچینگ را متوقف می کند. چون در این مدار ولتاژ خیلی بالایی می خواهیم، این مکانیزم را حذف کرده ایم.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اوریگامی فلزی بسازید

گام دوم: مدار بوست

برای ساخت این مدار از چند کویل چوک استفاده می کنیم که از لامپ مهتابی جدا شده اند. مقاومت داخلی این کویل ها ۱۲۰ اهم است. به یک مقاومت ولتاژ بالا هم نیاز داریم که ۴۴۰ ولت باشد. دیود مدار بوست هم یک ۱N4007 معمولی است.

گام سوم: مدار سوئیچ

مدار سوئیچ را بسازید
مدار سوئیچ را بسازید

ترانزیستور این مدار حتماً باید ۲N6292 NPN است. ترانزیستورهایی دیگر مثل BC547 عملکرد سوئیچینگ را نشان نخواهند داد.

مدار ژنراتور موج مربعی هم از قطعات زیر ساخته می شود:

 • Ra = یک کیلواهم
 • Rb = یک کیلواهم
 • Ca = خازن ۱۰۰uF
 • فرکانس = ۴٫۸Hz
 • Ton = 138.4ms
 • Toff = 69.2ms
 • چرخه کار = ۶۶ درصد
 • Cb = خازن ۱۰uF

برای اینکه بتوانیم به ولتاژ خروجی مورد نظرمان برسیم (۲۰۰ ولت)، باید تایمر ۵۵۵ را طوری تنظیم کنیم که سرعت سوئیچینگ دستی را شبیه سازی کند.

گام چهارم: وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز
قطعات مورد نیاز
 • دو عدد مقاومت ۱k – R3 و R1
 • یک عدد مقاومت ۱۰۰ohm – R2
 • یک عدد خازن الکترولیتی ۱۰۰uF – C1
 • دو عدد خازن الکترولیتی ۱۰uF – C2 و C3
 • یک عدد خازن ۲٫۵uf 440V – C4
 • یک عدد NE555 – U1
 • یک عدد ترانزیستور ۲N6292 NPN – Q1
 • یک عدد دیود ۱N4007 – D1
 • یک عدد کویل چوک / القاگر – L1

گام پنجم: مدار را روی برد بورد را بسازید

مدار را روی برد بورد بسازید
مدار را روی برد بورد بسازید

ابتدا مدار مبدل بوست را روی برد بورد بسازید تا مطمئن شوید همه چیز کار می کند. اگر مدار کار نکرد، باید آن را اشکال یابی کنید. معمولاً مشکل در مدار سوئیچینگ است. ابتدا تعویض ترانزیستور را امتحان کنید. فرکانس تایمر ۵۵۵ را تغییر بدهید تا به ولتاژ خروجی دلخواه تان برسید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه جوش و ذوب با استفاده از ترانس اجاق مایکروویو بسازید !

گام ششم: مدار را لحیم کنید

بهتر است قبل از لحیم کاری مدار، با نرم افزارهایی مثل eagle مدار را طراحی و شبیه سازی کنید تا بدانید کجا باید از جامپر استفاده کنید. ما لحیم کاری را مطابق با طراحی که در تصویر اول می بینید، انجام دادیم. شما هم لحیم کاری را طبق شماتیک و تصویر eagle انجام بدهید.

بعد از لحیم کاری، برد مدار را روی کویل چوک نصب کنید و آن را با چسب ثابت کنید. سپس خازن را هم روی کویل چوک نصب کنید. سیم ها را با پیچ به کویل وصل کنید. بیشتر وزن مدار مبدل بوست از کویل چوک است.

گام هفتم: مدار مبدل بوست را چک کنید

حالا می توانید مدار را با مولتی متر تست کنید. برای اینکار ابتدا باید یک منبع تغذیه را تست کنید تا درصد خطای مولتی متر مشخص بشود. ما یک منبع تغذیه ۵ ولتی را تست کردیم و مولتی متر خروجی ۵٫۲۱ ولت را نشان داد.

بعد از تست منبع تغذیه، مدار مبدل بوست را روشن کنید. بعد از روشن کردن مدار باید یک صدای تیک تاک از کویل چوک بشنوید. مولتی متر را به تنظیمات ۲۰۰ ولتی مدار وصل کنید. مولتی متر ما خروجی ۱۹۸٫۸ ولت را نشان داد که کمی نوسان دارد اما همچنان خیلی بالاست. یادتان نرود بعد از تست مدار مبدل بوست، ترمینال های خروجی را کوتاه کنید تا خازن ها دشارژ بشوند. جرقه زدن در حین دشارژ شدن خازن ها طبیعی است.

در ساختنی بخوانید :  سیم و سنگ را ترکیب کنید و یک آویز گردنبند شیک بسازید

منبع

خلاصه مطلب
مدار مبدل بوست بسازید و از ورودی 9 ولتی خروجی 200 ولتی بگیرید!
عنوان مطلب
مدار مبدل بوست بسازید و از ورودی 9 ولتی خروجی 200 ولتی بگیرید!
توضیح کوتاه
با قطعات ارزان و ساده یک مدار بوستر ولتاژ بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو گیرنده GPS جیبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه جیبی را یاد می گیرید که موقعیت دقیق، زمان دقیق GMT و سرعت دقیق تان را مشخص می کند. این دستگاه در واقع یک گیرنده GPS ج...
ست چهار پایه کودک با طرح پازل بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک ست چهار پایه کودک را یاد می گیرید که شبیه پازل است. بخاطر همین طراحی می توانید چهار پایه ها را بهم وصل کنید و یک میز بزرگ بس...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید... چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی...
آموزش ساخت رگولاتور ساده و ارزان برای انواع منبع تغذیه... در این ساختنی طرز ساخت رگولاتور ارزانی را یاد می گیرید که با آن می توانید علاوه بر محافظت از منبع تغذیه خیلی راحت به جریان مورد نظرتان برسید. با قرار ...
آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت گل تزیینی یا ورقه های مس را یاد می گیرید. این گل های تزیینی هیچ وقت خراب نمی شوند و زیبایی بسیار خاصی دارند. اگر ابزار مخصو...
قفسه دیواری تاشو با دو عکس پس زمینه متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قفسه دیواری تاشو را یاد می گیرید که با همه قفسه های دیواری که تابحال دیده اید، فرق دارد. این قفسه دیواری را هم قفسه است و هم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با تایمر ۵۵۵ سوئیچ هوشمند بسازید و با کف زدن فعالش کنید

قبلاً در ساختنی یاد گرفته اید چطور چراغ ها را با کف زدن روشن کنید. …

پاسخ دهید