خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید

آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید

در این ساختنی آموزش ساخت آداپتور بلوتوثی را یاد می گیرید که با آن می توانید موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید. برای اینکار فقط باید موس یا کیبورد را به آداپتور وصل کنید. سپس می توانید خیلی راحت با گوشی یا تبلت تان بازی کنید، ایمیل بزنید یا متن های بلند تایپ کنید. با ساختنی همراه باشید.

این آداپتور بلوتوثی از فناوری NFC هم پشتیبانی می کند و می توانید فقط با یک ضربه آن را با موبایل جفت کنید. ساخت آداپتور بلوتوثی هزینه زیادی ندارد و چندان هم دشوار نیست. پس اگر می خواهید کار با موبایل و تبلت برایتان ساده تر بشود و حتی کارایی آنها را بیشتر کنید، با این ساختنی همراه باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • جک PS2 یا جک USB ماده
 • ماژول HC-05
 • برد آردوینو Nano
 • تگ NFC
 • دستگاه لحیم کاری
 • مولتی متر
 • برد بورد و سیم جامپر
 • یک عروسک پلاستیکی کوچک

گام دوم: آداپتور بلوتوثی چطور کار می کند؟

طرز کار آداپتور بلوتوثی
طرز کار آداپتور بلوتوثی

برای دریافت سیگنال های موس و کیبورد از طریق پورت PS/2 از برد آردوینو استفاده می کنیم. سپس این سیگنال ها را به سیگنال بلوتوثی ترجمه می شوند و به ماژول بلوتوث HID ارسال می شوند. ما از ماژول بلوتوث HC-05 استفاده می کنیم که سفت افزار RN-42 HID رویش فلش شده است. شما می توانید از سایر ماژول های بلوتوث مثل RN-42 HID، BlueSMiRF HID یا BlueFruit EZKey استفاده کنید.

یک تگ NFC هم داخل آداپتور بلوتوثی قرار می دهیم تا بتوانید با زدن گوشی روی عروسک، آنها را با هم جفت کنید.

گام سوم: عروسک را باز کنید

عروسکی که انتخاب کرده اید را کاملاً باز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید

گام چهارم: پورت PS/2 را وصل کنید

کارمان را با پورت PS/2 ماده شروع می کنیم. می توانید این پورت را از یک مادربورد قدیمی جدا کنید.

برای ارتباط با موس و کیبورد باید به هشت‌تا از پین های پورت یعنی پین های clock، data، Vcc و GND دسترسی داشته باشیم (چهارتا برای موس و چهارتا برای کیبورد). یک تکه سیم ربانی ببرید و آن را به هشت پینی که نیاز داریم، لحیم کنید (طبق دیاگرام بالا).

سپس شکل پورت PS/2 را روی عروسک بکشید و آن را با کاتر یا ابزارهای دیگر ببرید. حالا پورت را با چسب حرارتی به عروسک بچسبانید.

گام پنجم: پورت برق را بچسبانید

برای ساخت آداپتور بلوتوثی از این پاوربانک چندکاره استفاده می کنیم که قبلاً طرز ساختش را در ساختنی یاد گرفته اید. با این پاوربانک می توانید جریان ۵ ولتی رگوله شده را از طریق جک USB به آردوینو برسانید. بجای استفاده از این پاوربانک می توانید آردوینو را با باتری هم تغذیه کنید (مثل یک باتری ۹ ولتی تکی یا چهار باتری AA).

یک پورت USB ماده بردارید و به ترمینال های مثبت و منفی سیم وصل کنید. سپس شکل پورت را زیر عروسک بکشید و آن را ببرید. پورت را با چسب حرارتی و کاملاً محکم به عروسک بچسبانید.

گام ششم: ماژول بلوتوث را پیکربندی کنید

ما از ماژول بلوتوث HC-05 استفاده می کنیم که با سفت افزار RN-42 فلش شده است. بنابراین پیکربندی ماژول به روش RN-42 انجام می شود.

برای پیکربندی باید با کمک آردوینو به حالت فرمان (command mode) ماژول وارد شویم. برای آردوینو را از این لینک دانلود کنید و روی آردوینو آپلود کنید. این برنامه یک کانال ارتباط سریالی نرم افزاری روی پین های D2 و D3 ایجاد می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با سیم و منجوق گلدان تزیینی بسازید

بعد از آپلود برنامه آردوینو، ماژول بلوتوث را طبق شماتیک بالا به آردوینو وصل کنید. سپس آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و فرمان های زیر را در سریال مانیتور وارد کنید:

 • $$$ – ماژول بلوتوث را در حالت فرمان قرار می دهد. در این حالت LED مرتب چشمک می زند.
 • SF,1 – ریست فکتوری
 • S~,6 – تنظیم حالت HID
 • <SN,<name – نام دستگاه را به <name> تغییر می دهد.
 • SH,0230 – نوع دستگاه را به ترکیب موس/کیبورد تغییر می دهد.
 • R,1 – ماژول بلوتوث را ریبوت می کند.

گام هفتم: برنامه آردوینو را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

بعد از اینکه ماژول بلوتوث را پیکربندی کردید، می توانید برنامه آردوینو را به برنامه ای که سیگنال های PS/2 را به ماژول بلوتوث ارسال می کند تغییر بدهید.

آردوینو را به تنهایی به کامپیوتر وصل کنید و برنامه ای که از این لینک دانلود می کنید را رویش آپلود کنید.

گام هشتم: قطعات را بهم وصل کنید

طبق شماتیک بالا پورت PS/2، ماژول بلوتوث و پورت برق را به آردوینو وصل کنید.

یک موس و کیبورد را به پورت PS/2 وصل کنید و با یک دستگاه بلوتوث دار به ماژول بلوتوث وصل شوید. مطمئن شوید هم موس و هم کیبورد کار می کنند.

گام نهم: دستگاه را ببندید

آداپتور بلوتوثی تقریباً آماده است و باید همه اجزای آن را داخل عروسک جا بدهید. ابتدا قطعات اضافی داخل عروسک را جدا کنید تا فضای کافی برای تراشه باز بشود. همچنین می توانید پایه های برک اوت تراشه بلوتوث را جدا کنید تا ماژول و آدوینو بهم بچسبند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز مسافرتی تاشو بسازید

پورت USB آردوینو را با چسب بپوشانید تا ترمینال مثبت پورت برق را کوتاه نکند.

یک تگ NFC قابل نوشتن هم داخل سر عروسک بگذارید. حالا می توانید عروسک را ببندید.

گام دهم: آداپتور را روشن کنید

پاوربانک یا باتری را به آداپتور بلوتوثی وصل کنید و آن را روشن کنید. حالا باید LEDهای آردوینو و ماژول بلوتوث روشن شوند.

گام یازدهم: تگ NFC را بنویسید

برای فعال کردن قابلیت “tap to pair” تگ NFC، باید دیتای موردنظرمان را روی تگ NFC داخل سر عروسک بنویسیم.

ابتدا با گوشی هوشمند به آداپتور بلوتوثی وصل شوید. سپس یک برنامه نگارش تگ NFC را دانلود و اجرا کنید (مثل برنامه NFC TagWriter). یک دیتاست بلوتوث جدید انتخاب کنید و سپس آداپتور بلوتوثی را انتخاب کنید. موبایل را نزدیک تگ NFC داخل عروسک نگه دارید تا دیتاست نوشته شود.

بعد از اتمام کار برنامه، می توانید با یک ضربه موبایل را به آداپتور بلوتوثی وص کنید. با یک ضربه هم اتصال را قطع کنید.

آداپتور بلوتوثی موس و کیبورد آماده است

حالا موس و کیبورد را به آداپتور بلوتوثی وصل کنید و آن را تست کنید. به همین سادگی و با یک کیبورد و موس معمولی می توانید کارایی های دستگاه های اندرویدی تان را چندبرابر کنید. حتی می توانید با استفاده از برنامه هایی مثل AIDE از دستگاه های اندرویدی برای توسعه اندروید استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید
عنوان مطلب
آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید
توضیح کوتاه
با این آداپتور می توانید موس و کیبورد معمولی را به دستگاه های اندرویدی وصل کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : سوپ مارچوبه درست کنید تابحال چند غذا با مارچوبه پخته اید؟ این گیاه طعم لذیذ و خواص بی نظیری دارد اما ایرانی ها کمتر برای پخت و پز از آن استفاده می کنند. در این پست ساختنی ط...
با برد آردوینو مدار موزیک پلیر ساده بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت یک موزیک پلیر کامل و پیشرفته را یاد گرفته اید. اگر دنبال یک پروژه ساده تر می گردید، ساخت موزیک پلیر با آردوینو ر امتحان کنی...
آموزش ساخت : گلدان چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان شیک را یاد می گیرید که با ترکیب چوب و شیشه ساخته میشود. در ساخت این گلدان چوبی از وسایلی مثل لوله آزمایش استفاده میشود...
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفت...
فضای خالی بین کمدها را با قفسه چوبی پر کنید... بیشتر ما بعد از اسباب کشی با فضاهای خالی مواجه می شویم که به شدت بهشان نیاز داریم اما نمی دانیم چطور از آنها استفاده کنیم. مثلاً فضای خالی زیر پله، فض...
تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع پرینتر سه بعدی را پیدا کنید. وقتی خودتان یک پرینتر سه بعدی می سازید باید بتوانید آن را تعمیر بکنید و ایرادهایش را...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید