خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار

آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار

در این ساختنی طرز ساخت یک استند رومیزی را یاد می گیرید که می توانید لوگو، اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حک کنید. این استند رومیزی از چوب و پلکسی گلس ساخته می شود و یک نوار LED به زیر آن اضافه می شود تا طرح یا نوشته روی آن بهتر دیده بشود. ما برای تغذیه نوار LED هم از باتری قدیمی لپ تاپ استفاده کردیم اما شما می توانید از انواع پاوربانک یا منبع تغذیه استفاده کنید. با ساختنی همراه باشید.

این استند رومیزی مشابه تابلوی آکریلیک است که قبلاً در طرز ساختش را در سایت خوانده اید. اینجا هم برای حکاکی طرح موردنظرتان روی ورق پلکسی گلس به قلم حکاکی برقی نیاز دارید. اگر خودتان ابزار ندارید، می توانید حکاکی روی پلکسی گلس را به مغازه ها یا شرکت هایی که اینکار را انجام می دهند، بسپارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • نوار LED 12 ولتی (به رنگ دلخواه)
 • باتری لپ تاپ یا باتری های قابل شارژ دیگر
 • سوئیچ و جک شارژ ۶ میلیمتری
 • ورق پلکسی گلس ۵ میلیمتری
 • الوار چوبی
 • تخته چندلای ۳ میلیمتری
 • پیچ چهارسو
 • هیت شرینک
 • لوگوی پرینت شده

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی یا اره دستی
 • قلم حکاکی برقی
 • اره فارسی بر
 • دریل
 • پیچ گوشتی

گام دوم: پنل پلکسی گلس را بسازید

دلیل انتخاب پلکسی گلس بجای شیشه دوام بیشتر و ساده تر بودن حکاکی روی آن است. اما می توانید بدون تغییر در طراحی استند رومیزی از شیشه بجای پلکسی گلس استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  یک مدار ساده بسازید و با آن ظرفیت باتری های مختلف را اندازه بگیرید

اگر ابزار بریدن ورق پلکی گلس را ندارید، باید آن را در ابعاد مناسب سفارش بدهید. پنل پلکسی گلس استند رومیزی که در تصاویر دیدید در ابعاد زیر بریده شده است:

 • ضخامت: ۰٫۵ سانتیمتر
 • عرض: ۸٫۵ سانتیمتر
 • ارتفاع: ۲۶ سانتیمتر

بعد از بریدن پلکسی گلس، طرحی که روی کاغذ پرینت کرده اید را روی پلکسی گلس بچسبانید. سپس روی خطوط طرح را با قلم حکاکی برقی حکاکی کنید (همین کار را می توانید با دستگاه CNC و حتی کاتر هم انجام بدهید). بعد از اتمام حکاکی، کاغذ محافظ را از هر دو طرف پنل پلکسی گلس جدا کنید.

بهتر است کاغذ محافظ پلکسی گلس را تا لحظه ای که می خواهید آن را به پایه چوب وصل کنید، جدا نکنید چون پلکسی گلس زود خش می افتد.

گام سوم: جعبه چوبی را بسازید

باتری ها، نوار LED، سوئیچ و جک شارژ در این جعبه قرار می گیرد و پنل پلکسی گلس هم به آن وصل می شود.

این جعبه از الوار چوبی ساخته می شود و تخته کف آن هم از تخته چندلای ۳ میلیمتری بریده می شود. ابعاد جعبه چوب استند رومیزی به شرح زیر است:

 • عرض: ۵ سانتیمتر
 • طول: ۲۷ سانتیمتر
 • ارتفاع: ۴ سانتیمتر
در ساختنی بخوانید :  سبد چوبی شیک و ارزان با طرح موجی بسازید

ابتدا پنل پلکسی گلس را به دو تکه الوار بچسبانید. سپس دیواره های جعبه را به چوبی که پنل را به آن وصل کرده اید، بچسبانید. سپس روی دیواره کناری جعبه یک سوراخ و یک شیار برای سوئیچ و کابل شارژ ببرید. سپس از تخته چندلا یک تکه چوب به اندازه کف جعبه ببرید و با شش پیچ چهارسو به کف جعبه وصل کنید.

گام چهارم: نوار LED، سوئیچ و جک شارژ را اضافه کنید

ما از نوار LED 12 ولتی استفاده کرده ایم که LEDهای آن روی یک نوار مسی قرار دارند. نوار LED را در به اندازه طول جعبه چوبی ببرید. دقت کنید که برش باید درست از روی علامت های برش نوار زده بشوند.

سپس نوار LED را با چسب حرارتی به کف جعبه بچسبانید. سپس به سوئیچ و جک صوتی یک جفت سیم لحیم کنید تا بعداً بتوانید قطعات را سیم کشی کنید.

گام پنجم: پک باتری را بسازید

پک باتری استند رومیزی از باتری لپ تاپ قدیمی ساخته می شود. البته شما می توانید از باتری یا پاوربانک های آماده استفاده کنید. در ادامه توضیح مختصری درباره ساخت پک باتری می دهیم اما بهتری سری به پست آموزش ساخت پک باتری بزنید و جزییات بیشتر را آنجا بخوانید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه هشدار نشت گاز با استفاده از آردوینو [ Arduino ]

برای روشن کردن نوار LED به خروجی ۱۲ ولتی نیاز داریم. این جریان را می شود با شش سلول لیتیوم پلیمری ایجاد کرد؛ سلول ها را دوتا دوتا به صورت موازی بهم وصل می کنیم تا سه پک ایجاد بشود و سپس این سه پک را به صورت سری بهم وصل می کنیم. به این ترتیب خروجی پک باتری ۱۱٫۱ ولت می شود.

سپس پک باتری را با هیت شرینک بپوشانید و داخل جعبه استند رومیزی قرار بدهید. سپس آن را طوری سیم کشی کنید که ترمینال های+ve و -ve مستقیماً به جک شارژ وصل شوند. سپس سیم -ve را مستقیماً به نوار LED و سیم +ve به صورت سری به نوار LED وصل می شوند.

استند رومیزی آماده است

این استند رومیزی مصرف کمی دارد و با یکبار شارژ پک باتری تا چند روز روشن می شماند. شما هم تصاویر استندهای رومیزی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار
عنوان مطلب
آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار
توضیح کوتاه
ساخت این استند زیبا بسیار ساده و کم هزینه است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دروازه چوبی بازی پرتاب توپ بسازید و بچه ها را در تابستان سرگرم کنید... ساخت اسباب بازی یکی از موضوعاتی است که در ساختنی به آن توجه زیادی می شود. با یک جستجوی ساده در سایت می توانید آموزش ساخت وسایل بازی کوچک و بزرگ مثل ان...
آموزش ساخت : یک چراغ ایستاده جالب و متفاوت بسازید... چراغ ایستاده یکی از وسایل تزیینی بسیار محبوب و البته گران است. در این ساختنی هم می خواهیم به شما پیشنهاد کنیم بجای خرید لامپ ایستاده خودتان آن را بساز...
دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کاور چرمی و جلد چرمی برای کتاب و دفتر را یاد گرفته اید. در این ساختنی می خواهیم بهتان یاد بدهیم چطور از ابتدا تا انتهای یک ...
با اسکیت بردهای خراب قفسه کتاب دیواری بسازید... اگر اهل اسکیت کردن باشید، احتمالاً چند اسکیت برد خراب یا بدون استفاده در خانه دارید. در این ساختنی یاد می گیرید با این بردها قفسه کتاب دیواری بسازید. ...
با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید... اگر خیلی اهل سواری با اسکیت برد و لانگ برد هستید (بویژه در شب) بهتر است یک سیستم روشنایی برایش بسازید. با اضاف کردن چند LED به لانگ برد هم آن را زیبات...
آموزش ساخت : با کیبورد خراب مگنت رو یخچالی بسازید... بیشتر ما عادت داریم لیست خرید و کارهای روزانه را روی یخچال بچسبانیم تا فراموش مان نشود. در این ساختنی به شما می آموزیم که با کیبوردهای قدیمی یک نوع مگ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید