خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار

آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار

در این ساختنی طرز ساخت یک استند رومیزی را یاد می گیرید که می توانید لوگو، اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حک کنید. این استند رومیزی از چوب و پلکسی گلس ساخته می شود و یک نوار LED به زیر آن اضافه می شود تا طرح یا نوشته روی آن بهتر دیده بشود. ما برای تغذیه نوار LED هم از باتری قدیمی لپ تاپ استفاده کردیم اما شما می توانید از انواع پاوربانک یا منبع تغذیه استفاده کنید. با ساختنی همراه باشید.

این استند رومیزی مشابه تابلوی آکریلیک است که قبلاً در طرز ساختش را در سایت خوانده اید. اینجا هم برای حکاکی طرح موردنظرتان روی ورق پلکسی گلس به قلم حکاکی برقی نیاز دارید. اگر خودتان ابزار ندارید، می توانید حکاکی روی پلکسی گلس را به مغازه ها یا شرکت هایی که اینکار را انجام می دهند، بسپارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • نوار LED 12 ولتی (به رنگ دلخواه)
 • باتری لپ تاپ یا باتری های قابل شارژ دیگر
 • سوئیچ و جک شارژ ۶ میلیمتری
 • ورق پلکسی گلس ۵ میلیمتری
 • الوار چوبی
 • تخته چندلای ۳ میلیمتری
 • پیچ چهارسو
 • هیت شرینک
 • لوگوی پرینت شده

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی یا اره دستی
 • قلم حکاکی برقی
 • اره فارسی بر
 • دریل
 • پیچ گوشتی

گام دوم: پنل پلکسی گلس را بسازید

دلیل انتخاب پلکسی گلس بجای شیشه دوام بیشتر و ساده تر بودن حکاکی روی آن است. اما می توانید بدون تغییر در طراحی استند رومیزی از شیشه بجای پلکسی گلس استفاده کنید.

اگر ابزار بریدن ورق پلکی گلس را ندارید، باید آن را در ابعاد مناسب سفارش بدهید. پنل پلکسی گلس استند رومیزی که در تصاویر دیدید در ابعاد زیر بریده شده است:

 • ضخامت: ۰٫۵ سانتیمتر
 • عرض: ۸٫۵ سانتیمتر
 • ارتفاع: ۲۶ سانتیمتر
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید

بعد از بریدن پلکسی گلس، طرحی که روی کاغذ پرینت کرده اید را روی پلکسی گلس بچسبانید. سپس روی خطوط طرح را با قلم حکاکی برقی حکاکی کنید (همین کار را می توانید با دستگاه CNC و حتی کاتر هم انجام بدهید). بعد از اتمام حکاکی، کاغذ محافظ را از هر دو طرف پنل پلکسی گلس جدا کنید.

بهتر است کاغذ محافظ پلکسی گلس را تا لحظه ای که می خواهید آن را به پایه چوب وصل کنید، جدا نکنید چون پلکسی گلس زود خش می افتد.

گام سوم: جعبه چوبی را بسازید

باتری ها، نوار LED، سوئیچ و جک شارژ در این جعبه قرار می گیرد و پنل پلکسی گلس هم به آن وصل می شود.

این جعبه از الوار چوبی ساخته می شود و تخته کف آن هم از تخته چندلای ۳ میلیمتری بریده می شود. ابعاد جعبه چوب استند رومیزی به شرح زیر است:

 • عرض: ۵ سانتیمتر
 • طول: ۲۷ سانتیمتر
 • ارتفاع: ۴ سانتیمتر

ابتدا پنل پلکسی گلس را به دو تکه الوار بچسبانید. سپس دیواره های جعبه را به چوبی که پنل را به آن وصل کرده اید، بچسبانید. سپس روی دیواره کناری جعبه یک سوراخ و یک شیار برای سوئیچ و کابل شارژ ببرید. سپس از تخته چندلا یک تکه چوب به اندازه کف جعبه ببرید و با شش پیچ چهارسو به کف جعبه وصل کنید.

گام چهارم: نوار LED، سوئیچ و جک شارژ را اضافه کنید

ما از نوار LED 12 ولتی استفاده کرده ایم که LEDهای آن روی یک نوار مسی قرار دارند. نوار LED را در به اندازه طول جعبه چوبی ببرید. دقت کنید که برش باید درست از روی علامت های برش نوار زده بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک پایه تبلت مخصوص تخت بسازید

سپس نوار LED را با چسب حرارتی به کف جعبه بچسبانید. سپس به سوئیچ و جک صوتی یک جفت سیم لحیم کنید تا بعداً بتوانید قطعات را سیم کشی کنید.

گام پنجم: پک باتری را بسازید

پک باتری استند رومیزی از باتری لپ تاپ قدیمی ساخته می شود. البته شما می توانید از باتری یا پاوربانک های آماده استفاده کنید. در ادامه توضیح مختصری درباره ساخت پک باتری می دهیم اما بهتری سری به پست آموزش ساخت پک باتری بزنید و جزییات بیشتر را آنجا بخوانید.

برای روشن کردن نوار LED به خروجی ۱۲ ولتی نیاز داریم. این جریان را می شود با شش سلول لیتیوم پلیمری ایجاد کرد؛ سلول ها را دوتا دوتا به صورت موازی بهم وصل می کنیم تا سه پک ایجاد بشود و سپس این سه پک را به صورت سری بهم وصل می کنیم. به این ترتیب خروجی پک باتری ۱۱٫۱ ولت می شود.

سپس پک باتری را با هیت شرینک بپوشانید و داخل جعبه استند رومیزی قرار بدهید. سپس آن را طوری سیم کشی کنید که ترمینال های+ve و -ve مستقیماً به جک شارژ وصل شوند. سپس سیم -ve را مستقیماً به نوار LED و سیم +ve به صورت سری به نوار LED وصل می شوند.

استند رومیزی آماده است

این استند رومیزی مصرف کمی دارد و با یکبار شارژ پک باتری تا چند روز روشن می شماند. شما هم تصاویر استندهای رومیزی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار
عنوان مطلب
آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار
توضیح کوتاه
ساخت این استند زیبا بسیار ساده و کم هزینه است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی و لوله مسی یک چراغ تزیینی متفاوت بسازید... شاید ایده ترکیب چند قطعه پلاستیکی و لوله مسی برای ساخت وسایل تزیینی به نظر خیلی جالب نیاید اما در واقع اینطور نیست. چراغ تزیینی که در زیر می بینید با ...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید... خرید چراغ و لوستر برای اجاره نشین ها کار آسانی نیست. پیدا کردن لوستری که نیاز به اتصالات زیاد نداشته باشد و با هر نوع دکور و طراحی داخلی هماهنگ باشد، ...
آموزش طراحی و ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه و جریان بالا... در این ساختنی طرز ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه ۱۲ و ۵ ولتی و جریان ۳ آمپی را یاد می گیرید. قطعه اصلی این منبع تغذیه تراشه مبدل DC-DC TPS54383 است. ...
آموزش ساخت : قاب پوستر چوبی بسازید اگر شما هم دوست دارید بجای قاب عکس از پوستر برای تزیین دیوارهای خانه تان استفاده کنید، این ساختنی بدردتان میخورد. در این پست یک ایده خوب برای آویزان ک...
آموزش ساخت : از تکه های چوب قفسه درختی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت قفسه درختی را یاد می گیرید. از این نوع قفسه چوبی می توانید به عنوان کتابخانه و دکور استفاده کنید. قفسه درختی دو مزیت مهم دا...
آموزش ساخت : لباس هایتان را با وایتکس زیباتر کنید... ریختن وایتکس روی لباس به هیچ وجه تجربه خوشایندی محسوب نمیشود. البته اگر اتفاقی نباشد، میتواند نتیجه بسیار زیبایی داشته باشد. در این پست آموزش طراحی رو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید