خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

قبلاً در ساختنی طرز ساخت سوت چوبی را یاد گرفته بودید. آن سوت مخصوص شرایط اضطراری بود و اندازه نسبتاً بزرگی برای کیت های کوهنوردی داشت. در این ساختنی طرز ساخت سوت فلزی را یاد می گیرید که کوچک و سبک است و جای زیادی در کیت نمی گیرید. برای ساخت این سوت نیاز به مهارت یا ابزار خاصی هم ندارید.

ساخت سوت با این روش بسیار سرگرم کننده است اما نکات مهمی هست که باید رعایت کنید. یکی از این نکات نوع ورق فلزی که استفاده می کنید. برخلاف چیزی که در تصویر می بینید، نباید از فلزهای گالوانیزه استفاده کنید. آلومینیوم و استیل انتخاب های خوبی هستند. اگر هم از فلز گالوانیزه استفاده می کنید، باید دهنی سوت را کاملاً با چسب نواری بپوشانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
  • ورق فلزی
  • انبردست
  • دم باریک
  • قیچی فلزبر
  • اپوکسی (اختیاری)
  • گیره (اختیاری)

گام دوم: بدنه را ببرید

یک مستطیل با ابعاد ۱۲٫۷ در ۱٫۹ سانتیمتر و یک مستطیل با ابعاد ۳٫۸ در ۱٫۹ سانتیمتر روی ورق فلزی بکشید. این مستطیل ها را ببرید و براده های دورشان را تمیز کنید.

گام سوم: بدنه را خم کنید

مطابق تصویر اول و دوم، نوار ۳٫۸ سانتیمتری را دور نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری بپیچید. به این ترتیب دهنی سوت شکل می گیرد.

در ساختنی بخوانید :  چاپ روی قاب موبایل را در خانه انجام بدهید

دهنی سوت را در طول نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری حرکت بدهید تا از سر نوار ۱٫۹ سانتیمتر فاصله داشته باشد. سپس سر نوار را روی دو لبه تاشده دهنی سوت خم کنید.

روی آن سر نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری که دهنی قرار گرفته، یک خمیدگی ۹۰ درجه ایجاد کنید.

باقیمانده نوار را به شکل یک محفظه گرد خم کنید و مطمئن شوید انتهای نوار با بالای دهنی سوت تراز باشد. اگر در این قسمت فلز اضافی وجود دارد، آن را با قیچی ببرید.

گام چهارم: سوت را تست کنید

سوت را بین شصت هایتان قرار بدهید و راه ورود هوا را ببندید. در دهنی سوت فوت کنید و صدایش را چک کنید.

اگر از صدای سوت راضی هستید، می توانید سراغ مرحله آخر ساخت سوت بروید. البته می توانید ساخت سوت را همینجا متوقف کنید. در این صورت هربار که بخواهید سوت بزنید، باید آن را به شکلی که در تصویر می بینید بین دست هایتان قرار بدهید.

گام پنجم: محفظه ها را ببندید

شکل هر دو طرف محفظه را روی ورق فلزی بکشید و روی هر کدام بنویسید برای کدام طرف است. دقت کنید که نباید زبانه هایی که در تصویر می بینید را بکشید. آنها را از شکلی که می کشید، حذف کنید.

این دو تکه فلز را ببرید و آنها را با چسب اپوکسی به دو طرف محفظه بچسبانید. بعد از خشک شدن اپوکسی، سوت را تمیز کنید و آن را تست کنید و مطمئن شوید هیچ نشتی برای عبور هوا ندارد.

در ساختنی بخوانید :  گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

می توانید بجای چسباندن ورق های فلزی را به بدنه سوت لحیم کنید یا جوش بدهید. مهم این است که هیچ درزی برای عبور هوا باقی نماند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده
عنوان مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده
توضیح کوتاه
یک سوت سبک با صدای تیز و بلند بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : موشک کاغذی کنترل از راه دور بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گجت 9 گرمی را می آموزید که موشک کاغذی را از راه دور کنترل میکند. ساخت هواپیما یا ماشن کنترل از راه دور نیاز به ابزار و مهارت...
دستگاه نمایشگر دیسک نوری بسازید دوست دارید بدانید دیسک های نوری چطور کار می کنند؟ به ساخت پروژه های الکترونیکی علاقه دارید؟ این نمایشگر دیسک نوری را بسازید تا هم با دیسک های نوری بیش...
آموزش ساخت چراغ دیواری برای اتاق های کوچک و تاریک... در اکثر آپارتمان ها یک اتاق پیدا می شود که نورگیر نیست، کوچک است و سقفش هم آنقدر بلند نیست که بشود یک لوستر بزرگ در آن گذاشت. بهترین راه برای نورپرداز...
به منبع تغذیه آنالوگ نمایشگر دیجیتال اضافه کنید و دقت آن را بیشتر کنید... اگر از منبع تغذیه آنالوگ استفاده کرده باشید، حتماً می دانید که بعد از چند سال دقت نمایشگرهای آنالوگ آن کمتر می شود. اگر اخیراً این مشکل را دارید، به ج...
آموزش ساخت : لوستر چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک لوستر چوبی را یاد می گیرید که طراحی ساده و در عین حال شیکی دارد. ساخت این لوستر سخت نیست اما نیاز به دقت زیادی دارد. برای ...
آموزش ساخت : مشکل داغ کردن لپ تاپ را با این روش حل کنید... مشکل داغ کردن لپ تاپ میتوانید دلایل مختلفی داشته باشد و هر کدام از این دلیل ها راهکار مخصوص خودش را دارند. یکی از دلایلی که میتواند باعث داغ کردن لپ ت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید