خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

قبلاً در ساختنی طرز ساخت سوت چوبی را یاد گرفته بودید. آن سوت مخصوص شرایط اضطراری بود و اندازه نسبتاً بزرگی برای کیت‌های کوهنوردی داشت. در این ساختنی طرز ساخت سوت فلزی را یاد می‌گیرید که کوچک و سبک است و جای زیادی در کیت نمی‌گیرید. برای ساخت این سوت نیاز به مهارت یا ابزار خاصی هم ندارید.

ساخت سوت با این روش بسیار سرگرم کننده است اما نکات مهمی‌هست که باید رعایت کنید. یکی از این نکات نوع ورق فلزی که استفاده می‌کنید. برخلاف چیزی که در تصویر می‌بینید، نباید از فلزهای گالوانیزه استفاده کنید. آلومینیوم و استیل انتخاب‌های خوبی هستند. اگر هم از فلز گالوانیزه استفاده می‌کنید، باید دهنی سوت را کاملاً با چسب نواری بپوشانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
  • ورق فلزی
  • انبردست
  • دم باریک
  • قیچی فلزبر
  • اپوکسی (اختیاری)
  • گیره (اختیاری)

گام دوم: بدنه را ببرید

یک مستطیل با ابعاد ۱۲٫۷ در ۱٫۹ سانتیمتر و یک مستطیل با ابعاد ۳٫۸ در ۱٫۹ سانتیمتر روی ورق فلزی بکشید. این مستطیل‌ها را ببرید و براده‌های دورشان را تمیز کنید.

گام سوم: بدنه را خم کنید

مطابق تصویر اول و دوم، نوار ۳٫۸ سانتیمتری را دور نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری بپیچید. به این ترتیب دهنی سوت شکل می‌گیرد.

دهنی سوت را در طول نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری حرکت بدهید تا از سر نوار ۱٫۹ سانتیمتر فاصله داشته باشد. سپس سر نوار را روی دو لبه تاشده دهنی سوت خم کنید.

روی آن سر نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری که دهنی قرار گرفته، یک خمیدگی ۹۰ درجه ایجاد کنید.

باقیمانده نوار را به شکل یک محفظه گرد خم کنید و مطمئن شوید انتهای نوار با بالای دهنی سوت تراز باشد. اگر در این قسمت فلز اضافی وجود دارد، آن را با قیچی ببرید.

گام چهارم: سوت را تست کنید

سوت را بین شصت‌هایتان قرار بدهید و راه ورود هوا را ببندید. در دهنی سوت فوت کنید و صدایش را چک کنید.

اگر از صدای سوت راضی هستید، می‌توانید سراغ مرحله آخر ساخت سوت بروید. البته می‌توانید ساخت سوت را همینجا متوقف کنید. در این صورت هربار که بخواهید سوت بزنید، باید آن را به شکلی که در تصویر می‌بینید بین دست‌هایتان قرار بدهید.

گام پنجم: محفظه‌ها را ببندید

شکل هر دو طرف محفظه را روی ورق فلزی بکشید و روی هر کدام بنویسید برای کدام طرف است. دقت کنید که نباید زبانه‌هایی که در تصویر می‌بینید را بکشید. آنها را از شکلی که می‌کشید، حذف کنید.

این دو تکه فلز را ببرید و آنها را با چسب اپوکسی به دو طرف محفظه بچسبانید. بعد از خشک شدن اپوکسی، سوت را تمیز کنید و آن را تست کنید و مطمئن شوید هیچ نشتی برای عبور هوا ندارد.

می‌توانید بجای چسباندن ورق‌های فلزی را به بدنه سوت لحیم کنید یا جوش بدهید. مهم این است که هیچ درزی برای عبور هوا باقی نماند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه‌های فلز بدون استفاده
عنوان مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه‌های فلز بدون استفاده
توضیح کوتاه
یک سوت سبک با صدای تیز و بلند بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : سنسور EMF (نیروی محرکه الکتریکی) بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سنسور EMF را یاد می گیرید که می توانید سیگنال های الکتریکی هر دستگاه متصل به برق را تشخیص بدهد. سنسور EMF چهار LED دارد که ب...
آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید... در این ساختنی، آموزش ساخت یک کاتر (Cutter) مخصوص را برایتان آماده کرده ایم که شبیه به گیوتین کاغذ عمل می کند و به سختی می توان نمونه مشابه آن را در با...
آموزش ساخت : با قوطی آلومینومی یک اجاق بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق کوچک اما قوی را می آموزید. نکته جالب این ساختنی این است که برای ساخت آن فقط به یک قوطی آلومینیومی و کمی الکل نیاز دارید...
آموزش ساخت : با سکه های قدیمی حلقه درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با سکه های قدیمی حلقه درست کنید. ساخت حلقه با این روش بسیار ساده است اما کمی طول می کشد. پس باید صبر و حوصله زی...
بافت پادری را با تیشرت های قدیمی تجربه کنید... در این ساختنی یاد می گیرید از تیشرت های کهنه و قدیمی برای بافت پادری استفاده کنید. ساخت این پادری برایتان کاملاً مجانی تمام میشود چون بجز تیشرت های که...
مدار الکترونیکی مبدل 5 به 12 ولت در این پست ساختنی یک مدار مبدل 5 به 12 ولت را به شما معرفی می کند که می تواند ولتاژ 5 ولتی شما را به سادگی به 12 ولت افزایش دهد. اگر شما هم یکی از طرف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید