خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

قبلاً در ساختنی طرز ساخت سوت چوبی را یاد گرفته بودید. آن سوت مخصوص شرایط اضطراری بود و اندازه نسبتاً بزرگی برای کیت های کوهنوردی داشت. در این ساختنی طرز ساخت سوت فلزی را یاد می گیرید که کوچک و سبک است و جای زیادی در کیت نمی گیرید. برای ساخت این سوت نیاز به مهارت یا ابزار خاصی هم ندارید.

ساخت سوت با این روش بسیار سرگرم کننده است اما نکات مهمی هست که باید رعایت کنید. یکی از این نکات نوع ورق فلزی که استفاده می کنید. برخلاف چیزی که در تصویر می بینید، نباید از فلزهای گالوانیزه استفاده کنید. آلومینیوم و استیل انتخاب های خوبی هستند. اگر هم از فلز گالوانیزه استفاده می کنید، باید دهنی سوت را کاملاً با چسب نواری بپوشانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
وسایل مورد نیاز برای ساخت سوت
  • ورق فلزی
  • انبردست
  • دم باریک
  • قیچی فلزبر
  • اپوکسی (اختیاری)
  • گیره (اختیاری)

گام دوم: بدنه را ببرید

یک مستطیل با ابعاد ۱۲٫۷ در ۱٫۹ سانتیمتر و یک مستطیل با ابعاد ۳٫۸ در ۱٫۹ سانتیمتر روی ورق فلزی بکشید. این مستطیل ها را ببرید و براده های دورشان را تمیز کنید.

گام سوم: بدنه را خم کنید

مطابق تصویر اول و دوم، نوار ۳٫۸ سانتیمتری را دور نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری بپیچید. به این ترتیب دهنی سوت شکل می گیرد.

دهنی سوت را در طول نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری حرکت بدهید تا از سر نوار ۱٫۹ سانتیمتر فاصله داشته باشد. سپس سر نوار را روی دو لبه تاشده دهنی سوت خم کنید.

روی آن سر نوار ۱۲٫۷ سانتیمتری که دهنی قرار گرفته، یک خمیدگی ۹۰ درجه ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با چوب بستنی باکس دیواری بسازید

باقیمانده نوار را به شکل یک محفظه گرد خم کنید و مطمئن شوید انتهای نوار با بالای دهنی سوت تراز باشد. اگر در این قسمت فلز اضافی وجود دارد، آن را با قیچی ببرید.

گام چهارم: سوت را تست کنید

سوت را بین شصت هایتان قرار بدهید و راه ورود هوا را ببندید. در دهنی سوت فوت کنید و صدایش را چک کنید.

اگر از صدای سوت راضی هستید، می توانید سراغ مرحله آخر ساخت سوت بروید. البته می توانید ساخت سوت را همینجا متوقف کنید. در این صورت هربار که بخواهید سوت بزنید، باید آن را به شکلی که در تصویر می بینید بین دست هایتان قرار بدهید.

گام پنجم: محفظه ها را ببندید

شکل هر دو طرف محفظه را روی ورق فلزی بکشید و روی هر کدام بنویسید برای کدام طرف است. دقت کنید که نباید زبانه هایی که در تصویر می بینید را بکشید. آنها را از شکلی که می کشید، حذف کنید.

این دو تکه فلز را ببرید و آنها را با چسب اپوکسی به دو طرف محفظه بچسبانید. بعد از خشک شدن اپوکسی، سوت را تمیز کنید و آن را تست کنید و مطمئن شوید هیچ نشتی برای عبور هوا ندارد.

می توانید بجای چسباندن ورق های فلزی را به بدنه سوت لحیم کنید یا جوش بدهید. مهم این است که هیچ درزی برای عبور هوا باقی نماند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده
عنوان مطلب
آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده
توضیح کوتاه
یک سوت سبک با صدای تیز و بلند بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با مداد شمعی کبریت ضد آب درست کنید... اگر اهل کوهنوردی باشید، حتماً در کوله تان کبریت دارید. اما هر کبریتی بدرد کوهنوردی نمی خورد. برای اینکه تخت هیچ شرایطی بدون کبریت نمانید، باید کبریت ض...
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید... گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت ...
دستور پخت: شکلات خانگی ساده با طعم بادام زمینی... همه یک دستور پخت ساده و  خوب را دوست دارند!هیچ استثنایی هم در این مورد نیست! این دستور مانند شکلات های مشهور موجود در مغازه ها نمی شود، اما بسیار خوشم...
دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید درست کردن وافل به سبک رستوران ها و کافه ها کار ساده ای است. شما هم می توانید در خانه یک وافل حرفه ای و خوشمزه درست کنید. در این پست به شما یاد می دهیم...
ساخت انگشتر چوبی را با چوب بستنی امتحان کنید!... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انگشتر چوبی را یاد گرفته اید. در آن روش از روکش چوب برای ساخت انگشتر استفاده کردیم و حالا قصد داریم همان انگشتر را با چوب بست...
آموزش ساخت : یک لامپ دیواری متفاوت بسازید... در این پست ساختنی طرز سخت یک لامپ دیواری را می آموزید که با کلید ندارد و با چرخاندنش روشن میشود. با چرخاندن دایره چوبی روی لامپ به سمت عقب و جلو می تو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید