خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می‌گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و یک کیف با این ویژگی‌ها و طرح دلخواه تان بدوزید. در این پست ساخت چنین کیفی را یاد می‌گیرید. مزیت دوخت کیف دوشی پارچه ای این است که می‌توانید از پارچه ای که دوست دارید، استفاده کنید و طراحی کیف را مطابق نیازتان تغییر بدهید. با ساختنی همراه باشید.

دوخت این کیف بسیار ساده است و حتی اگر مهارت یا تجربه خیاطی نداشته باشید، با کمی‌دقت می‌توانید آن را بدوزید. می‌توانید ابعاد و تعداد زیپ‌های کیف دوشی پارچه ای را هم تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • سه برگ کاغذ A3 برای الگوها
 • خط‌کش
 • چرخ خیاطی
 • پارچه
 • سنجاق
 • اتو
 • پارچه کتان یا پلی استر (می‌توانید از هر طرحی که می‌خواهید استفاده کنید. امکان استفاده از چند پارچه هم وجود دارد)
 • سه عدد زیپ ۱۸ سانتیمتری
 • پنبه لایی (۲۳ در ۲۶ سانتیمتر)
 • نخ همرنگ پارچه
 • بند کیف به رنگ دلخواه

گام دوم: الگوها را به پارچه سنجاق کنید

الگوها را با توجه به تصویر اول و در ابعاد دلخواه ببرید. بهتر است شما هم نام الگوها را رویشان بنویسید تا در مراحل بعد کارتان ساده تر بشود. بهتر است اندازه الگوها را با توجه به عرض زیپی که استفاده می‌کنید، بسازید.

سپس الگوها را به پارچه‌هایی که انتخاب کرده اید، سنجاق کنید و پارچه‌ها را هم ببرید.

گام سوم: لبه‌ها را تا کنید و اتو بکشید

سه قطعه جلویی کیف دوشی را بردارید. لبه بالایی و پایینی قطعه وسطی را با فاصله یک سانتیمتری تا کنید. همین کار را برای لبه بالایی قطعه بالایی و قطعه پایینی هم تکرار کنید. حالا روی تاها را اتو بکشید تا کاملاً صاف شوند.

در ساختنی بخوانید :  قفسه چاقوی دیواری بسازید و همه چاقوها را دم دست نگه دارید

گام چهارم: زیپ‌ها را سنجاق کنید

لبه‌های تاشده پارچه‌ها را روی لبه زیپ‌ها قرار بدهید و آنها را بهم سنجاق کنید. ما دو زیپ جلوی کیف قرار دادیم اما شما می‌توانید تعداد زیپ‌ها را بیشتر کنید.

گام پنجم: پارچه‌های جلویی را بهم بدوزید

با پایه زیپ چرخ خیاطی، لبه زیپ‌ها را به پارچه‌ها بدوزید. تا جایی که می‌توانید به زیپ نزدیک بمانید. برای صاف دوختن می‌توانید از طرح‌ها و الگوهای پارچه کمک بگیرید یا خط دوخت را با مداد روی پارچه بکشید.

گام ششم: دوخت پارچه‌های پشتی را شروع کنید

دو تکه پارچه پشتی را بردارید و لبه بالایی هر دو را با فاصله یک سانتیمتری تا بزنید. روی خط تاشده را اتو بکشید.

مطابق تصویر لبه‌های تاشده تکه‌های پشتی را به زیپ سنجاق کنید.

گام هفتم: تکه‌های پشتی را بهم بدوزید

پارچه پشتی را بدوزید
پارچه پشتی را بدوزید

حالا باید پارچه پشتی کیف دوشی پارچه ای را آماده کنید. برای اینکار کافی است زیپ را از همانجایی که سنجاق کرده اید به پارچه بدوزید.

گام هشتم: الگوی جیب‌های کیف

برای دوخت جیب‌های کیف دوشی پارچه ای به الگوی دیگری نیاز دارید. الگو را مطابق تصویر بالا از یک کاغذ A3 ببرید و آن را به پارچه سنجاق کنید. حالا پارچه را ببرید.

گام نهم: جیب پایینی را بسازید

لبه بالایی را یک سانتیمتر تا کنید و اتو بکشید. این جیب را طوری روی کیف قرار بدهید زیپ پایینی را کاملاً بپوشاند و آن را سنجاق کنید (اگر زیپ کاملاً پوشانده نشد، باید تای بالای جیب را کوچک تر کنید). با پایه دوخت زیپ، لبه تاشده بالای پارچه را چرخ کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت دستگاه CNC با برد آردوینو [Arduino]

گام دهم: بند را اضافه کنید

پارچه جلویی کیف دوشی پارچه ای را طوری روی میز قرار بدهید که روی پارچه به سمت خودتان باشد. بند را به گوشه‌های بالایی سنجاق کنید. حالا پارچه پشتی را رویش بگذارید (از رو).

گام یازدهم: پنبه لایی را ببرید

پنبه لایی را در اندازه مناسب ببرید. لایی را بین دو لایه پارچه آستر قرار بدهید و آنها را بهم بدوزید.

گام دوازدهم: لایه پنبه را به کیف اضافه کنید

لایی پنبه که در گام قبل دوختید روی پارچه پشتی بگذارید و دورش سنجاق بزنید تا سرجایش بایستید. همچنین می‌توانید چند کوک ضربدری روی آن بزنید تا کاملاً محکم بشود.

گام سیزدهم: تکه‌های کیف را بهم بدوزید

حالا باید لبه‌های چهار لایه کیف را بهم بدوزید. برای دوخت دور کیف دوشی هم از پایه مخصوص دوخت زیپ استفاده کنید. بعد از دوخت کامل کیف، گوشه‌های را مرتب برش بزنید.

گام چهاردهم: کیف را برگردانید

زیپ روی پارچه جلویی را باز کنید و پارچه را از این زیپ بیرون بکشید.

کیف دوشی پارچه ای آماده است

این کیف دوشی پارچه ای را می‌توانید با پارچه‌های نازک و کلفت و در اندازه‌های بزرگ و کوچک بدوزید. تصاویر کیف‌هایی که با این روش می‌دوزید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
عنوان مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
توضیح کوتاه
یک کیف دوشی ارزان، سبک و جادار که دوختش هم بسیار ساده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید... چرخ ژنو یک مکانیزم ظریف و البته زیباست که حرکت دورانی پیوسته را به حرکت دورانی منقطع تبدیل می‌کند. از این قطعه مکانیکی می توانید برای ساخت انواع ربات،...
قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید... قفسه دیواری یکی از وسایل کاربردی و البته تزیینی است که اگر در جای درست قرار بگیرد، تاثیر زیادی روی زیبایی خانه دارد. با یک جستجوی ساده می توانید آموزش...
آموزش ساخت : میز مسافرتی تاشو بسازید صندلی و میز مسافرتی برای کسانی که خیلی اهل سفر و طبیعت گردی هستند، لازم است. این ساختنی هم دقیقاً بدرد همین دست افراد میخورد. یک میز مسافرتی تاشو که ج...
با بطری پلاستیکی و بادکنک پمپ هوای ساده و کوچک بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع پمپ آب و پمپ خلاء را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم طرز ساخت پمپ هوای ساده با وسایل خیلی ساده و در دسترس را یاد می گیر...
آموزش ساخت : سیستم روشنایی اضطراری بسازید... در بیشتر خانه ها چندتا شمع یا یک چراغ قوه برای وقتی که برق ها قطع است، پیدا میشود. اما آیا تابحال سعی کرده اید بعد از قطعی برق شمع یا چراغ قوه را پیدا...
آموزش ساخت خانه درختی به روش ساده و سریع... اگر همیشه آرزوی داشتن یک خانه درختی داشتید، دو راه دارید: یک خانه درختی کامل در باغ یا حیاط خانه تان درست کنید یا وقتی که می خواهید چند روز را در طبیع...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید