خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و یک کیف با این ویژگی ها و طرح دلخواه تان بدوزید. در این پست ساخت چنین کیفی را یاد می گیرید. مزیت دوخت کیف دوشی پارچه ای این است که می توانید از پارچه ای که دوست دارید، استفاده کنید و طراحی کیف را مطابق نیازتان تغییر بدهید. با ساختنی همراه باشید.

دوخت این کیف بسیار ساده است و حتی اگر مهارت یا تجربه خیاطی نداشته باشید، با کمی دقت می توانید آن را بدوزید. می توانید ابعاد و تعداد زیپ های کیف دوشی پارچه ای را هم تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • سه برگ کاغذ A3 برای الگوها
 • خط‌کش
 • چرخ خیاطی
 • پارچه
 • سنجاق
 • اتو
 • پارچه کتان یا پلی استر (می توانید از هر طرحی که می خواهید استفاده کنید. امکان استفاده از چند پارچه هم وجود دارد)
 • سه عدد زیپ ۱۸ سانتیمتری
 • پنبه لایی (۲۳ در ۲۶ سانتیمتر)
 • نخ همرنگ پارچه
 • بند کیف به رنگ دلخواه

گام دوم: الگوها را به پارچه سنجاق کنید

الگوها را با توجه به تصویر اول و در ابعاد دلخواه ببرید. بهتر است شما هم نام الگوها را رویشان بنویسید تا در مراحل بعد کارتان ساده تر بشود. بهتر است اندازه الگوها را با توجه به عرض زیپی که استفاده می کنید، بسازید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید

سپس الگوها را به پارچه هایی که انتخاب کرده اید، سنجاق کنید و پارچه ها را هم ببرید.

گام سوم: لبه ها را تا کنید و اتو بکشید

سه قطعه جلویی کیف دوشی را بردارید. لبه بالایی و پایینی قطعه وسطی را با فاصله یک سانتیمتری تا کنید. همین کار را برای لبه بالایی قطعه بالایی و قطعه پایینی هم تکرار کنید. حالا روی تاها را اتو بکشید تا کاملاً صاف شوند.

گام چهارم: زیپ ها را سنجاق کنید

لبه های تاشده پارچه ها را روی لبه زیپ ها قرار بدهید و آنها را بهم سنجاق کنید. ما دو زیپ جلوی کیف قرار دادیم اما شما می توانید تعداد زیپ ها را بیشتر کنید.

گام پنجم: پارچه های جلویی را بهم بدوزید

با پایه زیپ چرخ خیاطی، لبه زیپ ها را به پارچه ها بدوزید. تا جایی که می توانید به زیپ نزدیک بمانید. برای صاف دوختن می توانید از طرح ها و الگوهای پارچه کمک بگیرید یا خط دوخت را با مداد روی پارچه بکشید.

گام ششم: دوخت پارچه های پشتی را شروع کنید

دو تکه پارچه پشتی را بردارید و لبه بالایی هر دو را با فاصله یک سانتیمتری تا بزنید. روی خط تاشده را اتو بکشید.

مطابق تصویر لبه های تاشده تکه های پشتی را به زیپ سنجاق کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : کیک براونی ساده و خوشمزه بپزید

گام هفتم: تکه های پشتی را بهم بدوزید

پارچه پشتی را بدوزید
پارچه پشتی را بدوزید

حالا باید پارچه پشتی کیف دوشی پارچه ای را آماده کنید. برای اینکار کافی است زیپ را از همانجایی که سنجاق کرده اید به پارچه بدوزید.

گام هشتم: الگوی جیب های کیف

برای دوخت جیب های کیف دوشی پارچه ای به الگوی دیگری نیاز دارید. الگو را مطابق تصویر بالا از یک کاغذ A3 ببرید و آن را به پارچه سنجاق کنید. حالا پارچه را ببرید.

گام نهم: جیب پایینی را بسازید

لبه بالایی را یک سانتیمتر تا کنید و اتو بکشید. این جیب را طوری روی کیف قرار بدهید زیپ پایینی را کاملاً بپوشاند و آن را سنجاق کنید (اگر زیپ کاملاً پوشانده نشد، باید تای بالای جیب را کوچک تر کنید). با پایه دوخت زیپ، لبه تاشده بالای پارچه را چرخ کنید.

گام دهم: بند را اضافه کنید

پارچه جلویی کیف دوشی پارچه ای را طوری روی میز قرار بدهید که روی پارچه به سمت خودتان باشد. بند را به گوشه های بالایی سنجاق کنید. حالا پارچه پشتی را رویش بگذارید (از رو).

گام یازدهم: پنبه لایی را ببرید

پنبه لایی را در اندازه مناسب ببرید. لایی را بین دو لایه پارچه آستر قرار بدهید و آنها را بهم بدوزید.

گام دوازدهم: لایه پنبه را به کیف اضافه کنید

لایی پنبه که در گام قبل دوختید روی پارچه پشتی بگذارید و دورش سنجاق بزنید تا سرجایش بایستید. همچنین می توانید چند کوک ضربدری روی آن بزنید تا کاملاً محکم بشود.

در ساختنی بخوانید :  شکلات کاراملی درست کنید و رویش طرح چاپ کنید!

گام سیزدهم: تکه های کیف را بهم بدوزید

حالا باید لبه های چهار لایه کیف را بهم بدوزید. برای دوخت دور کیف دوشی هم از پایه مخصوص دوخت زیپ استفاده کنید. بعد از دوخت کامل کیف، گوشه های را مرتب برش بزنید.

گام چهاردهم: کیف را برگردانید

زیپ روی پارچه جلویی را باز کنید و پارچه را از این زیپ بیرون بکشید.

کیف دوشی پارچه ای آماده است

این کیف دوشی پارچه ای را می توانید با پارچه های نازک و کلفت و در اندازه های بزرگ و کوچک بدوزید. تصاویر کیف هایی که با این روش می دوزید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
عنوان مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
توضیح کوتاه
یک کیف دوشی ارزان، سبک و جادار که دوختش هم بسیار ساده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : دستگاه تقطیر بسازید در این ساختنی طرز ساخت نوعی دستگاه تقطیر را یاد می گیرید که علاوه بر کارکردهای خانگی، پاسخگوی نیازهای مطالعاتی و آزمایشگاهی نیز هست . برخلاف بسیاری از...
آموزش ساخت : خانه درختی بسازید در این ساختنی یک روش ساده برای ساخت خانه درختی را یاد می گیرید. برای ساخت این خانه درختی باید دو یا سه درخت نزدیک هم پیدا کنید و خانه درختی را روی آنه...
آموزش ساخت : چراغ سیاه یا بلک لایت بسازید... بلک لایت ها یا همان چراغ های ماوراء بنفش کاربردهای بسیار جذابی دارند. از این چراغ ها می توانید برای پیدا کردن لکه هیا خیلی ریز استفاده کنید یا واکنش ر...
با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید... دستگاه های لحیم کاری و هویه های معمولی از یک نوک داغ برای ذوب کردن لحیم و ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند. این روش بسیار کارآمد است اما اگر به بر...
برای مکعب روبیک یک پایه تزیینی ارزان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه تزیینی برای مکعب روبیک را یاد می گیرید. اگر می خواهید مکعب روبیک را طوری روی میزتان بگذارید که زیباییش را نشان بدهد، ای...
دستور تهیه : خوراک بال بوقلمون بپزید اگر تابحال بال بوقلمون درست نکرده اید و نگران طعمش هستید، این دستور تهیه ساده را امتحان کنید. در این روش پخت بال بوقلمون از طعم دهنده های زیادی استفاد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کیف ابزار کمری چرمی بدوزید و سرعت کارتان را بیشتر کنید

وقتی مشغول کار هستید، چندبار به سمت میزتان برمی گردید تا ابزار مورد نیازتان را …

پاسخ دهید