خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می‌گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و یک کیف با این ویژگی‌ها و طرح دلخواه تان بدوزید. در این پست ساخت چنین کیفی را یاد می‌گیرید. مزیت دوخت کیف دوشی پارچه ای این است که می‌توانید از پارچه ای که دوست دارید، استفاده کنید و طراحی کیف را مطابق نیازتان تغییر بدهید. با ساختنی همراه باشید.

دوخت این کیف بسیار ساده است و حتی اگر مهارت یا تجربه خیاطی نداشته باشید، با کمی‌دقت می‌توانید آن را بدوزید. می‌توانید ابعاد و تعداد زیپ‌های کیف دوشی پارچه ای را هم تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • سه برگ کاغذ A3 برای الگوها
 • خط‌کش
 • چرخ خیاطی
 • پارچه
 • سنجاق
 • اتو
 • پارچه کتان یا پلی استر (می‌توانید از هر طرحی که می‌خواهید استفاده کنید. امکان استفاده از چند پارچه هم وجود دارد)
 • سه عدد زیپ ۱۸ سانتیمتری
 • پنبه لایی (۲۳ در ۲۶ سانتیمتر)
 • نخ همرنگ پارچه
 • بند کیف به رنگ دلخواه

گام دوم: الگوها را به پارچه سنجاق کنید

الگوها را با توجه به تصویر اول و در ابعاد دلخواه ببرید. بهتر است شما هم نام الگوها را رویشان بنویسید تا در مراحل بعد کارتان ساده تر بشود. بهتر است اندازه الگوها را با توجه به عرض زیپی که استفاده می‌کنید، بسازید.

سپس الگوها را به پارچه‌هایی که انتخاب کرده اید، سنجاق کنید و پارچه‌ها را هم ببرید.

گام سوم: لبه‌ها را تا کنید و اتو بکشید

سه قطعه جلویی کیف دوشی را بردارید. لبه بالایی و پایینی قطعه وسطی را با فاصله یک سانتیمتری تا کنید. همین کار را برای لبه بالایی قطعه بالایی و قطعه پایینی هم تکرار کنید. حالا روی تاها را اتو بکشید تا کاملاً صاف شوند.

گام چهارم: زیپ‌ها را سنجاق کنید

لبه‌های تاشده پارچه‌ها را روی لبه زیپ‌ها قرار بدهید و آنها را بهم سنجاق کنید. ما دو زیپ جلوی کیف قرار دادیم اما شما می‌توانید تعداد زیپ‌ها را بیشتر کنید.

گام پنجم: پارچه‌های جلویی را بهم بدوزید

با پایه زیپ چرخ خیاطی، لبه زیپ‌ها را به پارچه‌ها بدوزید. تا جایی که می‌توانید به زیپ نزدیک بمانید. برای صاف دوختن می‌توانید از طرح‌ها و الگوهای پارچه کمک بگیرید یا خط دوخت را با مداد روی پارچه بکشید.

گام ششم: دوخت پارچه‌های پشتی را شروع کنید

دو تکه پارچه پشتی را بردارید و لبه بالایی هر دو را با فاصله یک سانتیمتری تا بزنید. روی خط تاشده را اتو بکشید.

مطابق تصویر لبه‌های تاشده تکه‌های پشتی را به زیپ سنجاق کنید.

گام هفتم: تکه‌های پشتی را بهم بدوزید

پارچه پشتی را بدوزید
پارچه پشتی را بدوزید

حالا باید پارچه پشتی کیف دوشی پارچه ای را آماده کنید. برای اینکار کافی است زیپ را از همانجایی که سنجاق کرده اید به پارچه بدوزید.

گام هشتم: الگوی جیب‌های کیف

برای دوخت جیب‌های کیف دوشی پارچه ای به الگوی دیگری نیاز دارید. الگو را مطابق تصویر بالا از یک کاغذ A3 ببرید و آن را به پارچه سنجاق کنید. حالا پارچه را ببرید.

گام نهم: جیب پایینی را بسازید

لبه بالایی را یک سانتیمتر تا کنید و اتو بکشید. این جیب را طوری روی کیف قرار بدهید زیپ پایینی را کاملاً بپوشاند و آن را سنجاق کنید (اگر زیپ کاملاً پوشانده نشد، باید تای بالای جیب را کوچک تر کنید). با پایه دوخت زیپ، لبه تاشده بالای پارچه را چرخ کنید.

گام دهم: بند را اضافه کنید

پارچه جلویی کیف دوشی پارچه ای را طوری روی میز قرار بدهید که روی پارچه به سمت خودتان باشد. بند را به گوشه‌های بالایی سنجاق کنید. حالا پارچه پشتی را رویش بگذارید (از رو).

گام یازدهم: پنبه لایی را ببرید

پنبه لایی را در اندازه مناسب ببرید. لایی را بین دو لایه پارچه آستر قرار بدهید و آنها را بهم بدوزید.

گام دوازدهم: لایه پنبه را به کیف اضافه کنید

لایی پنبه که در گام قبل دوختید روی پارچه پشتی بگذارید و دورش سنجاق بزنید تا سرجایش بایستید. همچنین می‌توانید چند کوک ضربدری روی آن بزنید تا کاملاً محکم بشود.

گام سیزدهم: تکه‌های کیف را بهم بدوزید

حالا باید لبه‌های چهار لایه کیف را بهم بدوزید. برای دوخت دور کیف دوشی هم از پایه مخصوص دوخت زیپ استفاده کنید. بعد از دوخت کامل کیف، گوشه‌های را مرتب برش بزنید.

گام چهاردهم: کیف را برگردانید

زیپ روی پارچه جلویی را باز کنید و پارچه را از این زیپ بیرون بکشید.

کیف دوشی پارچه ای آماده است

این کیف دوشی پارچه ای را می‌توانید با پارچه‌های نازک و کلفت و در اندازه‌های بزرگ و کوچک بدوزید. تصاویر کیف‌هایی که با این روش می‌دوزید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
عنوان مطلب
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار
توضیح کوتاه
یک کیف دوشی ارزان، سبک و جادار که دوختش هم بسیار ساده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با کاغذ سبد حصیری شیک و بادوام بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سبد حصیری با کاغذ روزنامه را یاد می گیرید. شاید فکر کنید ایده ساخت سبد با کاغذ ارزش صف وقت را ندارد چون این سبد عمر زیادی نخ...
آموزش ساخت کتابخانه و قفسه دیواری شیک با لوله و تخته چوبی... حتماً شما هم قفسه های دیواری و کتابخانه هایی که با لوله ساخته می شوند را دیده اید. اگر دوست دارید از این قفسه های دیواری داشته باشید، خودتان دست بکار ...
چطور در مدار الکترونیکی از پوش باتن به جای سوئیچ استفاده کنیم؟... خیلی وقت ها پیش می آید که می خواهید یک پروژه الکترونیکی را آماده کنید اما قطعات لازم را ندارید. یکی از قابلیت های الکترونیک این است که می توانید با تر...
آموزش تعمیر کابل پوسیده شارژر به روش ساده و ارزان... بیشتر شارژرهایی که خراب نمی شوند و چند سال عمر می کنند، بخاطر کابل پوسیده سر از سطل زباله درمی آورند. در این ساختنی می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور ای...
آموزش ساخت : دستگاه تقطیر بسازید در این ساختنی طرز ساخت نوعی دستگاه تقطیر را یاد می گیرید که علاوه بر کارکردهای خانگی، پاسخگوی نیازهای مطالعاتی و آزمایشگاهی نیز هست . برخلاف بسیاری از...
آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ قاب عکس بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت قاب موزاییکی را یاد گرفته اید. اگر دلتان میخواهد آن قاب را بسازید اما امکانات لازم را ندارید، این ساختنی را از دست ندهید. در ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید