خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از IC تایمر ۵۵۵

دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از IC تایمر ۵۵۵

راه حل های زیادی برای دور کردن حشرات از محیط زندگی وجود دارد، قرص های حشره کش ، کرم های دور کننده حشرات یا انواع سم های حشره کش که به عنوان اسپری به فروش می رسد. اما همه این راه حل های اثرات منفی بسیار زیادی روی سلامتی افراد و نیز محیط زیست دارد. دستگاه دور کننده حشرات موذی اما به دلیل مکانیزم اثر خود اثرات منفی نداشته و محیط زیست را آلوده نمی کند. با ساختنی همراه باشید.

ایده کار دستگاه دور کننده حشرات موذی (از جمله پشه ، پشه کور ، انواع پشه میوه، مگس و …)  بسیار ساده است و به همین دلیل نیز طراحی و ساخت مدار آن کار پیچیده ای نیست. در این پروژه ساختنی ما مدار دورکننده حشرات موذی را تنها با استفاده از آی سی تایمر ۵۵۵ و چند قطعه بسیار ساده و در دسترس دیگر ساخته ایم. در ادامه با نحوه کار این مدار الکترونیکی ساده اما کاربردی آشنا می شویم.

نحوه کار دستگاه دور کننده حشرات موذی

مفهوم استفاده شده در این مدار تولید موج صدای فرا صوتی (اولتراسونیک) است. هر موج مکانیکی صدا که دارای فرکانسی بالاتر از ۲۰ کیلوهرتز باشد نوعی صدای “فراصوت” است ، زیرا گوش انسان توانایی شنیدن آن را ندارد. انسان می تواند صدایی با فرکانس ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را حس کند ، این محدوده فرکانسی را محدوده شنوایی انسان ها می گویند. هر صدایی که فرکانسی کم تر یا بیشتر از این محدوده داشته باشد عملا برای ما قابل شنیدن نیست. اما در مورد بقیه موجودات اینطور نیست . بسیاری از حیوانات (از جمله جانوران موذی مانند پشه) می توانند صداهای فراصوت را نیز بشنوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار کنترل شارژ خورشیدی ۶ ولت، ۶ آمپ

تحقیقات نشان داده است که پشه های نر صدایی در حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلوهرتز ایجاد می کنند که پشه های ماده می توانند آن را بشنوند. با این حال پس از فصل جفت گیری،پشه های ماده علاقه ای به حضور در کنار پشه های نر ندارند و تا جایی که می توانند از آن ها فاصله می گیرند. برای همین نیز از ماندن در مکان هایی که در آن صداهایی فراصوت در گستره فرکانسی پشه های نر است اجتناب می کنند.

مدار دورکننده حشرات موذی با استفاده از تایمر 555
مدار دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از تایمر ۵۵۵

از طرفی دیگر ، این پشه های ماده هستند که بعد از جفت گیری اقدام به گزیدن حیوانات دیگر و استفاده از پروتئین خون آنها برای تخم گذاری می کنند. با استفاده از همین مفاهیم دستگاه دور کننده حشرات موذی ، صدایی فراصوت برای دور کردن پشه ها و دیگر انواع حشرات موذی ایجاد می کند.

مدار دستگاه دورکننده حشرات موذی به گونه ای طراحی شده است که می تواند امواج مافوق صوتی با فراکنس تقریبا ۴۰ کیلوهرتز بسازد.

قطعات مورد نیاز :

 • آی سی تایمر ۵۵۵
 • بازر یا اسپیکر کوچک
 • مقاومت های ۱،۱٫۳ کیلوهرتز
 • مقاومت متغیر (پتاسیومتر) ۱۰ کیلواهم
 • خازن ۰٫۰۱ میکروفاراد
 • باتری ۹ ولت (باتری کتابی)
 • برد بورد یا PCB به همراه مقداری سیم

 

همان طور که در نقشه شماتیک دستگاه می بینید ، مدار دستگاه دور کننده حشرات توسط یک تایمر ۵۵۵ طراحی شده است که در حالت نوسان ساز آستابل قرار دارد. این اسیلاتور استابل با فرکانسی برابر با ۴۰ کیلوهرتز نوسان می کند. این موج را می توانیم از پایه ۳ تایمر (یعنی پایه خروجی آن) دریافت کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار پردازنده صدا با آی سی تایمر ۵۵۵

این سیگنال با فرکانس ۴۰ کیلوهرتز را مستقیما برای بازر (Buzzer) ارسال می کنیم تا صدایی فراصوت با آن فرکانس تولید کند.

یادتان باشد که قرار نیست صدایی از مدار دور کننده حشرات به گوشتان برسد ، صدای فراصوت توسط گوش ما قابل شنیدن نیست.

نکات علمی و عملی این مدار :

 • تراشه تایمر ۵۵۵ یک IC معروف،ارزان و دسترس در بازار است ، ساختنی پروژه های زیادی با استفاده از این تراشه به شما معرفی کرده است که می توانید آن ها را در پروژه های IC 555 ساختنی ببینید.
 • محاسبات مورد نیاز برای بدست آوردن مقدار خازن ها و مقاومت های اسیلاتور آستابل برای ساخت فرکانس ۴۰ کیلو هرتز در پایین آمده است . برای آموزش بیشتر به آموزش ساخت اسیلاتور آستابل توسط ۵۵۵ مراجعه کنید.

F = 1.44 / ((R1+R2*2)*C)
R1= 1K
R2(RV1) = 1.3 K (variable resistor of 10k, set at 1.3K with the help of multimeter)
C = 0.01uF
F = 1.44 / {(1 + 2*1.3)*1000} * 0.01uF
F = 1.44 * 100000 / 3.6 = 40000 = 40KHz

منبع

خلاصه مطلب
دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از 555
عنوان مطلب
دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از 555
توضیح کوتاه
با استفاده از تایمر 555 یک دستگاه تولید امواج فراصوت بسازید که پشه ها را فراری می دهد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت یک مدار الکترونیکی ساده نشان دهنده ی سطح آب... در ساختنی امروز قصد آموزش مدار ساده ای را داریم که با کمک آن بتوان میزان آب درون یک مخزن را مشخص کرد. فرض کنید مخزن بزرگی دارید و می خواهید بدون آن که...
دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید... اگر زیاد با دستگاه ها و پروژه های الکترونیکی کار می کنید، احتمالاً یک جعبه پر از باتری دارید. پیدا کردن باتری های قابل استفاده یا قابل شارژ بین بین آن...
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید... همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات های ساده هستند که برای صرفاً برای مبتدیان طراحی شده اند تا آنها...
مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555... اگر شما هم تجربه دیدن تلویزیون با بقیه افراد خانواده را داشته باشید ، حتما برای شما هم پیش آمده است که یک نفر ریموت کنترلر تلویزیون را در دست بگیرد و ...
دابل موس ؛ از یک موس برای دو کامپیوتر استفاده کنید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اتصال کانکتور USB به یک موس ساده آن را به دابل موس تبدیل کنید و به صورت همزمان از آن روی دو کامپیوتر استفاده کنید. ...
ساخت مدار چراغ قوه کاربردی و قدرت مند با LED... این مدار الکتریکی بسیار ساده و ارزان در واقع یک مدار الکتریکی چراغ قوه است . شاید از خودتان بپرسید که برای روشن کردن سه عدد لامپ LED که دیگر لازم نیست...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

۵ دیدگاه ها

 1. خیلی ممنونم اقای مهندس که اینقد سریع مدار درخواستی من رو در سایتتون قرار دادید.بازم ممنونم.

 2. سلام اقای جمالی شما به سایت سر نمیزنید چند روز پیش سوالاتی در مورد این دستگاه پرسیدم ولی جواب ندادید چرا؟

  • مهرداد جمالی

   با سلام
   اگر سوال خود را به صورت دیدگاه در زیر مطلب مطرح کرده باشید حتما جواب میدهیم و اگر جواب سوال شما رو ندونیم هم دیدگاه رو تایید می کنیم تا بقیه کاربران به شما پاسخ بدهند.
   در صورتی که از طریق دیگری اقدام کرده باشید متاسفانه قادر به جواب دادن به شما نخواهیم بود.

 3. این دستگاه را ساختم ولی جواب نگرفتم چرا؟
  درضمن پروژه دماسنج و رطوبت سنج با atmega8 و ای سی dht11را برایم ایمیل کنید . خیلی متشکرم

 4. نمیشه pcb این مدار را نیز قرار دهید.

پاسخ دهید