خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید

با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید

اگر در باغ یا باغچه تان مرغ نگه می دارید، این ساختنی بدردتان می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک قفس مرغ چوبی را یاد می گیرید که با پالت های چوبی ساخته می شود. استفاده از پالت چوبی و طراحی ساده قفس باعث شده برای ساختش نیاز به ابزار نجاری حرفه ای نیاز ندارید. با ساختنی همراه شوید

قفس مرغ چوبی بسازید
قفس مرغ چوبی بسازید

طراحی و ابعاد قفس چوبی را می توانید مطابق با نیازتان و فضایی که در اختیار دارید، تغییر بدهید. این قفس ساده را می توانید گرمکن مخصوص قفس پرنده را هم به آن اضافه کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • دو عدد پالت چوبی ۴ در ۴
  • شش عدد پالت چوبی ۲ در ۴
  • یک ورق تخته چوب عایق هوا
  • یک رول کاغذ قیری
  • سه دسته چوب سرو مخصوص شیروانی
  • دو رول توری مخصوص قفس

گام دوم: پایه قفس را بسازید

ابتدا باید جای قفس مرغ چوبی را مشخص کنید. برای مشخص کردن جای قفس باید ابعاد آن را بدانید. طول و عرض و ارتفاع قفسی که می خواهید را مشخص کنید و سپس جای مناسب برای این ابعاد را در باغ تان پیدا کنید. بعد از اینکه جای قفس را مشخص کردید، باید زمینش را کاملاً صاف کنید. برای اینکار می توانید از ماشین ها یا ابزارهای کشاورزی استفاده کنید. وقتی می توانید ساخت قفس را شروع کنید که زمین کاملاً صاف باشد و هیچ چوب یا شاخه ای از آن بیرون نزده باشد.

حالا باید روی زمین یک مستطیل به اندازه طول و عرض بکشید و داخلش را با بلوک های سیمانی یک اندازه پر کنید. همانطور که در تصویر می بینید لازم نیست تمام سطح مستطیل را با بلوک پر کنید. دو ستون بلوک سیمانی که از هم فاصله کافی داشته باشند و با دو لبه دیواره قفس هم تراز نباشند، کافی است.

در ساختنی بخوانید :  با ماشین های کنترلی قدیمی ربات خورشیدی بسازید!

روی این بلوک های سیمانی هم با پالت چوبی ۲ در ۴ جدا کرده اید، بپوشانید.

گام سوم: دیواره ها و سقف قفس را بسازید

ساخت کف قفس بسیار ساده است. فقط باید دو لایه پالت چوبی روی بلوک های سیمانی بگذارید. برای هر کدام از دیواره های چپ و راست قفس هم از یک پالت چوبی استفاده می کنید. بعد از اینکه دو پالت چوبی برای دیواره ها به کف قفس وصل کردید، دیواره پشتی را اضافه کنید. این دیواره هم از دو پالت چوبی ساخته می شود که قطعات اضافی آن جدا شده است.

برای اضافه کردن سقف، ابتدا باید لبه جلویی را به دیواره جلویی قفس وصل کنید تا بعداً بتوانید راحت دیواره جلویی را بلند کنید. به این ترتیب تمیز کردن قفس مرغ ساده تر می شود. برای اینکه دیواره جلویی بتواند وزن هر دو پالت را تحمل کند، یک ستون چوبی به وسط آن اضافه کنید. بعد از کامل کردن دیواره جلویی هم می توانید سقف را کامل کنید.

گام چهارم: دیواره ها را بپوشانید

بعد از اینکه بدنه اصلی قفس را با پالت ساختید، شکاف های بین پالت ها را با تخته های دیگر پر کنید. سپس کل قفس را با کاغذ قیری بپوشانید. سپس حفره های بین پالت را با کیسه های علف پر کنید در نهایت هم یک لایه پوشش پلی استایرن روی قفس بکشید.

در ساختنی بخوانید :  با برد Qduino مینی، قفل در NFC کاملاً ایمن بسازید !

گام پنجم: ورودی ها را تنظیم کنید

محل ورودی قفس و جزییات دیگری که به آن اضافه می کنید، به اندازه و جای قفس بستگی دارد. مثلاً اگر قفس را به دیوار تکیه داده باشید، ورودی باید روی دیواره جلویی باشد.

گام ششم: لایه رویی را اضافه کنید

برای اینکه ظاهر قفس مرغ چوبی تمیزتر باشد و دربرابر باران مقاوم بشود، آن را با چوب مخصوص شیروانی روکش می کنیم. کاغذ قیری خیلی دوام نمی آورد و به همین خاطر اضافه کردن این لایه ضروری است. هر چهار دیواره را با چوب شیروانی روکش کنید.

برای لایه رویی سقف هم از تخته عایق هوا استفاده کنید. سپس روی این تخته را با کاغذ قیری بپوشانید. به این ترتیب باران به هیچ وجه داخل قفس نفوذ نمی کند.

گام هفتم: فنس را اضافه کنید

دور قفس مرغ فنس بکشید
دور قفس مرغ فنس بکشید

با اضافه کردن یک دیواره فنسی به دور قفس می توانید از ورود سایر حیوانات به داخل قفس مرغ جلوگیری کنید. ساخت این دیواره بسیار ساده است. کافی است فنس ها را به چند شاخه چوب با اندازه مناسب وصل کنید.

قفس مرغ چوبی آماده است

این قفس از چوب ساخته شده و به همین خاطر نیاز به نگه داری دارد. هرچند ماه یکبار دیواره ها و سقف قفس را چک کنید و مطمئن شوید تخته ها جابجا یا فرسوده نشده باشند.

منبع

خلاصه مطلب
با پالت های چوبی قفس مرغ چوبی بسازید
عنوان مطلب
با پالت های چوبی قفس مرغ چوبی بسازید
توضیح کوتاه
این قفس چوبی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت سوم... در این پست ساختنی قسمت آخر ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می خوانید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پ...
آموزش ساخت : کوله پشتی و کیف دستی چرم درست کنید... در این ساختنی آموزش ساخت یک کیف دستی چرم را برایتان آماده کرده ایم که تبدیل به کوله پشتی هم میشود. این کیف دستی چرم دو بند جداشدنی دارد که به پشت کیف ...
آموزش ساخت : میز تحریر تاشو بسازید اگر در اتاق تان فضای کافی برای میز تحریر ندارید یا دنبال یک میز تحریر جمع و جور هستید، این آموزش ساخت را دنبال کنید. در این ساختنی طرز ساخت نوعی میز ت...
گلدان هایتان را با دستگاه آبیاری اتوماتیک سالم نگه دارید... خیلی از ما برای حفظ شادابی محیط اطراف مان از گلدان های بزرگ و کوچک استفاده می کنیم. اما برای رسیدن به این شادابی نباید آبیاری منظم گلدان ها را فراموش ...
زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور زیرلیوانی چوبی با طرح دلخواه تان بسازید. این زیرلیوانی از ترکیب چوب، آکریلیک و فوم ساخته می شود و به همین خاطر می شود ...
آموزش ساخت : برای کتاب هایتان جلد چرمی بسازید... در این ساختنی یک تکنیک ساده برای ساخت جلد چرمی برای کتاب هایتان را یاد می گیرید. با این تکنیک می توانید برای کتاب هایی که جلد کاغذی یا مقوایی دارند، ج...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تخته شیبدار مخصوص تمرینات ورزشی بسازید

تخته شیبدار یکی از تجهیزات ورزشی ساده اما پرکاربرد است که در اندازه های مختلف …

پاسخ دهید