خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید

با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید

اگر در باغ یا باغچه تان مرغ نگه می‌دارید، این ساختنی بدردتان می‌خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک قفس مرغ چوبی را یاد می‌گیرید که با پالت‌های چوبی ساخته می‌شود. استفاده از پالت چوبی و طراحی ساده قفس باعث شده برای ساختش نیاز به ابزار نجاری حرفه ای نیاز ندارید. با ساختنی همراه شوید

قفس مرغ چوبی بسازید
قفس مرغ چوبی بسازید

طراحی و ابعاد قفس چوبی را می‌توانید مطابق با نیازتان و فضایی که در اختیار دارید، تغییر بدهید. این قفس ساده را می‌توانید گرمکن مخصوص قفس پرنده را هم به آن اضافه کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • دو عدد پالت چوبی ۴ در ۴
  • شش عدد پالت چوبی ۲ در ۴
  • یک ورق تخته چوب عایق هوا
  • یک رول کاغذ قیری
  • سه دسته چوب سرو مخصوص شیروانی
  • دو رول توری مخصوص قفس

گام دوم: پایه قفس را بسازید

ابتدا باید جای قفس مرغ چوبی را مشخص کنید. برای مشخص کردن جای قفس باید ابعاد آن را بدانید. طول و عرض و ارتفاع قفسی که می‌خواهید را مشخص کنید و سپس جای مناسب برای این ابعاد را در باغ تان پیدا کنید. بعد از اینکه جای قفس را مشخص کردید، باید زمینش را کاملاً صاف کنید. برای اینکار می‌توانید از ماشین‌ها یا ابزارهای کشاورزی استفاده کنید. وقتی می‌توانید ساخت قفس را شروع کنید که زمین کاملاً صاف باشد و هیچ چوب یا شاخه ای از آن بیرون نزده باشد.

حالا باید روی زمین یک مستطیل به اندازه طول و عرض بکشید و داخلش را با بلوک‌های سیمانی یک اندازه پر کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید لازم نیست تمام سطح مستطیل را با بلوک پر کنید. دو ستون بلوک سیمانی که از هم فاصله کافی داشته باشند و با دو لبه دیواره قفس هم تراز نباشند، کافی است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مدار آمپلی فایر خودرو بسازید

روی این بلوک‌های سیمانی هم با پالت چوبی ۲ در ۴ جدا کرده اید، بپوشانید.

گام سوم: دیواره‌ها و سقف قفس را بسازید

ساخت کف قفس بسیار ساده است. فقط باید دو لایه پالت چوبی روی بلوک‌های سیمانی بگذارید. برای هر کدام از دیواره‌های چپ و راست قفس هم از یک پالت چوبی استفاده می‌کنید. بعد از اینکه دو پالت چوبی برای دیواره‌ها به کف قفس وصل کردید، دیواره پشتی را اضافه کنید. این دیواره هم از دو پالت چوبی ساخته می‌شود که قطعات اضافی آن جدا شده است.

برای اضافه کردن سقف، ابتدا باید لبه جلویی را به دیواره جلویی قفس وصل کنید تا بعداً بتوانید راحت دیواره جلویی را بلند کنید. به این ترتیب تمیز کردن قفس مرغ ساده تر می‌شود. برای اینکه دیواره جلویی بتواند وزن هر دو پالت را تحمل کند، یک ستون چوبی به وسط آن اضافه کنید. بعد از کامل کردن دیواره جلویی هم می‌توانید سقف را کامل کنید.

گام چهارم: دیواره‌ها را بپوشانید

بعد از اینکه بدنه اصلی قفس را با پالت ساختید، شکاف‌های بین پالت‌ها را با تخته‌های دیگر پر کنید. سپس کل قفس را با کاغذ قیری بپوشانید. سپس حفره‌های بین پالت را با کیسه‌های علف پر کنید در نهایت هم یک لایه پوشش پلی استایرن روی قفس بکشید.

گام پنجم: ورودی‌ها را تنظیم کنید

محل ورودی قفس و جزییات دیگری که به آن اضافه می‌کنید، به اندازه و جای قفس بستگی دارد. مثلاً اگر قفس را به دیوار تکیه داده باشید، ورودی باید روی دیواره جلویی باشد.

گام ششم: لایه رویی را اضافه کنید

برای اینکه ظاهر قفس مرغ چوبی تمیزتر باشد و دربرابر باران مقاوم بشود، آن را با چوب مخصوص شیروانی روکش می‌کنیم. کاغذ قیری خیلی دوام نمی‌آورد و به همین خاطر اضافه کردن این لایه ضروری است. هر چهار دیواره را با چوب شیروانی روکش کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : به لوازم خانگی تان پنل خورشیدی اضافه کنید

برای لایه رویی سقف هم از تخته عایق هوا استفاده کنید. سپس روی این تخته را با کاغذ قیری بپوشانید. به این ترتیب باران به هیچ وجه داخل قفس نفوذ نمی‌کند.

گام هفتم: فنس را اضافه کنید

دور قفس مرغ فنس بکشید
دور قفس مرغ فنس بکشید

با اضافه کردن یک دیواره فنسی به دور قفس می‌توانید از ورود سایر حیوانات به داخل قفس مرغ جلوگیری کنید. ساخت این دیواره بسیار ساده است. کافی است فنس‌ها را به چند شاخه چوب با اندازه مناسب وصل کنید.

قفس مرغ چوبی آماده است

این قفس از چوب ساخته شده و به همین خاطر نیاز به نگه داری دارد. هرچند ماه یکبار دیواره‌ها و سقف قفس را چک کنید و مطمئن شوید تخته‌ها جابجا یا فرسوده نشده باشند.

منبع

خلاصه مطلب
با پالت‌های چوبی قفس مرغ چوبی بسازید
عنوان مطلب
با پالت‌های چوبی قفس مرغ چوبی بسازید
توضیح کوتاه
این قفس چوبی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

شارژرهایتان را با یک مجسمه فلزی زیبا مرتب کنید... در این ساختنی آموزش ساخت یک مجسمه فلزی ساده اما زیبا را می خوانید که سیم های شارژرهایتان را هم مرتب میکند. با ساخت این خرچنگ فلزی هم می توانید ساخت وس...
دستور تهیه : سس سالسای خانگی درست کنید اگر طرفدار سس سالسا هستید، این دستور تهیه را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور سس سالسای خانگی و اختصاصی خودتان را درست کنید. سس ساسای خانگی چند مزیت مهم ...
چینی شکسته را با چسب و موم عسل تعمیر کنید!... شغل چینی بند زنی سال هاست که از یادها رفته و میتوان گفت منسوخ شده است. به همین خاطر اگر یکی ظرف چینی شکسته داشته باشید یا باید آن را دور بیاندازید یا ...
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید... دنیا جای بسیار زیبایی است و علم از آن زیباتر است؛ کافی است یک میکروسکوپ داشته باشید تا زیبایی های خلقت را کشف کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک پایه ارز...
آموزش ساخت : نشانه کتاب چوبی درست کنید اگر هنوز به کتاب های الکترونیکی عادت نکرده اید و حاضر نیستید لذت ورق زدن کتاب را با اسکرول کردن صفحه های هوشمند عوض کنید، حتماً به چند نشانه کتاب نیاز...
آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید پوستر، برج یا نقاشی مورد علاقه تان را روی کاغذ پرینت کنید و با آن یک لامپ کاغذی درست کنید. این لامپ با باتری کار میکند و هر نوع لامپی هم میتوان در آن ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید