خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / آموزش به روز رسانی سفت افزار (Firmware) انواع ماژول ESP8266

آموزش به روز رسانی سفت افزار (Firmware) انواع ماژول ESP8266

قبلاً در ساختنی آموزش راه اندازی و استفاده از ماژول ESP8266 را یاد گرفته اید. اگر آن ساختنی و پروژه های جالبی که می شود با این ماژول ساخت (مثل این ساعت هوشمند)، شما را برای استفاده از ESP8266 قانع کرده باشد باید به روز رسانی سفت افزار ماژول ESP8266 را هم یاد بگیرید. فقط از این طریق است که می توانید کارکردهای ماژول تان را به روز نگه دارید و هر روز بهتر از دیروز از آن استفاده کنید. با ساختنی همراه باشید.

سازندگان ماژول ESP8266 اطلاعات و آموزش های مربوط به ماژول را از طریق یک فروم منتشر می کنند. به دلیل وجود فروم های دیگر با موضوعیت استفاده از ماژول ESP8266 کاربران انگلیسی زبان را هم سردرگم می کند؛ چه برسد به کاربرانی که با زبان انگلیسی آشنایی ندارند. در این ساختنی آموزش به روز رسانی ماژول ESP8266 به روش صحیح را یاد می گیرید.

ماژول های ESP توسط منابع متعدد و مختلف به فروش می رسند و به همین خاطر سفت افزار بیشتر آنها قدیمی است. به روز رسانی و ابزاری که این منابع در اختیار کاربران قرار می دهند هم گاهی غیرقابل اعتماد است. به همین خاطر در این آموزش، سفت افزار را مستقیماً از Espressif (وب سایت سازنده ماژول) دانلود می کنیم و آن را با ابزار فلش همین سایت روی ماژول ESP8266 نصب می کنیم.

گام اول: سخت افزارها را تنظیم کنید

برای به روز رسانی انواع ماژول های ESP8266 باید آنها را به روش درست تغذیه و به کامپیوتر وصل کنید. علاوه براین باید IC را ریست کنید و آن را در حالت دانلود قرار بدهید. در دیاگرام و تصویر بالا می توانید تنظیمات سخت افزاری پیشنهادی ما را ببینید. دقت کنید که رنگ سیم ها در شماتیک با رنگ سیم ها در تصویر یکسان است. همانطور که می بینید این شماتیک برای ماژول ESP-01 طراحی شده اما همین اتصالات برای سایر ماژول ها هم قابل استفاده است. به شرطی که از همان پین های ESP8266 I/O که در شماتیک می بینید، استفاده کنید.

گام دوم: برنامه ترمینال PuTTY

بعد از اینکه اتصالات سخت افزاری را تنظیم کردید، باید ماژول ESP8266 تغذیه کنید و سعی کنید با آن ارتباط برقرار کنید. برای اینکار به یک برنامه ترمینال نیاز دارید که پیشنهاد ما برنامه هایی هستند که از PuTTY استفاده می کنند. این برنامه رایگان نمونه خوبی است که می توانید آن را از این لینک دانلود کنید. برنامه های دیگر هم قابل استفاده هستند اما ممکن است لازم باشد برای تفاوت های آن برنامه و PuTTY مجوز بسازید.

PuTTY را باز کنید و روی دکمه Serial radio کلیک کنید. شماره پورت COM (که باید کمتر از ۱۰ باشد) و نرخ بیت بر ثانیه (چیزی شبیه ۱۱۵۲۰۰ یا ۹۶۰۰) را وارد کنید.

در باکس Saved Sessions همین پنجره ESP8266 را وارد کنید و دکمه Save را بزنید. پنجره برنامه PuTTY شبیه تصویر زیر است:

نرم افزار PuTTY
نرم افزار PuTTY

دکمه Open را بزنید تا پنجره ترمینال PuTTY باز بشود.

Caps Lock کامپیوترتان را روشن کنید و عبارت AT را تایپ کنید اما اینتر را نزنید. باید عبارت AT را در پنجره ترمینال PuTTY ببینید. اگر این عبارت را ندیدید، شماره پورت یا نرخ بیت در ثانیه را اشتباه وارد کرده اید. PuTTY را ببندید و یکبار دیگر این بخش را تکرار کنید. اگر نمی توانید نرخ بیت در ثانیه مناسب را پیدا کنید، همه موارد زیر را تست کنید. نرخ های صحیح یکی از موارد زیر خواهد بود:

 • ۹۶۰۰
 • ۱۹۲۰۰
 • ۳۸۴۰۰
 • ۷۴۸۸۰
 • ۱۱۵۲۰۰
 • ۲۳۰۴۰۰
 • ۴۶۰۸۰۰
 • ۹۲۱۶۰۰

وقتی عبارت AT را در پنجره ترمینال دیدید، در حالیکه کلید Ctrl را پایین نگه داشته اید کلید M و سپس J را بزنید. حالا کلید Ctrl را رها کنید. حالا باید کلمه Ok را در پنجره ترمینال PuTTY ببینید (مثل تصویر زیر):

در ساختنی بخوانید :  لوله Rijke ؛ اثر گرما صوتی، یک کاردستی علمی جالب برای تبدیل گرما به نویز!
پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY
پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY

اگر در حین کار در پنجره ترمینال اشتباه تایپی کنید، نمی توانید آن را اصلاح کنید. بجای اصلاح اشتباه تایپی، باید کلید Ctrl را نگه دارید، دکمه M و سپس دکمه J را بزنید تا برنامه ارور بدهد. حالا می توانید این مرحله را از ابتدا شروع کنید.

اولین پیام OK به این معنی است که تنظیمات سخت افزاری درست انجام شده، ماژول ESP کار می کند، پورت COM درست انتخاب شده و نرخ بیت بر ثانیه هم درست است. پنجره ترمینال PuTTY را ببندید (قبل از بستن OK را بزنید).

حالا دوباره PuTTY را باز کنید، سشن ذخیره شده ESP8266 را انتخاب کنید و دکمه Load را بزنید. با اینکار شماره پورت COM و نرخ بیت بر ثانیه ای که در مراحل قبل وارد کرده اید، در پنجره مناسب قرار می گیرند. حالا دکمه Open را بزنید تا یک پنجره ترمینال جدید باز بشود.

Caps Lock کامپیوترتان را روشن کنید و عبارت AT را تایپ کنید اما اینتر را نزنید. باید عبارت AT را در پنجره ترمینال PuTTY ببینید. علامت + و سپس GMR را تایپ کنید. وقتی عبارت AT+GMR را در ترمینال PuTTY دیدید، در حالیکه که کلید Ctrl را پایین نگه داشته اید، کلید M و سپس J را بزنید. کلید Ctrl را رها کنید. حالا مطابق تصویر زیر، اطلاعات سفت افزار ماژول ESP8266 در صفحه ترمینال نشان داده خواهد شد:

اطلاعات ماژول در پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY
اطلاعات ماژول در پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY

در خط اول فرمان AT+GMR را می بینید که خودتان تایپ کرده اید. احتمالاً متوجه شده اید که تا اینجا از طرح دستوری AT command set برای ارتباط با ماژول ESP8266 استفاده کرده ایم. در این طرح دستوری تمام فرمان ها با یک AT در ابتدا آغاز می شوند.

متاسفانه طرح دستوری AT نسخه های متفاوتی دارد و حتی نسخه هایی که با ESP8266 استفاده می شوند هم متنوع و متعدد هستند. خط دوم نشان می دهد که این دستگاه ۸۶۲۲ به خصوص با سفت افزاری برنامه ریزی شده که از نسخه ۰٫۲۵٫۰٫۰ طرح دستوری AT استفاده می کند با جستجوی در اینترنت می توانید توضیحات و دستورالعمل های مربوط به طرح دستوری AT را پیدا کنید اما با آزمون و خطا هم می شود دستورهای کارآمد را پیدا کرد. در ادامه بیشتر در اینباره توضیح خواهیم داد.

خط سوم نسخه بسته توسعه نرم افزار (SDK) استفاده شده برای این ماژول ESP8266 را نشان می دهد که اینجا ۱٫۱٫۱ است. هر SDK شامل یک مجموعه فرمان AT است که بخشی از سفت افزار محسوب می شود و برای کنترل سفت افزار کارایی دارد. ظاهر نسخه ۰٫۲۵٫۰٫۰ طرح دستوری AT با نسخه ۱٫۱٫۱ بسته SDK کار می کند اما برای اطمینان کامل باید به اسناد مربوطه دسترسی داشته باشیم. راه بهتری هم برای تشخیص طرح دستوری مناسب وجود دارد که در ادامه آن را توضیح می دهیم اما در این مرحله از یک طرح دستوری AT دیگر استفاده کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

Caps Lock کامپیوتر را روشن کنید و عبارت AT+CWLAP را تایپ کنید. وقتی AT+CWLAP را در پنجره ترمینال PuTTY دیدید، در حالیکه کلید Ctrl را پایین نگه داشته اید، کلید M و سپس J را بزنید. حالا کلید Ctrl را رها کنید. یک ثانیه بعد، پنجره ترمینال شبیه تصویر زیر خواهد شد:

نمایش اکسس پوینت ها در پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY
نمایش اکسس پوینت ها در پنجره ترمینال نرم افزار PuTTY

عبارت AT+CWLAP به ماژول ESP8266 فرمان لیست کردن اکسس پوینت های وای فای را داده است. در تصویر بالا می بینید که دو اکسس پوینت پیدا شده: یکی ATT936 و دیگری tracecom 2.4 است. نتایج شما متفاوت خواهد بود و شامل وای فای خودتان و سایر اکسس پوینت های نزدیک به شماست.

ترمینال PuTTY را ببینید و در پاسخ به اطمینان از خروج OK را بزنید.

گام سوم: ابزار دانلود فلش ESP

چیزی که کمتر در فروم های مربوط به ماژول ESP8266 مورد توجه قرار می گیرد است این است که شرکت سازنده ماژول یعنی Espressif، یک قطعه نرم افزاری مخصوص به روز رسانی سفت افزار در تراشه ساخته اند. این قطعه نرم افزاری، ابزار دانلود فلش ESP است که از این لینک قابل دریافت است. آخرین نسخه را دانلود، اکسترکت و روی کامپیوترتان نصب کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن

با باز کردن این ابزار، دو پنجره خواهید دید: یک پنجره GUI که فیلدهای خالی برای وارد کردن اطلاعات دارد و یک پنجره ترمینال مانند که فعالیت های انجام شده را لاگ می کند.

قبل از اینکه سراغ ادامه کار برویم، باید چند نکته درباره این ابزار را یادآور بشویم:

 • پنجره GUI نسخه ۲٫۳ را نشان می دهد اما پنجره ترمینال نسخه ۲٫۴ دارد. به نظر می رسد پنجره GUI به اشتباه لیبل شده است.
 • ممکن است پورت COM و نرخ بیت در ثانیه پنجره GUI شامل دیتا باشند.
 • ممکن است باکس های آدرس پنجره GUI شامل دیتا باشند.
 • ممکن است پنجره لاگ شامل دیتا باشد.

گام پنجم: آخرین نسخه سفت افزار را دریافت کنید

در وب سایت Espressif یک صفحه برای درج آخرین نسخه سفت افزار ماژول ESP8266 دارد. به این صفحه بروید، در بخش Downloads روی SDK زیر دانلود کلیک کنید، سپس زیر بخش ANNOUNCEMENTS روی latest release کلیک کنید. امروز که ۸ اسفند است، صفحه دانلود سفت افزار به این شکل است:

اسکرین شات صفحه دانلود SDK
اسکرین شات صفحه دانلود SDK

آخرین نسخه Non-OS SDK چیزی است که نیاز دارید اما ممکن است وقتی سراغ این صفحه می روید، علاوه بر نسخه نهایی، نسخه اصلاح شده نسخه های قبلی هم در این صفحه قرار گرفته باشند. پس خوب صفحه را بررسی کنید و مطمئن شوید نسخه نهایی را دانلود می کنید.

در این صفحه یک بخش هم برای دانلود اسناد مورد نیاز است. این اسناد همگی شامل اطلاعات خوبی هستند اما برای به روز رسانی سفت افزار فقط به آخرین نسخه ESP8266 AT Instruction Set و Espressif IOT SDK User Manual نیاز داریم.

گام ششم: سفت افزار را نصب کنید

ابزار دانلود فلش ESP را باز کنید و مطمئن شوید هیچ کدام از باکس های سمت چپ بالای پنجره GUI تیک نخورده اند. پورت COM که استفاده می کنید و نرخ بیت بر ثانیه ۱۱۵۲۰۰ را در باکس های پایین پنجره وارد کنید. مطمئن شوید داده هایی که وارد می کنید، در پنجره دیگر لاگ می شوند.

تنظیمات برنامه ریزی ESP را روشن کنید و آن را به کامپیوتر وصل کنید. دکمه ریست را بفشارید و نگه دارید و سپس دکمه فلش را بفشارید و نگه دارید. دکمه ریست و سپس دکمه فلش را رها کنید. در پنجره GUI ابزار دانلود فلش دکمه START را بزنید. حالا این ابزار ماژول ESP8266 را در تنظیمات شما چک می کند و یک گزارش شبیه تصویر زیر را نمایش می دهد. دکمه ریست تنظیمات برنامه ریزی را یکبار فشار بدهید و رها کنید تا ماژول ESP8266 از حالت دانلود خارج بشود و دوباره در حالت نرمال قرار بگیرد.

دقت کنید که اکنون پنجره GUI حاوی اطلاعاتی درباره ماژول ESP8266 شامل سایز فلش مموری، فرکانس کریستال و دو آدرس MAC برای تراشه است. همین اطلاعات در پنجره لاگ هم وجود دارد.

حالا روی باکس SpiAutoSet در پنجره GUI کلیک کنید تا ابزار فلش دانلود به صورت خودکار، سایز فلش و فرکانس کریستال مناسب را انتخاب کند.

حالا باید فایل های مناسب برای نصب روی ESP8266 را انتخاب کنید و آدرش شروع حافظه برای هر فایل را مشخص کنید. برای به روز رسانی تراشه ESP باید چهار فایل را روی آن نصب کنید. کتابچه راهنمای Espressif IOT SDK را باز کنید و قسمت نوشتن تصاویر به فلش را پیدا کنید. این قسمت راهنما در نسخه ۱٫۴ از صفحه ۲۰ شروع می شود. حالا قسمتی که نسخه پشتیبانی کننده از آپدیت کلود (FOTA) را مشخص می کند، پیدا کنید و در این قسمت جدولی را پیدا کنید که سایز فلش ماژول ESP8266 شما را مشخص کرده است. سایز فلش برد ما ۸Mbit است که برابر با ۱۰۲۴KB است. جدول زیر هم اطلاعات مورد نیاز این برد را مشخص می کند:

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت انگشتر چوبی با طراحی بسیار شیک و منحصر به فرد
جدول فایل های مورد نیاز برای آپدیت
جدول فایل های مورد نیاز برای آپدیت

چهار فایل مورد نیاز عبارتند از: esp_init_data_default.bin، blank.bin، boot.bin و user1.bin. آدرس نصب هر فایل هم ستون مقابلش نوشته شده است. سه فایل اول در فولدری هستند که از وب سایت سازنده دانلود کرده اید و فایل چهارم هم در فایل AT_v0.50 bin است. به محل ذخیره این فایل ها بروید و هر کدام از آنها را در یکی از قسمت های خالی بالای پنجره GUI کپی کنید.در قسمت خالی مقابل نام فایل ها هم محل ذخیره سازی آنها را وارد کنید. برای هر فایل باید گام های زیر را دنبال کنید:

 • داخل فاصله فایل set firmware path کلیک کنید؛
 • روی دکمه … در سمت راست فاصله کلیک کنید؛
 • به محل فایل مورد نظر بروید و تا GUI نام فایل را به صورت خودکار وارد کند.
 • حالا آدرس صحیح هر فایل (از جدول) را وارد کنید.

ممکن است فایل هایی که باید فلش بشوند دقیقاً همان فایل های لیست شده در جدول نباشند اما قطعاً مشابه آنها خواهند بود. بعد از اینکه فیلدهای مربوط به هر فایل را پر کردید، تیک های چک باکس های کنار نام هر فایل را فعال کنید. پنجره GUI ابزار دانلود فلش شبیه تصویر زیر خواهد بود:

پنجره GUI ابزار دانلود فلش
پنجره GUI ابزار دانلود فلش

در تنظیمات برنامه ریزی ESP، دکمه ریست و دکمه فلش را فشار بدهید و نگه دارید. حالا ابتدا دکمه ریست و سپس دکمه فلش را رها کنید. روی دکمه START در پنجره GUI ابزار دانلود فلش کلیک کنید. حالا دانلود باید شروع بشود و فرایند دانلود هم در پنجره GUI و پنجره لاگ ابزار دانلود فلش نمایش داده بشود.

فلش ماژول با موفقیت انجام شد
فلش ماژول با موفقیت انجام شد

همانطور که در تصاویر بالا می بینید دانلود موفقیت آمیز با ارسال فایل ها به ماژول ESP8266 و بسته شدن پورت COM مشخص می شود.

گام هفتم: فلش را چک کنید

وقتی فلش کردن ماژول تمام شد، ابزار دانلود فلش را ببندید. برق را از تنظیمات برنامه ریزی ESP جدا کنید و دوباره آن را وصل کنید.

دوباره PuTTY را باز کنید، سشن ذخیره شده ESP8266 را انتخاب کنید و دکمه Load را بزنید. با اینکار پورت COM و نرخ بیت بر ثانیه ای که قبلاً انتخاب کرده اید در پنجره مربوطه وارد می شوند. روی دکمه Open کلیک کنید تا یک ترمینال PuTTY جدید باز شود.

Caps Lock کامپیوترتان را روشن کنید و عبارت AT را تایپ کنید اما اینتر را نزنید. باید عبارت AT را در پنجره ترمینال PuTTY ببینید. علامت + و سپس GMR را تایپ کنید. وقتی عبارت AT+GMR را در ترمینال PuTTY دیدید، در حالیکه که کلید Ctrl را پایین نگه داشته اید، کلید M و سپس J را بزنید. کلید Ctrl را رها کنید. حالا مطابق تصویر زیر، اطلاعات سفت افزار ماژول ESP8266 در صفحه ترمینال نشان داده خواهد شد:

نمایش اطلاعات سفت افزار جدید ماژول ESP8266
نمایش اطلاعات سفت افزار جدید ماژول ESP8266

همانطور که در تصویر بالا می بینید، سفت افزار جدید روی ماژول ESP8266 نصب شده است. SDK از نسخه ۱٫۱٫۱ به نسخه ۱٫۴٫۰ ارتقا یافته و نسخه طرح دستوری AT مربوط به آن یعنی نسخه ۰٫۵۰٫۰٫۰ هم روی آن نصب شده است.

حالا می توانید PuTTY را ببندید و OK را بزنید.

سفت افزار ماژول ESP8266 به روز رسانی شد!

با چندبار تمرین می توانید سفت افزار ماژول ESP8266 را در زمان خیلی کمتری نسبت به زمان خواندن این آموزش انجام بدهید. بعد از به روز رسانی ماژول می توانید با خیال راحت از آن در پروژه های متصل به اینترنت استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش به روز رسانی سفت افزار ماژول وای فای ESP8266
عنوان مطلب
آموزش به روز رسانی سفت افزار ماژول وای فای ESP8266
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید چطور ماژول های ESP قدیمی را به روز رسانی کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش اتصال ESP8266 به اینترنت و ساخت سرور وب... ماژول ESP8266 شاید به اندازه آردوینو و رزبری پای بین طرفداران الکترونیک رایج نباشد اما کارایی های منحصر به فرد خودش را دارد. یکی از این کارایی ها قابل...
ماتریکس LED بسازید و از طریق وای فای کنترلش کنید... در این ساختنی مراحل ساخت ماتریکس LED را یاد می گیرید که با وای فای کنترل می شود. این آموزش ساخت طوری طراحی شده که هر کسی با کمی دانش الکترونیک بتواند ...
ساعت دیجیتال چوبی بسازید و از طریق شبکه وای فای کنترلش کنید... ساعت های هوشمند متصل به اینترنت هر روز بیشتر طرفدار پیدا می کنند. اما پیدا کردن این ساعت ها با قیمت مناسب کار ساده ای نیست. به همین خاطر بهترین کار ای...
قفل هوشمند درب منزل بسازید و همه رفت و آمدها را کنترل کنید... برای همه ما پیش آمده که بعد از بیرون آمدن از اتاق، خانه یا انباری و پارکینگ نگران بسته بودن یا نبودن در شده باشیم. خیلی از ما هم – به دلایل مختلف – نگ...
آموزش راه‌اندازی و استفاده از ماژول وای فای ESP8266... ماژول وای فای ESP8266 یک تراشه ارزان و کارآمد برای کنترل دستگاه های مختلف از طریق اینترنت است. از این ماژول می توانید به همراه میکروکنترلرهای مختلف مث...
دستگاه آنالیز وای فای پرتابل و جیبی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه آنالیز وای فای را یاد می گیرید که به اندازه یک جعبه آدامس است! با ساخت این آنالیزور می توانید انواع شبکه های وای فای را ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه آنالیز وای فای پرتابل و جیبی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت دستگاه آنالیز وای فای را یاد می گیرید که به …

پاسخ دهید