خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید

عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید

در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک خرسی را یاد می‌گیرید که برای نوزادان طراحی شده است. این عروسک کاملاً تخت است و به همین خاطر نوزاد خیلی راحت می‌تواند با آن بازی کند. در دوخت عروسک هم از چند نوع پارچه با بافت‌های مختلف استفاده می‌شود تا حس لامسه کودک تقویت بشود. می‌توانید داخل عروسک خرس هم کمی‌فویل یا هر چیز صدادار دیگری بگذارید تا حس شنوایی را هم تقویت کند. با ساختنی همراه شوید.

عروسک خرسی مخصوص نوزاد بسازید
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بسازید

دوخت این عروسک خرسی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. ما الگوی برش قطعات عروسک را هم در اختیارتان قرار می‌دهیم تا ساخت عروسک برایتان ساده تر بشود. می‌توانید با همین سبک عروسک‌های دیگری هم طراحی کنید و بدوزید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • پارچه عروسک سازی – یک تکه ۴۰ در ۶۰ سانتیمتری و دو تکه ۱۵ در ۱۵ سانتیمتری
  • دو تکه پارچه کتان برای جلوی عروسک – ۲۰ در ۱۰ سانتیمتری
  • پارچه‌هایی با طرح‌های مختلف برای دست و پای عروسک – چهار تکه ۵ در ۱۰ سانتیمتری
  • تکه‌های پارچه برای صورت، چشم، بینی و دهان
  • فویل، کیسه پلاستیکی و یا هر چیز صدادار دیگری برای داخل عروسک خرسی
  • سنجاق
  • ماژیک
  • نخ در رنگ‌های مختلف
  • قیچی
  • چرخ خیاطی

از لینک زیر می‌توانید الگوی ساخت عروسک خرسی را دانلود کنید (رمز فایل saakhtaani.ir است). این الگوها را پرینت کنید و آنها را ببرید.

گام دوم: پارچه‌ها را ببرید

الگوی بدن عروسک (body) را پشت پارچه عروسک سازی قرار بدهید و دوبار آن را روی پارچه بکشید. این دو تکه برای دوخت جلو و پشت بدن عروسک استفاده می‌شوند.الگوی گوش عروسک (ear) را هم پشت پارچه عروسک سازی بگذارید و دوبار آن را روی پارچه بکشید. همین الگو را روی یکی از پارچه‌های طرح دار بگذارید و دوبار هم آن را روی این پارچه بکشید.الگوی لباس عروسک (cloth 1 و cloth 2) را روی پارچه کتان بگذارید و آن را روی پارچه بکشید. سپس الگوی دست‌ها (arms) و پاهای (legs) عروسک را هم روی پارچه‌های طرح دار بگذارید و آنها را هم روی پارچه‌ها بکشید. برای دست‌ها و پاهای عروسک مجموعاً باید هشت بار الگوها را روی پارچه‌های طرحدار بکشید.

الگوی صورت عروسک (face) را روی یک تکه پارچه قهوه ای بگذارید و آن را یکبار روی پارچه بکشید. الگوی بینی (nose) را هم روی یک پارچه تیره تر بکشید. الگوی چشم‌ها (eye) را هم روی همان تکه پارچه ای که برای بینی استفاده کرده اید، بکشید.

بعد از اینکه همه الگوها را به تعداد لازم روی پارچه‌ها کشیدید، بریدن پارچه‌ها را شروع کنید. هرچه از پارچه‌های متنوع تری استفاده کنید، عروسک خرسی برای کودک جذاب تر می‌شود. البته سعی کنید تناسب ترکیب رنگ و طرح را هم در نظر داشته باشید.

گام سوم: صورت عروسک را بدوزید

قبل از اینکه دوختن اجزای عروسک به یکدیگر را شروع کنید، باید صورت را طراحی کنید. ما صورت خرسی را انتخاب کرده ایم اما شما می‌توانید صورت عروسک را به شکل سگ، گربه و … طراحی کنید. اگر صورت حیوان دیگری را انتخاب کنید، فقط باید گوش‌ها را متناسب با آن تغییر بدهید و سایر اجزای بدن دست نخورده می‌ماند.

بعد از اینکه طرح صورت عروسک را مشخص کردید، بینی را با سنجاق روی قسمت بالایی صورت تنظیم کنید. دور بینی را با کوک زیگزاگ (کوچک و باریک) به صورت بدوزید. بهتر است از قبل از دوختن بینی، دوخت زیگزاگ را روی یک تکه پارچه تست کنید چون کوک‌ها باید خیلی کوچک و خیلی باریک باشند. حتماً از رنگ همرنگ پارچه هم استفاده کنید. بعد از دوخت بینی، طرح دهان را با ماژیک زیر بینی بکشید و سپس روی این خط را کوک بزنید.

حالا صورت را در یک سوم بالایی بدن عروسک بگذارید و آن را با سنجاق روی پارچه ثابت کنید. حالا صورت را با کوک زیگزاک کوچک به پارچه بدن وصل کنید. دوختن صورت به پارچه بدن که ضخامت زیادی دارد، کمی‌سخت است اما اگر دقت کافی داشته باشید خط دوخت صاف درمی‌آید. چشم‌ها را هم با فاصله مناسب بالای صورت قرار بدهید و دور آنها را هم کوک زیگزاگ بزنید (کوچک و باریک) تا به پارچه اصلی وصل شوند.

گام چهارم: گوش‌ها را اضافه کنید

برای اینکه طرح گوش‌های عروسک خرسی را جذاب تر کنید، از دو پارچه برای دوخت آنها استفاده کنید. برای دوختن این دو پارچه به یکدیگر، آنها را روی هم بگذارید (از رو) با سنجاق بهم وصل کنید. سپس دور پارچه‌ها را کوک بزنید تا بهم وصل شوند. دقت کنی هنگام دوخت خیلی به لبه‌ها نزدیک نشوید (۰٫۵ سانتیمتر). قسمت پایین گوش را هم باز بگذارید تا بتوانید پارچه را برگردانید.

گام پنجم: لباس‌های عروسک را بدوزید

دو مستطیل را روی هم بگذارید (از رو). برای اینکار، قطعه کوچک تر را بالای قطعه بزرگ تر بگذارید و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید. سپس آنها را از طرف بلند (که اکنون در قسمت پایین قرار گرفته) و با کوک ساده بهم بدوزید. پارچه را باز کنید و لبه‌های بالایی را به طرف راست جلوی پارچه بدن عروسک (زیر صورت) سنجاق کنید. حالا دو تکه پارچه مستطیلی روی صورت قرار گرفته اند. روی لبه ای که سنجاق کردید، یک خط صاف با کوک‌های زیر بدوزید. حالا می‌توانید پارچه را روی بدون عروسک برگردانید تا مثل لباس پارچه اصلی را بپوشاند.

گام ششم: دست‌ها و پاها را بدوزید

حالا باید دست‌ها و پاهای عروسک خرسی را آماده کنید. ما برای دست‌ها از پارچه پشمی‌و پارچه کشباف و برای پاها از پارچه پشمی‌و پارچه کتان استفاده کرده ایم. هرچه از پارچه‌های متنوع تر و جالب تر استفاده کنید، عروسک بیشتر توجه نوزاد را جذب می‌کند و حتی بدون لمس کردن هم بینایی کودک را درگیر می‌کند.

هر دو جفت پارچه را روی هم قرار بدهید (از رو) و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید. لبه‌ها را بهم بدوزید و یک قسمت را باز بگذارید تا بتوانید پارچه‌ها را برگردانید. همه قطعات را به همین ترتیب بدوزید و وقتی دوخت آنها را کامل کردید، از سر بسته پارچه‌ها را یک گره بزنید.

می‌توانید داخل دست‌ها و پاها کمی‌فویل مچاله شده (یا هر چیز دیگری که صدا تولید می‌کند) بریزید تا حس شنوایی نوزاد هم درگیر بشود.

گام هفتم: اجزای عروسک را بهم بدوزید

حالا که همه تکه‌های عروسک را آماده کرده اید، می‌توانید آنها را بهم وصل کنید و عروسک را کامل کنید. ابتدا باید تمام قطعات را به بدن عروسک وصل کنید. گوش‌ها و پاهای عروسک را به صورت مورب و دست‌ها را صاف وصل کنید. اینکه اجزای عروسک را به چه شکل و از کدام طرف وصل کنید، به سلیقه خودتان بستگی دارد.

بعد از اینکه نحوه اتصال قطعات را مشخص کردید، آنها را به بدن عروسک بدوزید. دقت کنید که در حین دوخت جلو و عقب بروید چون کودک عروسک را خیلی تکان می‌دهد و ممکن است اجزای عروسک جدا بشوند.

حالا پارچه پشت بدن عروسک را از رو به جلوی پارچه جلوی عروسک وصل کنید و با سنجاق آن را ثابت کنید. دقت کنید که همه قطعات کاملاً ثابت شده باشند و همه قطعات کوچک بین دو لایه بدن عروسک قرار بگیرند. پارچه‌های لباس عروسک هم باید بین لایه‌های پشتی و جلویی بدن عروسک قرار بگیرد. حالا می‌توانید دور لبه‌ها را بدوزید. فقط حواستان باشد در حین دوخت اجزای عروسک سرجایشان بمانند. در قسمت انتهای بدنه یک روزنه باز بگذارید تا بتوانید عروسک را برگردانید. پارچه را از همین روزنه برگردانید و اجزای عروسک را صاف کنید و سپس روزنه را بدوزید.

عروسک خرسی آماده است

عروسک خرسی آماده است. ویژگی‌های این عروسک طوری است که حس لامسه، بینایی و شنوایی کودک را بخوبی درگیر می‌کند و یک ابزار خوب و البته رایگان برای تعلیم حواس است.

منبع

خلاصه مطلب
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید
عنوان مطلب
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید
توضیح کوتاه
با این عروسک حس شنوایی، لامسه و بینایی نوزاد را تقویت کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم راکت لانچر یا همان پرتاب کننده موشک را می آموزید. این آموزش شامل تمام ابزار و قطعات تکمیلی مانیتورینگ و کنترل نظیر لول...
آموزش ساخت : لاک ناخن حرارتی بسازید! در این ساختنی طرز ساخت لاک ناخن حرارتی را یاد می گیرید؛ لاکی که رنگش با تغییر دما عوض میشود. اگر به شیمی علاقه داشته باشید، حتماً ساخت لاک ناخن حرارتی...
با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید... با یک تخته چوب کهنه و چند بسته پیچ می‌توانید شیک ترین و متفاوت ترین پلاک محله را بسازید. برای ساخت پلاک فلزی با این روش نیاز به ابزار خاصی ندارید؛ دری...
آموزش ساخت : دستگاه وکیوم پلاستیک بسازید... دستگاه وکیوم پلاستیک همان چیزی است که نمی گذارد مواد غذایی داخل فریزر مزه شان را از دست بدهند و آب بیندازند. با این دستگاه بسیار ساده که با چند تکه لو...
آموزش ساخت : پاور بانک خورشیدی پرتابل بسازید... امروز طرز ساخت یک پاور بانک خورشیدی را در ساختنی یاد می گیرید که همه انتظارات شما از تولید انرژی خورشیدی را برآورده میکند. این پاور بانک همه قطعات لاز...
آتش زنه ضدآب مخصوص کمپینگ و موقعیت های اضطراری بسازید... یکی از مهمترین وسایلی که برای کمیپنگ و کوهنوردی در هر شرایط طبیعی لازم است، آتش زنه است. برای اینکه مطمئن بشوید در طبیعت به مشکل برنمی خورید، باید چند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید