خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید

عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید

در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک خرسی را یاد می گیرید که برای نوزادان طراحی شده است. این عروسک کاملاً تخت است و به همین خاطر نوزاد خیلی راحت می تواند با آن بازی کند. در دوخت عروسک هم از چند نوع پارچه با بافت های مختلف استفاده می شود تا حس لامسه کودک تقویت بشود. می توانید داخل عروسک خرس هم کمی فویل یا هر چیز صدادار دیگری بگذارید تا حس شنوایی را هم تقویت کند. با ساختنی همراه شوید.

عروسک خرسی مخصوص نوزاد بسازید
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بسازید

دوخت این عروسک خرسی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. ما الگوی برش قطعات عروسک را هم در اختیارتان قرار می دهیم تا ساخت عروسک برایتان ساده تر بشود. می توانید با همین سبک عروسک های دیگری هم طراحی کنید و بدوزید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • پارچه عروسک سازی – یک تکه ۴۰ در ۶۰ سانتیمتری و دو تکه ۱۵ در ۱۵ سانتیمتری
  • دو تکه پارچه کتان برای جلوی عروسک – ۲۰ در ۱۰ سانتیمتری
  • پارچه هایی با طرح های مختلف برای دست و پای عروسک – چهار تکه ۵ در ۱۰ سانتیمتری
  • تکه های پارچه برای صورت، چشم، بینی و دهان
  • فویل، کیسه پلاستیکی و یا هر چیز صدادار دیگری برای داخل عروسک خرسی
  • سنجاق
  • ماژیک
  • نخ در رنگ های مختلف
  • قیچی
  • چرخ خیاطی

از لینک زیر می توانید الگوی ساخت عروسک خرسی را دانلود کنید (رمز فایل saakhtaani.ir است). این الگوها را پرینت کنید و آنها را ببرید.

گام دوم: پارچه ها را ببرید

الگوی بدن عروسک (body) را پشت پارچه عروسک سازی قرار بدهید و دوبار آن را روی پارچه بکشید. این دو تکه برای دوخت جلو و پشت بدن عروسک استفاده می شوند.الگوی گوش عروسک (ear) را هم پشت پارچه عروسک سازی بگذارید و دوبار آن را روی پارچه بکشید. همین الگو را روی یکی از پارچه های طرح دار بگذارید و دوبار هم آن را روی این پارچه بکشید.الگوی لباس عروسک (cloth 1 و cloth 2) را روی پارچه کتان بگذارید و آن را روی پارچه بکشید. سپس الگوی دست ها (arms) و پاهای (legs) عروسک را هم روی پارچه های طرح دار بگذارید و آنها را هم روی پارچه ها بکشید. برای دست ها و پاهای عروسک مجموعاً باید هشت بار الگوها را روی پارچه های طرحدار بکشید.

در ساختنی بخوانید :  برای دوربین های دیجیتال شارژر وایرلس بسازید

الگوی صورت عروسک (face) را روی یک تکه پارچه قهوه ای بگذارید و آن را یکبار روی پارچه بکشید. الگوی بینی (nose) را هم روی یک پارچه تیره تر بکشید. الگوی چشم ها (eye) را هم روی همان تکه پارچه ای که برای بینی استفاده کرده اید، بکشید.

بعد از اینکه همه الگوها را به تعداد لازم روی پارچه ها کشیدید، بریدن پارچه ها را شروع کنید. هرچه از پارچه های متنوع تری استفاده کنید، عروسک خرسی برای کودک جذاب تر می شود. البته سعی کنید تناسب ترکیب رنگ و طرح را هم در نظر داشته باشید.

گام سوم: صورت عروسک را بدوزید

قبل از اینکه دوختن اجزای عروسک به یکدیگر را شروع کنید، باید صورت را طراحی کنید. ما صورت خرسی را انتخاب کرده ایم اما شما می توانید صورت عروسک را به شکل سگ، گربه و … طراحی کنید. اگر صورت حیوان دیگری را انتخاب کنید، فقط باید گوش ها را متناسب با آن تغییر بدهید و سایر اجزای بدن دست نخورده می ماند.

بعد از اینکه طرح صورت عروسک را مشخص کردید، بینی را با سنجاق روی قسمت بالایی صورت تنظیم کنید. دور بینی را با کوک زیگزاگ (کوچک و باریک) به صورت بدوزید. بهتر است از قبل از دوختن بینی، دوخت زیگزاگ را روی یک تکه پارچه تست کنید چون کوک ها باید خیلی کوچک و خیلی باریک باشند. حتماً از رنگ همرنگ پارچه هم استفاده کنید. بعد از دوخت بینی، طرح دهان را با ماژیک زیر بینی بکشید و سپس روی این خط را کوک بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان

حالا صورت را در یک سوم بالایی بدن عروسک بگذارید و آن را با سنجاق روی پارچه ثابت کنید. حالا صورت را با کوک زیگزاک کوچک به پارچه بدن وصل کنید. دوختن صورت به پارچه بدن که ضخامت زیادی دارد، کمی سخت است اما اگر دقت کافی داشته باشید خط دوخت صاف درمی آید. چشم ها را هم با فاصله مناسب بالای صورت قرار بدهید و دور آنها را هم کوک زیگزاگ بزنید (کوچک و باریک) تا به پارچه اصلی وصل شوند.

گام چهارم: گوش ها را اضافه کنید

برای اینکه طرح گوش های عروسک خرسی را جذاب تر کنید، از دو پارچه برای دوخت آنها استفاده کنید. برای دوختن این دو پارچه به یکدیگر، آنها را روی هم بگذارید (از رو) با سنجاق بهم وصل کنید. سپس دور پارچه ها را کوک بزنید تا بهم وصل شوند. دقت کنی هنگام دوخت خیلی به لبه ها نزدیک نشوید (۰٫۵ سانتیمتر). قسمت پایین گوش را هم باز بگذارید تا بتوانید پارچه را برگردانید.

گام پنجم: لباس های عروسک را بدوزید

دو مستطیل را روی هم بگذارید (از رو). برای اینکار، قطعه کوچک تر را بالای قطعه بزرگ تر بگذارید و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید. سپس آنها را از طرف بلند (که اکنون در قسمت پایین قرار گرفته) و با کوک ساده بهم بدوزید. پارچه را باز کنید و لبه های بالایی را به طرف راست جلوی پارچه بدن عروسک (زیر صورت) سنجاق کنید. حالا دو تکه پارچه مستطیلی روی صورت قرار گرفته اند. روی لبه ای که سنجاق کردید، یک خط صاف با کوک های زیر بدوزید. حالا می توانید پارچه را روی بدون عروسک برگردانید تا مثل لباس پارچه اصلی را بپوشاند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کنترلر نوار LED متصل به وای فای با برد ESP8266

گام ششم: دست ها و پاها را بدوزید

حالا باید دست ها و پاهای عروسک خرسی را آماده کنید. ما برای دست ها از پارچه پشمی و پارچه کشباف و برای پاها از پارچه پشمی و پارچه کتان استفاده کرده ایم. هرچه از پارچه های متنوع تر و جالب تر استفاده کنید، عروسک بیشتر توجه نوزاد را جذب می کند و حتی بدون لمس کردن هم بینایی کودک را درگیر می کند.

هر دو جفت پارچه را روی هم قرار بدهید (از رو) و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید. لبه ها را بهم بدوزید و یک قسمت را باز بگذارید تا بتوانید پارچه ها را برگردانید. همه قطعات را به همین ترتیب بدوزید و وقتی دوخت آنها را کامل کردید، از سر بسته پارچه ها را یک گره بزنید.

می توانید داخل دست ها و پاها کمی فویل مچاله شده (یا هر چیز دیگری که صدا تولید می کند) بریزید تا حس شنوایی نوزاد هم درگیر بشود.

گام هفتم: اجزای عروسک را بهم بدوزید

حالا که همه تکه های عروسک را آماده کرده اید، می توانید آنها را بهم وصل کنید و عروسک را کامل کنید. ابتدا باید تمام قطعات را به بدن عروسک وصل کنید. گوش ها و پاهای عروسک را به صورت مورب و دست ها را صاف وصل کنید. اینکه اجزای عروسک را به چه شکل و از کدام طرف وصل کنید، به سلیقه خودتان بستگی دارد.

بعد از اینکه نحوه اتصال قطعات را مشخص کردید، آنها را به بدن عروسک بدوزید. دقت کنید که در حین دوخت جلو و عقب بروید چون کودک عروسک را خیلی تکان می دهد و ممکن است اجزای عروسک جدا بشوند.

حالا پارچه پشت بدن عروسک را از رو به جلوی پارچه جلوی عروسک وصل کنید و با سنجاق آن را ثابت کنید. دقت کنید که همه قطعات کاملاً ثابت شده باشند و همه قطعات کوچک بین دو لایه بدن عروسک قرار بگیرند. پارچه های لباس عروسک هم باید بین لایه های پشتی و جلویی بدن عروسک قرار بگیرد. حالا می توانید دور لبه ها را بدوزید. فقط حواستان باشد در حین دوخت اجزای عروسک سرجایشان بمانند. در قسمت انتهای بدنه یک روزنه باز بگذارید تا بتوانید عروسک را برگردانید. پارچه را از همین روزنه برگردانید و اجزای عروسک را صاف کنید و سپس روزنه را بدوزید.

عروسک خرسی آماده است

عروسک خرسی آماده است. ویژگی های این عروسک طوری است که حس لامسه، بینایی و شنوایی کودک را بخوبی درگیر می کند و یک ابزار خوب و البته رایگان برای تعلیم حواس است.

منبع

خلاصه مطلب
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید
عنوان مطلب
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید
توضیح کوتاه
با این عروسک حس شنوایی، لامسه و بینایی نوزاد را تقویت کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

یک تیر و دو نشان؛ هم ژاکت بافتنی زنانه شیک و هم روانداز!... ژاکت بافتنی که در این ساختنی آموزش بافتش را می خوانید هم به ژاکت است و هم روانداز! اگر دکمه های این ژاکت را باز کنید، کاملاً باز می شود چون دوخت دیگری...
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
آموزش ساخت : برای کارگاه تان یک میز چرخدار بسازید... میز چرخدار یکی از وسایلی است که هر کارگاهی به آن نیاز دارد. فرقی نمی کند کارگاه نجاری، خیاطی، هنری یا هر کارگاه دیگری داشته باشید با این میز کارتان خی...
آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید... در این پست ساختنی باز هم سراغ ساختنی های چرمی رفته ایم و طرز ساخت یک کیف پول چرم ساده را برایتان آماده کرده ایم. این کیف پول برای کسانی مناسبت است که ...
با دستگاه برش لیزری جعبه لوازم آرایشی گردان بسازید... جعبه لوازم آرایشی گردان بهترین وسیله برای نگه داری لوازم آرایشی است. با این جعبه همه وسایل آرایشی منظم و در دسترس خواهند بود. طبقه های این جعبه لوازم ...
آموزش ساخت : با قاشق یکبار مصرف گل مصنوعی بسازید... آیا می دانید با قاشق یکبار مصرف هم میشود گل مصنوعی ساخت؟ ساخت گل مصنوعی با این روش بسیار ساده است و جلوه بسیار بهتری هم دارد. از این گل مصنوعی می توان...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کیف دوشی جیر زنانه شیک و جادار بدوزید

در این پست آموزش دوخت کیف دوشی جیر زنانه ای را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید