خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار سوییچ سلکتور چهار حالته مرحله ای الکترونیکی بسازید

مدار سوییچ سلکتور چهار حالته مرحله ای الکترونیکی بسازید

همان طور که از نام این پروژه هم بر می آید ، یک سوییچ سلکتور الکترونیکی است که با استفاده از آن می توانید یکی از ۴ حالت را انتخاب و استفاده کنید (سلکتور ۱ به ۴ است). این سوییچ که با دکمه فشاری طراحی شده است، چهار ورودی آنالوگ دارد و به همین دلیل نیز در استفاده های روزمره بسیار مناسب است. از طرفی این مدار الکترونیکی قطعات مصرفی ارزانی دارد و به همین دلیل هم نگرانی از بابت قیمت تمام شده آن نداشته باشید. ولتاژ تغذیه این سوییچ الکترونیکی ۵ ولت است و جریان مصرفی آن در حد چند میلی آمپر است. همین توان مصرفی پایین باعث می شود بتوانید از باتری به مدت طولانی برای راه اندازی سوییچ استفاده کنید. با ساختنی همراه شوید.

سوییچ سلکتور ها دارای کاربرد های بسیار گسترده ای هستند. برای مثال می توانید آن ها را در انتخاب منابع تغذیه دستگاه ها (استفاده از برق یا باتری) ، کنترل ولوم دستگاه های صوتی ، انتخاب چند حالت کاربردی مختلف و … استفاده کرد. همین طور می توانید این سوییچ سلکتور را در انتخاب سنسور های فعال میکرو کنترلر ها و … استفاده کنید.

مدار سوییچ سلکتور چگونه کار می کند ؟

مدار سوییچ سلکتور این ساختنی ، در واقع یک سوییچ استپینگ (Stepping Switch) است. این نوع از سوییچ ها دارای چند عنصر اصلی و پایه هستند ، یک دکمه فشاری ، یک نوسان ساز یا اسیلاتور ، یک شمارنده (در اینجا ۴ حالته) برای سوییچ های آنالوگ . وقتی مدار الکترونیکی سوییچ سلکتور به کار می افتد، شبکه مقاومت-خازنی (RC) متشکل از مقاومت R5 و خازن C4 مکه به پایه ریست (پایه ۱۵) وصل هستند ، خروجی را به اجبار به خروجی Q0 یا پایه ۳ تراشه IC2 تبدیل می کنند. این وضعیت به صورت آماده تغییر (Standby) تعریف شده است و این حالت با روشن شدن چراغ LED به شماره D2 به کاربر نشان داده می شود.

ساخت مدار الکترونیکی سوییچ سلکتور مرحله ای نیازمند دانش الکترونیک پیشرفته نیست و تنها کافی است بتوانید مدار شماتیک را روی PCB یا برد بورد پیاده سازی کنید. توضیحات نحوه کار مدار سلکتور برای کسانی نوشته شده است که می خواهند اطلاعات بیشتری از نحوه کار این پروژه داشته باشند.
در ساختنی بخوانید :  قهوه ساز مسافرتی درست کنید و از طعم قهوه لذت ببرید

یک نوسان ساز که با استفاده از دو قسمت تراشه IC1 ساخته شده است ، به ورودی ساعت آی سی ۴۰۱۷ -که با کد IC2 نشان داده شده است – وصل شده است.در طراحی کنونی ، فرکانس در حدود ۱ هرتز – که فرکانسی بسیار پایین است – ایجاد می شود،این فرکانس با استفاده از R3 با مقدار ۱۰ کیلواهم و C2 با مقدار ۱۰۰ میکرو فاراد تنظیم شده است. وقتی کلید S1 در حالت OFF است ، شمارنده اصلی یعنی IC2 هم در حالت غیر فعال قرار گرفته است. وقتی دکمه S1 را فشار دهید یا به عبارتی وقتی ورودی مدار پرش (پایه ۱۱ از IC1) به حالت پول-داون باشد. ورودی ساعت فعال شده (پایه ۱۳ از IC2) و آی سی شمارنده ۴۰۱۷ با سرعتی برابر با یک عدد در ثانیه (۱ هرتز) می شمرد.

سوییچ های سلکتور آنالوگ یا دستی
سوییچ های سلکتور آنالوگ یا دستی: سه ، چهار و هفت حالته که به صورت مکانیکی کار می کنند

خروحی همین شمارنده است که وضعیت سوییچ های دو وضعیتی (Bilateral Switch) داخل آی سی ۴۰۶۶ (IC3) را مشخص می کند. این که کدام سوییچ ها در حالت قطع و کدام در حالت وصل هستند. وقتی اولین پالس به ورودی شمارنده یا همان IC2 وادرد شد ، خروجی Q1 فعال شده و سوییچ ۱ را فعال می کند (IC3A) . دومین پالس Q2 را فعال خواهد کرد و این به معنی روشن شدن سوییچ دوم (IC3b) است و به همین ترتیب فرآیند ادامه خواهد یافت.

وقتی شمارش به فعال کردن خروجی شماره Q5 برسد (پایه ۱ از IC2) ، خروجی ولتاژ منطقی بالا (High) تولید شده در خروجی به واسطه مقاومت R6 به پایه ریست می رسد و این به معنای خاموش شدن همه سوییچ های دو حالته در IC3 است.

در ساختنی بخوانید :  مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید [Arduino]

مدار شماتیک سوییچ سلکتور مرحله ای :

نقشه شماتیک سوییچ سلکتور مرحله ای
نقشه شماتیک سوییچ سلکتور مرحله ای

نکات عملی ساخت مدار سوییچ سلکتور :

  • در هنگام پیاده سازی این مدار روی PCB ، می توانید از PCB های ارزان قیمت نیز برای آن استفاده کنید.
  • فرکانس تاخیر بین عوض شدن سوییچ ها به وسیله مقاومت R3 و خازن C2 کنترل می شود. اگر می خواهید فاصله تاخیر عوض شدن انتخاب را کم و زیاد کنید می توانید از یک پتانسیومتر ۲۰ تا ۳۰ کیلو اهم به جای R3 استفاده کنید.
  • استفاده از سوییچ های دو حالته IC4066 باعث راحتی کار شده اما جریان قابل تحمل مدار را کم می کند. با دادن تغییراتی می توانید کاری کنید که خروجی این سوییچ ها باعث فعال و غیر فعال شدن چند رله شوند که جریان های بالا را تحمل می کنند.

منبع

خلاصه مطلب
سوییچ سکلتوری استپی (مرحله ای) بسازید
عنوان مطلب
سوییچ سکلتوری استپی (مرحله ای) بسازید
توضیح کوتاه
آموزش ساخت مدار الکترونیکی ساخت یک سوییچ 1x4 سلکتور
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار شارژر لپ تاپ خودرویی ساده و ارزان بسازید... یکی از لوازمی که می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد، یک شارژر لپ تاپ خودرویی است که می تواند در سفر های طولانی و یا در مواقع اضطراری به کمک شما بیاید....
دابل موس ؛ از یک موس برای دو کامپیوتر استفاده کنید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اتصال کانکتور USB به یک موس ساده آن را به دابل موس تبدیل کنید و به صورت همزمان از آن روی دو کامپیوتر استفاده کنید. ...
چگونه قطعات تقلبی الکترونیکی را شناسایی کنیم ؟... قطعات الکترونیکی تقلبی در بازار قطعات الکترونیکی هر روز به مشکل بزرگتری تبدیل می شوند و این موضوع باعث افت کیفیت محصولاتی می شود که با استفاده از این ...
دستگاه ضربان سنج قلب با حسگر فروسرخ و میکرو کنترلر PIC... دستگاه ضربان سنج در واقع نشان دهنده وضعیت سلامت سیستم قلبی عروقی بدن انسان است. امروزه گجت های سلامتی در حال تبدیل شدن به وسایل ضروری هستند که در وسای...
ساخت اسپیکر رومیزی با طراحی شیک و منحصر به فرد... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر رومیزی را یاد می گیرید که در بدنه نورانی و بسیار جذابی دارد. این اسپیکر رومیزی با الهام از شکل مواد مذاب طراحی شده و ...
آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید... با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک منبع تغذیه قابل تنظیم بسیار کوچک را بیاموزید. این منبع تغذیه طوری طراحی شده است که تا حد امکان کوچک باشد تا حمل و ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدار آمپلی فایر کلاس D را یاد گرفته اید. اگر …

پاسخ دهید