خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید

با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید

ساخت بریکت با تراشه های چوب ایده تازه ای نیست. روش معمول برای ساخت بریکت، ترکیب آن با خرده های کاغذ، خیس کردن و سپس قالب گیری آنهاست (روش مشابه تولید سوخت کاغذی). در این ساختنی روش دیگری برای ساخت بریکت را یاد می گیرید. در این روش تراشه های چوب خیس نمی شوند و با کاغذ هم ترکیب نمی شوند. در ضمن خیس نمی شوند و کاملاً خشک بهم فشرده می شوند و شکل می گیرند. با ساختنی همراه شوید.

اگر کارگاه نجاری داشته باشید و از شومینه سنتی استفاده کنید، ساخت بریکت با تراشه های چوب برایتان خیلی به صرفه است. اگر از شومینه سنتی استفاده می کنید اما کارگاه نجاری ندارید، می توانید تراشه چوب کارگاه های نجاری را به قیمت خیلی ارزان بخرید و آنها را به بریکت تبدیل کنید.

گام اول

برای ساخت بریکت باید یک جعبه چوبی شبیه چیزی که در تصاویر بالا می بینید، بسازید. ابعاد و عمق این جعبه به اندازه ای که برای بریکت در نظر دارید، بستگی دارید. نکته ای که باید در حین ساخت جعبه رعایت کنید این است که طرف صاف یا براق چوب رو به داخل باشد. در ضمن تخته ها باید بهم پیچ بشوند چون در ادامه لازم می شود پیچ ها را باز کنید.

علاوه براین جعبه به یک پرس هم نیاز دارید. این پرس می تواند مشابه چیزی باشد که در تصویر می بینید یا هر نوع پرسی که تا سه چهارم اندازه عمق جعبه فرو برود. اگر سر پرس میله دارد باید به آن یک تکه چوب پیچ کنید تا فشار پخش بشود.

در ساختنی بخوانید :  هدبورد تخت خواب با طرح دلخواه تان بسازید

بعد از آماده کردن جعبه و پرس، داخل جعبه را با تراشه چوب پر کنید. سپس جعبه را زیر پرس قرار بدهید و تراشه ها را کاملاً فشرده کنید. در تصوی آخر می توانید بریکت کاملاً فشرده را ببینید. وقتی تراشه ها اینقدر فشرده شدند، می توانید بریکت را بیرون بیاورید.

گام دوم

برای بیرون آوردن بریکت، باید پیچ های جعبه را باز کنید. به این ترتیب بدون کاهش فشردگی تراشه های چوب، بریکت بیرون می آید.

چند راه برای ساده تر شدن خارج کردن بریکت‌ها  از دون جعبه وجود دارد. راه اول اضافه کردن لولا به جعبه است تا دیگر لازم نباشد همه پیچ ها را باز کنید. راه دوم هم این است که قبل از ریختن تراشه های چوب، داخل جعبه روزنامه بگذارید تا بعد از باز کردن لولاها بریکت زودتر بیرون بیاید.

گام سوم

دور بریکت‌ها روزنامه بپیچید
دور بریکت‌ها روزنامه بپیچید

بعد از اینکه بریکت‌ها را از داخل جعبه بیرون آوردید، دورشان روزنامه بپیچید تا زمان استفاده تراشه های چوب شل نشوند. فراموش نکنید دور روزنامه را با چسب ببندید.

بریکت سبک و ارزان آماده است

بریکت شومینه سبک آماده است
بریکت شومینه سبک آماده است

اگر می خواهید از این بریکت‌ها  برای روشن کردن آتش استفاده کنید، باید قسمتی از روزنامه را پاره کنید تا تراشه های چوب در معرض آتش مستقیم قرار داشته باشند. اما اگر می خواهید تراشه ها را برای روشن ماندن آتش استفاده کنید، نیاز به باز کردن روزنامه ها ندارید.

این بریکت‌ها  فقط در عرض ۵ تا ۷ دقیقه آتش بسیار قدرتمندی تولید می کنند. اگر قصد دارید از تراشه های چوب در شومینه استفاده کنید، بهتر است آنها را تبدیل به بریکت کنید چون بهتر می سوزند، سریع تر می سوزند و آلودگی کمتری ایجاد می کند.

در ساختنی بخوانید :  اسپیکر وایرلس بدون نیاز به وای فای و بلوتوث بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید
عنوان مطلب
با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید
توضیح کوتاه
شومینه تان را با سوخت مجانی روشن کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : شارژر موبایل خورشیدی ارزان و ساده بسازید... در این پست طرز ساخت یک شارژر موبایل خورشیدی ساده را یاد می گیرید که ساختش بیشتر از ده دقیقه طول نمیکشد؛ البته اگر با الکترونیک آشنا باشید. این شارژر ک...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت سوم... در این پست ساختنی قسمت آخر ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می خوانید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پ...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
به ساده ترین روش کیف عینک چرم شیک بدوزید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک قاب عینک چرمی را یاد گرفته اید. ساخت یک قاب با ویژگی ها نیاز به مهارت های چرم دوزی نسبتاً پیشرفته دارد. در این پست آموزش س...
آموزش ساخت آویز گلدان شیک و مقاوم با طناب های رنگی... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با چند متر طناب یک آویز گلدان شیک بسازید که همه جای خانه قابل استفاده است. با این آویز گلدان می توانید گیاهان طبیعی یا...
خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان را یاد می گیرید. ساخت پمپ آب با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی میتواند آن را بسازد. شما...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید