خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید

با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید

ساخت بریکت با تراشه‌های چوب ایده تازه ای نیست. روش معمول برای ساخت بریکت، ترکیب آن با خرده‌های کاغذ، خیس کردن و سپس قالب گیری آنهاست (روش مشابه تولید سوخت کاغذی). در این ساختنی روش دیگری برای ساخت بریکت را یاد می‌گیرید. در این روش تراشه‌های چوب خیس نمی‌شوند و با کاغذ هم ترکیب نمی‌شوند. در ضمن خیس نمی‌شوند و کاملاً خشک بهم فشرده می‌شوند و شکل می‌گیرند. با ساختنی همراه شوید.

اگر کارگاه نجاری داشته باشید و از شومینه سنتی استفاده کنید، ساخت بریکت با تراشه‌های چوب برایتان خیلی به صرفه است. اگر از شومینه سنتی استفاده می‌کنید اما کارگاه نجاری ندارید، می‌توانید تراشه چوب کارگاه‌های نجاری را به قیمت خیلی ارزان بخرید و آنها را به بریکت تبدیل کنید.

گام اول

برای ساخت بریکت باید یک جعبه چوبی شبیه چیزی که در تصاویر بالا می‌بینید، بسازید. ابعاد و عمق این جعبه به اندازه ای که برای بریکت در نظر دارید، بستگی دارید. نکته ای که باید در حین ساخت جعبه رعایت کنید این است که طرف صاف یا براق چوب رو به داخل باشد. در ضمن تخته‌ها باید بهم پیچ بشوند چون در ادامه لازم می‌شود پیچ‌ها را باز کنید.

علاوه براین جعبه به یک پرس هم نیاز دارید. این پرس می‌تواند مشابه چیزی باشد که در تصویر می‌بینید یا هر نوع پرسی که تا سه چهارم اندازه عمق جعبه فرو برود. اگر سر پرس میله دارد باید به آن یک تکه چوب پیچ کنید تا فشار پخش بشود.

بعد از آماده کردن جعبه و پرس، داخل جعبه را با تراشه چوب پر کنید. سپس جعبه را زیر پرس قرار بدهید و تراشه‌ها را کاملاً فشرده کنید. در تصوی آخر می‌توانید بریکت کاملاً فشرده را ببینید. وقتی تراشه‌ها اینقدر فشرده شدند، می‌توانید بریکت را بیرون بیاورید.

گام دوم

برای بیرون آوردن بریکت، باید پیچ‌های جعبه را باز کنید. به این ترتیب بدون کاهش فشردگی تراشه‌های چوب، بریکت بیرون می‌آید.

چند راه برای ساده تر شدن خارج کردن بریکت‌ها  از دون جعبه وجود دارد. راه اول اضافه کردن لولا به جعبه است تا دیگر لازم نباشد همه پیچ‌ها را باز کنید. راه دوم هم این است که قبل از ریختن تراشه‌های چوب، داخل جعبه روزنامه بگذارید تا بعد از باز کردن لولاها بریکت زودتر بیرون بیاید.

گام سوم

دور بریکت‌ها روزنامه بپیچید
دور بریکت‌ها روزنامه بپیچید

بعد از اینکه بریکت‌ها را از داخل جعبه بیرون آوردید، دورشان روزنامه بپیچید تا زمان استفاده تراشه‌های چوب شل نشوند. فراموش نکنید دور روزنامه را با چسب ببندید.

بریکت سبک و ارزان آماده است

بریکت شومینه سبک آماده است
بریکت شومینه سبک آماده است

اگر می‌خواهید از این بریکت‌ها  برای روشن کردن آتش استفاده کنید، باید قسمتی از روزنامه را پاره کنید تا تراشه‌های چوب در معرض آتش مستقیم قرار داشته باشند. اما اگر می‌خواهید تراشه‌ها را برای روشن ماندن آتش استفاده کنید، نیاز به باز کردن روزنامه‌ها ندارید.

این بریکت‌ها  فقط در عرض ۵ تا ۷ دقیقه آتش بسیار قدرتمندی تولید می‌کنند. اگر قصد دارید از تراشه‌های چوب در شومینه استفاده کنید، بهتر است آنها را تبدیل به بریکت کنید چون بهتر می‌سوزند، سریع تر می‌سوزند و آلودگی کمتری ایجاد می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
با تراشه‌های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید
عنوان مطلب
با تراشه‌های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید
توضیح کوتاه
شومینه تان را با سوخت مجانی روشن کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید... در این ساختنی یک پروژه آردوینو جالب و متفاوت را برایتان آماده کرده ایم: هیولای زیرمیزی. این جعبه صداهای ترسناک تولید می کند و وقتی لامپ ها خاموش شوند،...
روکش کوسن بدوزید و عکس مورد علاقه تان را رویش بیاندازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با پارچه های بدون استفاده روکش کوسن بدوزید و رویش عکس بیاندازید. برای دوخت روکش کوسن با این روش نیاز به پارچه...
پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید... در این ساختنی طرز ساخت یکی از ساده ترین و مفیدترین ابزارهای نجاری را یاد می گیرید. پتک چوبی که علیرغم روش ساخت ساده و قیمت پایین کارایی زیادی دارد. با...
آموزش ساخت : قفسه چوبی تاشو بسازید چه چیزی باعث میشود بجای خرید یک قفسه چوبی تصمیم بگیرید خودتان آن را بسازید؟ اگر جواب همه شما به این سوال را جمع کنیم احتمالاً 90 درصد جواب ها در دو دس...
یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک موتور سلونوئیدی ساده را یاد می گیرید که با وسایل ارزان ساخته می شود. برای ساخت این موتور نیاز به مهارت خاص یا آشنایی با الکت...
آموزش ساخت : کیف دوشی چرم بدوزید قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع کیف چرم را یاد گرفته اید. در این پست دوباره سراغ چرم دوزی رفته ایم و آموزش دوخت کیف دوشی چرم را برایتان آماده کرده ایم....

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید