خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید

دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید

اگر با کارایی‌های برد آردوینو آشنا باشید، اصلاً تعجب نمی‌کنید اگر متوجه بشوید می‌شود با برد آردوینو دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین (vending machine) هم ساخت. در این ساختنی مراحل ساخت دستگاه فروش اتوماتیک را یاد می‌گیرید. این ساخت دستگاه فروش اتوماتیک به قطعات و وسایل گران قیمت یا نایاب نیاز ندارید اما باید با ساخت پروژه‌های آردوینو آشنا باشید. با ساختنی همراه باشید.

دستگاه فروش اتوماتیک بسازید
دستگاه فروش اتوماتیک بسازید

این ساختنی آموزش ساخت گام به گام نیست؛ بلکه شما را با فرایند و مراحل ساخت دستگاه فرش اتوماتیک آشنا می‌کند. به همین خاطر برای ساخت نمونه مشابه و ایجاد تغییرات لازم باید با ساخت مدارات الکترونیکی و برنامه ریزی آردوینو آشنا باشید. البته ما اصول سیم کشی قطعات، ساخت اجزای اصلی ماشین، کدهای آردوینو و فایل‌های لازم برای ساخت بدنه ماشین را در اختیارتان قرار می‌دهیم. اگر به ساخت این دستگاه علاقه مندید، شاید آموزش ساخت ماشین هدیه یاب هم برایتان جالب باشد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو UNO یا Genuino UNO
 • شیلد سنسور
 • موتور DC 6 ولتی با همراه چرخ
 • سنسور مادون قرمز یا سنسور پیروی خط برای تشخیص محصول
 • سنسور مجاورت (الکترومغناطیسی) برای سنسور سکه شماره یک
 • سنسور فاصله سنج (مادون قرمز/ اپتوکوپلر) برای سنسور سکه شماره دو
 • منبع تغذیه ۶ ولتی برای موتور DC
 • چهار عدد سوئیچ رله
 • نمایشگر Nokia 5110 LCD
 • LED سفید
 • پوش باتن زرد، قرمز و سبز

نرم افزارهای مورد نیاز

 • Arduino IDE
 • Solidworks یا سایر نرم افزارهای ساخت مدل‌های سه بعدی

گام دوم: طرح اولیه را بکشید

طرح اولیه را بکشید
طرح اولیه را بکشید

اهمیتی به مهارت نقاشی تان ندهید و طرح اولیه را روی کاغذ پیاده کنید. بهتر است قبل از اینکه ساخت دستگاه فروش اتوماتیک را شروع کنید، دقیقاً بدانید چه ویژگی‌هایی برای آن در نظر دارید و چطور می‌خواهید آنها را عملیاتی کنید.

گام سوم: مدل سه بعدی را بسازید

مدل سه بعدی را آماده کنید
مدل سه بعدی را آماده کنید

این مرحله در نگاه اول ضروری بنظر نمی‌رسد (و ممکن است روش‌های جایگزینی هم داشته باشد) اما برای این دستگاه کاملاً نیاز است. با ساخت مدل سه بعدی می‌توانید ابعاد دستگاه، ابعاد جای خوراکی‌ها، ابعاد سکه‌های قابل پذیرش، ابعاد سکه‌های غیرقابل پذیرش، ابعاد شیار سکه، ابعاد سراشیبی سکه، ابعاد پوش باتن‌ها و … را مشخص کنید. سپس از همین مدل برای ساخت قاب آکریلیکی استفاده کنید.

در این مرحله باید برد آردوینویی که استفاده می‌کنید را هم متناسب با ابعاد و ویژگی‌های دستگاه انتخاب کنید. نوع سنسورها و محل قرارگیری آنها و محل قرارگیری LCD موارد دیگری هستند که باید در این گام مشخص کنید.

بعد از اینکه تمام ویژگی‌های اصلی را به مدل اصلی اضافه کردید، باید سوراخ‌های پیچ‌ها و سایر قطعات را اضافه کنید.

بدنه دستگاه فروش اتوماتیک از جنس آکریلیک و با دستگاه برش لیزری ساخته می‌شود. به همین خاطر هرچه مدل سه بعدی دقیق تر باشد، بدنه هم با قطعات و وسایلی که داخلش قرار می‌دهید، تطبیق بیشتری خواهد داشت.

از لینک زیر می‌توانید اسکرین شات‌های مدل سه بعدی بدنه دستگاهی که در تصاویر می‌بینید را دانلود کنید(رمز فایل saakhtani.ir است). می‌توانید از همین مدل استفاده کنید و آن را منطبق با ویژگی‌هایی که در نظر دارید، ویرایش کنید.

گام چهارم: سراشیبی سکه را طراحی کنید

حرکت سکه‌های مختلف داخل سراشیبی
حرکت سکه‌های مختلف داخل سراشیبی

برای فیلتر کردن سکه‌های قابل پذیرش در دستگاه از ابعاد سکه استفاده خواهیم کرد. با طراحی سراشیبی سکه می‌توانید مشخص کنید چه سایز سکه‌هایی در دستگاه فروش اتوماتیک قابل پذیرش هستند.

اگر قطر سکه‌ها کوچکتر از طول سراشیبی سکه‌ها باشند، نیروی جاذبه باعث افتادن و در نتیجه رد شدن سکه‌ها توسط دستگاه می‌شوند. به همین خاطر باید از یک فیلتر ثانویه هم استفاده کنیم. این سنسور مشخص می‌کند چه سایز سکه‌هایی قابل پذیرش هستند و می‌توانند داخل هولدر سکه‌ها قرار بگیرند.

در تصویر بالا :

 • سکه سمت چپی وارد شیار سکه نخواهد شد.
 • سکه وسطی وارد شیار می‌شود اما غیرقابل پذیرش خواهد بود.
 • سکه سمت راست پذیرفته می‌شود و داخل هولدر سکه قرار می‌گیرد.

در ویدیوی زیر می‌توانید تست سراشیبی سکه را ببینید و با نحوه کار این مکانیزم بیشتر آشنا شوید:

گام پنجم: قطعات را آماده و تست کنید

در این مرحله باید قطعات الکترونیکی مثل LCD، پوش باتن‌ها، رله و LED را تست کنید و سعی کنید آنها را به روش‌های مختلف بهم وصل کنید. در این مرحله باید برای کوچک ترین جزییات اتصال دلیل و هدف داشته باشید. سعی کنید محدودیت‌ها را پیدا کنید، آنها را تست کنید اما آنها را زیر پا نگذارید تا قطعات آسیب نبینند.

یکی از مهمترین کارهایتان در این گام این است که سنسورها را تست کنید و مطمئن شوید داده‌هایشان ثابت و تمیز هستند. اگر در داده‌ها ناپایداری مشاهده کردید، می‌توانید یک مقاومت به آن اضافه کنید.

سنسور مادون قرمز زیر نور خورشید کارایی مناسب ندارد. به همین خاطر باید مطابق تصویر آن را با چسب بسته بندی بپوشانید.

گام ششم: مکانیزم فنری را بسازید

مکانیزم تحویل یکی از مهمترین اجزای دستگاه فروش اتوماتیک است. ما این مکانیزم را به صورت فنری و با استفاده از سیم آلومینیومی‌(با قطر ۲ میلیمتر) می‌سازیم. این سیم به صورت دستی و با لوله PVC به قطر ۹ سانتیمتر شکل داده شده است.

بعد از ساخت سیم فنری آن را با بست کمری به یک چرخ وصل کنید. به این ترتیب وقتی موتور DC روشن باشد، چرخ و در نتیجه موتور فنری می‌چرخد. چرخش فنر حرکت چرخشی را به حرکت خطی محصول داخل دستگاه تبدیل می‌کند.

گام هفتم: مکانیزم شناسایی سکه را بسازید

تصویر اول می‌توانید سنسور سکه شماره یک را ببینید. این سنسور با سنسور مجاورت یا سنسور الکترومغناطیسی القایی ساخته می‌شود. وقتی سکه پذیرفته شده از این سنسور رد می‌شود، آردوینو را برای شروع شمارش زمان فعال می‌کند (با واحد میلی ثانیه).

وقتی سکه پذیرفته شده از سنسور سکه شماره دو (سنسور فاصله سنج) رد بشود، آردوینو شمارش زمان را متوقف می‌کند و زمان مورد نیاز برای حرکت این سکه از سنسور شماره یک به سنسور شماره دو را مشخص می‌کند.

با اضافه کردن آهنربا به لبه کناری سراشیبی سکه، دستگاه می‌تواند سکه‌هایی که تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند را از سکه‌هایی که تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی‌گیرند، تشخیص بدهد. سکه‌هایی که تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند، آرام تر به سمت پایین و هولدر سکه هدایت می‌شوند (حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی ثانیه آرامتر). البته این مقدار به تعداد و قدرت آهنرباهای اضافه شده بستگی دارد.

نباید از آهنرباهای زیادی در این قسمت استفاده کنید چون باعث جمع شدن سکه‌ها وسط سراشیبی می‌شوند. برای محاسبه زمان حرکت بین سنسور شماره یک و شماره دو باید زمان هر سکه را بشماریم و به همین خاطر جمع شدن سکه‌ها وسط سراشیبی می‌تواند مکانیزم سکه دستگاه را مختل کند. آردوینو از این زمان حرکت بین دو سنسور برای مشخص کردن مقدار سکه پذیرفته شده استفاده می‌کند:

گام هشتم: مکانیزم تشخیص محصول را بسازید

مکانیزم تشخیص محصول را بسازید
مکانیزم تشخیص محصول را بسازید

برای تشخیص محصولات داخل دستگاه فروش اتوماتیک – وقتی از مکانیزم فنری رها می‌شوند – از سه سنسور مادون قرمز استفاده می‌کنیم.

وقتی یک محصول از مکانیزم فنری رها می‌شود، سنسور مادون قرمز را فعال می‌کند و سیگنال OFF را از طریق رله برای موتور DC ارسال می‌کند. به طور خلاصه چیزی که از این مکانیزم می‌خواهیم این است که وقتی محصولات رها شدند، چرخیدن مکانیزم فنری متوقف بشود.

در ویدیوی زیر می‌توانید طرز کار مکانیزم تشخیص محصول را ببینید:

گام نهم: از LCD برای نمایش اطلاعات استفاده کنید

LCD را اضافه کنید
LCD را اضافه کنید

از این نمایشگر LCD برای نمایش ارزش سکه بعد از هربار پذیرفته شدن سکه استفاده می‌شود. این نمایشگر مجموع موجودی و سایر راهنماهایی‌های لازم برای استفاده از دستگاه را هم به کاربر نشان می‌دهد.

وقتی دستگاه ماشین فروش اتوماتیک روشن بشود:

 • صفحه نمایش اصلی = لطفاً سکه را قرار بدهید.
 • اگر سکه وارد بشود = نمایش مقدار سکه و موجودی کل.
 • اگر سکه وارد نشود = نمایش صفحه اصلی.

بعد از تشخیص موفقیت آمیز سکه:

 • اگر موجودی کل بیشتر یا برابر با قیمت محصول بود = لطفاً محصول را انتخاب کنید.
 • اگر موجودی کل کمتر از قیمت محصول بود = لطفاً سکه بیشتری بریزید.

بعد از روشن شدن مکانیزم فنری (تحویل محصول):

 • اگر مکانیزم تحویل محصول فعال بشود = متشکریم.
 • وقفه و بازگشت به صفحه نمایش اصلی.

گام دهم: دستگاه فروش اتوماتیک را تست کنید

وندینگ ماشین یا دستگاه فروش اتوماتیک آماده است و می‌توانید آن را تست کنید. در ویدیوی زیر می‌توانید تست دستگاهی که با همین روش ساخته شده را ببینید:

این دستگاه فروش اتوماتیک بسیار ساده است و جای پیشرفت زیادی دارد. برخی از ویژگی‌هایی که می‌توانید به دستگاه اضافه کنید، عبارتند از:

 • اضافه کردن مکانیزم تعویض سکه
 • پذیرش اسکناس
 • پذیرش پرداخت دیجیتالی
 • نمایش موجودی محصول روی نمایشگر
 • اطلاع از طریق اینترنت بعد از انجام هر تراکنش
 • اطلاع از طریق اینترنت بعد از خالی شدن محصولات داخل دستگاه

می‌توانید نمونه کدهای دستگاه فروش اتوماتیک را در ادامه ببینید:

اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی این دستگاه دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.
منبع

خلاصه مطلب
دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید
عنوان مطلب
دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید
توضیح کوتاه
این دستگاه نمونه ساده ماشین‌های فروش اتوماتیکی است که در فروشگاه‌ها می‌بینید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک خرسی را یاد می گیرید که برای نوزادان طراحی شده است. این عروسک کاملاً تخت است و به همین خاطر نوزاد خیلی راحت می تواند...
صندلی زانویی بسازید و از نشستن پشت میز لذت ببرید... صندلی زانویی همان چیزی است که برای نشستن های طولانی مدت پشت میز کارتان به آن احتیاج دارد. با این نوع صندلی می توانید با خیال راحت کل روز را در دفتر کا...
با شیشه مربا اسپیکر بلوتوثی شیک و قوی بسازید... احتمالاً این اسپیکر بلوتوثی متفاوت ترین اسپیکری است که تابحال دیده اید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت انوع اسپیکر را یاد گرفته اید اما این اسپیکر بلوتوثی ک...
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندار...
سیال فرومغناطیسی بسازید و آزمایش های جالب انجام بدهید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت فروفلوئید یا سیال فرومغناطیسی را یاد گرفته اید. در این پست هم می خواهیم ساخت همین سیال جالب را به شما یاد بدهیم اما با مواد ا...
مدار الکترونیکی کنترل کننده و نشانگر سطح آب مخزن با امواج فراصوتی... قبلا ساختنی پروژه های متعددی برای نشان گر های سطح آب مخزن برای شما ارائه کرده بود. اما این آموزش ساخت مدار الکترونیکی به دلیل ویژگی های منحصر به فردش ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای

در این ساختنی آموزش ساخت گردونه شانس را یاد می‌گیرید. این گردونه شانس طوری طراحی …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  سوالی داشتم راجع به مکانیزم موتور دی سی این دستگاه چطور سه فنر را میچرخاند؟
  لطفا مقالات خارجی در مورد وندینگماشین‌ها معرفی کنید.

پاسخ دهید