خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید

پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک پروژه آردوینو را یاد می گیرید که از بسیاری جهات به ماتریکس های LED شبیه است. یک نمایشگر پیکسلی ۱۶ در ۱۶ به نام NeoBoard که با آن می توانید تصاویر ثابت و متحرک مختلف را به نمایش بگذارید.با ساختنی همراه شوید.

اگر از روش و فایل هایی که ما در اختیارتان می گذاریم برای ساخت نمایشگر پیکسلی استفاده کنید، یک نمایشگر با ابعاد ۳۰۵ در ۳۰۵ در ۶۰ میلیمتر و روزولوشن ۱۶ در ۱۶ خواهید داشت. ما کدهای آردوینو را هم در اختیارتان قرار می دهیم اما برای نمایش تصاویر دلخواه تان باید کدها را تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز

 • برد آردوینو Pro Mini
 • ۲۵۶ عدد RGB LED
 • ماژول ریدر کارت SD
 • کارتن
 • ورق فومی
 • ورق آکریلیک
 • تخته چوبی ۲٫۵ در ۷٫۶ در ۲۴۴ سانتیمتر
 • چسب چوب
 • چسب حرارتی
 • پتانسیومتر (اختیاری)
 • برد بورد
 • کارت SD (نمی توانید از کارت های با ظرفیت بالا استفاده کنید)

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه برش لیزری
 • دستگاه لحیم کاری
 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • اره رومیزی
 • دریل

گام دوم: شبکه داخلی را بسازید

شبکه داخلی LEDهای داخل نمایشگر را از هم جدا می کند و آنها را برای نمایش تصاویر مختلف آماده می کند. اگر از شبکه داخلی استفاده نکنید، نور LEDها با هم ترکیب می شود که البته جذابیت های خودش را دارد. اما برای نمایش تصاویر با خطوط کاملاً واضح به شبکه داخلی نیاز دارید. در این گام از پروژه آردوینو قطعات این شبکه را می بریم و بهم وصل می کنیم.

برای ساخت شبکه داخلی می توانید از هر متریالی که بخواهید، استفاده کنید اما دقت کنید که فایل برش برای ضخامت یک میلیمتر طراحی شده است. پس اگر متریال نازک تر یا کلفت تری انتخاب کرده اید، باید ابتدا فایل برش را اصلاح کنید. ما از قوطی پیتزا برای ساخت شبکه استفاده کرده ایم. برش قوطی هم با دستگاه برش لیزری انجام شده است. شما هم می توانید از فایل پیوست شده به این گام برای برش استفاده کنید. دقت کنید که این فایل فقط یک دیواره را دارد و باید از آن برای برش هر ۳۰ دیواره مورد نیاز استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : بدون نیاز به فر و با زودپز، کیک میوه ای بپزید

بعد از اینکه هر ۳۰ دیواره را بریدید، باید آنها را بهم وصل کنید. دیواره ها بخاطر برش های متعدد انعطاف پذیری بالایی دارند. پس حواستان باشد در حین کار آنها را پاره نکنید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام سوم: صفحه نمایش را بسازید

صفحه نمایش در واقع قلب این پروژه آروینو است چون ابزار نمایش تصاویر ثابت و متحرک است. این صفحه نمایش از ۱۶ دریف ۱۶ تایی LEDهای تکی ساخته می شود. فاصله LEDهای صفحه باید با هم برابر باشد تا هر LED داخل یکی از سلول های شبکه داخلی قرار بگیرد. پس وقتی نوار LED را برش می دهید، این نکته را در نظر داشته باشید.

ابتدا باید وسایلی که برای این مرحله نیاز دارید را آماده کنید.

 • ۱۶ نوار LED که روی هر کدام ۱۶ LED باشد، ببرید.
 • سپس ورق فومی را در ابعاد ۲۸۰ در ۲۸۰ میلیمتر برش بزنید. LEDها روی این ورق فومی قرار می گیرند.
 • ۱۵ تکه سیم به طول ۳٫۸ سانتیمتر ببرید. در اینجا باید از سیم های سه تایی استفاده کنید (برای GND، ۵V و DATA). از این سیم ها برای اتصال نوارهای LED به یکدیگر استفاده می کنیم.

حالا می توانید ساخت صفحه نمایش را شروع کنید:

اولین نوار LED را روی طوری روی ورق فومی قرار بدهید که جریان داده (فلش های کوچک روی نوارهای LED) از چپ به راست باشند.

نوار دوم را زیر نوار اول و طوری قرار بدهید که جریان داده از راست به چپ باشد (برعکس نوار اول). فاصله این دو نوار LED را طوری تنظیم کنید که هر LED داخل یک سلول شبکه داخلی قرار بگیرد.

اینکار را تا جایی ادامه بدهید که همه نوارهای LED روی ورق فومی قرار بگیرند. حواستان باشد نوارها را به صورت مارپیچی نصب کنید. به این معنی که هیچ دو نوار کنار هم نباید جریان داده هم جهت داشته باشند.

حالا نوارهای LED را بهم لحیم کنید. برای لحیم کاری هم الگوی مارپیچی را دنبال کنید. به این ترتیب می توانید یک نوار LED بلند بسازید. برای جزییات بیشتر به تصاویر دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  چراغ خواب هوشمند بسازید و آن را با زنگ موبایل سینک کنید

گام چهارم: فریم را بسازید

تمام قطعات نمایشگر پیکسلی داخل این فریم قرار می گیرند. پنجره آکریلیکی فریم هم نور نوارهای LED را پخش می کند و ظاهر نمایشگر را شیک تر می کند. این فریم چوبی است و برایش ساختش به ابزار نجاری نیاز دارید. البته شما می توانید فریم نمایشگر را از متریال های دیگر و با روش های ساده تر هم بسازید.

از تخته چوبی چهار قطعه به طول ۳۰۵ میلیمتر ببرید و دو سر این قطعات را برش ۴۵ درجه بزنید.

با اره رومیزی، یک شیار ۵ میلیمتری روی چهار قطعه چوب ببرید. دقت کنید که این برش خیلی به لبه ها نزدیک نباشد چون می تواند تخته را ترک بزند یا بشکند (حداقل فاصله از لبه ها باید ۱۰ میلیمتر باشد). این شیار محل قرارگیری ورق آکریلیک است.با دستگاه برش لیزری ورق آکریلیک را به صورت یک مربع ۲۸۵ میلیمتری ببرید.سه قطعه چوب را بهم بچسباند و با آنها یک قطعه U شکل بسازید.

ورق آکریلیکی را داخل قطعه U شکل قرار بدهید و تکه چوب آخر را هم وصل کنید. به این ترتیب ورق آکریلیک به طور موقت ثابت می شود. یکبار همه قطعات را چک کنید و مطمئن شوید کاملاً با هم تراز هستند.

حالا می توانید قطعات چوب را با میخ های ۲ سانتیمتری بهم وصل کنید.

اگر قصد دارید به نمایشگر پیکسلی دکمه هم اضافه کنید، جای آنها را روی فریم مشخص کنید و سوراخ هایشان را دریل کنید. ما دو سوراخ دریل کردیم؛ یکی برای سوئیچ تغذیه و دیگری برای پتانسیومتر.

یک کاغذ مربعی با اضلاع ۲۷۸ میلیمتری ببرید. این کاغذ بین ورق آکریلیکی و شبکه داخلی قرار می گیرد و به پخش نور نمایشگر پیکسلی کمک می کند.

گام پنجم: کدها را آپلود کنید و سیم کشی را کامل کنید

برای اینکه بتوانید تصاویر ثابت و متحرک دلخواه تان را با این نمایشگر پیکسلی نمایش بدهید، باید تصاویر را به زبانی تبدیل کنید که آردوینو بتواند آنها را از کارت SD بخواند. بعد از این تبدیل، تنها کاری که می ماند ریختن آنها روی کارت SD است. بقیه کارها را برد آردوینو انجام می دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش

سیم کشی نمایشگر پیکسلی، ماژول کارت SD و برد آردوینو بسیار ساده است. در تصاویر بالا هم می توانید پین اوت آردوینو و ماژول کارت SD را ببینید.

برای سیم کشی نمایشگر پیکسلی به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. با استفاده از برد آردوینو، برد بورد و ماژول کارت SD پین اوتی که در تصاویر می بینید را پیاده کنید.
 2. LEDها را به آردوینو وصل کنید (۵V، GND و PIN 6).
 3. حالا نمایشگر پیکسلی آماده استفاده است.
 4. می توانید یک ورودی برق خارجی، خازن، سوئیچ تغذیه و پتانسیومتر هم به نمایشگر اضافه کنید. اگر می خواهید این قطعات را اضافه کنید، باید از برد بورد استفاده کنید.

کدها را آپلود کنید

کدهای این پروژه آردوینو بسیار ساده است. برد آردوینو فایل متنی را از روی کارت SD می خواند و آنها را از طریق LEDها به صورت تصاویر ثابت و متحرک نمایش می دهد.

برای تبدیل تصاویر دلخواه تان به فایل متنی، دستورالعمل موجود در کد پردازش را دنبال کنید. بعد از تبدیل تصاویر به فایل .txt می توانید آنها را روی کارت SD بارگذاری کنید.

بعد از اینکه فایل های متنی را روی کارت SD ریختید و کدهای نمایشگر پیکسلی را روی برد آردوینو آپلود کردید، می توانید نمایشگر را تست کنید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

نمایشگر پیکسلی را تست کنید

حالا می توانید نمایشگر پیکسلی را با فایل متنی که ساخته اید، تست کنید. می توانید از فایل متنی موجود در لینک زیر هم استفاده کنید. در فایل زیر می توانید سه نمونه تصویر ساده را ببینید (رمز فایل saakhtani.ir است.).

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید
توضیح کوتاه
با این نمایشگر می توانید تصاویر ثابت و متحرک را نمایش بدهید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

حلقه آویز قلاب بافی شده با چراغ های توکار رنگی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور به حلقه آویز قلاب بافی چراغ های رنگی اضافه کنید. ساخت این حلقه آویز بسیار ساده است و فقط نیاز به مهارت های اولیه قلاب ...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
ریموت کنترل دوربین بسازید و دوربین را از طریق اینترنت کنترل کنید... در این پست ساخت یک ریموت کنترل دوربین را یاد می گیرید که دو کارکرد اصلی دارد. تصویر لنز دوربین را از طریق اینترنت در کامپیوترتان ببینید و زاویه دوربین...
دستور تهیه : لازانیای مکزیکی خوشمزه و متفاوت بپزید... لازانیا یک غذا نیست؛ بلکه یک شیوه زندگی است! اگر شما هم از طرفداران این جمله معروف باشید، احتمالاً دوست داردی انواع لازانیا را امتحان کنید. در این ساخ...
کاتر برقی بسازید و با آن فوم، آکریلیک، پلکسی گلاس و … را ببرید... حتماً شما هم کاترهای برقی که با سیم داغ متریال های مختلف را برش می دهند، دیده اید. در این ساختنی طرز ساخت این نوع کاتر برقی را یاد می گیرید. از این کا...
آموزش ساخت : لوستر سقفی کاغذی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی کاغذی را یاد می گیرید که جلوه زیبایی به سقف میدهد. زیبایی و کارایی این لوستر سقفی در مقایسه با هزینه ای که برای س...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید