خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید

پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک پروژه آردوینو را یاد می‌گیرید که از بسیاری جهات به ماتریکس‌های LED شبیه است. یک نمایشگر پیکسلی ۱۶ در ۱۶ به نام NeoBoard که با آن می‌توانید تصاویر ثابت و متحرک مختلف را به نمایش بگذارید.با ساختنی همراه شوید.

اگر از روش و فایل‌هایی که ما در اختیارتان می‌گذاریم برای ساخت نمایشگر پیکسلی استفاده کنید، یک نمایشگر با ابعاد ۳۰۵ در ۳۰۵ در ۶۰ میلیمتر و روزولوشن ۱۶ در ۱۶ خواهید داشت. ما کدهای آردوینو را هم در اختیارتان قرار می‌دهیم اما برای نمایش تصاویر دلخواه تان باید کدها را تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز

 • برد آردوینو Pro Mini
 • ۲۵۶ عدد RGB LED
 • ماژول ریدر کارت SD
 • کارتن
 • ورق فومی
 • ورق آکریلیک
 • تخته چوبی ۲٫۵ در ۷٫۶ در ۲۴۴ سانتیمتر
 • چسب چوب
 • چسب حرارتی
 • پتانسیومتر (اختیاری)
 • برد بورد
 • کارت SD (نمی‌توانید از کارت‌های با ظرفیت بالا استفاده کنید)

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه برش لیزری
 • دستگاه لحیم کاری
 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • اره رومیزی
 • دریل

گام دوم: شبکه داخلی را بسازید

شبکه داخلی LEDهای داخل نمایشگر را از هم جدا می‌کند و آنها را برای نمایش تصاویر مختلف آماده می‌کند. اگر از شبکه داخلی استفاده نکنید، نور LEDها با هم ترکیب می‌شود که البته جذابیت‌های خودش را دارد. اما برای نمایش تصاویر با خطوط کاملاً واضح به شبکه داخلی نیاز دارید. در این گام از پروژه آردوینو قطعات این شبکه را می‌بریم و بهم وصل می‌کنیم.

برای ساخت شبکه داخلی می‌توانید از هر متریالی که بخواهید، استفاده کنید اما دقت کنید که فایل برش برای ضخامت یک میلیمتر طراحی شده است. پس اگر متریال نازک تر یا کلفت تری انتخاب کرده اید، باید ابتدا فایل برش را اصلاح کنید. ما از قوطی پیتزا برای ساخت شبکه استفاده کرده ایم. برش قوطی هم با دستگاه برش لیزری انجام شده است. شما هم می‌توانید از فایل پیوست شده به این گام برای برش استفاده کنید. دقت کنید که این فایل فقط یک دیواره را دارد و باید از آن برای برش هر ۳۰ دیواره مورد نیاز استفاده کنید.

بعد از اینکه هر ۳۰ دیواره را بریدید، باید آنها را بهم وصل کنید. دیواره‌ها بخاطر برش‌های متعدد انعطاف پذیری بالایی دارند. پس حواستان باشد در حین کار آنها را پاره نکنید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام سوم: صفحه نمایش را بسازید

صفحه نمایش در واقع قلب این پروژه آروینو است چون ابزار نمایش تصاویر ثابت و متحرک است. این صفحه نمایش از ۱۶ دریف ۱۶ تایی LEDهای تکی ساخته می‌شود. فاصله LEDهای صفحه باید با هم برابر باشد تا هر LED داخل یکی از سلول‌های شبکه داخلی قرار بگیرد. پس وقتی نوار LED را برش می‌دهید، این نکته را در نظر داشته باشید.

ابتدا باید وسایلی که برای این مرحله نیاز دارید را آماده کنید.

 • ۱۶ نوار LED که روی هر کدام ۱۶ LED باشد، ببرید.
 • سپس ورق فومی‌را در ابعاد ۲۸۰ در ۲۸۰ میلیمتر برش بزنید. LEDها روی این ورق فومی‌قرار می‌گیرند.
 • ۱۵ تکه سیم به طول ۳٫۸ سانتیمتر ببرید. در اینجا باید از سیم‌های سه تایی استفاده کنید (برای GND، ۵V و DATA). از این سیم‌ها برای اتصال نوارهای LED به یکدیگر استفاده می‌کنیم.

حالا می‌توانید ساخت صفحه نمایش را شروع کنید:

اولین نوار LED را روی طوری روی ورق فومی‌قرار بدهید که جریان داده (فلش‌های کوچک روی نوارهای LED) از چپ به راست باشند.

نوار دوم را زیر نوار اول و طوری قرار بدهید که جریان داده از راست به چپ باشد (برعکس نوار اول). فاصله این دو نوار LED را طوری تنظیم کنید که هر LED داخل یک سلول شبکه داخلی قرار بگیرد.

اینکار را تا جایی ادامه بدهید که همه نوارهای LED روی ورق فومی‌قرار بگیرند. حواستان باشد نوارها را به صورت مارپیچی نصب کنید. به این معنی که هیچ دو نوار کنار هم نباید جریان داده هم جهت داشته باشند.

حالا نوارهای LED را بهم لحیم کنید. برای لحیم کاری هم الگوی مارپیچی را دنبال کنید. به این ترتیب می‌توانید یک نوار LED بلند بسازید. برای جزییات بیشتر به تصاویر دقت کنید.

گام چهارم: فریم را بسازید

تمام قطعات نمایشگر پیکسلی داخل این فریم قرار می‌گیرند. پنجره آکریلیکی فریم هم نور نوارهای LED را پخش می‌کند و ظاهر نمایشگر را شیک تر می‌کند. این فریم چوبی است و برایش ساختش به ابزار نجاری نیاز دارید. البته شما می‌توانید فریم نمایشگر را از متریال‌های دیگر و با روش‌های ساده تر هم بسازید.

از تخته چوبی چهار قطعه به طول ۳۰۵ میلیمتر ببرید و دو سر این قطعات را برش ۴۵ درجه بزنید.

با اره رومیزی، یک شیار ۵ میلیمتری روی چهار قطعه چوب ببرید. دقت کنید که این برش خیلی به لبه‌ها نزدیک نباشد چون می‌تواند تخته را ترک بزند یا بشکند (حداقل فاصله از لبه‌ها باید ۱۰ میلیمتر باشد). این شیار محل قرارگیری ورق آکریلیک است.با دستگاه برش لیزری ورق آکریلیک را به صورت یک مربع ۲۸۵ میلیمتری ببرید.سه قطعه چوب را بهم بچسباند و با آنها یک قطعه U شکل بسازید.

ورق آکریلیکی را داخل قطعه U شکل قرار بدهید و تکه چوب آخر را هم وصل کنید. به این ترتیب ورق آکریلیک به طور موقت ثابت می‌شود. یکبار همه قطعات را چک کنید و مطمئن شوید کاملاً با هم تراز هستند.

حالا می‌توانید قطعات چوب را با میخ‌های ۲ سانتیمتری بهم وصل کنید.

اگر قصد دارید به نمایشگر پیکسلی دکمه هم اضافه کنید، جای آنها را روی فریم مشخص کنید و سوراخ‌هایشان را دریل کنید. ما دو سوراخ دریل کردیم؛ یکی برای سوئیچ تغذیه و دیگری برای پتانسیومتر.

یک کاغذ مربعی با اضلاع ۲۷۸ میلیمتری ببرید. این کاغذ بین ورق آکریلیکی و شبکه داخلی قرار می‌گیرد و به پخش نور نمایشگر پیکسلی کمک می‌کند.

گام پنجم: کدها را آپلود کنید و سیم کشی را کامل کنید

برای اینکه بتوانید تصاویر ثابت و متحرک دلخواه تان را با این نمایشگر پیکسلی نمایش بدهید، باید تصاویر را به زبانی تبدیل کنید که آردوینو بتواند آنها را از کارت SD بخواند. بعد از این تبدیل، تنها کاری که می‌ماند ریختن آنها روی کارت SD است. بقیه کارها را برد آردوینو انجام می‌دهد.

سیم کشی نمایشگر پیکسلی، ماژول کارت SD و برد آردوینو بسیار ساده است. در تصاویر بالا هم می‌توانید پین اوت آردوینو و ماژول کارت SD را ببینید.

برای سیم کشی نمایشگر پیکسلی به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. با استفاده از برد آردوینو، برد بورد و ماژول کارت SD پین اوتی که در تصاویر می‌بینید را پیاده کنید.
 2. LEDها را به آردوینو وصل کنید (۵V، GND و PIN 6).
 3. حالا نمایشگر پیکسلی آماده استفاده است.
 4. می‌توانید یک ورودی برق خارجی، خازن، سوئیچ تغذیه و پتانسیومتر هم به نمایشگر اضافه کنید. اگر می‌خواهید این قطعات را اضافه کنید، باید از برد بورد استفاده کنید.

کدها را آپلود کنید

کدهای این پروژه آردوینو بسیار ساده است. برد آردوینو فایل متنی را از روی کارت SD می‌خواند و آنها را از طریق LEDها به صورت تصاویر ثابت و متحرک نمایش می‌دهد.

برای تبدیل تصاویر دلخواه تان به فایل متنی، دستورالعمل موجود در کد پردازش را دنبال کنید. بعد از تبدیل تصاویر به فایل .txt می‌توانید آنها را روی کارت SD بارگذاری کنید.

بعد از اینکه فایل‌های متنی را روی کارت SD ریختید و کدهای نمایشگر پیکسلی را روی برد آردوینو آپلود کردید، می‌توانید نمایشگر را تست کنید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

نمایشگر پیکسلی را تست کنید

حالا می‌توانید نمایشگر پیکسلی را با فایل متنی که ساخته اید، تست کنید. می‌توانید از فایل متنی موجود در لینک زیر هم استفاده کنید. در فایل زیر می‌توانید سه نمونه تصویر ساده را ببینید (رمز فایل saakhtani.ir است.).

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید
توضیح کوتاه
با این نمایشگر می‌توانید تصاویر ثابت و متحرک را نمایش بدهید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک قایق کنترلی یا هاورکرافت مخصوص مسابقه را یاد می گیرید. این قایق کنترلی طوری طراحی شده که وزن و مصرف انرژیی کمی داشته باشد. ب...
آموزش ساخت : موتور DC بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک ابزار آموزشی جالب را یاد می گیرید. یک موتور DC کوچک که بخوبی می تواند طرز کار موتور را نشان بدهد. ساخت موتور ایده خوبی برا...
انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید... ساخت زیورآلات هنر و سرگرمی بسیار جالبی است چون تقریباً با هر چیزی می توان یک نوع زیورآلات ساخت؛ از در نوشابه و سکه گرفته تا تکه های چوب! در این ساختنی...
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید... رخت آویز چوبی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، هم ظاهر ساده ای دارد و هم ساختنش بسیار ساده است. برای ساخت این رخت آویز فقط به کنی چوب و چند اس...
بدون مهارت الکترونیک برج نوری LED حساس به موسیقی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک برج نوری LED را یاد می گیرید که ورودی صدا دارد و به موسیقی که پخش می شود، واکنش نشان می دهد. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکع...
آموزش ساخت : باکس دیواری شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک باکس دیواری را یاد می گیرید که می توانید هر استفاده ای از آن بکنید؛ کتاب هایتان را در آن بچینید، داخل آن را با گیاه پر کنید،...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید