خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید

پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک پروژه آردوینو متفاوت، جالب و البته سرگرم کننده را یاد می گیرید. یک گنبد چوبی که از ۱۲۰ مثلث ساخته می شود و هر مثلث یک LED و سنسور دارد. هر LED به صورت جداگانه آدرس دهی می شود و هر سنسور هم برای یکی از مثلث ها تنظیم می شود. سپس از برد آردوینو برای روشن شدن LEDها و تولید سیگنال MIDI براساس مثلثی که فشرده می شود، استفاده می شود. با ساختنی همراه باشید.

این پروژه آردوینو طوری طراحی شده که برای علاقه مندان به الکترونیک، صدا و موسیقی و نورپردازی جالب خواهد بود. این گنبد چوبی پنج قسمت دارد و به همین خاطر پنج خروجی MIDI جداگانه دارد که هر کدام صدای متفاوتی دارند. همین پروژه آردوینو را تبدیل به یک ساز بزرگ می کند که به چند نفر می توانند به صورت همزمان آن را بنوازند.

علاوه بر موسیقی، این گنبد چوبی یک پروژه نوپردازی هم هست و بخاطر تعداد زیاد LED و تعاملی بودن با بسیاری از پروژه ها متفاوت است. قطر سازه نهایی کمی بیشتر از یک متر و ارتفاعش ۷۰ سانتیمتر است و با چوب، آکریلیک و قطعات پرینت شده ساخته می شود.

برای ساخت این پروژه آردوینو علاوه بر دسترسی به ابزاری مثل پرینتر سه بعدی، باید ساخت مدارت الکترونیکی، برنامه ریزی آردوینو و کار با LED آشنایی داشته باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • چوب برای بریدن اضلاع و پایه گنبد
 • ۵ متر نوار LED قابل آدرس دهیآردوینو Uno
  برد پروتوتایپ
 • ورق آکریلیک برای پخش کردن نور LEDها (در ابعاد ۳۰٫۴ در ۳۰٫۴ سانتیمتر در ۰٫۲ میلیمتر)
 • منبع تغذیه ۳۶۰W 30A – ۱۱۰/۲۲۰V به ۱۲VDC
 • مبدل Buck برای آردوینو ۱٫۲۳V-30V
 • مبدل Buck برای LEDها و سنسورها
 • ۱۲۰ عدد سنسور IR
 • ۵ عدد ماژول مولتی پلکسر ۱۶ کاناله (Analog/Digital MUX Breakout – CD74HC4067)
 • ۶ عدد ماژول مولتی پلکسر هشت کاناله (۷۴HC4051)
 • ۲ عدد ماژول +MAX4544CPA دو کاناله
 • سیم هوک آپ
 • سیم استاندارد
 • پین هدر
 • ۵ عدد جک MIDI
 • ۱۰ عدد مقاومت ۲۲۰ohm برای جک های MIDI
 • اسپیسر استندآف برای نصب قطعات الکترونیکی روی گنبد
 • آداپتور دندانه دار برای وصل کردن اسپیسرها به چوب
 • چسب اپوکسی
 • چسب برق
 • لحیم

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه لحیم کاری
 • دریل برقی
 • اره گرد
 • ماشین پوست
 • اره مویی
 • اره فارسی بر
 • پرینتر سه بعدی
 • سیم چین
 • دستگاه برش لیزری برای بریدن ورق های LED (اختیاری)
 • دستگاه CNC برای بریدن پایه گنبد (اختیاری)

گام دوم: طراحی هندسی و مهندسی گنبد

برای طراحی هندسی گنبد می توانید از ابزارها و منابع آنلاین استفاده کنید. با استفاده از این ابزارها می توانید ابعاد و ویژگی های گنبدتان را مشخص کنید؛ مثلاً طول هر ظلع و تعداد کانکتورهای مورد نیاز. میزان پیچیدگی یک گنبد (مثل تعداد مثلث ها) با کلاس گنبد مشخص می شود (۱V، ۲V، ۳V و …) و هرچه این پیچیدگی بیشتر باشد، شکلش هم دقیق تر می شود. اگر می خواهید گنبد پروژه آردوینو را خودتان طراحی کنید، ابتدا باید کلاس و قطر گنبد را مشخص کنید.

ما از سایت Domerama برای طراحی گنبد ۴V استفاده کردیم و سپس گنبد را به ۱۲/۵ یک کره با شعاع ۴۰ سانتیمتر تقسیم کردیم. برای این نوع گنبد، شش طول ضلع مختلف نیاز داریم:

 • ۳۰ عدد قطعه A – به طول ۸٫۹ سانتیمتر
 • ۳۰ عدد قطعه B – به طول ۱۰٫۴ سانتیمتر
 • ۵۰ عدد قطعه C – به طول ۱۲٫۴ سانتیمتر
 • ۴۰ عدد قطعه D – به طول ۱۲٫۵ سانتیمتر
 • ۲۰ عدد قطعه E – به طول ۱۳٫۰ سانتیمتر
 • ۲۰ عدد قطعه F – به طول ۱۳٫۲ سانتیمتر

این مقدار در مجموع ۱۹۰ ضلع به طول ۲۲۲۳ سانتیمتر است و ساختش به همین قدر چوب نیاز دارد. برای اتصال اضلاع، از کانکتورهایی استفاده می کنیم که با پرینتر سه بعدی ساخته می شوند. فایل های STL را می توانید در همین گام دانلود کنید. تعداد کانکتورها برای گنبد ۴V به شرح زیر است:

 • ۲۰ عدد کانکتور ۴تایی
 • ۶ عدد کانکتور ۵تایی
 • ۴۵ عدد کانکتور ۶تایی

در گام بعدی یاد می گیرید چطور با ترکیب اضلاع چوبی و کانکتورهای پرینت شده، گنبد چوبی را بسازید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام سوم: ساخت گنبد با اضلاع و کانکتورها

بعد از اینکه ۱۹۰ ضلع چوبی گنبد ۴V 5/12 را بریدید و ۷۱ کانکتور را پرینت کردید، می توانید ساخت گنبد چوبی را شروع کنید. ابتدا اضلاع را علامت گذاری و دسته بندی کنید. اضلاع چوبی را طبق دیاگرامی که در تصاویر بالا می بینید به کانکتورها وصل کنید. (اگر گنبد را در ابعاد دلخواه تان طراحی کرده باشید، سایت Domerama دیاگرام مشابه را در اختیار شما هم قرار می دهد). ساخت گنبد را از نوکش شروع کنید و به صورت شعاعی به سمت لبه ها حرکت کنید.

بعد از اینکه همه اضلاع را وصل کردید، آنها را دانه دانه جدا کنید و با اپوکسی به کانکتورها بچسبانید. کانکتورها طوری طراحی شده اند که در نحوه اتصال به اضلاع چوبی انعطاف پذیر باشند. به همین خاطر باید قبل از چسباندن آنها از تقارن گنبد مطمئن بشوید.

گام چهارم: ورق های میانی را ببرید

حالا که اسکلت گنبد چوبی را آماده کرده اید، باید ورق های میانی مثلثی را ببرید. این ورق ها به انتهای اضلاع وصل می شوند و برای اتصال LEDها به گنبد استفاده می شوند. ابتدا مثلث های روی گنبد را اندازه بگیرید. در گنبد ما ۵ سری مثلث با این تعداد وجود داشت: AAB (30 مثلث)، BCC (25 مثلث)، DDE (20 مثلث)، CDF (4 مثلث) و EEE (5 مثلث). اندازه اضلاع و شکل مثلث ها را هم با استفاده از داده های Domerama و اصول هندسی مشخص کنید. برای بریدن این ورق ها از تخته چندلای ۴٫۷ میلیمتری استفاده می کنیم.

بعد از اینکه نمونه های اولیه را با اره بریدید و آنها را روی گنبد تست کردید، با ابزارهایی مثل Coral Draw طرح گرافیکی مثلث ها را بسازید و مابقی ورق ها را با دستگاه برش لیزری ببرید اینطوری سرعت کار خیلی بیشتر می شود. اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی ندارید، می توانید با خط کش اشکال را روی تخته چندلا بکشید و با اره مویی ورق های میانی را ببرید.

وقتی همه ورق های میانی را بریدید، گنبد را برگردانید و ورق ها را با چسب چوب بین اضلاع بچسبانید.

گام پنجم: بررسی مدار الکترونیکی پروژه آردوینو

شماتیک اتصالات الکترونیکی پروژه آردوینو
شماتیک اتصالات الکترونیکی پروژه آردوینو

برای نوشتن و خواندن سیگنال های پروژه از برد Arduino Uno استفاده می شود. برای روشنایی گنبد از نوار RGB LED استفاده می شود که طوری روی گنبد قرار می گیرد که هر مثلث یک LED داشته باشد. هر کدام از این LEDها را می توان از طریق برد آردوینو به صورت جداگانه آدرس دهی کرد. به این ترتیب یک سریال دیتا و سیگنال clock برای نوار LED تولید می شود (پین های A0 و A1 شماتیک را ببینید). فقط با نوار LED و این دو سیگنال می شود یک نورپردازی خارق العاده ترتیب داد.

برای تعامل با پروژه آردوینو، روی هر LED از یک سنسور مادون قرمز استفاده شده است. این سنسورها برخورد یا نزدیک شدن دست به مثلث های گنبد را تشخیص می دهند. چون هر مثلث گنبد، سنسور مادون قرمز خودش را دارد و تعداد مثلث های گنبد ۱۲۰ تاست، باید روی برد آردوینو نوعی تسهیم یا multiplexing انجام بدهید. برای اینکار از ۵ ماژول پلکسر یا MUX 24 کاناله برای ۱۲۰ سنسور استفاده می کنیم. این ماژول MUX 24 کاناله به ۵ سیگنال کنترل نیاز دارد. ما پین های ۸-۱۲ آردوینو را برای اینکار انتخاب کرده ایم تا بتوانیم پورت ها را دستکاری کنیم (برای جزییات بیشتر گام دهم را ببینید). خروجی بردهای MUX هم با پین های ۳-۷ آردوینو خوانده می شود.

در این پروژه آردوینو ۵ خروجی MIDI هم داریم تا بتوانیم صدا هم تولید کنیم. به این ترتیب ۵ نفر می توانند به صورت همزمان با گنبد صدای دلخواه شان را تولید کنند. برای اینکار فقط پین TX آردوینو اشغال می شود و به همین خاطر ۵ سیگنال MIDI به demultiplex نیاز دارند. از آنجایی که خروجی MIDI همزمان با خوانش سیگنال مادون قرمز تولید نمی شود، از همان سیگنال های کنترل برای آن استفاده می کنیم.

بعد از اینکه تمام ورودی های سنسورهای مادون قرمز توسط آردوینو خوانده شدند، گنبد می تواند مطابق برنامه ریزی آردوینو، آنها را به صورت نور و صدا نمایش بدهد. در گام چهاردهم می توانید چند نمونه مثال تبدیل سیگنال ها به صدا و نور را ببینید.

گام ششم: LEDها را روی گنبد نصب کنید

بخاطر بزرگ بودن گنبد، باید نوار LED را ببرید تا بتوانید روی هر مثلث یک LED قرار بدهید. برای چسباندن LEDها به مثلث ها از چسب قطره ای استفاده می شود. در هر طرف LED هم یک سوراخ روی ورق میانی دریل می شود تا بتوانیم گنبد را سیم کشی کنیم. سپس به هر کدام از نقاط اتصال LED (5V، GND، clock و signal) یک سیم هوک آپ لحیم کنید و سیم ها را از ورق میانی رد کنید. طول این سیم ها باید طوری باشد که به LED کناری شان برسند. سپس این سیم ها را به LED کناری بکشید و اینکار را همین طور برای تمام LEDها تکرار کنید. سیم کشی را طوری انجام بدهید که میزان سیم ها به حداقل برسد و در عین حال آدرس دهی آنها از طریق آردوینو مختل نشود. اگر اندازه گنبد کوچک تر باشد، دیگر نیاز نیست نوار LED را ببرید و در نتیجه نیازی به سیم کشی هم نخواهد بود. راهکار دیگر هم استفاده از ال ای دی های RGB با شیفت رجیستر است.

در ساختنی بخوانید :  تصاویری فراموش نشدنی از لحظات قبل از مرگ

برای ارتباط سریالی با نوار LED از دو پین آردوینو (پین های data و clock) استفاده می کنیم. به عبارت دیگر، دیتای مربوط به روشنایی گنبد بعد از پین دیتای آردوینو از یک LED به LED دیگر می رود. در زیر می توانید یک نمونه کد آردوینو برای نوار LED را ببینید:

 

گام هفتم: سنسورها را نصب کنید

در این پروژه آردوینو از سنسور مادون قرمز (IR) استفاده می شود. این سنسورها یک LED مادون قرمز و یک گیرنده دارند. وقتی یک شی مقابل سنسو قرار بگیرد، اشعه مادون قرمز از LED مادون قرمز به سمت گیرنده منعکس می شود. سنسورهای مادون قرمزی که برای این پروژه می خرید باید قابلیت خروجی دیجیتال داشته باشند. آستانه سنسور هم با یک پتانسیومتر تنظیم می شود تا خروجی فقط وقتی high باشد که یک دست به آن نزدیک بشود.

هر مثلث گنبد از یک ورق میانی به همراه LED، یک ورق آکریلیک (که ۲٫۵ سانتیمتر بالاتر از ورق میانی نصب می شود) و یک سنسور مادون قرمز تشکیل می شود. سنسور هر مثلث روی یک ورق چوبی نازک پنج یا شش ضلعی نصب می شود. شکل این ورق چوبی به محل قرارگیری آن روی گنبد بستگی دارد (به دیاگرام بالا دقت کنید). ابتدا این ورق ها را ببرید و سپس یک سوراخ برای نصب سنسور رویشان دریل کنید. سپس پین های ۵V و GND را به سیم نازک وصل کنید. بعد از اتصال پین های ۵V و GND، هر خروجی (زرد)، ۵V و GND را با سیم های بلند بهم وصل کنید.
سپس ورق ها چوبی سنسورهای مادون قرمز را با چسب اپوکسی روی گنبد و روی کانکتورهای پرینت شده بچسبانید. اینکار را طوری انجام بدهید که بتوانید سیم ها را در طول گنبد بکشید. با قرار دادن سنسورها بالا کانکتورها، می توانید به پتانسیومتر سنسورها دسترسی داشته باشید و هر وقت خواستید میزان حساسیت آنها را تغییر بدهید.

در گام بعدی، نشان می دهیم چطور خروجی سنسورهای مادون قرمز به ماژول های MUX وصل می شوند و توسط آردوینو قرائت می شوند.

گام هشتم: تسهیم خروجی سنسورها

برد آردوینو فقط ۱۴ پین دیجیتال I/O و ۶ پین ورودی آنالوگ دارد و این گنبد ۱۲۰ سیگنال سنسور دارد که باید خوانده بشوند. به همین خاطر برای این پروژه آردوینو به چند مولتی پلکسر نیاز داریم تا بتوانیم تمام سیگنال ها را قرائت کنیم. ما از ۵ مولتی پلکسر ۲۴ کاناله استفاده کردیم که هر کدام سیگنال های ۲۴ سنسور را می خوانند. هر ماژول مولتی پلکسر یا MUX 24 کاناله از یک برد برک اوت MUX 8 کاناله، یک برد برک اوت MUX 16 کاناله و یک برد برک اوت MUX 2 کاناله تشکیل می شود. به هر کدام از برد های برک اوت پین هدر لحیم می شود تاب شود آنها را به برد پروتوتایپ وصل کرد. سپس اتصال پین های GND، ۵V و control signal بردهای MUX انجام می شود.

ماژول MUX 24 کاناله به ۵ سیگنال کنترل نیاز دارد که ما آنها را به پین های ۸-۱۲ آردوینو وصل می کنیم. هر چهار ماژول MUX 24 کاناله سیگنال های کنترل مشابه از آردوینو دریافت می کنند؛ به همین خاطر سیم های پین های آردوینو به این ماژول وصل می شود. خروجی دیجیتال سنسورهای مادون قرمز به پین های ورودی ماژول MUX 24 کاناله وصل می شوند تا توسط آردوینو قابل خوانش باشند. از آنجاییکه برای خواندن خروجی ۱۲۰ سنسور ۵ پین جداگانه وجود دارد، می توانید تصور کنید گنبد به پنج بخش جداگانه متشکل از ۲۴ مثلث تقسیم شده است (به رنگ های دیاگرام بالا دقت کنید).

با دستکاری پورت آردوینو می توانید سیگنال های کنترل ارسال شده از پین های ۸-۱۲ برد آردوینو به مولتی پلکسرها را توسعه بدهید. کدهای لازم برای استفاده از مولتی پلکسرها در این پروژه آردوینو را در زیر می بینید:

 

در ساختنی بخوانید :  با فرچه کفاشی جاقلمی رومیزی شیک و متفاوت بسازید

گام نهم: نور LEDها را با آکریلیک پخش کنید

برای پخش کردن نور LEDها، ابتدا یک ورق آکریلیک شفاف را با ماشین پوست سنباده می کشیم. ماشین پوست را با حرکات ۸ شکل روی هر دو طرف ورق حرکت بدهید. این تکنیک بسیار کارآمدتر از استفاده از اسپری ها مخصوص است.

بعد از سنباده کاری و تمیز کردن آکریلیک، از دستگاه برش لیزری برای بریدن مثلث هایی که روی LEDها قرار می گیرند، استفاده کنید. می توانید از اره مویی یا ابزارهای مخصوص برش آکریلیک هم برای بریدن این مثلث ها استفاده کنید. برای نگه داشتن این ورق های آکریلیک روی LEDها از مستطیل های چوبی با ضخامت ۵ میلیمتر استفاده کنید (این مستطیل ها را هم با دستگاه برش لیزری ببرید). این تخته های کوچک را روی اضلاع گنبد بچسبانید و سپس ورق های آکریلیک را روی آنها بچسبانید.

گام دهم: با MIDI موزیک بسازید

برای اینکه بتوانید با این پروژه آردوینو صدا هم تولید کنیم، به پنج کانال MIDI نیاز داریم که هر کدام روی یکی از بخش های گنبد قرار می گیرند. ابتدا پنج جک MIDI بخرید و سپس آنها را مطابق شماتیک وصل کنید.

برد آردوینو Uno فقط یک پین انتقال سریال (پین TX) دارد و به همین خاطر باید سیگنال ارسال شونده به ۵ جک MIDI را demultiplex یا دی-مولتی‌پلکس کنید. ما از سیگنال های کنترل یکسان (پین های ۸-۱۲) استفاده کردیم چون ارسال سیگنال های MIDI و خواندن مقادیر سنسورهای مادون قرمز توسط آردوینو همزمان انجام نمی شود. این سیگنال های کنترل به یک ماژول demultiplexer 8 کاناله ارسال می شوند تا بتوانید جک MIDI دریافت کننده سیگنال های MIDI ساخته شده توسط آردوینو را کنترل کنید. سیگنال های MIDI آردوینو با استفاده از کتابخانه MIDI signal ساخته می شوند. کدهای زیر نمونه کدهایی هستند که می توانید برای تولید خروجی های MIDI با جک های MIDI مختلف و با برد آردوینو Uno بکار ببرید.

گام یازدهم: تغذیه پروژه آردوینو

این پروژه آردوینو چند قطعه مختلف دارد که باید تغذیه بشوند. به همین خاطر باید مصرف جریان (آمپ) هر قطعه را مشخص کنید تا بتوانید منبع تغذیه مناسب را انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز تحریر تاشو بسازید

نوار LED: برای ساخت این گنبد تقریباً از ۳٫۷۵ متر نوار Ws2801 استفاده شده که ۶٫۴W/meter مصرف انرژی دارد. این مقدار برابر (۲۴W (3.75*6.4 است. برای تبدیل این مقدار به آمپ، از فرمول (Power = current*volts (P=Iv استفاده می کنیم. در این فرمول، V ولتاژ نوار LED است که اینجا ۵ ولت است. بنابراین جریان مصرفی LEDها ۴٫۸A است (۲۴W/5V = 4.8A).

سنسورهای مادون قرمز: هر سنسور حدود ۲۵mA مصرف دارد که برای ۱۲۰ سنسور به ۳A می رسد.

آردوینو: ۱۰۰mA 10V

مولتی پلکسرها: در مجموع ۵ مولتی پلکسر ۲۴ کاناله داریم که هر کدام از یک مولتی پلکسر ۱۶ کاناله و یک مولتی پلکسر ۸ کاناله تشکیل می شوند. هر کدام از ماژول های ۸ و ۱۶ کاناله حدود ۱۰۰mA مصرف دارند. بنابران مجموع مصرف ماژول های MUX، ۱A است.

با مجموع مقادیر بالا مشخص می شود که مصرف انرژی کل پروژه آردوینو حدود ۹A است. نوارهای LED، سنسورهای مادون قرمز و ماژول های مولتی پلکسر ورودی ولتاژ ۵V دارند و برد آردوینو ورودی ولتاژ ۹V دارد. بنابراین بهترین انتخاب یک منبع تغذیه ۱۲V 15A است. سپس از یک مبدل buck 15A برای تبدیل ۱۲V به ۵V و یک مبدل buck 3A برای تبدیل ۱۲V به ۹V برد آردوینو استفاده می کنیم.

گام دوازدهم: پایه دایره ای را ببرید

گنبد روی یک پایه چوبی دایره ای قرار می گیرد که وسطش یک پنج ضلعی بریده می شود. این رش پنج ضلعی برای دسترسی ساده و سریع به قطعات الکترونیکی ایجاد می شود. برای بریدن این پایه از دستگاه CNC یا اره مویی استفاده کنید. بعد از بریدن پایه،گنبد را با بلوک های چوبی ۵ در ۷٫۵ سانتیمتری به آن وصل کنید.

منبع تغذیه، ماژول های MUX، مبدل های buck و اسپیسرهای استندآف را با اپوکسی روی پایه چوبی بچسبانید. برای وصل کردن استندآف ها به پایه چوبی از آداپتورهای E-Z Lok استفاده کنید.

گام سیزدهم: پایه پنج ضلعی را ببرید

می توانید علاوه بر پایه دایره ای، یک پایه پنج ضلعی چوبی هم بسازید که زیرش شیشه دارد. این پایه هم از تخته چندلا و با دستگاه CNC ساخته می شود. دیواره های پنج ضلعی از تخته چوبی ساخته می شوند که یک طرفش یک سوراخ برای رد شدن کانکتورها دارد. سپس این دیواره را با با براکت های فلزی و تخته های چوبی کوچک به پایه پنج ضلعی وصل کنید. یک پنل جلویی هم بسازید و سوئیچ برق، کانکتورهای MIDI و کانکتور USB را به آن وصل کنید. سپس این پایه را به پایه دایره ای پیچ کنید.

برای جذاب تر و آموزنده تر شدن پروژه آردوینو می توانید زیر این پایه را با آکریلیک بپوشانید تا بشود اتصالات الکترونیکی را دید. این آکریلیک را با چسب اپوکسی به پایه گنبد بچسبانید.

گام چهاردهم : پروژه آردوینو را برنامه ریزی کنید

راه های برنامه ریزی این پروژه آردوینو به شدت متنوع است. هر چرخه کدها، سیگنال های سنسورهای مادون قرمز دریافت می کند که نشان می دهد مثلث توسط کسی فشرده شده است. با این اطلاعات می توانید گنبد را با رنگ های RGB نورپردازی کنید یا یک سیگنال صوتی MIDI ایجاد کنید. در ادامه با چند نمونه کد آزمایشی این پروژه آشنا می شوید:

رنگ آمیزی گنبد: هر مثلث به محض لمس شدن وارد یک چرخه رنگ چهارتایی می شود. با تغییر رنگ ها، یک آرپژ هم نواخته می شود. با این برنامه می توانید رنگ های محدود گنبد را به صدها شکل مختلف نمایش بدهید.

موزیک گنبد: گنبد با پنج رنگ نورپردازی می شود و هر رنگ مربوط به یک خروجی MIDI متفاوت است. از طریق کدهای آردوینو می توانید مشخص کنید هر مثلث کدام نت را بنوازد. ما بالای گنبد را به نت دو میانی (middle C) اختصاص دادیم و با نزدیک شدن مثلث ها به پایه، گام را افزایش دادیم. چون در مجموع ۵ خروجی MIDI داریم، چند نفر می توانند به صورت همزمان از گنبد برای نواختن موسیقی استفاده کنند. با استفاده از یک ساز MIDI یا نرم افزار MIDI، می توانید این سیگنال های MIDI را به صدای آلت موسیقی تبدیل کنید.

Simon: Simon نام یک بازی حافظه است که با این گنبد هم قابل اجراست. با این کدها، یک دنباله تصادفی از رنگ ها رد سرتاسر گنبد روشن می شود و بعد از خاموش شدن شما باید این دنباله را کپی کنید. اگر دنباله را درست وارد کنید، یک دنباله جدید با رنگ های بیشتر نمایش داده می شود.

Pong: در این بازی یک توپ رنگی روی گنبد حرکت می کند و وقتی با پدال برخورد کند، یک سیگنال MIDI تولید می شود. سپس کاربر باید پدال را طوری روی پایین گنبد تنظیم کند که توپ دوباره به آن برخورد کند.

رمز فایل saakhtani.ir است.

پروژه آردوینو گنبد نوری آماده است

در بالا می توانید تصاویر دیگری از این گنبد جالب را ببینید. شما چه پیشنهادی برای بهبود سخت افزاری این پروژه دارید؟ فکر می کنید چه برنامه هایی دیگری را می شود از طریق آردوینو روی آن پیاده کرد؟

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید
توضیح کوتاه
پروژه آردوینو ساخت دستگاه ساز چند نفره نور و صدا
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت ربات تشخیص مانع ساده و دقیق با آردوینو و L298N... ربات تشخیص مانع یکی از اولین پروژه هایی است که همه طرفداران رباتیک دوست دارند آن را امتحان کنند. در ساختنی امروز آموزش ساخت این ربات محبوب را برای شما...
کاشی کاری وان حمام را خودتان با کمترین هزینه انجام بدهید... اگر قصد دارید در آستانه سال نو خانه تان را نونوار کنید، لزوماً نباید بودجه زیادی داشته باشید. می توانید خودتان کابینت بسازید، کابینت های کهنه را نو کن...
کیف لوازم آرایشی رولی سبک و مسافرتی بدوزید... اگر زیاد سفر می کنید، احتمالاً همیشه دنبال وسایل مسافرتی کوچک و البته کاربردی هستید. در این پست دوخت کیف لوازم آرایشی رولی را یاد می گیرید که همه لواز...
وسایل کنسول بازی تان را داخل میز قهوه خوری بگذارید!... بیشتر کسانی که وقت زیادی را صرف بازی با کنسول می کنند، یک مشکل مشترک دارند : وسایل و دسته ها را کجا بگذاریم؟ اگر به فکر این هستید که برای دسته ها و هد...
آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری فلزی بسازید... در خانه ای که جاکلیدی دیواری وجود نداشته باشد، تکلیف کلیدها مشخص است. هر روز صبح که می خواهید از خانه بیرون بروید باید چند دقیقه وقت صرف پیدا کردن کلی...
آموزش ساخت: بند ساعت جین بسازید اگر از ظاهر قدیمی سات تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید یک ساعت جدید هزینه کنید یا بند ساعت تان خراب شده است، با این ساختنی می توانید خودتان یک ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید