خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی

آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی

در این ساختنی آموزش ساخت دومینوی چوبی را یاد می گیرید. البته نه دومینوی عادی بلکه دومینوی بزرگ و خیلی بزرگ! این دومینوی چوبی با پالت چوبی ساخته می شود و اگر ابزار لازم را داشته باشید، لازم نیست هزینه زیادی برای ساخت آنها بکنید. با ساختنی همراه شوید.

در بالا می توانید دو سایز بزرگ (مشکی) و خیلی بزرگ (زرد) دومینوی چوبی را ببینید. روش ساخت هر دو اندازه مشابه است و فقط ابعاد برش قطعات چوبی فرق می کند. ساخت دومینوی چوبی نیاز به مهارت زیادی ندارد و فقط داشتن ابزار مناسب کافی است.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • پالت چوبی
 • رنگ
 • روغن جلا

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • ماشین پوست
 • پانچ
 • چکش
 • دریل
 • مته
 • متر
 • مداد
 • قلم مو

گام دوم: پالت چوبی را آماده کنید

اندازه پالت چوبی که استفاده می کنید به سایز دومینویی که می سازید، بستگی دارد. اگر می خواهید دومینوی سایز بزرگ بسازید، باید از پالت چوبی با عرض ۱۰، طول ۹۱٫۴ و ضخامت ۱٫۵ سانتیمتر استفاده کنید. برای ساخت دومینوی خیلی بزرگ هم به پالت چوبی بزرگ تری نیاز دارید.

گام سوم: قطعات دومینو

طرح 28 قطعه ست دومینو
طرح ۲۸ قطعه ست دومینو

دومینو معمولاً ۲۸ قطعه دارد و ما هم ۲۸ قطعه دومینوی چوبی می سازیم. شکل این قطعات را می توانید در تصویر بالا ببینید.

گام چهارم: اندازه ها را مشخص کنید

ابعاد استاندارد ست دومینو
ابعاد استاندارد ست دومینو

در جدول بالا می توانید سایزهای مختلف دومینو را ببینید. همانطور که می بینید نسبت طول به عرض ۲:۱ است. به همین خاطر براحتی می توانید از این مقیاس برای ساخت دومینو به اندازه دلخواه تان استفاده کنید. برای ساخت یک ست کامل دومینوی سایز بزرگ (۳ در ۱٫۵ اینچ) فقط به دو تکه از پالت چوبی نیاز دارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت چراغ رومیزی هوشمند و شبیه ساز ماه برای علاقه مندان نجوم

برای ساخت سایز خیلی بزرگ باید ابتدا عرض پالت چوبی را روی ۴ اینچ کنید. سپس آنها را در طول مناسب ببرید.

گام پنجم: خطوط راهنما را بکشید

دیاگرام خطوط راهنمای دومینو
دیاگرام خطوط راهنمای دومینو

برای ساخت دومینوی سایز بزرگ (۳ در ۱٫۵ اینچ) تخته های چوبی را به عرض ۳ اینچ ببرید. سپس جای نقطه ها را با کمک دیاگرام بالا مشخص کنید و با مداد روی تخته علامت بگذارید. به این ترتیب ساخت دومینوها ساده تر می شود.

گام ششم: بریدگی وسط تخته را ایجاد کنید

شکاف وسطی را ببرید
شکاف وسطی را ببرید

ارتفاع تیغه اره رومیزی را روی ۸/۱ اینچ تنظیم کنید. سپس یک شیار وسط اندازه ۳ اینچی ببرید (دیاگرام مرحله قبل را ببینید). این برش باید در تمام طول تخته پالت چوبی ایجاد بشود.

گام هفتم: قطعات را ببرید

قطعات را ببرید
قطعات را ببرید

حالا قطعات را به طول ۱٫۵ اینچ ببرید. برای برش از اره رومیزی استفاده می کنیم و یک برش را ۲۸ بار تکرار می کنیم. همانطور که در تصویر بالا می بینید برای سایز خیلی بزرگ از اره فارسی بر استفاده می کنیم.

گام هشتم: جای سوراخ ها را علامت بزنید

در گام پنجم نیمی از خطوط راهنما را روی تخته کشیدید. حالا باید با استفاده از دیاگرامی که در گالری بالا می بینید، علامت ها را کامل کنید. کارتان را شروع کنید و هر ۱۸ نقطه را علامت بگذارید. در اندازه گیری ها دقت کنید و دقیقاً مطابق دیاگرام عمل کنید.

همانطور که گفتیم ست کامل دومینو ۲۸ قطعه دارد که هر کدام الگوی نقطه متفاوتی دارند. از تصویر مرحله سوم کمک بگیرید و جای سوراخ های هر قطعه را متناسب با آن علامت گذاری کنید.

در ساختنی بخوانید :  چراغ قوه فانوسی شیک و ارزان بسازید

گام نهم: سوراخ ها را دریل کنید

برای اینکه راحت تر بتوانید دریل را روی جای سوراخ ها تنظیم کنید، بهتر است ابتدا روی علامت هایی که گذاشته اید سوراخ پانچ کنید. سپس برای دومینوی بزرگ از مته ۴/۱ اینچی استفاده کنید و سوراخ هایی با عمق ۴/۱ اینچ دریل کنید. برای دومینوی خیلی بزرگ هم از مته ۸/۷ اینچی استفاده کنید و سوراخ هایی با عمق ۸/۳ اینچ دریل کنید. برای ایجاد این سوراخ ها باید از مته خزینه استفاده کنید. مته خزینه یک سوراخ کوچک روی چوب باقی می گذارد که باید آن را با خمیر چوب پر کنید.

گام دهم: قطعات را سنباده بزنید

قطعات دومینو را سنباده بکشید
قطعات دومینو را سنباده بکشید

بعد از دریل کردن سوراخ ها می توانید قطعات دومینوی چوبی را سنباده بکشید تا کاملاً تمیز بشوند.

گام یازدهم: دومینو را رنگ کنید

تا به اینجا کار قطعات دومینوی چوبی را آماده کرده اید و باید آنها را رنگ کنید تا شبیه دومینو بشوند. دومینو را باید با دو رنگ داشته باشند و رنگ نقطه ها با بدنه متفاوت باشد. برای رنگ کردن دومینو با این اصل، یکی از سه روش زیر را انتخاب کنید:

 • ابتدا دومینوها را یکدست رنگ کنید (مثلاً سفید). بعد از خشک شدن رنگ، داخل سوراخ ها را دست رنگ کنید. این روش برای دومینوی بزرگ جواب می دهد اما زمان زیادی می برد.
 • داخل سوراخ ها مهره های تزیینی یا لاستیکی بچسبانید و سپس آنها را رنگ کنید.
 • داخل سوراخ ها را قلم مو رنگ کنید (نگران بیرون زدن رنگ از سوراخ ها نباشید). سپس دومینوها را از گندگی رد کنید تا رنگ های دور سوراخ پاک بشود. حالا سطح دومینوها را با روغن جلا بپوشانید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کاناپه چوبی ارزان و شیک بسازید

ست دومینوی چوبی آماده است

ساخت دومینوی چوبی هزینه زیادی ندارد اما بریدن، سوراخ کردن و رنگ کردن ۲۸ قطعه زمان زیادی می برد. با این حال نتیجه کار ارزش زمانی که صرف می کنید را دارد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید ست دومینو را در اندازه دلخواه تان بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : 5 ایده ارزان و ساده برای ساخت قفسه دیواری... قفسه های دیواری هم تزیینی هستند و هم برای مرتب سازی وسایل کوچک و بزرگ بسیار مفید هستند. ساخت قفسه دیواری راحت است و ارزان تمام میشود. اگر اهل ساختنی ب...
آموزش ساخت : یک کوسن بزرگ به شکل همبرگر بدوزید... بچه ها همیشه از داشتن وسایل عجیب و بامزه خوشحال میشوند. مثلاً تخت خوابی که شبیه قایق است یا کوسن و مبلی که شبیه یک برگر بزرگ و خوشمزه است. در این پست ...
آموزش ساخت : لوستر دیواری کاغذی بسازید لوازم روشنایی یکی از مهمترین اجزای هر دکوری است که تغییر آن می تواند تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما داشته باشد. البته این تغییر معمولاً هزینه زیادی دا...
آموزش ساخت: قفسه زیورآلات بسازید در این ساختنی، طرز ساخت قفسه ای را می آموزید که با استفاده از آن می توانید تمام زیورآلات تان را مرتب کنید و فضای اضافی هم برای جا دادن سایر وسایل تان ...
آموزش ساخت : با کمپرسور یخچال پمپ خلاء بسازید... شاید فکر کنید چرا کسی باید پمپ خلاء بسازید اما بهتر است بدانید همه ما یک جایی از این دستگاه استفاده کرده ایم. وقتی برای پنچرگیری به تعمیرگاه می رویم ی...
پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی... هرکسی به حل پازل و معما علاقه ندارد اما طراحی برخی از پازل ها طوری است که برای هر بیننده ای جذاب است. پازل پیچ و میله یکی از این پازل هاست که می تواند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید