خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / حسگر صدا ،یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی با میکرو کنترلر AVR

حسگر صدا ،یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی با میکرو کنترلر AVR

یکی از ساده ترین راه های انجام کار های ساده روی سیگنال صوتی، مانند ساخت مدار حسگر صدا یا مدار صدا سنج ، استفاده از میکرو کنترلر ها است. در این تکنیک صدای آنالوگ توسط این میکرو ها می تواند به شکل دیجیتال پردازش شده و با توجه به نیاز شما ، کار های مختلفی روی آن انجام شود. با ساختنی همراه شوید.

این مدار سنسور صدا می تواند کاربرد های بسیار زیادی داشته باشد ، مثلا می توانید آن را به یک میکروفن وصل کنید و از آن به عنوان یک هشدار دهنده حضور افراد استفاده کنید. یا می توانید آن را به سیستم صوتی خود نصب کنید تا صورت قطع صدا ، مسئول سیستم را آگاه کند. در مدار حسگر صدا در شکل زیر ، دامنه صدای ورودی ابتدا توسط یک طبقه پیش تقویت ترانزیستوری ، تقویت شده و سپس به پایه ورودی آنالوگ به دیجیتال میکرو کنترلر AVR فرستاده می شود. در طراحی این مدار سعی شده است که از حداقل قطعات و ساده ترین نوع آن ها استفاده شود.

مدار شماتیک ، حسگر صدا (سنسور صوتی) با میکرو AVR ATMEGA
مدار شماتیک ، حسگر صدا (سنسور صوتی) با میکرو AVR ATMEGA

قطعات مورد نیاز برای مدار حسگر صدا:

 • مقاومت ۱۰ کیلو اهم * ۳
 • مقاومت ۱۰۰ کیلو اهم * ۱
 • مقاومت ۱ کیلو اهم * ۱
 • ترانزیستور ۲N3904 * 1 (می توانید از ترانزیستور BC337 نیز استفاده کنید)
 • خازن ۰٫۱ میکرو فاراد *۱
 • خازن ۲۲ پیکو فاراد * ۲
 • کریستال خارجی *۱
 • میکروفون الکتریت یا جک ورودی صدا (به فراخور نیاز شما)
 • چراغ LED استاندارد

مدار پیش تقویت حسگر صدا

این مدار در واقع ساده ترین تقویت کننده ایست که می توانید بسازید ، یک تقویت کننده ولتاژ با یک ترانزیستور که به شکل امیتر مشترک بسته شده است. به این تقویت کننده ها در اصطلاح تقویت کننده کلاس A نیز می گویند. این مدار ساده تنها از یک ترانزیستور و چند مقاومت و خازن تشکیل شده است و خروجی مدار روی پایه کالکتور قرار دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت آلارم هشدار قطع برق ساده اما کاربردی
پیش تقویت در حسگر صدا
پیش تقویت در حسگر صدا

میکرو کنترلر ATMEGA

قلب مدار حسگر صدا در واقع همین میکروکنترلر است. این میکرو کنترلر که از نوع AVR و مدل ATMEGA است. سیگنال پیش تقویت شده صوتی را می گیرد و آن را با استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) داخلی خود ، به داده های دیجیتال تبدیل می کند.سپس کد برنامه داخلی این میکرو کنترلر تصمیم می گیرد که صدای ورودی وجود دارد یا قطع شده است.

مدار پیاده سازی شده حسگر صوتی روی برد بورد
مدار پیاده سازی شده حسگر صوتی روی برد بورد

کد برنامه نویسی زیر، در صورت وجود صدا خروجی را وصل می کند و LED روشن می شود. شما می توانید تغییرات دلخواه را قبل از کامپایل و برنامه ریزی میکرو روی این کد ایجاد کنید تا خروجی میکرو کنترلر شکلی باشد که شما می خواهید. برای مثال می توانید شرط ها را به گونه ای عوض کنید که با قطع صدا ، چراغ LED روشن شود.

کد برنامه میکرو مدار حسگر صوتی

 

در ساختنی بخوانید :  ساخت قلم نوری با استفاده از موس های نوری کامپیوتر ها

نتیجه گیری و نکات عملی

 • تغذیه میکرو کنترلر ها باید دارای نویز کم و ولتاژ تنظیم شده باشید. برای همین می توانید از آداپتور های با کیفیت یا منابع تغذیه پیشنهاد شده در ساختنی استفاده کنید.
 • میکرو به شدت در مقابل دما حساس است ، پایه های آن را مستقیما لحیم کاری نکنید.
 • می توانید کریستال خارجی و دو عدد خازن ۲۲ پیکو فارادی را حذف کرده و از نوسان ساز کالیبره داخلی میکرو استفاده کنید. برای این کار باید تغییراتی در کد برنامه نویسی و تنظیمات برنامه ریزی میکروکنترلر AVR انجام دهید.

این مدار در کل مداری ساده است و می توانید با استفاده از مفاهیم استفاده شده در این مدار ساده ، برای خودتان مدار های پیچیده تری بسازید و حتی دستگاهی طراحی کنید که سیگنال های صوتی را آنالیز کرده و کارهای پیچیده ای روی آن ها انجام می دهد.

منبع (با تغییرات از ساختنی)

خلاصه مطلب
مدار سنسور صوت یا حسگر صدا با استفاده از میکرو AVR
عنوان مطلب
مدار سنسور صوت یا حسگر صدا با استفاده از میکرو AVR
توضیح کوتاه
آموزش ساخت مدار حسگر صوتی برای آگاه شدن از قطع و وصل صدا در سیستم های صوتی و میکروفون ها
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کوکو-میک؛ با کمترین هزینه میکروفون USB استریو بسازید... اگر به یک میکروفون USB استریو برای ضبط صدایتان نیاز دارید، دست بکار شوید و با کمترین هزینه یک کوکو-میک بسازید. کوکو-میک نام یک میکروفون USB است که با ...
آموزش ساخت یک مدار الکترونیکی ساده نشان دهنده ی سطح آب... در ساختنی امروز قصد آموزش مدار ساده ای را داریم که با کمک آن بتوان میزان آب درون یک مخزن را مشخص کرد. فرض کنید مخزن بزرگی دارید و می خواهید بدون آن که...
دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید... اگر زیاد با دستگاه ها و پروژه های الکترونیکی کار می کنید، احتمالاً یک جعبه پر از باتری دارید. پیدا کردن باتری های قابل استفاده یا قابل شارژ بین بین آن...
آموزش ساخت :منبع جریان ثابت 4 میلی آمپر تا 3 آمپر... در این پروژه قصد داریم تا طرز ساختن منبع جریان ثابت با جریان بیشینه 3 A در 39 V را نشان دهیم. این مدار برای  روشن کردن LED های قدرتمند یا گرم کننده بس...
کنترلر شارژ خورشیدی اتوماتیک بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر خورشیدی را یاد گرفته اید. اما بیشتر این شارژرها کنترلر ندارند؛ یعنی شارژ باتری را به صورت خودکار قطع نمی کنند. در این س...
کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32 استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در سیستم های مختلف است.برای مثال از آن برای کنترل شدت نور یک LED یا کنتر...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از AVR

کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32

استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در …

پاسخ دهید