خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / میکرو کنترلر (Microcontroller) چیست و کاربرد آن در کجاست ؟

میکرو کنترلر (Microcontroller) چیست و کاربرد آن در کجاست ؟

میکرو کنترلر (Microcontoller) ، ریز پردازنده یا ریز کنترل کننده یک سیستم خودگردان و دارای ابزار های داخلی (مانند حافظه و پردازنده ، مبدل آنالوگ به دیجیتال و …) است. میکرو کنترلر معمولا به عنوان یک سیستم توکار (Embedded system) استفاده می شود. با ساختنی همراه شوید.

سیستم توکار چیست ؟

یک سیستم توکار، سیستمی است که در دستگاه ها و وسایل الکتریکی و صنعتی امروزی، نظیر تلفن ها،ابزار، خودرو ها و لوازم خانگی و برای کنترل این دستگاه ها و ابزار استفاده می شود. بدیهی است که شما با دیدن یک خودرو یا یک ماشین لباس شویی نمی توانید میکرو کنترلر استفاده شده در آن را ببینید. به عبارت دیگر این سیستم کنترل کننده “توکار” است . برای همین هم یکی از لقب های این نوع از سیستم،”کنترلر توکار” است.

برخی از سیستم های توکار بسیار قدرمند هستند ، اما اکثر قریب به اتفاق این سیستم ها داری حافظه و سرعت پردازنده کمی هستند که حتی قابل مقایسه با ضعیف ترین پردازنده های کامپیوتر یا موبایل نیز نیستند. چرا ؟ برای این که کار تخصصی انجام می دهند و برنامه ریزی محدودی دارند که اغلب پیچیدگی زیادی ندارد. میکرو ها اغلب برای کنترل یک سلف ، نمایشگر LCD ، رله (Relay) ، سوییچ یا حسگر های مختلف مانند سنسور رطوبت ، دما ، ولتاژ و … استفاده می شوند.

انواع میکرو کنترلر ها

چندین نوع مختلف از میکرو کنترلر ها در بازار موجود است که همگی قابلیت برنامه ریزی دارند. خیلی از این میکرو ها را می توانید در فروشگاه ساختنی خریداری کنید. این میکروکنترلر ها معمولا در برخی از ویژگی ها مانند معماری چند بیتی (۸،۱۶،۳۲ و حتی ۶۴ بیت) ، اندازه حافظه برنامه ریزی فلش ، اندازه حافظه رم ، تعداد ورودی / خروجی (I/O) ها ، نوع بسته بندی ، ولتاژ تغذیه و یا سرعت پردازنده با هم تفاوت دارند.

در ساختنی بخوانید :  یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید
ساختار داخلی یک میکروکنترلر PIC
ساختار داخلی یک میکروکنترلر PIC

میکروکنترلر های قابل برنامه ریزی معمولا دارای پایه های ورودی/خروجی با کاربری عمومی (General Purpose) دارند. این پایه ها بر اساس مدل های محتلف این محصولات گوناگون است. این پایه ها را می توانید با برنامه نویسی به شکل ورودی اطلاعات و یا خروجی اطلاعات استفاده کنید. وقتی از یک پایه میکرو کنترلر به صورت ورودی استفاده می کنید ، می توانید داده های دیجیتال یا آنالوگ را از حسگر ها و بقیه وسایل بخوانید و در موردشان تصمیم گیری کنید.

وقتی همین پایه ها را به صورت خروجی برنامه ریزی کنید ، می توانید با استفاده از آن ها ، چراغ LED روشن کنید، یک موتور را کنترل کنید ، یک نمایشگر را راه اندازی کنید و یا با یک دستگاه دیگر ارتباط برقرار کنید.

انواع مختلف میکرو کنترلر AVR
انواع مختلف میکرو کنترلر AVR

سازنده های تراشه های میکرو کنترلر متنوعی وجود دارند که هر کدام ممکن است برند و طراحی مختلفی داشته باشند. برای مثال میکرو کنترلر های ۸۰۵۱ قدیمی شرکت Intel ، میکرو کنترلر های محبوب و ساده AVR ساخت شرکت Atmel ، میکرو کنترلر های NXP ، میکرو های PIC، میکروچیب (Microchip)، میکرو های STM که از معماری ARM استفاده می کنند و … حتی در قلب آردوینوی محبوب هم یک میکرو کنترلر قرار دارد.

کاربرد های میکرو کنترلر ها

با توضیحات بالا، تقریبا متوجه شده اید که میکروکنترلر ها در چه کارهایی کاربرد دارند. به شکل کلی، میکرو کنترلر ها طراحی شده اند تا در سیستم های توکار استفاده شوند، برخلاف پردازنده کامپیوتر ها (CPU) ، میکرو کنترلر ها توانایی های شگفت آور ندارند و قدرت پردازش آن ها محدود است. این تراشه ها برای کارهای تخصصی مانند کنترل ابزار ، اسباب بازی ها ، دستگاه های پزشکی ، ماشین های اداری ، موتور ها ، کنترل کننده های از راه دور و بقیه کنترلر کننده های توکاری که ممکن است به ذهن شما برسد به کار می روند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو

اگر شما هم دوست دارید که در مورد این قطعات بسیار کاربردی بیشتر بدانید،ساختنی را به یاد داشته باشید. صد ها پروژه میکرو در ساختنی وجود دارد و در آینده تعداد بیشتری از این نوع پروژه ها به ساختنی اضافه خواهد شد.

منبع (با تغییرات از ساختنی)

خلاصه مطلب
میکرو کنترلر چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟
عنوان مطلب
میکرو کنترلر چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟
توضیح کوتاه
میکرو کنترلر چیست؟چند نوع و مدل مختلف دارد؟چه کاربرد هایی برای میکرو ها وجود دارد ؟
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

راهنمای سریع: شروع کار با ماژول ESP8622 (ماژول تبدیل سریال به WiFi)... ماژول ESP8622 یک قطعه ارزان برای تبدیل داده های سریال –مانند داده هایی که می توانید از پورت سریال میکروکنترلر بگیرید- و انتقال آن ها در قالب وای فای ا...
آموزش استفاده از پروتکل ISP برای میکروکنترلر AVR... برای ارتباط بین دو دستگاه الکترونیکی، پروتکل های مختلفی وجود دارد. اگر بخواهید یکی از این پروتکل ها را برای ارتباط با میکروکنترلر انتخاب کنید، بیش از ...
آموزش اتصال کارت SD به میکروکنترلر AVR در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور کارت SD را به انواع میکروکنترلر AVR وصل کنید. اگر از میکروکنترلر AVR برای ساخت پروژه های الکترونیکی استفاده می ک...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

با برد Atmega328 سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید

اگر اهل ورزش با دوچرخه یا دوچرخه سواری هستید، سرعت سنج دوچرخه خیلی به دردتان …

پاسخ دهید