خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید

با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اوریگامی گل رز معروف J.C. Nolan یک اوریگامی سه بعدی بسازید. از این اوریگامی سه بعدی زیبا می توانید برای ساخت زیورآلات یا به صورت یک شی تزیینی استفاده کنید. اگر به هنر اوریگامی علاقه داشته باشید، حتماً ساخت این ساختنی برایتان جالب خواهد بود.

اوریگامی سه بعدی بسازید
اوریگامی سه بعدی بسازید

فرض ما در این ساختنی بر این است که شما ساخت اوریگامی رز را بلد هستند. دقت کنید که برای ساخت اوریگامی سه بعدی نمی توانید از هر نوع رز استفاده کنید و حتماً باید مدل J.C. Nolan را آماده کرده باشید. این اوریگامی جزو اوریگامی های رده متوسط است و اگر تجربه ساخت اوریگامی نداشته باشید، برایتان کمی دشوار خواهد بود. با این حال ساخت اوریگامی سه بعدی بسیار لذت بخش است. این مدل هم کارایی زیادی دارد و می توانید برای تزیین دسته گل، جعبه کادویی و … از آن استفاده کنید.

گام اول: اوریگامی رز را بسازید

در ویدیوی زیر می توانید ساخت اوریگامی رز J.C. Nolan را یاد بگیرید. بعد از ساخت اوریگامی مشابه تصویر بالا، می توانید ساخت اوریگامی سه بعدی را شروع کنید.

دقت کنید که هرچه از کاغذ نازک تری استفاده کنید، ساخت اوریگامی ساده تر اما دوامش کمتر می شود. بهترین کاغذ برای ساخت اوریگامی رز، کاغذ مخصوص اوریگامی است.

گام دوم: گوشه پایینی را تا کنید

گام اول
گام اول

گوشه پایینی پشت مدل رز را مطابق تصویر تا بزنید. این تا را طوری ایجاد کنید که گوشه مدل دقیقاً روی نقطه وسط قرار بگیرد. با ناخن تان لبه تا را کاملاً تیز کنید چون این تا پایه مدل جدید را می سازد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش آردوینو : روش ارتباط کارت خوان RFID با آردوینو [Arduino]

گام سوم: سایر گوشه ها را تا کنید

گام دوم
گام دوم

سه گوشه دیگر مدل را هم مثل گوشه پایینی تا بزنید. تمام گوشه ها باید وسط مدل بهم برسند. فراموش نکنید خطوط تا را کاملاً تیز کنید. در پایان این گام باید چهار مثلث در مدل تان ببینید.

گام چهارم: گوشه یک مثلث را به وسط تا کنید

یکی ز مثلث هایی که ساخته اید را انتخاب کنید و مدل را طوری بچرخانید که آن بالا قرار بگیرد. یکی از گوشه های خارجی مثلث را مطابق تصویر بالا به سمت وسط تا کنید. سپس گوشه خارجی دوم را هم به سمت وسط تا بزنید. این خطوط تا را آنقدر تیز کنید که بخوبی در مدل نهایی دیده بشوند. بعد از تا کردن هر دو گوشه به سمت وسط مثلث، مدل تان باید شبیه تصویر دوم باشد.

گام پنجم: سایر گوشه ها را تا کنید

گام سوم را برای سه مثلث دیگر هم تکرار کنید. بعد از تمام کردن این گام، باید یک مربع کوچک شبیه تصویر سوم داشته باشید.

گام ششم: مدل را برای تا کردن گوشه ها آماده کنید

در این مرحله مدل را برای گام بعدی آماده می کنیم. تای دو گوشه مجاور را که در گام قبلی ایجاد کرده اید را باز کنید. قصد داریم یکی از گوشه ها را داخل گوشه های دیگر فرو کنیم تا یک پایه سه بعدی برای مدل مان بسازیم. به تصاویر بالا نگاه کنید و به چطور گوشه سمت چپ بیرون و گوشه سمت راست داخل مدل توجه کنید. در مراحل بعدی از این الگو استفاده خواهیم کرد.

گام هفتم: گوشه سمت راست را در گوشه سمت چپ فرو کنید

در این مرحله ساخت اوریگامی سه بعدی کار کمی سخت می شود. اگر بار اول موفق نشدید، دست نکشید و چندبار دیگر تلاش کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با سیم و منجوق گلدان تزیینی بسازید

ابتدا به دو گوشه ای که در گام قبلی انتخاب کردید، نگاه کنید. به پشت مدل نگاه کنید و به آرامی گوشه سمت چپ را مطابق تصویر فشار بدهید. حالا گوشه سمت راست را کاملاً در دهانه گوشه سمت چپ فرو کنید (با دقت در تصاویر بالا نحوه کار را یاد خواهید گرفت). وقتی گوشه سمت راست را فرو کردید، گوشه سمت چپ را رها کنید تا کاملاً گوشه سمت راست را بپوشاند. حالا مدل تان باید شبیه تصویر آخر باشد.

گام هشتم: سایر گوشه ها را فرو کنید

گام قبلی را برای سه مثلث دیگر هم تکرار کنید. دقت کنید که هربار باید گوشه سمت راست را در گوشه سمت چپ فرو کنید. انجام اینکار روی مثلث آخر سخت تر از سه تای دیگر است.

حالا مدل تان باید شکل سه بعدی پیدا کرده باشد. در همین مرحله هم یک اوریگامی سه بعدی دارید که می توانید از آن به عنوان یک شی تزیینی استفاده کنید. اما توصیه می کنیم با بستن پایین مدل، آن را کامل کنید.

گام نهم: یکی از زبانه ها را تا کنید

یکی از زبانه های آزاد پایین مدل را انتخاب کنید. یک طرف این زبانه به مدل وصل است اما طرف دیگر را می توانید طوری به سمت بالا بکشید که یک پوشش روی پایین مدل بسازد. زبانه ای که انتخاب کرده اید را باز کنید تا نیمی از پایین مدل را بپوشاند. برای راحت شدن کار در این مرحله از یک مداد، چنگال، سوزن یا وسایل مشابه استفاده کنید تا راحت تر بتوانید به زیر زبانه دسترسی داشته باشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه وکیوم پلاستیک بسازید

گام دهم: دو زبانه دیگر را هم تا کنید

گام هشتم را برای دو زبانه دیگر هم تکرار کنید. زبانه هایی که انتخاب می کنید باید حتماً در سمت راست زبانه ای باشند که در گام قبل انتخاب کردید. هر زبانه باید مطابق تصویر بالا زیر زبانه قبلی قرار بگیرد.

گام یازدهم: آخرین زبانه را تا کنید

آخرین مرحله ساخت اوریگامی سه بعدی تا کردن زبانه آخر است. این زبانه هم مشابه زبانه های دیگر که زیر یکدیگر فرو شده اند، تا می شوند اما ابتدا باید زبانه اول را کنار بزنید. زبانه اول را کمی صاف کنید تا به زبانه دوم دسترسی داشته باشید. سپس گام هشتم را برای زبانه آخر تکرار کنید و آن را با دقت بالا بکشید تا با سایر زبانه ها هم سطح بشود. وقتی هر چهار زبانه بلند شدند، با مداد یا سوزن به زیر هر زبانه دسترسی پیدا کنید و آنها را طوری بالا بکشید که کاملاً یک شکل بشوند. حالا مدل باید شبیه تصویر آخر باشد.

اوریگامی سه بعدی آماده است

تبریک می گوییم! اوریگامی سه بعدی گل رز آماده است و می توانید از آن برای تزیین وسایل مختلف استفاده کنید. تصاویر اوریگامی هایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید
عنوان مطلب
با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید
توضیح کوتاه
از این اوریگامی می توانید برای تزیین جعبه کادویی استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : نان شیرمال ساده و خوشمزه بپزید... در این ساختنی یک روش ساده و آسان برای تهیه نان شیرمال را یاد می گیرید. اگر تابحال نان نپخته باشید یا خمیر درست نکرده باشید هم می توانید این نوع نان را...
میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید... اگر یک استودیوی کوچک خانگی دارید که صدای خودتان یا سازتان را در آن ضبط می کنید، باید یک میکروفون استریو هم داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت میکرفون...
آموزش ساخت: کیف تبلت چرمی بسازید این کیف تبلت چرمی، بسیار با دوام تر و ارزان تر از نمونه ها مشابه موجود در بازار است با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک کیف تبلت چرمی را بیاموزید. ا...
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید... اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب کردن و حمل ابزار می گردید، کیف ابزار رولی را امتحان کنید. در این ساختنی به...
ساخت چراغ خواب را با کاغذ و سیم تجربه کنید!... اگر اهل هنر گلسازی باشید، حتماً ساخت گل با کاغذ و سیم را بلد هستید. در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب با این گل های کاغذی را یاد می گیرید. هزینه ساخت چ...
با رزبری پای پرینترهای معمولی را به پرینتر وایرلس تبدیل کنید... چندی پیش در ساختنی طرز ساخت آداپتور بلوتوثی را یاد گرفتید که با آن می توانید موس و کیبورد معمولی را بلوتوثی کنید. امروز هم در ساختنی یک آموزش مشابه دا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید