خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید

با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با اوریگامی‌گل رز معروف J.C. Nolan یک اوریگامی‌سه بعدی بسازید. از این اوریگامی‌سه بعدی زیبا می‌توانید برای ساخت زیورآلات یا به صورت یک شی تزیینی استفاده کنید. اگر به هنر اوریگامی علاقه داشته باشید، حتماً ساخت این ساختنی برایتان جالب خواهد بود.

اوریگامی‌سه بعدی بسازید
اوریگامی‌سه بعدی بسازید

فرض ما در این ساختنی بر این است که شما ساخت اوریگامی‌رز را بلد هستند. دقت کنید که برای ساخت اوریگامی‌سه بعدی نمی‌توانید از هر نوع رز استفاده کنید و حتماً باید مدل J.C. Nolan را آماده کرده باشید. این اوریگامی‌جزو اوریگامی‌های رده متوسط است و اگر تجربه ساخت اوریگامی‌نداشته باشید، برایتان کمی‌دشوار خواهد بود. با این حال ساخت اوریگامی‌سه بعدی بسیار لذت بخش است. این مدل هم کارایی زیادی دارد و می‌توانید برای تزیین دسته گل، جعبه کادویی و … از آن استفاده کنید.

گام اول: اوریگامی‌رز را بسازید

در ویدیوی زیر می‌توانید ساخت اوریگامی‌رز J.C. Nolan را یاد بگیرید. بعد از ساخت اوریگامی‌مشابه تصویر بالا، می‌توانید ساخت اوریگامی‌سه بعدی را شروع کنید.

دقت کنید که هرچه از کاغذ نازک تری استفاده کنید، ساخت اوریگامی‌ساده تر اما دوامش کمتر می‌شود. بهترین کاغذ برای ساخت اوریگامی‌رز، کاغذ مخصوص اوریگامی‌است.

گام دوم: گوشه پایینی را تا کنید

گام اول
گام اول

گوشه پایینی پشت مدل رز را مطابق تصویر تا بزنید. این تا را طوری ایجاد کنید که گوشه مدل دقیقاً روی نقطه وسط قرار بگیرد. با ناخن تان لبه تا را کاملاً تیز کنید چون این تا پایه مدل جدید را می‌سازد.

گام سوم: سایر گوشه‌ها را تا کنید

گام دوم
گام دوم

سه گوشه دیگر مدل را هم مثل گوشه پایینی تا بزنید. تمام گوشه‌ها باید وسط مدل بهم برسند. فراموش نکنید خطوط تا را کاملاً تیز کنید. در پایان این گام باید چهار مثلث در مدل تان ببینید.

گام چهارم: گوشه یک مثلث را به وسط تا کنید

یکی ز مثلث‌هایی که ساخته اید را انتخاب کنید و مدل را طوری بچرخانید که آن بالا قرار بگیرد. یکی از گوشه‌های خارجی مثلث را مطابق تصویر بالا به سمت وسط تا کنید. سپس گوشه خارجی دوم را هم به سمت وسط تا بزنید. این خطوط تا را آنقدر تیز کنید که بخوبی در مدل نهایی دیده بشوند. بعد از تا کردن هر دو گوشه به سمت وسط مثلث، مدل تان باید شبیه تصویر دوم باشد.

گام پنجم: سایر گوشه‌ها را تا کنید

گام سوم را برای سه مثلث دیگر هم تکرار کنید. بعد از تمام کردن این گام، باید یک مربع کوچک شبیه تصویر سوم داشته باشید.

گام ششم: مدل را برای تا کردن گوشه‌ها آماده کنید

در این مرحله مدل را برای گام بعدی آماده می‌کنیم. تای دو گوشه مجاور را که در گام قبلی ایجاد کرده اید را باز کنید. قصد داریم یکی از گوشه‌ها را داخل گوشه‌های دیگر فرو کنیم تا یک پایه سه بعدی برای مدل مان بسازیم. به تصاویر بالا نگاه کنید و به چطور گوشه سمت چپ بیرون و گوشه سمت راست داخل مدل توجه کنید. در مراحل بعدی از این الگو استفاده خواهیم کرد.

گام هفتم: گوشه سمت راست را در گوشه سمت چپ فرو کنید

در این مرحله ساخت اوریگامی‌سه بعدی کار کمی‌سخت می‌شود. اگر بار اول موفق نشدید، دست نکشید و چندبار دیگر تلاش کنید.

ابتدا به دو گوشه ای که در گام قبلی انتخاب کردید، نگاه کنید. به پشت مدل نگاه کنید و به آرامی‌گوشه سمت چپ را مطابق تصویر فشار بدهید. حالا گوشه سمت راست را کاملاً در دهانه گوشه سمت چپ فرو کنید (با دقت در تصاویر بالا نحوه کار را یاد خواهید گرفت). وقتی گوشه سمت راست را فرو کردید، گوشه سمت چپ را رها کنید تا کاملاً گوشه سمت راست را بپوشاند. حالا مدل تان باید شبیه تصویر آخر باشد.

گام هشتم: سایر گوشه‌ها را فرو کنید

گام قبلی را برای سه مثلث دیگر هم تکرار کنید. دقت کنید که هربار باید گوشه سمت راست را در گوشه سمت چپ فرو کنید. انجام اینکار روی مثلث آخر سخت تر از سه تای دیگر است.

حالا مدل تان باید شکل سه بعدی پیدا کرده باشد. در همین مرحله هم یک اوریگامی‌سه بعدی دارید که می‌توانید از آن به عنوان یک شی تزیینی استفاده کنید. اما توصیه می‌کنیم با بستن پایین مدل، آن را کامل کنید.

گام نهم: یکی از زبانه‌ها را تا کنید

یکی از زبانه‌های آزاد پایین مدل را انتخاب کنید. یک طرف این زبانه به مدل وصل است اما طرف دیگر را می‌توانید طوری به سمت بالا بکشید که یک پوشش روی پایین مدل بسازد. زبانه ای که انتخاب کرده اید را باز کنید تا نیمی‌از پایین مدل را بپوشاند. برای راحت شدن کار در این مرحله از یک مداد، چنگال، سوزن یا وسایل مشابه استفاده کنید تا راحت تر بتوانید به زیر زبانه دسترسی داشته باشید.

گام دهم: دو زبانه دیگر را هم تا کنید

گام هشتم را برای دو زبانه دیگر هم تکرار کنید. زبانه‌هایی که انتخاب می‌کنید باید حتماً در سمت راست زبانه ای باشند که در گام قبل انتخاب کردید. هر زبانه باید مطابق تصویر بالا زیر زبانه قبلی قرار بگیرد.

گام یازدهم: آخرین زبانه را تا کنید

آخرین مرحله ساخت اوریگامی‌سه بعدی تا کردن زبانه آخر است. این زبانه هم مشابه زبانه‌های دیگر که زیر یکدیگر فرو شده اند، تا می‌شوند اما ابتدا باید زبانه اول را کنار بزنید. زبانه اول را کمی‌صاف کنید تا به زبانه دوم دسترسی داشته باشید. سپس گام هشتم را برای زبانه آخر تکرار کنید و آن را با دقت بالا بکشید تا با سایر زبانه‌ها هم سطح بشود. وقتی هر چهار زبانه بلند شدند، با مداد یا سوزن به زیر هر زبانه دسترسی پیدا کنید و آنها را طوری بالا بکشید که کاملاً یک شکل بشوند. حالا مدل باید شبیه تصویر آخر باشد.

اوریگامی‌سه بعدی آماده است

تبریک می‌گوییم! اوریگامی‌سه بعدی گل رز آماده است و می‌توانید از آن برای تزیین وسایل مختلف استفاده کنید. تصاویر اوریگامی‌هایی که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با اوریگامی‌گل رز یک اوریگامی‌سه بعدی و تزیینی بسازید
عنوان مطلب
با اوریگامی‌گل رز یک اوریگامی‌سه بعدی و تزیینی بسازید
توضیح کوتاه
از این اوریگامی‌می‌توانید برای تزیین جعبه کادویی استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار بزرگ و ارزان به روش ساده... در این ساختنی آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار به روش ساده و ارزان را یاد می گیرید. بیشتر قطعات این آمپلی فایر گیتار از وسایل قدیمی جدا می شود و بدنه هم از...
پارچه ابریشمی را داخل مایکروویو رنگ کنید!... پارچه ابریشمی ساده و بی رنگ در همه خانه ها پیدا میشود. اگر اهل ساختنی و کاردستی باشید، احتمالاً زیاد از این پارچه های ابریشمی استفاده می کنید. در این ...
با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید حتماً از عنوان ای کاردستی متوجه شده اید که قرار نیست یک چراغ قوه مثل تصویری که معمولاً از چراغ قوه های کوچک دارید، بسازیم. چراغ قوه ای که داخل در یک ب...
آموزش ساخت : قاب عکس دیواری چوبی بسازید غم انگیزترین چیز درباره گسترش موسیقی دیجیتال، فراموش شدن کاور آلبوم های موسیقی است. بیشتر ما آلبوم های مورد علاقه مان را از بصورت دیجیتال میخریم. آلبو...
آموزش ساخت : چراغ دوچرخه را با باتری لپ تاپ روشن کنید!... اگر اهل دوچرخه سواری باشید، احتمالاً سرانه مصرف باتری تان بالاست. در چند ماه گذشته چند باتری برای چراغ دوچرخه تان خریده اید؟ در این ساختنی می بینید که...
تستر ترانزیستو NPN و PNP قابل شارژ بسازید اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، تستر قطعات مختلف یکی از ابزارهایی است که کارتان را خیلی راه می اندازد. حالا می خواهد تستر LED باشد یا تستر ترانزی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید