خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / قاب عکس های قدیمی را به تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان تبدیل کنید

قاب عکس های قدیمی را به تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان تبدیل کنید

حتماً شما هم در خانه چند قاب عکس بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این قاب ها را بدون صرف هزینه به تابلوی شیشه ای تبدیل کنید. برای ساخت تابلوی شیشه ای با این تکنیک نیاز به هیچ مهارت هنری ندارید؛ فقط باید بتوانید دور خطوط یک عکس را پررنگ کنید. پس اگر به توانایی های هنری تان هم شک دارید، حتماً ساخت تابلوی شیشه ای با این روش را تست کنید تا نظرتان عوض بشود. با ساختنی همراه باشید.

تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان بسازید
تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان بسازید

انتخاب طرح این تابلو اهمیت زیادی دارد. باید طرحی را انتخاب کنید که جزییات زیادی نداشته باشد تا سیلوئت یا طرح سایه نمای آن به اندازه طرح واقعی زیبا بشود. قبل از انتخاب عکس می توانید با نرم افزارها و برنامه های ساخت سیلوئت، آن را تست کنید و مطمئن شوید طرح را می پسندید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • قاب عکس
  • کاغذ رنگی، کاغذ کادو، کاغذ دیواری یا هر نوع کاغذ طرح دار دیگر
  • قلم نقاشی روغنی با نوک تیز (بهتر است از قلم همرنگ با قاب عکس استفاده کنید. اگر قاب تان سفید است، می توانید از لاک غلط گیر استفاده کنید)
  • قیچی
  • مداد
  • چسب بسته بندی یا چسب مخصوص نقاشی
  • یک عکس (انتخاب و آماده کردن عکس را در مراحل بعد توضیح می دهیم)
  • شیشه پاک کن و دستمال کاغذی

گام دوم: عکس را انتخاب کنید

عکس دلخواه تان را پیدا کنید
عکس دلخواه تان را پیدا کنید

برای پیدا کردن عکس سیلوئت یا سایه نما می توانید از موتورهای جستجو استفاده کنید یا خودتان یک عکس را سیلوئت کنید. اگر می خواهید از موتورهای جستجو استفاده کنید، کافی است به عبارت مورد نظرتان کلمه silhouette را اضافه کنید. عکسی که برای ساخت تابلوی شیشه ای در این آموزش ساخت استفاده شده، با جستجوی عبارت forest silhouette پیدا شده است. مثلاً اگر می خواهید تابلو را با طرح یک حیوان بسازید، کافی است نام حیوان را به انگلیسی و همراه کلمه silhouette جستجو کنید.

در ساختنی بخوانید :  پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید

گام سوم: تصویر را تنظیم کنید

تصویر را در نرم افزار word و در قالب یک سند جدید باز کنید. رنگ را روی سیاه و سفید تنظیم کنید تا کشیدن خطوطش ساده تر بشود. سپس اندازه تصویر را متناسب با ابعاد قاب عکس تنظیم کنید. تصویر را به صور افقی بچرخانید چون آن طرف شیشه که رنگ می کنید باید پشت عکس باشد نه جلویش. اگر تصویرتان فضای خالی زیادی دارد می توانید با اضافه کردن قاب بریدن آن را ساده تر کنید.

گام چهارم: تصویر را ببرید

عکس را پرینت کنید و ببرید
عکس را پرینت کنید و ببرید

عکسی که با نرم افزار word تنظیم کرده اید را پرینت کنید و به اندازه قاب عکس ببرید. می توانید اینکار را با کمک قابی که به عکس اضافه کرده اید، انجام بدهید. یا شیشه قاب عکس را روی عکس پرینت شده بگذارید و عکس را با کمک آن ببرید.

گام پنجم: شیشه را تمیز کنید

شیشه را تمیز کنید
شیشه را تمیز کنید

شیشه را از قاب عکس جدا کنید و آن را با شیشه پاک کن کاملاً تمیز کنید.

گام ششم: عکس را به شیشه بچسبانید

عکس پرینت شده را طوری به شیشه ای که تمیز کرده اید بچسبانید که تصویر رو به شیشه باشد. حالا عکس را با چسب روی شیشه بچسبانید و سعی کنید چسب ها را روی قسمتی هایی از کاغذ بچسبانید که طرحی ندارد.

گام هفتم: طرح را روی شیشه بکشید

ابتدا با قلم نقاشی روی یک کاغذ یا سطوح دیگر تمرین کنید تا کار با قلم برایتان راحت تر بشود. سپس با قلم نقاشی (که حتماً باید روغنی باشد) طرح را روی شیشه منتقل کنید. اگر فکر می کنید نمی توانید خطوط لبه طرح را دقیق دربیاورید، از وسط قسمت های بزرگ طرح شروع کنید تا بعداً بتوانید اشکالات و خطاها را برطرف کنید. مثلاً در طرح بالا بجای شروع کردن از شاخ ها، باید از وسط شکم گوزن شروع کرد.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل ساده و ارزان رسیور مادون قرمز USB بسازید

گام هشتم: صبر کنید رنگ خشک شود

صبر کنید تا رنگ خشک بشود. خشک شدن رنگ روغنی معمولاً ۳۰ دقیقه طول می کشد. معمولاً با نگاه کردن به رنگ متوجه خشک شدن آن خواهید شد. اگر شک دارید، کمی بیشتر صبر کنید و سپس چسب ها را باز کنید.

گام نهم: کاغذ طرح دار را ببرید

کاغذ طرح دار را ببرید
کاغذ طرح دار را ببرید

کاغذ طرح دار را به اندازه شیشه قاب عکس ببرید. کافی است شیشه را روی کاغذ طرح دار بگذارید و دورش را بکشید و سپس آن را ببرید. انتخاب کاغذ طرح دار پشت شیشه، تاثیر زیادی در ظاهر تابلوی شیشه ای دارد.

گام دهم: شیشه را داخل قاب عکس قرار بدهید

شیشه را داخل قاب بگذارید
شیشه را داخل قاب بگذارید

شیشه ای که رنگ کرده اید را داخل قاب عکس قرار بدهید. آن طرف شیشه که رنگ شده باید رو به کاغذ داخل طرح دار باشد (به همین خاطر در مرحله ویرایش عکس، آن را به صورت افقی چرخاندیم).

گام یازدهم: کاغذ طرح دار را پشت قاب بگذارید

کاغذ طرح دار را پشت شیشه بگذارید
کاغذ طرح دار را پشت شیشه بگذارید

کاغذ طرح داری که بریده اید را پشت شیشه بگذارید (جایی که عکس را قرار می دهید). یکی از جالب ترین ویژگی های ساخت تابلوی شیشه ای با این روش این است که هر وقت بخواهید می توانید کاغذ طرح دار را عوض کنید و فضای تابلو را به کلی تغییر بدهید. در تصاویر گام بعدی می توانید همین طرح را با سه کاغذ طرح دار مختلف ببینید.

حالا می توانید تخته پشت قاب عکس را به آن اضافه کنید.

تابلوی شیشه ای آماده است

حالا می توانید از همین تکنیک برای ساخت تابلوهای شیشه ای با طرح ها و رنگ های مختلف استفاده کنید. چون طرف رنگ شده شیشه را رو به کاغذ طرح دار قرار می دهیم، خطوط یا ضربه های برجسته قلم روی آن دیده نمی شوند. اگر به ساخت تابلوهای تزیینی علاقه دارید، تکنیک های مختلف ساخت تابلو با وسایل مختلف را در این لینک ببینید.

در ساختنی بخوانید :  با کاغذ رنگی های زیبا نشانگر کتاب کوچک بسازید

منبع

خلاصه مطلب
قاب عکس های قدیمی را به تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان تبدیل کنید
عنوان مطلب
قاب عکس های قدیمی را به تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان تبدیل کنید
توضیح کوتاه
برای ساخت تابلوی شیشه ای با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با جعبه های چوبی شلف دیواری چند طبقه بسازید... اگر دنبال یک قفسه ساده و ارزان برای مرتب کردن وسایلی می گردید که همیشه روی میز اتاق تان هستند، شلف دیواری چند طبقه بهترین انتخاب است. این شلف دیواری ب...
با لگوهای قدیمی و سیمان میز تلفن بسازید!... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت وسایل سیمانی را داشته ایم. همه این وسایل با قالب های کارتنی ساخته شده اند؛ اما آیا می دانستید با لگو هم می توانید قالب سیما...
تراریوم حبابی ؛ آموزش ساخت تراریوم داخل لامپ حبابی... لامپ حبابی بین طرفداران ساختنی و کاردستی جایگاه ویژه ای دارد؛ با لامپ حبابی می شود انواع کاردستی و وسایل تزیینی را ساخت. یکی از این وسایل تزیینی تراری...
مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده... همه روزه ساختنی مدار های الکترونیکی زیادی را برای شما معرفی می کند و روش ساخت آن را به شما آموزش می دهد . یکی از مدار های بسیار کاربردی ، تقویت کننده ...
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک قایق کنترلی یا هاورکرافت مخصوص مسابقه را یاد می گیرید. این قایق کنترلی طوری طراحی شده که وزن و مصرف انرژیی کمی داشته باشد. ب...
آموزش تخلیه و تصفیه عسل بدون ابزار مخصوص زنبورداری... اگر تجربه زنبورداری داشته باشید، اهمیت تخلیه و تصفیه عسل به صورت صحیح را می دانید. در این ساختنی قصد داریم اینکار را به شما یاد بدهیم. اگر به تازگی زن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید