خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با آمپلی فایر LM386 و ترانزیستور NPN سیستم هشدار بسازید

با آمپلی فایر LM386 و ترانزیستور NPN سیستم هشدار بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند سیستم هشدار و قفل ایمنی پیشرفته را یاد گرفته اید. اگر آن ساختنی ها برایتان خیلی پیچیده یا پیشرفته بودند، این سیستم هشدار ساده را بسازید. برای ساخت این سیستم هشدار ساده نیاز به مهارت الکترونیک پیشرفته ندارد. با ساخت این سیستم می توانید خودتان را برای ساخت نمونه های پیشرفته تر آماده کنید. این سیستم هشدار با یک سنسور فعال می شود و اگر اتفاق غیرمنتظره ای بیفتد، با صدای بلند به شما هشدار می دهد. با ساختنی همراه باشید.

سیستم هشدار ساده و آزمایشی بسازید
سیستم هشدار ساده و آزمایشی بسازید

در ویدیوی زیر خواهید دید که این سیستم هشدار بیشتر یک پروژه آزمایشی است تا یک دستگاه قابل استفاده. در واقع هدف این آموزش ساخت آشنایی شما با ساخت مدارات ایمنی و سیستم های هشدار است. بعد از ساخت موفقیت آمیز این مدار سیستم هشدار می توانید سراغ آموزش های ساخت دیگر سایت بروید و دستگاه ها و دزدگیرهایی بسازید که قابلیت اتصال به انواع در و ورودی را داشته باشند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • آمپلی فایر صوتی PWR AMP ولتاژ پایین
  • سوئیچ SPST
  • اسپیکر و اسپیکر مبدلپ
  • مقاومت فیلم کربن ۳۳Kohm 5%
  • مقاومت فیلم کربن ۱۰Kohm 5%
  • دو عدد مقاومت فیلم کربن ۱Kohm 5%
  • ترانزیستور دوقطبی BJT NPN
  • باتری ۹ ولتی و کانکتور مخصوصپ
  • خازن سرامیکی ۵۰volts 0.1uF
  • خازن الکترولیتی آلومینیومی ۶۸uF 50V

گام دوم: مدار سیستم هشدار را بسازید

قطعه اصلی این پروژه اسیلاتوری است که در شماتیک و دیاگرام بالا می بینید. در دیتاشیت آمپلی فایر LM386 هم یک اسیلاتور مشابه در بخش کارکردهای عمومی نشان داده شده است. البته در اسیلاتور دیتاشیت بجای مقاومت ۳۳k از مقاومت ۳۰k استفاده شده است. این تغییر بزرگی نیست اما همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد روی فرکانس کمی تاثیر می گذارد.

در ساختنی بخوانید :  ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید

این پیکربندی در رده مدارهایی قرار می گیرد که با نام نوسان ساز (اسیلاتور) شناخته می شوند. این نوع مدارها معمولاً با تراشه های دیجیتال، تایمر ۵۵۵ و اپ آمپ ها ساخته می شوند. مقاومت های R1 و R2 به ترمینال غیرمبدل LM386 وصل می شوند و یک حلقه بازخورد مثبت شکل می دهند. این پیکربندی به دستگاه امکان می دهد تنها دو حالت پایدار داشته باشد: یکی در حالت اشباع مثبت و دیگری در حالت اشباع منفی. این پایداری دوگانه منجر به عملکردی می شود که با نام نوسان ساز بای-استابل شناخته می شود. وقتی یک مدار RC که با R4 و C2 ساخته شده به حلقه بازخورد منفی اضافه بشود، نوسان ساز بای-استابل مجبور می شود بین دو حالت حرکت کند و در نتیجه مدار به یک نوسان ساز استابل تبدیل می شود. خازنی که روی پین خروجی قرار می گیرد (C1) برای ایزوله کردن اسپیکر از جریان DC تعبیه شده تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

برای محاسبه فرکانس نوسان ساز از فرمول زیر استفاده می کنیم:

گام سوم: فرکانس مدار را تست کنید

با استفاده از قابلیت Fancy Calculator پایتون می توانید مدار را چک کنید و تاثیر تغییر متغیرها را بررسی کنید. برای استفاده از این قابلیت از کدهای بسیار ساده زیر استفاده می کنیم:

فرمول محاسبه فرکانس مدار سیستم هشدار نشان داد که فرکانس مدار ما باید ۸۳۱Hz باشد. در تصویر زیر می توانید شکل موج خروجی که به اسپیکرها می رسد را ببینید.

شماتیک مدار سیستم هشدار
شماتیک مدار سیستم هشدار

۸۱۵Hz کاملاً به مقدار نظری فرکانس مدار نزدیک است و برای کارایی سیستم هشدار هم کافی است. اگر مقاومت ۳۰K که در دیتاشیت آمده را با مقاوت R4 جایگزین کنید، فرکانس مدار به ۹۱۴Hz می رسد (البته به صورت نظری و طبق فرمل محاسبه فرکانس) که به فرکانس نوسان سازهای موج مربعی ۱KHz نزدیک است.

گام چهارم: مدار نوسان ساز چطور کار می کند؟

مدار 2N3904
مدار ۲N3904

مدار ۲N3904 که در تصویر بالا آن را می بینید، کار یک سوئیچ را برای مدار نوسان ساز می کند. وقتی سوئیچ بسته است یا تماس کوتاه شده است، Vbe < 0.7V است. به این ترتیب ترانزیستور در حالت قطع جریان می ماند و مانع از روشن شدن نوسان ساز می شود. با این حال وقتی سوئیچ باز باشد یا تماس کوتاه نشده باشد، ترانزیستور در حالت اشباع قرار می گیرد.اگر موز یا هر چیزی که در مسیر آن قرار داده اید، یک تکه مس در قسمتی که قبلاً پین بیس را کوتاه می کرد قرار می گیرد و مدار روشن می شود. همانطور که در ابتدا گفتیم این سیستم هشدار بسیار ساده است و فقط از یک مدار با قطعات ساده تشکیل می شود. با این حال ساخت آن شما را برای ساخت نمونه های کامل تر که با میکروکنترلرها ساخته می شوند، آماده می کند.

در ساختنی بخوانید :  با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با آمپلی فایر LM386 و ترانزیستور NPN سیستم هشدار بسازید
عنوان مطلب
با آمپلی فایر LM386 و ترانزیستور NPN سیستم هشدار بسازید
توضیح کوتاه
این سیستم ساده و آزمایشی شما را برای ساخت انواع دزدگیر هوشمند آماده می کند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

سیستم امنیتی خانگی متصل به اینترنت و هوشمند بسازید... سیستم های امنیتی خانگی و دزدگیرهای هوشمند یکی از اصلی‌ترین تجهیزات خانه هوشمند است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با رزبری پای و سنسور PIR یک ...
با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید... ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی می توانید آمپلی فایر گیتار بسازید. البته باید یک راهنمای ساخت هم داش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آی سی LM386 آمپلی فایر گیتار کوچک و پرتابل بسازید

ساخت آمپلی فایر گیتار بسیار ساده است. اگر بتوانید از روی شماتیک، مدار بسازید یعنی …

پاسخ دهید