خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید

با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید

چراغ الکلی یکی از وسایلی است که هم در خانه و هم در مسافرت به درد می‌خورد. این نوع چراغ در بسیاری از شرایط اضطراری و اورژانسی می‌تواند کارتان را راه بیاندازد. از طرفی ساختش هم بسیار ساده است. پس دست به کار شوید و با وسایلی که دیر یا زود قصد دور انداختن شان را دارید، یک چراغ الکلی بسازید. با ساختنی همراه باشید.

چراغ الکلی ساده و ارزان بسازید
چراغ الکلی ساده و ارزان بسازید

از این چراغ الکلی می‌توانید برای پخت و پز یا به عنوان منبع نور استفاده کنید. اگر می‌خواهید روش‌های دیگر برای ساخت چراغ مسافرتی و چراغ الکلی را یاد بگیرید، اینجا کلیک کنید.

گام اول: قطعات را آماده کنید

قوطی شیشه ای و فلزی را آماده کنید
قوطی شیشه ای و فلزی را آماده کنید

برای ساخت اجاق الکلی باید قسمت انتهایی یک قوطی آلومینیومی‌و سر یک شیشه مربا را ببرید. ارتفاع کف قوطی به اندازه شیشه مربا بستگی دارد. برخی از شیشه‌های مربا یا سس استاندارد براحتی داخل قوطی‌های آلومینیومی‌نوشیدنی جا می‌گیرند. پس بهتر است ابتدا قوطی و شیشه که اندازه متناسب با یکدیگر را داشته باشند، پیدا کنید و سپس آنها را ببرید.

همانطور که در تصویر می‌بینید قوطی آلومینیومی‌را باید طوری ببرید که سر شیشه مربا را کاملاً بپوشاند. بهترین کار این است این قطعه را بزرگتر از اندازه مورد نیاز ببرید و سپس اندازه اش را تنظیم کنید.

قوطی شیشه ای را هم باید با ابزار مناسب طوری برش بزنید که دهانه اش کاملاً سالم بماند و قسمتی از بدنه هم به عنوان پایه حفظ بشود.

گام دوم: قطعه فلزی را سوراخ کنید

قطعه فلزی را سوراخ کنید
قطعه فلزی را سوراخ کنید

دو سوراخ کف قطعه فلزی سوراخ کنید: یکی وسط قطعه (برای فیتیله) و یکی هم گوشه قطعه (برای اضافه کردن سوخت اجاق).

در ساختنی بخوانید :  با تراشه رگولاتور LM317 فلاشر لامپ ساده و کارآمد بسازید

می‌توانید فقط یک سوراخ روی این قطعه بزنید و برای ریختن سوخت داخل اجاق از سرنگ استفاده کنید. در این روش باید الکل را داخل سرنگ بکشید و سوزن را داخل فیتیله بزنید و به آرامی‌الکل را داخل ظرف بریزید.

گام سوم: واشر را اضافه کنید

داخل سوراخ‌ها واشر بگذارید
داخل سوراخ‌ها واشر بگذارید

در این مرحله داخل سوراخ‌ها واشر یا چشمی‌فلزی قرار می‌دهیم. سوراخ فیتیله را با واشر دو تکه بپوشانید و لبه‌هایش را کاملاً با فلز جدید بپوشانید. این نوع واشر رد کردن فیتیله از سوراخ و هدایت آن را راحت تر می‌کند.

گام چهارم: فیتیله را اضافه کنید

فیتیله را اضافه کنید
فیتیله را اضافه کنید

حالا می‌توانید فیتیله را داخل چراغ الکلی قرار بدهید. فیتیله را می‌توانید از هر وسیله ای جدا کنید؛ مثلاً جاروی آشپزخانه.

گام پنجم: درزگیر را اضافه کنید

به لبه شیشه درزگیر بزنید
به لبه شیشه درزگیر بزنید

از یک نوع درزگیر برای پر کردن شکاف بین قوطی فلزی و شیشه استفاده کنید. دقت کنید که باید از درزگیری استفاده کنید که در برابر حرارت مقاوم باشد.

گام ششم: قطعات را بهم وصل کنید

قطعه فلزی و شیشه ای را بهم وصل کنید
قطعه فلزی و شیشه ای را بهم وصل کنید

حالا می‌توانید دو قطعه اجاق را بهم وصل کنید و صبر کنید تا درزگیر خشک بشود.

گام هفتم: بند چرمی‌را بسازید

بدون بند چرمی‌هم می‌توانید از چراغ الکلی استفاده کنید اما اضافه کردن بند چرمی‌استفاده از آن را راحت تر می‌کند. بند چرمی‌کمک می‌کند وقتی چراغ در اثر استفاده مداوم داغ شده، آن را راحت تر بلند کنید. دلیل اینکه از چرم برای ساخت بند دور چراغ استفاده می‌کنیم، مقاومت خوب آن در برابر حرارت است.

یک تکه بند چرمی‌ببرید و دو سرش را گرد کنید. لبه‌های بند چرمی‌را صیقل بدهید. سپس دو سر چرم را دو سوراخ بزرگ برای دکمه گرومت ایجاد کنید. طول بند را هم چند سوراخ کوچک بزنید تا بتوانید یک دوخت تزیینی روی بند بزنید. این سوراخ‌ها را با یک کوک ساده بپوشانید. سپس دکمه گرومت را وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

بعد از اینکه بند را آماده کردید، آن را با دکمه گرومت دور چراغ ثابت کنید.

چراغ الکلی را تست کنید

حالا می‌توانید چراغ الکلی را با سوخت مناسب پر کنید و آن را روشن کنید. شعله اجاق تا وقتی که سوختش تمام نشود، خاموش نمی‌شود. در تست اولیه اجازه بدهید چراغ برای مدتی روشن بماند تا مطمئن شوید شعله درست و سالم می‌سوزد.از این چراغ الکلی خارج از خانه استفاده کنید و همیشه حواستان به آن باشد. اگر پیشنهادی برای بهبود کارایی این چراغ دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید
عنوان مطلب
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید
توضیح کوتاه
از این اجاق می‌توانید برای پخت و پز یا به عنوان چراغ استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید... چرخ ژنو یک مکانیزم ظریف و البته زیباست که حرکت دورانی پیوسته را به حرکت دورانی منقطع تبدیل می‌کند. از این قطعه مکانیکی می توانید برای ساخت انواع ربات،...
آموزش ساخت : پایه خنک کننده لپ تاپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه خنک کننده لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید. این پایه برای لپ تاپ هایی مناسب است که خیلی داغ نمی کنند و همین که هوای کافی زیر...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
آموزش ساخت : مونوپاد بسازید و سلفی بگیرید... مونوپاد یکی از چیزهایی است که همیشه توی کیف و وسایل سلفی بازها پیدا میشود. اگر شما هم مونوپاد لازم دارید، چرا خودتان آن را نسازید؟ هم در هزینه هایتان ...
آموزش ساخت : با تراشه تایمر 555 مدار پیانو بسازید!... می دانستید با چند قطعه الکترونیکی می توانید آهنگ بزنید؟ در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تراشه تایمر 555 و چند قطعه دیگر یک مدار پیانو بسازید. برای ...
آموزش ساخت : کیف اداری چرم بدوزید در این ساختنی یک آموزش چرم دوزی دیگر برایتان آماده کرده ایم. یک کیف اداری چرم که دوخت آن برخلاف ظاهرش خیلی سخت نیست و فقط به کمی دقت و چند ابزار مناسب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید