خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید

با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید

چراغ الکلی یکی از وسایلی است که هم در خانه و هم در مسافرت به درد می خورد. این نوع چراغ در بسیاری از شرایط اضطراری و اورژانسی می تواند کارتان را راه بیاندازد. از طرفی ساختش هم بسیار ساده است. پس دست به کار شوید و با وسایلی که دیر یا زود قصد دور انداختن شان را دارید، یک چراغ الکلی بسازید. با ساختنی همراه باشید.

چراغ الکلی ساده و ارزان بسازید
چراغ الکلی ساده و ارزان بسازید

از این چراغ الکلی می توانید برای پخت و پز یا به عنوان منبع نور استفاده کنید. اگر می خواهید روش های دیگر برای ساخت چراغ مسافرتی و چراغ الکلی را یاد بگیرید، اینجا کلیک کنید.

گام اول: قطعات را آماده کنید

قوطی شیشه ای و فلزی را آماده کنید
قوطی شیشه ای و فلزی را آماده کنید

برای ساخت اجاق الکلی باید قسمت انتهایی یک قوطی آلومینیومی و سر یک شیشه مربا را ببرید. ارتفاع کف قوطی به اندازه شیشه مربا بستگی دارد. برخی از شیشه های مربا یا سس استاندارد براحتی داخل قوطی های آلومینیومی نوشیدنی جا می گیرند. پس بهتر است ابتدا قوطی و شیشه که اندازه متناسب با یکدیگر را داشته باشند، پیدا کنید و سپس آنها را ببرید.

همانطور که در تصویر می بینید قوطی آلومینیومی را باید طوری ببرید که سر شیشه مربا را کاملاً بپوشاند. بهترین کار این است این قطعه را بزرگتر از اندازه مورد نیاز ببرید و سپس اندازه اش را تنظیم کنید.

قوطی شیشه ای را هم باید با ابزار مناسب طوری برش بزنید که دهانه اش کاملاً سالم بماند و قسمتی از بدنه هم به عنوان پایه حفظ بشود.

گام دوم: قطعه فلزی را سوراخ کنید

قطعه فلزی را سوراخ کنید
قطعه فلزی را سوراخ کنید

دو سوراخ کف قطعه فلزی سوراخ کنید: یکی وسط قطعه (برای فیتیله) و یکی هم گوشه قطعه (برای اضافه کردن سوخت اجاق).

در ساختنی بخوانید :  گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید

می توانید فقط یک سوراخ روی این قطعه بزنید و برای ریختن سوخت داخل اجاق از سرنگ استفاده کنید. در این روش باید الکل را داخل سرنگ بکشید و سوزن را داخل فیتیله بزنید و به آرامی الکل را داخل ظرف بریزید.

گام سوم: واشر را اضافه کنید

داخل سوراخ ها واشر بگذارید
داخل سوراخ ها واشر بگذارید

در این مرحله داخل سوراخ ها واشر یا چشمی فلزی قرار می دهیم. سوراخ فیتیله را با واشر دو تکه بپوشانید و لبه هایش را کاملاً با فلز جدید بپوشانید. این نوع واشر رد کردن فیتیله از سوراخ و هدایت آن را راحت تر می کند.

گام چهارم: فیتیله را اضافه کنید

فیتیله را اضافه کنید
فیتیله را اضافه کنید

حالا می توانید فیتیله را داخل چراغ الکلی قرار بدهید. فیتیله را می توانید از هر وسیله ای جدا کنید؛ مثلاً جاروی آشپزخانه.

گام پنجم: درزگیر را اضافه کنید

به لبه شیشه درزگیر بزنید
به لبه شیشه درزگیر بزنید

از یک نوع درزگیر برای پر کردن شکاف بین قوطی فلزی و شیشه استفاده کنید. دقت کنید که باید از درزگیری استفاده کنید که در برابر حرارت مقاوم باشد.

گام ششم: قطعات را بهم وصل کنید

قطعه فلزی و شیشه ای را بهم وصل کنید
قطعه فلزی و شیشه ای را بهم وصل کنید

حالا می توانید دو قطعه اجاق را بهم وصل کنید و صبر کنید تا درزگیر خشک بشود.

گام هفتم: بند چرمی را بسازید

بدون بند چرمی هم می توانید از چراغ الکلی استفاده کنید اما اضافه کردن بند چرمی استفاده از آن را راحت تر می کند. بند چرمی کمک می کند وقتی چراغ در اثر استفاده مداوم داغ شده، آن را راحت تر بلند کنید. دلیل اینکه از چرم برای ساخت بند دور چراغ استفاده می کنیم، مقاومت خوب آن در برابر حرارت است.

در ساختنی بخوانید :  برای حیوان خانگی تان ظرف غذای اتوماتیک یا فیدر هوشمند بسازید

یک تکه بند چرمی ببرید و دو سرش را گرد کنید. لبه های بند چرمی را صیقل بدهید. سپس دو سر چرم را دو سوراخ بزرگ برای دکمه گرومت ایجاد کنید. طول بند را هم چند سوراخ کوچک بزنید تا بتوانید یک دوخت تزیینی روی بند بزنید. این سوراخ ها را با یک کوک ساده بپوشانید. سپس دکمه گرومت را وصل کنید.

بعد از اینکه بند را آماده کردید، آن را با دکمه گرومت دور چراغ ثابت کنید.

چراغ الکلی را تست کنید

حالا می توانید چراغ الکلی را با سوخت مناسب پر کنید و آن را روشن کنید. شعله اجاق تا وقتی که سوختش تمام نشود، خاموش نمی شود. در تست اولیه اجازه بدهید چراغ برای مدتی روشن بماند تا مطمئن شوید شعله درست و سالم می سوزد.از این چراغ الکلی خارج از خانه استفاده کنید و همیشه حواستان به آن باشد. اگر پیشنهادی برای بهبود کارایی این چراغ دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید
عنوان مطلب
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید
توضیح کوتاه
از این اجاق می توانید برای پخت و پز یا به عنوان چراغ استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی (استریولیتوگرافی) بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی را یاد می گیرید. این پرینتر خانگی کارایی های پرینترهای صنعتی را ندارد اما میتواند پاسخگوی...
ساخت چراغ سقفی شیک و زیبا با طناب و بطری نوشابه!... شاید ایده ساخت چراغ سقفی با بطری نوشابه خیلی برایتان جالب نباشد اما تصاویر زیر می توانند نظرتان را عوض کنند. این چراغ ها واقعاً قشنگ هستند و اگر هزینه...
با رزبری پای پرینترهای معمولی را به پرینتر وایرلس تبدیل کنید... چندی پیش در ساختنی طرز ساخت آداپتور بلوتوثی را یاد گرفتید که با آن می توانید موس و کیبورد معمولی را بلوتوثی کنید. امروز هم در ساختنی یک آموزش مشابه دا...
آموزش ساخت:دستبند زیبا و ارزان بسازید این دستبندها با یک تکنیک ساده ساخته می شوند در این ساختنی، نحوه ساخت یک دستبند را برایتان آماده کرده ایم که در عین زیبایی، بسیار ارزان است و ساختن آ...
دستگاه تصفیه هوای رومیزی ارزان بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه تصفیه هوای رومیزی را یاد می گیرید که می توانید از آن به عنوان فن لحیم کاری یا دستگاه خوشبوکننده هوا هم استفاده کنید. ...
آموزش ساخت : قفسه کتاب نامرئی بسازید اگر کتاب هایتان خیلی زیاد است و دیگر در کتابخانه جا نمی شود یا اصلاً در آپارتمان تان جایی برای کتابخانه ندارید، قفسه کتاب نامرئی راه حل شماست. یک راه ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید