خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کمترین هزینه هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید

با کمترین هزینه هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید

ابزار لحیم کاری یکی از مهترین ابزار کار علاقه مندان به پروژه های الکترونیک است. با داشتن یک ابزار مناسب ساخت مدارت الکترونیکی در اندازه ها و طرح های مختلف برایتان بسیار ساده تر می شود. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک دستگاه لحیم کاری گیره دار را یاد گرفته اید که بسیار حرفه ای است و شما را از هر نوع ابزار دیگر بی نیاز می کند. در این ساختنی طرز ساخت یک ابزار ساده تر را یاد می گیرید که ساختش هم ساده تر است. هویه تفنگی که ساختش نیاز به مهارت الکترونیک پیشرفته هم ندارد! با ساختنی همراه باشید.

هویه تفنگی نوعی ابزار لحیم کاری است که شبیه تفنگ است. این نوع هویه در بازار موجود است و قیمت مناسبی هم دارد اما هویه تفنگی که با تفنگ ایرسافت ساخته می شود، کنترل بیشتری را به کاربر می دهد چون دقت بیشتری دارد. برای ساخت هویه تفنگی به یک تفنگ ایرسافت و هویه دستی باتری خور نیاز دارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • تفنگ ایرسافت
 • هویه باتری خور
 • دو عدد LED قرمز
 • یک مقاومت ۵۱Ω
 • یک مقاومت لحظه ای
 • تیوب ضدحرارت
 • تیوب هیت شرینک
 • فوم ۳ میلیمتری
 • کانتکت باتری فلزی – این قطعه را می توانید از وسایل الکترونیکی یا اسباب بازی های خراب جدا کنید

ابزار مورد نیاز

 • کاتر
 • سیم لخت کن
 • پیچ گوشتی
 • دستگاه لحیم کاری
 • چسب JB Weld یا اپوکسی بسیار قوی (چسب از نوع اپوکسی باشد)
 • کاتر گرد

گام دوم: هویه دستی را باز کنید

هویه دستی را باز کنید
هویه دستی را باز کنید

هویه ای که در تصویر می بینید ۱۵ واتی است و چهار باتری AAA می خورد یک LED سفید ۳ میلیمتری هم نزدیک نوکش دارد. دمای نوکش در عرض ۷ ثانیه به ۱۸۵ ثانیه می رسد و حداکثر دمایش هم ۶۵۶ سانتیگراد است.

ساخت هویه تفنگی را از باز کردن هویه دستی شروع می کنیم. با پیچ گوشتی پیچ ها را باز کنید تا پوشش پلاستیکی کاملاً باز بشود. مدار داخل هویه یک مقاومت ۵۱Ω، یک LED سفید کوچک و یک سوکت برای المنت حرارتی دارد.

ابتدا مدار را روی کاغذ بکشید و سپس قطعات را باز کنید و کنار بگذارید.

گام سوم: تفنگ ایرسافت را باز کنید

تفنگ ایرسافت را باز کنید
تفنگ ایرسافت را باز کنید

مدل ایرسافتی که ما استفاده کرده ایم، یک خشاب جداشونده دارد که برای ۳۰ گلوله پلاستیکی جا دارد. ابتدا این خشاب را جدا می کنیم و کنار می گذاریم چون قرار است جای باتری هویه تفنگی باشد. سپس باید قعطه کشویی متحرک بالای تفنگ را جدا کنید. این به سمت جلوی بدنه تفنگ هل بدهید تا بیرون بیاید و جدا بشود. تا اینجای کار باید سه قطعه اصلی تشکیل دهنده تفنگ را از هم جدا کرده باشد.

در ساختنی بخوانید :  تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید

داخل تکه بالایی تفنگ، چند قطعه کوچک تر قرار دارد که مسیر شلیک را می سازند. همه این قطعات را با دقت جدا کنید تا بتوانید قطعات را به نوک تفنگ برسانید. برای باز کردن قطعات داخل تفنگ ایرسافت به پیچ گوشتی کوچک نیاز دارید.

بعد از اینکه هویه دستی و تفنگ ایرسافت را باز کردید، برای طراحی شماتیک سیم کشی آماده هستید.

گام چهارم: شماتیک را طراحی کنید

با توجه به شماتیکی که در گام های قبلی از مدار داخلی هویه دستی کشیده اید، نحوه عبور سیم ها از داخل تفنگ را مشخص کنید و شماتیک سیم کشی جدید را طراحی کنید.

سیم کشی را تا حد ممکن نزدیک به سیم کشی اصلی طراحی کنید. البته با اضافه کردن LED دوم (تا هر طرف تکه بالایی تفنگ یک LED باشد) و سوئیچ لحظه ای (بجای سوئیچ تاگل) برای فعال کردن هویه تفنگی مدار کمی تغییر می کند.

می توانید از شماتیک سیم کشی که در گالری بالا می بینید هم استفاده کنید.

گام پنجم: نوک هویه را سیم کشی کنید

بعد از جدا کردن و خالی کردن داخل قسمت کشویی تفنگ می توانید نحوه رد کردن سیم ها از دسته به نوک تفنگ را مشخص کنید. ممکن است لازم باشد چند تغییر کوچک در مسیر شلیک تفنگ ایجاد کنید تا بتوانید سیم ها را براحتی از آن رد کنید.

دو سیم از مسیر شلیک رد کنید. سیم های نزدیک به نوک لحیم کاری را با تیوب ضدحرارت بپوشانید. سپس این قسمت را هم با هیت شرینک به سیم ها وصل کنید. سوکت لحیم کاری که از هویه دستی جدا کرده اید را به سیم ها وصل کنید و سیم ها را با هیت شرینک بپوشانید تا از کوتاه شدن مدار جلوگیری بشود.

سیم ها را بهم بپیچید و از مسیر شلیک رد کنید و لوله تفنگ را از نو مونتاژ کنید. به این ترتیب دو سیم اصلی آویزان می مانند. روی تفنگ ایرسافت و جایی که شکاف های قرمز قرار دارند، دو سوراخ دریل کنید. دو LED قرمز سه میلیمتری را داخل این روزنه ها قرار بدهید و جایشان را با چسب حرارتی ثابت کنید. سیم مثبت نوک هویه را ببرید و به طرف آند (مثبت) دو LED لحیم کنید. سیم منفی را هم ببرید و مقاومت ۵۱ را به آن لحیم کنید. سر دیگر مقاومت را هم به کاتد (منفی) LEDها وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : منبع تغذیه بازیافتی بسازید

سیم منفی در مرحله بعد به سوئیچ لحظه ای پشت تریگر هویه تفنگی وصل می شود.

گام ششم: تریگر را اضافه کنید

تریگر را اضافه کنید
تریگر را اضافه کنید

هر دو سیم الکتریکی را به یک سوئیچ لحظه ای لحیم کنید و آن را با هیت شرینک بپوشانید. بهتر است سوئیچ را همرنگ با بدنه تفنگ انتخاب کنید. بعد از لحیم کاری، سوئیچ را با اپوکسی قوی نصب کنید. سیم های سوئیچ را هم از پشت به تریگر برسانید تا بین دسته بهم برسند. یک سر را هم به سیم منفی نوک هویه و مقاومت وصل کنید.

گام هفتم: خشاب را ببرید

خشاب را آماده کنید
خشاب را آماده کنید

همانطور که قبلاً گفتیم باتری های هویه تفنگی را داخل خشاب تفنگ قرار می دهیم. برای قرار دادن باتری ها داخل خشاب، باید آن را باز کنید و فنر فیدر و وزنه کوچک داخلش را جدا کنید.

با استفاده از یک ابزار چرخشی با مته فرز بزرگ، مسیر خشاب را ببرید. البته باید پست های پلاستیکی که پیچ های خشاب را سرجایشان نگه می دارند، آسیب نبینند. هنگام بریدن این قطعات پلاستیکی، عینک بگذارید و مراقب باشید براده ها داخل چشم تان نریزد.

بعد از اینکه خشاب را آماده کردید، چهار باتری AA را داخل خشاب قرار بدهید. باتری های باید کاملاً چفت باشند اما مانع بسته شدن درست خشاب نشوند. می توانید یک تکه فوم سه میلیمتری داخل خشاب قرار بدهید تا باتری ها سرجایشان تکان نخورند و ثابت بمانند.

گام هشتم: کانتکت های باتری را اضافه کنید

نقاط اتصال خشاب با باتری ها را بسازید
نقاط اتصال خشاب با باتری ها را بسازید

کانتکت های باتری را می توانید خودتان بسازید. چند وسیله الکترونیکی بدون استفاده پیدا کنید و ورق های فلزی جای باتری آنها را جدا کنید. این ورق های فلزی را به قسمت پایینی خشاب بچسبانید. این ورق فلزی سر مثبت یک ستون باتری ها را به ترمینال منفی ستون دیگر باتری ها وصل می کند.

سیمی که به بالای خشاب وصل می شود باید راهی برای تماس با مدار داخل خشاب پیدا کند اما اینجا نمی شود از سیم سفت استفاده کرد چون می خواهیم خشاب جداشدنی باشد. برای حل این مشکل می توانید از فنر جاباتری های قدیمی استفاده کنید. بعد از کشیدن فنر برای ساخت نقطه تماس مناسب، آن را با چسب حرارتی به خشاب بچسبانید و دو سر مثبت و منفی باتری را طوری اضافه کنید که هر دو از بالای خشاب بیرون بزند. حالا وقتی خشاب را داخل بدن تفنگ قرار بدهید، دو قسمت مدار با هم تماس پیدا می کنند.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

گام نهم: مدار را کامل کنید

مدار را کامل کنید
مدار را کامل کنید

آخرین مرحله ساخت مدار هویه تفنگی وصل کردن ورق های تماس باتری است. این ورق فلزی داخل شتاب قرار می گیرد. دو ورق فلزی را به یک تکه پلاستیک بچسبانید. این اتصال را طوری انجام بدهید که قسمت پایینی پلاستیک کار صفحه تماس را کند و ورق های فلزی بالای پلاستیک قرار بگیرند.

حالا می توانید اتصال مثبت لوله تفنگ و اتصال منفی تریگر را به این ورق تماس لحیم کنید.

این ورق را می توانید داخل و بالای دسته تفنگ و بین قطعه کشویی قرار بگیرد. ممکن است لازم باشد قسمت پلاستیکی را کمی بخراشید تا قطعه داخل تفنگ جا بشود. هنوز این قطعه را نچسبانید. ابتدا خشاب را سرجایش قرار بدهید و محل ورق تماس را طوری با آن تنظیم کنید که با فنرهای آن تماس داشته باشد. احتمالاً برای برقراری ارتباط کامل و سالم باید هر دو قطعه را کمی اصلاح کنید. قبل از اینکه ورق تماس را سرجایش بچسبانید، مدار را تست کنید.

وقتی مطمئن شدید هر دو قطعه – خشاب و ورق تماس – سر جای درست قرار دارند و اندازه و شکل شان هم مناسب است، می توانید آنها را با اپوکسی سرجایشان بچسبانید.

گام دهم: تفنگ را با اپوکسی ببندید

هویه تفنگی را با چسب اپوکسی ببندید
هویه تفنگی را با چسب اپوکسی ببندید

بخاطر سیم کشی داخل قطعه کشویی بالای هویه تفنگی نمی توانیم آن را متحرک نگه داریم. باید با چسب اپوکسی قوی این قطعه را سرجایش ثابت کنید.

قبل از اینکه اپوکسی خشک بشود، مطمئن شوید هویه تفنگی کار می کند. این آخرین شانس تان برای ایجاد تغییر در مدار است. بعد از خشک شدن اپوکسی، برای تغییر مدار ناچار هستید تفنگ را دوباره باز کنید و برخی از قطعات را جدا کنید.

هویه تفنگی آماده است

هویه تفنگی آماده است
هویه تفنگی آماده است

ویژگی های این هویه تفنگی درست مثل هویه دستی است که از قطعات مدارش استفاده کرده اید. البته با این تفاوت که کار با آن بسیار ساده تر است؛ بویژه اگر به تازگی لحیم کاری را شروع کرده باشید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه ممکم هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه ممکم هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید
توضیح کوتاه
تفنگ ایرسافت را به هویه تفنگی تبدیل کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!... قفسه کتاب دیواری علاوه بر اینکه کتاب هایتان را مرتب میکند، ظاهر شیکی دارد و خانه تان را زیباتر میکند. معمولاً قفسه های دیواری از جنس چوب ساخته میشوند ...
با برد آردوینو صوت سنج (VU Meter) بسازید برد صوت سنج (VU Meter) دستگاهی است که سطح سیگنال تجهیزات صوتی را مشخص می کند. معمولاً از این برد برای نمایش سیگنال های آنالوگ استفاده می شود اما کارکر...
آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم راکت لانچر یا همان پرتاب کننده موشک را می آموزید. این آموزش شامل تمام ابزار و قطعات تکمیلی مانیتورینگ و کنترل نظیر لول...
انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید... ساخت زیورآلات هنر و سرگرمی بسیار جالبی است چون تقریباً با هر چیزی می توان یک نوع زیورآلات ساخت؛ از در نوشابه و سکه گرفته تا تکه های چوب! در این ساختنی...
آموزش ساخت ربات با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو... پرینتر سه بعدی فواید زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها تسهیل ساخت ربات است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، می توانید قطعات بدنه ربات را هر ...
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک گلخانه کوچک با سیستم آب پاش بسازید. ساخت گلخانه با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید