خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی

آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی

آموزش رباتیک یکی از بخش های اصلی ساختنی است و به همین خاطر با یک جستجوی ساده می توانید آموزش ساخت انواع ربات ساده و پیشرفته را در سایت پیدا کنید. ساخت بازوی رباتیک هم یکی از جالب ترین مباحث علم رباتیک است که در ساختنی دو نمونه از آن را داشتیم. یک نمونه که با چوب بستنی ساخته می شود و ساده تر است (اینجا) و نمونه دیگر که با پرینتر سه بعدی ساخته می شود (اینجا).

اما هیچکدام از این بازوهای رباتیک آنقدر قوی نیستند که بتوانند یک وزنه نیم کیلویی را بلند کنند. به همین خاطر ساخت بازوی رباتیک با قدرت بلند کردن وزنه نیم کیلویی را در این ساختنی برایتان آماده کرده ایم. قطعات این بازوی رباتیک هم با پرینتر سه بعدی ساخته می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این بازو، استفاده از فنر برای بلند کردن سروو موتورهاست که قدرت ربات را هم بیشتر می کند. به این ترتیب با عوض کردن فنرها می توانید قدرت بازوی رباتیک را بیشتر کنید.

طول این بازوی رباتیک ۶۹۰ میلیمتر است و قدرت آن با چهار فنر معمولی نیم کیلو است (در حالتی که فاصله بین پایه و نقطه اتصال ۵۰۰ میلیمتر باشد). قبل از اینکه سراغ ساخت بازوی رباتیک بروید، فایل های مورد نیاز برای پرینت قطعات بدنه را از این لینک دانلود کنید.

گام اول: قطعات مورد نیاز را آماده کنید

ابتدا فایل اکسل زیر را دانلود کنید. در این فایل می توانید لیست تمام قطعات مورد نیاز برای ساخت بازوی رباتیک را پیدا کنید. اطلاعات مربوط به تعداد قطعات پرینت شده و درصد infill هم در این فایل موجود است. می توانید بجای پرینت قطعات بزرگ از پایه یک چراغ مطالعه با ویژگی های مناسب بجای آنها استفاده کنید. به این ترتیب هزینه پرینت قطعات به مراتب کمتر می شود.

قبل از اینکه سراغ مراحل مونتاژ بدنه برویم، باید یک نکته مهم را یادآور بشویم. در حین اتصال قطعات به یکدیگر بیش از هر چیز به تصاویر دقت کنید و هر تصویر را چندبار بررسی کنید تا مطمئن شوید اتصالات را درست انجام می دهید. مطمئن باشید وقتی قطعات پرینت شده را مقابل تان داشته باشید، ساخت بازوی رباتیک خیلی ساده تر می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با صندلی خراب میز لپ تاپ بسازید

وقتی همه قطعات را برای مونتاژ بدنه بازوی رباتیک آماده کردید، سراغ چراغ بروید و کارتان را از باز کردن آن شروع کنید. فقط به چهار پایه و چهار فنر نیاز دارید که می توانید آن را به راحتی از یک مدل چراغ مطالعه مناسب جدا کنید. طول پایه ها به قدرت سرووها، فنرها و ویژگی هایی که برای بازوی رباتیک در نظر دارید بستگی دارد (ما طول پایه ها را ۲۶۰ میلیمتر در نظر گرفته ایم).

بعد از مشخص کردن طول پایه ها، آنها را در طول دلخواه تان ببرید. سپس قطعات پرینت شده با نام های mount Tip و ServoTip را مطابق تصویر نصب کنید. در حین این قطعات دقت کنید و جهت تمام قطعات را درست تنظیم کنید. برای چفت کردن قطعات داخل یکدیگر به یک پتک چوبی یا ابری نیاز دارید. می توانید برای محکم کردن اتصالات از پیچ هم استفاده کنید.

گام دوم: محور اول

 1. سرووی محور اول را در قطعه پرینت شده با نام MainPart قرار بدهید و آن را با دو پیچ ثابت کنید. سپس قطعه MainPart را با هفت پیچ به یک تکه چوب وصل کنید.
 2. شش مهره M3 داخل قطعه BearingTop قرار بدهید. اگر لازم است می توانید برای محکم کردن مهره ها آنها را گرم کنید.
 3. سپس این محور را همانطور که در تصاویر می بینید با دو پیچ M3 سی میلیمتری مونتاژ کنید.
 4. شش پیچ M3 ده میلیمتری دیگر به این محور اضافه کنید (جای مهره ها در تصاویر مشخص است).
 5. این قطعه را با شش پیچ M4 روی قطعه MainPart نصب کنید. دقت کنید که در این مرحله باید شاخک سروو را به سروو وصل کنید و آن را با یک پیچ M3 سی میلیمتری وسط سوراخ سروو ثابت کنید.

حالا محور شماره یک بازوی رباتیک آماده است.

در ساختنی بخوانید :  راتاتویی بپزید و آن را به سبک فرانسوی تزیین کنید

گام سوم: محور دو

دو تا از پایه ها را با دقت در محور اول قرار بدهید. جای قطعه Tip و Servo.Tip بالای دو پایه هم در تصاویر مشخص است و باید همانجا نصب بشوند.

این قعطه را با دو پیچ M4 (حداقل با طول ۳۵ میلیمتر) و چهار بلبرینگ ۶۰۴zz ثابت کنید. می توانید شکل محور تا اینجای کار را در تصاویر بالا ببینید.

 1. دو قطعه SpringMount را با چهار پیچ M4 روی محور یک نصب کنید. با استفاده از این قطعات می توانید میزان کشندگی فنرها را تنظیم کنید.
 2. حالا دو فنر را به پیچ های M4 وصل کنید.
 3. سروو موتور و بلبرینگ ۶۰۴zz را مطابق تصویر روی قطعه Shoulder3 نصب کنید.
 4. یک بلبرینگ ۶۰۴zz را در قطعه Shoulder2 قرار بدهید و محور دوم را مطابق تصاویر مونتاژ کنید. شفت درایور سروو را روی شاخک سروو ثابت کنید و آن را با آچار آلن محکم کنید.
 5. یک پیچ M3 25 میلیمتری را به همراه بلبرینگ ۶۲۳zz در شفت سروو قرار بدهید.

محور شماره دوی بازوی رباتیک هم کامل شد.

گام چهارم: محور سه، چهار و پنج

دو پایه داخل محور دوم قرار بدهید. به تصاویر دقت کنید و درست مطابق آنها پیش بروید.

 1. این پایه ها را با چهار بلبرینگ ۶۰۴zz ثابت کنید. دقت کنید که اتصال این قطعات را باید مطابق ترتیب و روش تصاویر انجام بدهید تا بعداً بتوانید فنرها را ثابت کنید.
 2. دو سروو روی قطعه پرینت شده Elbow2 نصب کنید.
 3. شاخک سرووی آلومینیومی، سروو و قطعه پرینت شده Wrist را با پیچ M3 ده میلیمتری بهم وصل کنید.
 4. این قطعه را با چهار پیچ M3 ده میلیمتری ثابت کنید.
 5. شاخک سروو را با پیچ M3 بیست میلیمتری روی قطعه پرینت شده Wrist نصب کنید.
 6. این قطعه را با چهار بلبرینگ ۶۲۳zz مونتاژ کنید. تمام شفت های سروو را با دو پیچ M3 بیست و پنج میلیمتری سرجایش ثابت کنید و شاخک های سروو را هم با آچار سفت کنید.

محور های سوم، چهارم و پنجم بازوی رباتیک هم آماده شد.

گام پنجم: آهنربا، کابین آردوینو و فنرها

 1. الکترومگنت را روی قطعه Magnet نصب کنید.
 2. این قطعه را با پیچ M4 روی سروو نصب کنید.
 3. با استفاده از فنرها را با پیچ M4 و سه مهره ثابت کنید.
 4. اگر می خواهید توان یا کارایی بازوی رباتیک را تغییر بدهید، باید فنرهای مختلف را با ترکیب های مختلف تست کنید تا به بهترین حالت ممکن برسید.
 5. ما از برد آردوینو و SensorShield برای کنترل بازوی رباتیک استفاده می کنیم. اگر شما هم قصد دارید همین روش را در ساخت بازوی رباتیک پیش بگیرید، باید کابین آردوینو را هم بسازید. قطعه پرینت شده ArduinoCabin روی محور دو قرار می گیرد.
 6. قطعه پرینت شده ArduinoCabinPlate را با دو پیچ M3 ده میلیمتری روی قطعه ArduinoCabin2 نصب کنید.
 7. قطعه پرینت شده ArduinoCabin1 را با چهار پیچ M3 (سی میلیمتری) و چهار مهره M3 روی قطعه ArduinoCabinPlate نصب کنید.
در ساختنی بخوانید :  ریموت کنترل دوربین بسازید و دوربین را از طریق اینترنت کنترل کنید

حالا می توانید آردوینو را روی قطعه ArduinoCabinPlate قرار بدهید.

گام ششم: کدهای آردوینو را آپلود کنید

بعد از اینکه ساخت بازوی رباتیک تمام شد و آن را به میزتان محکم کردید، می توانید تست را شروع کنید.

توصیه ما این است که از کتابخانه VarSpeedServo و کدهای نمونه آن استفاده کنید. با استفاده از این کتابخانه می توانید سرعت سرووها را تنظیم کنید. برای دانلود این کتابخانه به این لینک بروید. همچنین می توانید از کدهای موجود در لینک زیر برای تست بازوی رباتیک استفاده کنید. فقط فراموش نکنید پین های داخل کد را متناسب با پیکربندی بازوی رباتیک خودتان تغییر بدهید.

تبریک می گوییم؛ موفق شدید یک بازوی رباتیک با توان قدرتی بالا بسازید. فراموش نکنید تصاویر ربات هایی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید. اگر هم پیشنهادی برای بهبود طراحی و کارایی بازوی رباتیک دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی
عنوان مطلب
آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی
توضیح کوتاه
این بازوی رباتیک می توانید وزنه های نیم کیلویی را بلند کند!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای کلاه دوچرخه تان کاور فومی درست کنید... اگر اهل دوچرخه سواری در شهر باشید، حتماً یک یا چند کلاه دوچرخه دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت یک کاور فومی برای کلاه دوچرخه را به شما یاد بده...
میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید... اگر یک استودیوی کوچک خانگی دارید که صدای خودتان یا سازتان را در آن ضبط می کنید، باید یک میکروفون استریو هم داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت میکرفون...
آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید... این کتابخانه دیواری بهترین هدیه ای است که میتوانید به طرفداران بتمن بدهید. اندازه این کتابخانه دیواری طوری است که برای کتاب های کوچک یا دیسک های فشرده...
آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!... در آشپزخانه تان جای کافی برای ادویه ها ندارید؟ کمدهای اتاق تان را آنقدر پر کرده اید که همیشه باید دنبال خرده ریزها بگردید؟ راه حل پیشنهادی ساختنی این ...
آموزش ساخت : پایه هدفون چوبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک پایه هدفون چوبی را یاد می گیرید که هم ساختنش بسیار ساده است و هم کارایی خوبی دارد. برای ساخت این پایه هدفون به یک اره برقی ی...
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید