خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید

خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید

حتماً شما هم ویدیوهای بازی با اسلایم (Slime) را دیده اید. اگر قصد دارید اسلایم بخرید، بهتر است قبلش نگاهی به این آموزش ساخت بیاندازید. در این ساختنی یاد می گیرید با کمترین هزینه اسلایم با رنگ دلخواه تان بسازید. اسلایمی که در خانه می سازید، درست مثل نمونه های تجاری است و مزیت مهمش هم این است که رنگ و طرحش را خودتان انتخاب می کنید ! با ساختنی همراه باشید.

قبل از اینکه سراغ ساخت اسلایم بروید، نگاهی به ویدیوی زیر بیاندازید و روش های مختلف بازی با آن را یاد بگیرید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

گام دوم: آموزش ساخت اسلایم

  1. در یک کاسه نصف فنجان چسب و نصف فنجان آب را با هم مخلوط کنید. اگر می خواهید اسلایم‌تان رنگی باشد، چند قطره رنگ غذا به آن اضافه کنید.
  2. در یک کاسه دیگر یک قاشق چایخوری بوراکس را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آنقدر هم بزنید که بوراکس حل بشود.
  3. ترکیب چسب را به بوراکس اضافه کنید و آرام هم بزنید.

اسلایم بلافاصله شکل می گیرد اما شما باید هم زدن را تا جایی که می توانید، ادامه بدهید. هم زدن را با دست انجام بدهید و تا وقتی که چسبندگی آن از بین برود به کارتان ادامه بدهید. باقیمانده آب داخل کاسه را هم خالی کنید.

چه اتفاقی افتاد؟

اگر دوست دارید بدانید چه اتفاقی می افتد که مخلوط چسب تبدیل به این خمیر جالب می شود باید بگوییم چسب حاوی ماده ای به نام پلی وینیل استات است که نوعی پلیمر مایع است. بوراکس مولکول های پلی وینیل استات را بهم وصل می کند و از آنها یک پلیمر بزرگ و منعطف می سازد. هرچه بیشتر با این پلیمر بازی کنید، سفت تر و منسجم تر می شود. دقت کنید که اسلایم را باید داخل کیسه پلاستیک نگه دارید تا خشک نشود.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات الکترونیکی ارزان، پدال گیتار Phaser بسازید

آموزش ساخت سوپر اسلایم !

سوپراسلایم نام نوعی اسلایم است که خاصیت کشسانی کمتری دارد و شفاف تر است. این نوع اسلایم غیرسمی است اما بهتر است دور از دسترس کودکان نگه داشته بشود. خودتان هم بعد از بازی با آن دست هایتان را بشویید.

مواد لازم

  • الکل پلی وینیل (PVA)
  • بوراکس
  • فنجان اندازه گیری
  • رنگ غذا
  • آب

ابتدا محلول الکل پلی وینیل چهار درصد بسازید. اینکار را به روش زیر انجام بدهید:

۱٫۵ قاشق چایخوری PVA (معادل ۴ گرم) را با نصف فنجان آب (معادل ۱۰۰ میلی لیتر) مخلوط کنید و داخل یک کاسه مناسب مایکروویو قرار بدهید. روی کاسه را بپوشانید و آن را به مدت یک دقیقه داخل مایکروویو قرار بدهید. مخلوط را بیرون بیاورید و هم بزنید. سی ثانیه دیگر کاسه را داخل مایکروویو بگذارید و دوباره هم بزنید. این کار را تا وقتی ادامه بدهید که PVA کاملاً مخلوط شده باشد. ممکن است یک غشای نازک روی محلول شکل بگیرد که می توانید آن را با قاشق بردارید. اگر می خواهید سوپراسلایم رنگی باشد، رنگ غذا را در این مرحله به محلول PVA اضافه کنید.

برای ساخت محلول بوراکس ۴ درصد هم دو قاشق چایخوری سرخالی بوراکس (معادل ۴ گرم) را با نصف فنجان آب مخلوط کنید.

محلول PVA رنگی را داخل یک کیسه زیپ دار بریزید و دو قاشق چایخوری از محلول بوراکس را به آن اضافه کنید.

زیپ کیسه را ببندید و آن را با دست ورز بدهید تا ترکیبات شیمیایی به خوبی با اسلایم مخلوط بشوند. وقتی بافت سوپراسلایم به حالت دلخواه تان رسید، می توانید آن را از کیسه بیرون بیاورید و با آن بازی کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با وسایل ساده یک سوراخ زن یا سمبه بسازید

چه اتفاقی افتاد؟

آب مایعی است که از مولکول های H2O مستقل ساخته می شود اما الکل پلی وینیل از زنجیره های مولکولی متصل بهم تشکیل شده و به همین خاطر یک پلیمر مایع است. اینجا بوراکس کار نوعی اتصال دهنده متقابل را می کند و زنجیره های PVA مستقل را بهم وصل می کند و آنها را تبدیل به اسلایم می کند. این اتصال وقتی رخ می دهد که مولکول های بوراکس با مولکول های زنجیره های PVA اتصالات هیدروژنی برقرار می کنند. از آنجاییی که اتصالات هیدروژنی ضعیف هستند، در حین بازی با اسلایم شکسته می شوند و دوباره شکل می گیرند.

اسلایم آماده است

اگر اسلایم تان را در کیسه پلاستیکی و در یخچال نگه دارید، تا مدت زیادی دوام می آورد و می توانید مدت ها با آن بازی کنید. تصاویر اسلایمی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه اسلایم سالم و بادوام بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی با بست کمری را یاد گرفته اید. آن لوستر خیلی بزرگ است و با 1200 بست ساخته میشود! اگر نمی خواهید اینقدر وقت صرف س...
آموزش ساخت : میز ناهارخوری شیک بسازید این میز ناهاخوری برای طرفداران ترکیب چوب و فلز یک طراحی ایده آل و منحصر به فرد است. ظاهر میز ناهاخوری بخاطر پایه آهنی و بزرگ و تخته رویی ضخیم بسیار مت...
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور عروسکی را یاد می گیرید. برای ساخت این آباژور تقریباً می توانید از هر عروسک ابری استفاده کنید و آن را تبدیل به آباژور ...
آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید... تصویربرداری تایم لپس یا زمان گریز کاربردهای زیادی دارد ولی دوربین هایی که این قابلیت را دارند خیلی گران هستند. البته برای عکاسی تایم لپس حتماً نباید د...
با ماشین های کنترلی قدیمی ربات خورشیدی بسازید!... اگر در خانه یک ماشین کنترلی بدون استفاده دارید و به ساخت ربات هم علاقه دارید، می توانید با همان ماشین یک ربات خورشیدی بسازید. ماشین های کنترلی قطعاتی ...
جاقلمی چوبی با طرح سگ بسازید (به همراه الگوی برش)... جاقلمی و جامدادی یکی از وسایلی است که به بچه ها کمک می کند روی میزشان را مرتب نگه دارند. اگر این جاقلمی طرح جذابی هم داشته باشد، خیلی بهتر است. در این...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید