خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید

با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید

اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این تکه های چوب تخته آشپزخانه بسازید. استفاده از تکه های چوب با اندازه ها و رنگ های مختلف باعث زیبایی تخته آشپزخانه می شود. با ساختنی همراه باشید.

برای ساخت این تخته به ابزار نجاری مثل اره رومیزی و ماشین پوست و گندگی نیاز دارید. در ویدیوی آموزشی زیر می توانید آموزش ساخت تخته آشپزخانه را با جزییات بیشتری ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

برای هرچه زیباتر شدن تخته به مقدار زیادی تکه چوب نیاز دارید. پس حتماً همه جای کارگاه را خوب نگاه کنید و هرچه می توانید تکه چوب جمع کنید. در ضمن باید از چوب های سخت استفاده کنید. چوب کاج و سایر چوب های نرم برای این پروژه مناسب نیستند. چوب گردو، چوب افرا و چوب گیلاس از گزینه های مناسب هستند.

ابزاری هم که برای ساخت تخته آشپزخانه استفاده شده را می تواند با نمونه های ساده تر جایگزین کرد. مثلاً بجای گندگی می توانید از سنباده نواری استفاده کنید اما نتیجه کارتان به خوبی این نمونه نخواهد شد و شکاف های بین تخته ها زیاد خواهد شد.

علاوه بر تخته های چوب به وسایل زیر هم برای مونتاژ و پرداخت تخته نیاز دارید:

  • چسب چوب
  • روغن معدنی
  • پایه لاستیکی برای زیر تخته

گام دوم: الوارها را آماده کنید

کارتان را با بریدن الوارها و تکه های چوب در اندازه های یکسان شروع کنید. ارتفاع و طول تکه های چوب باید تقریباً هم اندازه باشند تا در مرحله صاف کردن کارتان زیاد نشود. ما برای ساخت سه تخته آشپزخانه با ابعاد ۴۵٫۷ در ۳۳ در ۵ سانتیمتر از هفت چوب ۳۳ سانتیمتری استفاده کردیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با قطعات ارزان

گام سوم: تخته ها را بهم بچسبانید

وقتی چوب ها را آماده کردید، دو طرف همه آنها را صاف کنید (با ماشین گندگی). به این ترتیب سطوح صافی خواهید داشت که الوارها را از آن قسمت بهم بچسبانید و یک اتصال محکم ایجاد کنید. اگر گندگی ندارید، می توانید لبه ها را سنباده بکشید و بعداً داخل شکاف ها را پر کنید.

سپس با یک چسب چوب ضدآب و مناسب ساخت وسایل آشپزخانه چوب ها را بهم بچسبانید.

گام چهارم: تخته را صاف کنید

تخته را صاف کنید
تخته را صاف کنید

بعد از خشک شدن چسب، سطح تخته را هم با گندگی صاف کنید. اگر گندگی ندارید، می توانید از سنباده نواری استفاده کنید اما سنباده نمی تواند تخته را کاملاً صاف کند.

گام پنجم: تخته را ببرید

در این مرحله طرح تخته آشپزخانه بسیار ساده است. برای پیچیده تر کردن طرح، تخته ای که ساخته ایم را به چند تکه تقسیم می کنیم و آنها را با ترتیب جدیدی کنار هم می چینیم.

ابتدا باید ضخامت مورد نظرتان برای تخته آشپزخانه را مشخص کنید. سپس سه میلیمتر به آن مقدار اضافه کنید (تا بعد از صاف کردن تخته در مرحله نهایی ضخامت تخته کمتر نشود). مثلاً اگر می خواهید ضخامت تخته ۵ سانتیمتر باشد، باید تکه های ۵٫۳ سانتیمتری ببرید. بریدن تخته را شروع کنید و بعد از هر برش تخته را ۹۰ درجه بچرخانید. تا وقتی تخته تمام بشود، برش را ادامه بدهید.

حالا می توانید با تکه های چوبی که بریده اید، یک طرح زیبا ایجاد کنید. چوب ها را به روش های مختلف کنار هم بچینید تا به ترکیب دلخواه تان برسید. این مزیت استفاده از تکه های چوب است که امکان ساخت طرح های مختلف را بهتان می دهد.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت: رول خیار و مرغ بپزید

اگر روی تکه های چوب سوراخ یا شکافی وجود دارد، آنها را لبه های تخته قرار بدهید تا مجبور نباشید بعداً آنها را پر کنید.

گام ششم: تخته ها را بهم بچسبانید

تکه های تخته آشپزخانه را بهم بچسبانید
تکه های تخته آشپزخانه را بهم بچسبانید

بعد از اینکه ترتیب چینش تخته ها را مشخص کردید، آنها را بهم بچسبانید (بازهم با چسب ضدآب). در این مرحله تخته را تا حد ممکن صاف نگه دارید چون از بین بردن هر برآمدگی در مرحله بعد باعث کم شدن ضخامت تخته آشپزخانه می شود.

گام هفتم: تخته را صاف کنید

استفاده از گندگی در این مرحله از ساخت تخته آشپزخانه نیاز به دقت زیادی دارد. حتماً مطمئن شوید تیغه های دستگاه تیز هستند و تخته را زود از دستگاه رد کنید. بعد از اینکه تخته را کاملاً صاف کردید، لبه هایش را با اره رومیزی تمیز و صاف کنید.

گام هشتم: تخته را سنباده بزنید

تخته آشپزخانه را سنباده بکشید
تخته آشپزخانه را سنباده بکشید

بعد از صاف کردن تمام لبه ها، می توانید سنباده کاری را شروع کنید. کارتان را با سنباده ۸۰ شروع کنید و همه خطوط و رد ابزار را پاک کنید. سپس سراغ سنباده ۱۲۰ بروید. در نهایت هم لبه های تخته را پخ کنید و شکاف ها را با چسب چوب و خاک اره پر کنید. بعد از پر کردن شکاف ها هم یک دور تخته را با سنباده ۱۸۰ سنباده کنید.

گام نهم: تخته را پرداخت کنید

یک لایه روغن معدنی روی تخته بزنید و آن را خوب پخش کنید. صبر کنید تا به خورد چوب برود و خشک بشود. بعد از یک تا دو ساعت روی چوب دستمال بکشید و اضافی روغن را جمع کنید. بعد از ۲۴ ساعت، یکبار دیگر اینکار را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ماشین خورشیدی ساده با قطعات ارزان

به چهار طرف زیر تخته هم چهار پایه لاستیک بچسبانید تا روی میز و کابینت لیز نخورد.

تخته آشپزخانه آماده است

تخته آشپزخانه شیک و بادوام تان آماده است و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. حتماً از از چسب چوب و روغن ایمن برای مواد غذایی استفاده کنید تا خطری سلامتی تان را تهدید نکند.

اگر به ساخت وسایل آشپزخانه علاقه دارید، آموزش ساخت دستگاه برش سیب زمینی، قفسه ادویه و کابینت چوبی را هم بخوانید.

منبع

خلاصه مطلب
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید
عنوان مطلب
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید
توضیح کوتاه
این تخته آشپزخانه با تکه های چوب بدرد نخور ساخته شده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کمد مسافرتی مخصوص پخت و پز بسازید اگر عادت دارید با کاروان سفر کنید و چند روز در طبیعت بگذرانید، باید برای آشپزی فضای کافی داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت کمد مسافرتی مخصوص آشپزی ر...
با برد آردوینو گیرنده GPS جیبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه جیبی را یاد می گیرید که موقعیت دقیق، زمان دقیق GMT و سرعت دقیق تان را مشخص می کند. این دستگاه در واقع یک گیرنده GPS ج...
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید... باتری لپ تاپ های قدیمی می توانند تا مدت ها شارژ را در خود نگه دارند و به ندرت پیش می آید که خراب بشوند. در این پست یاد می گیرید که چطور این باتری ها ر...
آموزش ساخت : گوشی هوشمند را به میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل کنید... دنیا جای بسیار زیبایی است و علم از آن زیباتر است؛ کافی است یک میکروسکوپ داشته باشید تا زیبایی های خلقت را کشف کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک پایه ارز...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید