خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید

با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید

اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این تکه های چوب تخته آشپزخانه بسازید. استفاده از تکه های چوب با اندازه ها و رنگ های مختلف باعث زیبایی تخته آشپزخانه می شود. با ساختنی همراه باشید.

برای ساخت این تخته به ابزار نجاری مثل اره رومیزی و ماشین پوست و گندگی نیاز دارید. در ویدیوی آموزشی زیر می توانید آموزش ساخت تخته آشپزخانه را با جزییات بیشتری ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

برای هرچه زیباتر شدن تخته به مقدار زیادی تکه چوب نیاز دارید. پس حتماً همه جای کارگاه را خوب نگاه کنید و هرچه می توانید تکه چوب جمع کنید. در ضمن باید از چوب های سخت استفاده کنید. چوب کاج و سایر چوب های نرم برای این پروژه مناسب نیستند. چوب گردو، چوب افرا و چوب گیلاس از گزینه های مناسب هستند.

ابزاری هم که برای ساخت تخته آشپزخانه استفاده شده را می تواند با نمونه های ساده تر جایگزین کرد. مثلاً بجای گندگی می توانید از سنباده نواری استفاده کنید اما نتیجه کارتان به خوبی این نمونه نخواهد شد و شکاف های بین تخته ها زیاد خواهد شد.

علاوه بر تخته های چوب به وسایل زیر هم برای مونتاژ و پرداخت تخته نیاز دارید:

  • چسب چوب
  • روغن معدنی
  • پایه لاستیکی برای زیر تخته

گام دوم: الوارها را آماده کنید

کارتان را با بریدن الوارها و تکه های چوب در اندازه های یکسان شروع کنید. ارتفاع و طول تکه های چوب باید تقریباً هم اندازه باشند تا در مرحله صاف کردن کارتان زیاد نشود. ما برای ساخت سه تخته آشپزخانه با ابعاد ۴۵٫۷ در ۳۳ در ۵ سانتیمتر از هفت چوب ۳۳ سانتیمتری استفاده کردیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با وسایل ساده یک سوراخ زن یا سمبه بسازید

گام سوم: تخته ها را بهم بچسبانید

وقتی چوب ها را آماده کردید، دو طرف همه آنها را صاف کنید (با ماشین گندگی). به این ترتیب سطوح صافی خواهید داشت که الوارها را از آن قسمت بهم بچسبانید و یک اتصال محکم ایجاد کنید. اگر گندگی ندارید، می توانید لبه ها را سنباده بکشید و بعداً داخل شکاف ها را پر کنید.

سپس با یک چسب چوب ضدآب و مناسب ساخت وسایل آشپزخانه چوب ها را بهم بچسبانید.

گام چهارم: تخته را صاف کنید

تخته را صاف کنید
تخته را صاف کنید

بعد از خشک شدن چسب، سطح تخته را هم با گندگی صاف کنید. اگر گندگی ندارید، می توانید از سنباده نواری استفاده کنید اما سنباده نمی تواند تخته را کاملاً صاف کند.

گام پنجم: تخته را ببرید

در این مرحله طرح تخته آشپزخانه بسیار ساده است. برای پیچیده تر کردن طرح، تخته ای که ساخته ایم را به چند تکه تقسیم می کنیم و آنها را با ترتیب جدیدی کنار هم می چینیم.

ابتدا باید ضخامت مورد نظرتان برای تخته آشپزخانه را مشخص کنید. سپس سه میلیمتر به آن مقدار اضافه کنید (تا بعد از صاف کردن تخته در مرحله نهایی ضخامت تخته کمتر نشود). مثلاً اگر می خواهید ضخامت تخته ۵ سانتیمتر باشد، باید تکه های ۵٫۳ سانتیمتری ببرید. بریدن تخته را شروع کنید و بعد از هر برش تخته را ۹۰ درجه بچرخانید. تا وقتی تخته تمام بشود، برش را ادامه بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای دفترهایتان جلد پارچه ای بسازید

حالا می توانید با تکه های چوبی که بریده اید، یک طرح زیبا ایجاد کنید. چوب ها را به روش های مختلف کنار هم بچینید تا به ترکیب دلخواه تان برسید. این مزیت استفاده از تکه های چوب است که امکان ساخت طرح های مختلف را بهتان می دهد.

اگر روی تکه های چوب سوراخ یا شکافی وجود دارد، آنها را لبه های تخته قرار بدهید تا مجبور نباشید بعداً آنها را پر کنید.

گام ششم: تخته ها را بهم بچسبانید

تکه های تخته آشپزخانه را بهم بچسبانید
تکه های تخته آشپزخانه را بهم بچسبانید

بعد از اینکه ترتیب چینش تخته ها را مشخص کردید، آنها را بهم بچسبانید (بازهم با چسب ضدآب). در این مرحله تخته را تا حد ممکن صاف نگه دارید چون از بین بردن هر برآمدگی در مرحله بعد باعث کم شدن ضخامت تخته آشپزخانه می شود.

گام هفتم: تخته را صاف کنید

استفاده از گندگی در این مرحله از ساخت تخته آشپزخانه نیاز به دقت زیادی دارد. حتماً مطمئن شوید تیغه های دستگاه تیز هستند و تخته را زود از دستگاه رد کنید. بعد از اینکه تخته را کاملاً صاف کردید، لبه هایش را با اره رومیزی تمیز و صاف کنید.

گام هشتم: تخته را سنباده بزنید

تخته آشپزخانه را سنباده بکشید
تخته آشپزخانه را سنباده بکشید

بعد از صاف کردن تمام لبه ها، می توانید سنباده کاری را شروع کنید. کارتان را با سنباده ۸۰ شروع کنید و همه خطوط و رد ابزار را پاک کنید. سپس سراغ سنباده ۱۲۰ بروید. در نهایت هم لبه های تخته را پخ کنید و شکاف ها را با چسب چوب و خاک اره پر کنید. بعد از پر کردن شکاف ها هم یک دور تخته را با سنباده ۱۸۰ سنباده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سه پایه سیمانی با طرح دلخواه تان بسازید

گام نهم: تخته را پرداخت کنید

یک لایه روغن معدنی روی تخته بزنید و آن را خوب پخش کنید. صبر کنید تا به خورد چوب برود و خشک بشود. بعد از یک تا دو ساعت روی چوب دستمال بکشید و اضافی روغن را جمع کنید. بعد از ۲۴ ساعت، یکبار دیگر اینکار را تکرار کنید.

به چهار طرف زیر تخته هم چهار پایه لاستیک بچسبانید تا روی میز و کابینت لیز نخورد.

تخته آشپزخانه آماده است

تخته آشپزخانه شیک و بادوام تان آماده است و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. حتماً از از چسب چوب و روغن ایمن برای مواد غذایی استفاده کنید تا خطری سلامتی تان را تهدید نکند.

اگر به ساخت وسایل آشپزخانه علاقه دارید، آموزش ساخت دستگاه برش سیب زمینی، قفسه ادویه و کابینت چوبی را هم بخوانید.

منبع

خلاصه مطلب
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید
عنوان مطلب
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید
توضیح کوتاه
این تخته آشپزخانه با تکه های چوب بدرد نخور ساخته شده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : نان باگت خانگی درست کنید (بدون نیاز به میکسر)... هیچ چیز به اندازه نان باگت خانگی نمی تواند ساندویچ را خوشمزه کند. وقتی نان ساندویچ را خودتان درست می کنید، می توانید هر طعم دهنده ای که می خواهید به آ...
دستگاه سردکن مخصوص نوشابه و آبمیوه بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت دستگاه سردکن پرتابل را یاد می گیرید که انواع نوشیدنی را در عرض ۶۰ ثانیه خنک می کند. برای استفاده از دستگاه سردکن باید به آب خ...
پریز برق هوشمند بسازید و لوازم خانگی را از دور کنترل کنید... حتماً برای شما هم پیش آمده است؛ قبل از خواب مشغول مطالعه هستید اما بعد از چند صفحه چشم هایتان خسته میشود. هیچکس دوست ندارد در این حالت بلند بشود و چرا...
دستور تهیه : کراکر سبزیجات درست کنید در این پست ساختنی طرز تهیه نوعی کراکر سبزیجات را یاد می گیرید که در تهیه آن فقط از آرد سفید استفاده می شود. به همین خاطر افراد بیشتری طعم آن را می پسن...
آموزش ساخت :روش خلاقانه برای ساخت نگه دارنده هدفون... اگر شما هم مثل خیلی ها از باز کردن گره های سیم هدفونتان خسته شده اید،ساختنی امروز را دنبال کنید! آیا تا به حال به فکر خریدن جای هدفون افتاده اید؟ حالا...
با ارزان ترین وسایل دستگاه صابون ریز اتوماتیک بسازید... اگر از ساخت وسایل کاربردی برای زندگی روزمره تان لذت می برید، این دستگاه صابون ریز اتوماتیک را بسازید. این دستگاه با چند قطعه الکترونیکی ساده مثل پمپ آ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید