لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / گرمکن مخصوص قفس پرنده بسازید و تخم گذاری در زمستان را تقویت کنید

گرمکن مخصوص قفس پرنده بسازید و تخم گذاری در زمستان را تقویت کنید

اگر از مرغ یا سایر پرندگان نگهداری می‌کنید، حتماً با دو مشکل رایج فصل زمستان مواجه هستید: یخ بستن آب خوراکی پرنده‌ها و توقف تخم گذاری به خاطر کوتاه شدن روزها. در این ساختنی طرز ساخت یک هیتر یا گرمکن مخصوص قفس پرنده را یاد می‌گیرید که راه حل هر دوی مشکل‌هاست. ساختنی را دنبال کنید.

این گرمکن مخصوص قفس پرنده دو چراغ دارد که هم قفس پرنده را روشن می‌کنند و هم آب پرنده‌ها را گرم می‌کند. با استفاده از تایمر این دستگاه می‌توانید زمانش را طوری تنظیم کنید که تاثیر کوتاه شدن روزها روی تخم گذاری پرنده‌ها به حداقل برسد. در ضمن این هیتر به برق خانگی وصل نمی‌شود و با انرژی خورشید تغذیه می‌شود.

برای ساخت گرمکن به پنل خورشیدی، مبدل، باتری تایمر پریز، باتری با سیکل عمیق و چند قطعه الکترونیکی دیگر ساخته می‌شود. البته می‌توانید با اضافه کردن یک میکروکنترلر هیتر را هوشمند هم بکنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • پنل خورشیدی با ظرفیت بیشتر از ۱۵ وات
 • مبدل
 • کنترلر شارژ
 • باتری با سیکل زیاد
 • تایمر
 • ظرف غذای فلزی
 • دو عدد لامپ حبابی
 • ظرف آب پرنده
 • سوکت لامپ
 • کابل برق

گام دوم: هیتر را مونتاژ کنید

ابتدا باید ظرف غذای فلزی را آماده کنید. یک سوراخ شش میلیمتری یک طرف ظرف دریل کنید. روبروی این سوراخ هم یک سوراخ دیگر دریل کنید تا گرمای اضافی بیرون بیاید. کابل برق را از یکی از سوراخ‌ها رد کنید و آن را به سوکت لامپ وصل کنید. حالا می‌توانید یکی از لامپ‌های حبابی را به این سوکت وصل کنید. به این ترتیب قسمت گرمایشی جعبه آماده می‌شود و این لامپ که داخل جعبه است، حرارت را تامین می‌کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با ژنراتور اکسی هیدروژن آب را به سوخت تبدیل کنید

برای روشن کردن قفس پرنده باید یک لامپ با کابل و سوکت آماده کنید یا به صورت آماده بخرید.

حالا می‌توانید مطابق دیاگرام بالا قطعات اصلی سیستم را بهم وصل کنید. با توجه به دیاگرام بالا و نکات زیر قطعات سیستم را بهم وصل کنید:

 1. پنل‌های خورشیدی در پوزیشنی روی قفس نصب کنید که بیشترین نور خورشید را جذب کنند.
 2. پنل‌های خورشیدی را به کنترلر شارژ وصل کنید.
 3. کنترلر شارژ را به باتری وصل کنید.
 4. باتری را به مبدل وصل کنید.
 5. دو تایمر مکانیکی پریز را به مبدل وصل کنید.
 6. حالا تایمر را روی زمانی که می‌خواهید پرنده‌ها را از خواب بیدار کنید، تنظیم کنید. تایمر دیگر را هم روی زمان مورد نظرتان برای خاموش شدن لامپ‌ها تنظیم کنید.
 7. یکی از لامپ‌ها را با کابل برق به تایمر وصل کنید و آن را داخل قفس قرار بدهید.
 8. لامپی هم که داخل ظرف غذا قرار دارد را با کابل برق به تایمر وصل کنید.
 9. ظرف آب پرنده‌ها را بدون واسطه روی ظرف غذا قرار بدهید تا حرارت به آن منتقل بشود.

بعد از کامل کردن اتصالات، تمام قطعات را چک کنید و مطمئن شوید هیچ عامل آتش زا – مثل اتصال نیمه کاره یا سیم لخت – وجود نداشته باشد.

گرمکن مخصوص قفس را تست کنید

صبح روز بعد از قرار دادن گرمکن داخل قفس پرنده، نور لامپ پرنده‌ها را بیدار می‌کند و باعث می‌شود فکر کنند روزها طولانی تر شده است. به این ترتیب در عرض چند روز تا یک هفته سرعت تخم گذاری پرنده‌ها بیشتر می‌شود. گرمای جعبه هم نمی‌گذارد آب پرنده‌ها یخ بزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کیف پارچه ای شیک و جادار بدوزید

این سیستم گرمایشی در روزهای سرد برفی خودش را از دست می‌دهد چون با نور خورشید تغذیه می‌شود. پس اگر در شهرهای سردسیر و برفی زندگی می‌کنید، باید سیستم را به برق خانگی یا منبع تغذیه وصل کنید. اگر نمی‌خواهید از برق شهری استفاده کنید از هیتر آکواریوم که برق کمتری استفاده می‌کنید، لامپ HE یا لامپ‌های کوچکتر استفاده کنید.

اگر پیشنهادی برای بهبود کارایی گرمکن مخصوص قفس پرنده دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر به ساخت دستگاه‌های نگه داری از پرندگان نیاز دارید، آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی هم برایتان مفید خواهد بود.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
گرمکن مخصوص قفس پرنده بسازید و تخم گذاری در زمستان را تقویت کنید
توضیح کوتاه
این هیتر آب پرنده‌ها را گرم نگه می‌دارد و تخم گذاری در روزهای سر را سرعت می‌دهد.
نویسنده
ساختنی

در ساختنی بخوانید :

آموزش ساخت : دستگاه وکیوم پلاستیک بسازید... دستگاه وکیوم پلاستیک همان چیزی است که نمی گذارد مواد غذایی داخل فریزر مزه شان را از دست بدهند و آب بیندازند. با این دستگاه بسیار ساده که با چند تکه لو...
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر... فرقی نمی کند بخواهید در آشپزخانه از چاقو استفاده کنید یا در کارگاه؛ چاقوی تیز همیشه کار را ساده تر می کند. در این ساختنی روش صحیح تیز کردن چاقو را یاد...
گلدان هایتان را با دستگاه آبیاری اتوماتیک سالم نگه دارید... خیلی از ما برای حفظ شادابی محیط اطراف مان از گلدان های بزرگ و کوچک استفاده می کنیم. اما برای رسیدن به این شادابی نباید آبیاری منظم گلدان ها را فراموش ...
آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید... با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک منبع تغذیه قابل تنظیم بسیار کوچک را بیاموزید. این منبع تغذیه طوری طراحی شده است که تا حد امکان کوچک باشد تا حمل و ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه نقشه کش را یاد می‌گیرید که با دستگاه …

پاسخ دهید