خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل

آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل

قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق خورشیدی و مسافرتی را یاد گرفته اید. این اجاق های خورشیدی با ورق های فلزی یا آلومینیومی ساخته می شوند اما در این ساختنی طرز ساخت اجاق خورشیدی را یاد می گیرید که با عدسی فرنل یا عدی فرسنل ساخته می شود. استفاده از لنز فرنل باعث افزایش حرارت اجاق خورشیدی و کارایی بیشتر آن می شود. طراحی و ساخت اجاق خورشیدی طوری است که براحتی قابل جابجایی باشد. به این ترتیب می توانید آن را به پیک نیک و مسافرت هم ببرید. اجزای اجاق از هم جدا می شوند و می توانید آنها را به شکل یک پک صاف تا کنید. با ساختنی همراه شوید.

دمای اجاق خورشیدی در عرض ۱۰ دقیقه به ۲۱۸ درجه سانتیگراد می رسد. به همین خاطر هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • با ساخت اجاق خورشیدی مقدار زیادی گرما را روی یک نقطه کوچک متمرکز می کنید. هنگام استفاده مراقب خودتان و البته کودکان کنجکاو باشید.
 • این مقدار حرارت برای آتش زدن مواد خشک هم کافی است. بنابراین مراقب باشید اجاق خورشیدی را کجا می گذارید !
 • وقتی به اجاق خورشیدی نزدیک می شوید، باید مراقب چشم‌هایتان باشید. این میزان نور می تواند قرنیه چشم را بسوزاند. شاید در ابتدا متوجه نشوید اما در هر صورت قرنیه آسیب می بیند. حتماً موقع برداشتن غذا از زیر اجاق عینک ایمنی بزنید و نگذارید بچه ها به اجاق نزدیک بشوند.

فاکتورهای زیادی روی سرعت پخت مواد غذایی تاثیر می گذارند؛ میزان ابر، زاویه تابش خورشید، سایز لنز و مقدار مواد غذایی. حتماً قبل از سرو غذا مطمئن شوید مواد غذایی – به ویژه گوشت – بخوبی پخته باشد. می توانید از دماسنج هم استفاده کنید.

گام اول: لنز فرنل چیست؟

لنز فرنل
لنز فرنل

کارکردها و ویژگی های لنز فرنل تقریباً مثل لنزهای بزرگنمایی عادی است. با این تفاوت که لنز فرنل حجم بسیار کمتری دارد. یک طرف این لنزها کاملاً صاف و طرف دیگر شیاردار است. لنز فرنل را می توانید به صورت آماده بخرید یا آن را از تلویزیون های rear projection جدا کنید. البته گزینه دوم زیاد به صرفه نیست.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک آباژور چوبی بسازید

گام دوم: وسایل مورد نیاز برای ساخت اجاق خورشیدی

 • لنر فرنل ۵۲ اینچی (شاید پیدا کردن این لنز کمی زمان بر باشد)
 • الوار کاج ۴٫۸ متری با طول و عرض ۲٫۵ در ۵ سانتیمتر
 • هفت عدد لولای برنجی کوچک
 • هشت براکت L برای مونتاژ فریم
 • درزگیر سیلیکونی (می توانید از هر نوع چسب انعطاف پذیر دیگری هم استفاده کنید)
 • دو عدد ظرف پیرکس یا شیشه ای هم اندازه (ترجیحاً با قطر ۲۰ سانتیمتر)
 • یک قابلمه مشکی
 • پیچ در اندازه های مختلف

ابزار مورد نیاز

 • دریل با ست مته
 • پیچ گوشتی
 • کاتر
 • متر
 • گونیا
 • ماشین سنگ زنی (برای جدا کردن دسته های قابلمه)

گام سوم: فریم چوبی را بسازید

لنز فرنلی که برای ساخت اجاق خورشیدی استفاده می کنید، اندازه فریم را مشخص می کند. فریم را طوری بسازید که از دو بخش هم شکل و هم اندازه ساخته بشود. اندازه نهایی فریم هم باید طوری باشد که هر دو نیمه لنز داخلش جا بگیرد (لنز را بعداً از وسط نصف می کنیم).

ابتدا اندازه قطعات فریم را مشخص کنید و سپس آنها را ببرید. برای اتصال قطعات فریم به یکدیگر هم از براکت L استفاده کنید. براکت ها را از داخل بین چوب ها بگذارید و آنها را با پیچ محکم کنید.
سپس به فریم بتونه بزنید و رنگش کنید تا چند سال برایتان کار کند.

گام چهارم: پایه ها را اضافه کنید

بهتر است قبل از نصب پایه ها، فاصله کانونی لنز فرنل را اندازه بگیرید (این مقدار برای هر لنز متفاوت است): فاصله لنز از زمین وقتی عرض پرتوی خورشید ۷٫۶ سانتیمتر است را اندازه بگیرید. برای اینکار باید از کسی کمک بگیرید و بهتر است آن را وسط روز انجام بدهید. نیازی به ساخت یک نقطه نوری نیست چون می خواهیم مقداری غذا را به یک اندازه بپزیم نه اینکه قسمتی از غذا را بسوزانیم. اگر الوار باقیمانده برای رسیدن به فاصله کانونی مورد نظرتان کوتاه هستند، می توانید آنها را با اضافه کردن قطعاتی مثل تکه چوب یا قوطی مواد غذایی بلند کنید.

در ساختنی بخوانید :  دریل شارژی را با پاور کامپیوتر یا شارژر لپ تاپ روشن کنید!

قبل از اینکه پایه ها را به فریم پیچ کنید، مختصات هندسی فریم را با توجه به لنز چک کنید. سپس پایه ها را با لنز و پیچ به فریم وصل کنید. پایه های پشتی فریم را بلندتر بگیرید تا اجاق خورشیدی کمی شیب پیدا کند. به این ترتیب در مکان های مختلف راحت تر می توانید زاویه تابش خورشید را تنظیم کنید. پایه سوم را هم با کمی زاویه نصب کنید تا کمی نیروی جانبی به سمت پایه های عقبی داشته باشد.

استفاده از لولا برای اتصال پایه های اجاق خورشیدی امکان تا کردن آن را فراهم می کند. اما اگر می خواهید اجاق بعد از تا کردن به راحتی باز نشود، از آهنربا استفاده کنید. ابتدا چند سوراخ برای آهنرباها دریل کنید، داخل سوراخ ها چسب سیلیکونی بریزید و سپس آهنرباها را داخلش قرار بدهید. روبروی این آهنرباها هم چند آهنربای دیگر (با رعایت قطبیت) یا چند پیچ کوچک وصل کنید. به این ترتیب پایه ها بعد از تا شدن بهم وصل می شوند و برای باز شدن آنها باید کمی فشار بیاورید.

گام پنجم: لنز را ببرید

با بریدن لنز فرنل مقداری از گرمای اجاق خورشیدی را از دست می دهید چون لبه ها کارایی خودشان را از دست می دهند. اما با توجه به نوع فریم و امکان جابجایی اجاق خورشیدی چیز زیادی از دست نخواهید داد.

لنز را روی یک تکه چوب بگذارید با خط کش فلزی پهن خط وسطش را مشخص کنید. سپس خط کش را روی این خط نگه دارید و با کاتر مرتب روی آن حرکت کنید. بعد از ۵ بار کشیدن کار روی لنز، آن را بلند کنید و با باز و بسته کردن خط تا آن را از وسط بشکنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با شلوار جین کهنه کیف قمقمه بسازید

گام ششم: لنز را به فریم بچسبانید

این آخرین مرحله از ساخت اجاق خورشیدی است. برای چسباندن لنز فرنل به فریم چوبی فقط به چند قطره چسب سیلیکونی نیاز دارید. چون قصد نداریم نور را روی نقطه خاصی متمرکز کنیم، فرقی نمی کند لنز را از کدام طرف روی فریم قرار بدهید البته طرف شیاردار لنز فرنل کمی به خط و لک حساس تر است و بهتر آن را به سمت داخل قرار بدهید.

گام هفتم: قابلمه مخصوص اجاق خورشیدی را بسازید

بهتر است از قابلمه هایی استفاده کنید که حرارت را به لایه بیرونی منتقل نمی کنند. دسته های قابلمه را با ماشین سنگ زنی جدا کنید. دو ظرف پیرکس هم کار نگه داشتن گرما داخل قابلمه اصلی را می کنند. می توانید یک حوله هم به شکلی که در تصویر می بینید داخل قابلمه قرار بدهید تا حرارت از کف ظرف بیرون نزند.

اجاق خورشیدی آماده است

اگرچه دمای قابلمه خیلی زود به بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد می رسد اما هوای اطراف آن مانع از آن نمی شود که پختن غذا بیشتر از حالت عادی طول بکشد. بهترین حالت برای پخت غذا با اجاق خورشیدی این است که ابتدا اجاق را در بهترین زاویه ممکن نسبت به نور خورشیدی قرار بدهید و بعد از چند ساعت با دماسنج مخصوص غذا دمای آن را چک کنید. کیفیت و سرعت پخت اجاق خورشیدی به اندازه لنز، میزان و شدت نور خورشید و میزان غذایی که داخل قابلمه گذاشته اید، بستگی دارد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل
عنوان مطلب
آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل
توضیح کوتاه
دمای این اجاق خورشیدی در عرض 10 دقیقه به 200 درجه سانتیگراد می رسد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با چوب و گوی شیشه ای یک چراغ تزیینی زیبا و خیره کننده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ تزیینی بسیار زیبا را یاد می گیرید که ساختش هم کار ساده ای است. بدون ابزار نجاری حرفه ای هم می توانید این چراغ را بسازید...
آموزش ساخت : با ماژیک هایلایت ولت متر قلمی بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، ولت متر و مولتی متر دو ابزاری هستند که همیشه به آنها نیاز دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت نوعی ولت متر را...
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مد...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...
آموزش ساخت ابزار کمکی نوشتن مخصوص معلولین و کم توانان جسمی... اگر بخواهیم در سال ۲۰۱۷ درباره کارایی ها و فواید پرینتر سه بعدی صحبت کنیم، کمی عجیب است. اما یکی از فواید این پرینترها آنقدر مهم است که همیشه باید به ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید