خانه / ویژه ها / امواج صوتی موزیک محبوب تان را به هولدر هندزفری تبدیل کنید!

امواج صوتی موزیک محبوب تان را به هولدر هندزفری تبدیل کنید!

اگر نمی خواهید سیم هندزفری تان گره بخورد، هولدر هندزفری بهترین راه حل است. برای ساخت هولدر هندزفری روش های ساده و راحتی وجود دارد؛ مثل استفاده از جعبه آدامس یا ساخت بند چرمی. اما همه این راه های ساده را نمی پسندند. اگر شما هم طرفدار گجت و وسایل عجیب و منحصر به فرد هستید، این ساختنی را از دست ندهید و ساخت جالب ترین هولدر هندزفری را یاد بگیرید.

هولدر هندزفری که در تصاویر بالا می بینید در واقع شکل امواج صوتی تکنوازی گیتار آهنگ Sultans Of Swing است. شما هم می توانید قسمتی از موزیک محبوب تان یا حتی آوازی که با صدای خودتان خوانده اید را تبدیل به هولدر هندزفری کنید. البته برای ساخت این هولدر منحصر به فرد باید به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • نرم افزار ویرایش صوت مثل Audacity
 • نرم افزار تهیه اسکرین شات Snip
 • نرم افزار CAD
 • هدفون
 • خط کش
 • چسب پلاستیک
 • کاتر
 • کاغذ سنباده
 • سوهان

گام دوم: هندزفری را اندازه بگیرید

قبل از شروع طراحی هولدر هندزفری، باید ابعاد هندزفری که هولدر را برایش می سازید اندازه بگیرید. در مراحل بعد به این اطلاعات نیاز خواهید داشت.

ابتدا ضخامت کابل هندزفری را اندازه بگیرید (معمولاً ۲ میلیمتر است).

سپس ضخامت ضخیم ترین قسمت کابل را اندازه بگیرید تا اندازه سوراخ روی هولدر مشخص بشود (که معمولاً ۸ میلیمتر است). سپس سه تا چهار میلیمتر دیگر به این عدد اضافه کنید و آن را به عنوان ضخامت سوراخ یادداشت کنید. این چند میلیمتر اضافی امکان حرکت راحت و آزادانه کابل داخل سوراخ را فراهم می کند و نمی گذارد کابل مستهلک بشود.

گام سوم: امواج صوتی مورد نظرتان را استخراج کنید

امواج صوتی را استخراج کنید
امواج صوتی را استخراج کنید
 1. ابتدا یک قطعه موزیک، صدای خودتان یا هر صدای دیگری را انتخاب کنید.
 2. سپس قطعه ای که انتخاب کرده اید را در نرم افزار ویرایش صوت باز کنید تا کل امواج صوتی را ببینید.
 3. تکه مورد نظرتان را انتخاب کنید و موزیک را طوری را ببرید که فقط قسمتی مورد نظرتان باقی بماند.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم

حالا باید روی امواج صوتی که انتخاب کرده اید زوم این یا زوم اوت کنید تا شکل مناسب را پیدا کند. فاصله بین خطوط امواج باید به قدری باشد که کابل بین آنها پیچیده بشود و تعدادشان هم برای پیچاندن کابل بلند هندزفری کافی باشد. برای اطمینان بیشتر می توانید خط کش را روی مانیتور بگیرید و اندازه ها را مشخص کنید.

برای مشخص کردن طول هولدر هندزفری یک راه ساده وجود دارد. کابل هندزفری را دور انگشتان تان بپیچید و طولش را اندازه بگیرید. مثلاً هولدر هندزفری ما باید حداقل ۸ سانتیمتر باشد. فاصله بین خطوط هم باید دست کم ۲ میلیمتر باشد (ضخامت کابل که در مرحله قبل اندازه گرفتیم). اوج امواج هم نباید بیشتر از ۱۵ میلیمتر باشد چون لبه ها بعد از پرینت شده خیلی شکننده می شوند. ما اوج را ۱۰ میلیمتر در نظر گرفتیم تا استهلاک هولدر کمتر بشود.

این مرحله را با نهایت دقت و وسواس انجام بدهید چون شکل نهایی هولدر را مشخص می کند.

گام چهارم: اسکرین شات بگیرید

از امواج صوتی اسکرین شات بگیرید
از امواج صوتی اسکرین شات بگیرید

بعد از اینکه قسمت مورد نظرتان را با در نظر گرفتن تمام معیارها انتخاب کردید، یک اسکرین شات از آن بگیرید.

گام پنجم: اسکرین شات را در نرم افزار CAD باز کنید

تصویر را در نرم افزار CAD باز کنید
تصویر را در نرم افزار CAD باز کنید

اسکرین شات امواج صوتی را در نرم افزار CAD باز کنید.

درست در قسمتی که امواج صوتی از وسط نصف می شوند، یک خط افقی بکشید.

یک خط افقی دیگر در نسبت با همین خط بکشید که ضخامت دیواره پرینت نهایی را مشخص کند (ما ضخامت را روی ۳ میلیمتر تنظیم کردیم).

در نسبت با این خط سه میلیمتری، یک محور افقی در قسمتی بکشید که خطوط اصلی اطراف آن شکل گرفته اند. فاصله بین اینها – که در تصویر ۵٫۵۰ میلیمتر است – شعاع سوراخ پرینت نهایی است.

گام ششم: خطوط اصلی امواج صوتی را بکشید

خطوط اصلی را بکشید
خطوط اصلی را بکشید

طول پرینت نهایی را مشخص کنید. همانطور که قبلاً گفتیم ما طول هولدر ۸ سانتیمتر در نظر گرفته ایم اما شما می توانید هولدر را کوچک تر هم بکنید چون امکان چندبار پیچیدن سیم دور یک شیار وجود دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها

سپس با ابزار spline-/path دور نیمه بالایی طرح را بکشید. سعی کنید تا حد امکان خطوط را منطبق بر خطوط اصلی نگه دارید تا شیارها عرض کافی برای کابل را داشته باشند. خط مرجع دو میلیمتری که قبلاً کشیده اید، در این مرحله کمک زیادی می کند. هنگام کشیدن خطوط اصلی از اوج های تکی و خیلی بلند صرف نظر کنید و روی موج هایی که ضخامت کافی دارند، تمرکز کنید. برای اینکه خطوط را راحت تر بکشید، opacity اسکرین شات را کم کنید.

هنگام کشیدن خطوط این نکته را در نظر داشته باشید که دیواره های بیش از نازک پرینت نخواهند شد یا می شکنند. همچنین اوج ها نباید بیش از حد تیز باشند چون می توانند به کابل آسیب بزنند.

گام هفتم: خطوط اصلی را بچرخانید

جسم سه بعدی را بسازید
جسم سه بعدی را بسازید

از هر دو طرف خطوط اصلی، چند خط صاف به سمت محور چرخش بکشید تا طرح کاملاً بسته بشود.

از فرمان های مناسب در نرم افزار CAD برای چرخاندن خطوط دور محور چرخش استفاده کنید تا به یک شکل کامل برسید.

با استفاده از قابلیت hole یک سوراخ وسط بدنه ایجاد کنید. محور چرخش را به عنوان نقطه وسط سوراخ انتخاب کنید و قطر سوراخ را با توجه به اندازه گیری های گام دوم مشخص کنید (ما قطر سوراخ را ۱۱ میلیمتر در نظر گرفتیم).

حالا این طرح را در قالب فایل STL که برای پرینترهای سه بعدی مناسب است، ذخیره کنید.

گام هشتم: طرح را از وسط نصف کنید و پرینت کنید

نحوه پرینت هولدر هندزفری به نوع پرینتری که استفاده می کنید، بستگی دارد. معمولاً برای پرینت چنین قطعاتی از پرینترهای FFF استفاده می شود. در این پرینترها بهترین راه پرینت قطعات، پرینت بدون پایه است که مصرف فیلامنت را هم کاهش می دهد. برای اینکه بتوانید طرح هولدر را به این صورت پرینت کنید، ابتدا باید آن را از وسط نصف کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت اسپیکر بلوتوثی با قطعات ارزان قیمت!

با استفاده از نرم افزار CAD فایل را از وسط و در طول محور چرخش ببرید و آن را در قالب دو فایل STL ذخیره کنید.

سپس این دو فایل را به نرم افزار پرینتر سه بعدی ارسال کنید و آنها را طوری که در تصویر اول می بینید کنار هم قرار بدهید. برای تنظیمات پرینت هم از راهنمای نرم افزار کمک بگیرید.

حالا می توانید پرینت قطعات را شروع کنید.

گام نهم: قطعات پرینت شده را تمیز کنید

بسیاری از قطعات پرینت شده نیاز به تمیزکاری دارند. نحوه تمیز کردن قطعات بسته به نوع فیلامنت و پرینتر سه بعدی متفاوت است. برخی از قطعات را باید شست تا پودر اضافی روی آنها برود و برخی دیگر را باید با کاتر تمیز کرد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی فیلامنت ها هم بعد از بیرون آمدن از پرینتر نرم و شکننده هستند و باید چند ساعت صبر کنید و سپس آنها را تمیز کنید (با آب یا کاتر).

با در نظر گرفتن نکات بالا، ابتدا با کاتر لبه های اضافی قطعات را ببرید و سپس با سوهان و کاغذ سنباده بین شیارها را پولیش بدهید.

گام دهم: دو نیمه هولدر را بهم بچسبانید

برای اینکه خط پرینت بعد از چسبیدن دیده نشود، باید کف هر دو قطعه را خوب سنباده بکشید. کارتان را با کاغذ سنباده ۱۸۰ شروع کنید و با کاغذ ۳۲۰ تمام کنید.

سپس دو نیمه هولدر هندزفری را با چسب مناسب فیلامنت – مثل چسب پلاستیک – بهم بچسبانید و صبرکنید تا چسب خشک می شود.

اگر مراحل طراحی را درست طی کرده باشید، کابل هندزفری شما هم مثل تصویر دوم در سوراخ وسط دو قطعه قرار می گیرد.

هولدر هندزفری آماده است

هولدر هندزفری آماده است
هولدر هندزفری آماده است

حالا می توانید هولدر هندزفری را مطابق میل تان تزیین کنید. می توانید آن را رنگ کنید، رویش چیزی بنویسید یا هر ایده دیگری که دارید. تصاویر هولدرهایی که با این روش می سازید را برای ساختنی ارسال کنید و فراموش نکنید بگویید چه موزیکی را برای ساخت هولدر انتخاب کرده اید.

منبع

خلاصه مطلب
امواج صوتی موزیک محبوب تان را به هولدر هندزفری تبدیل کنید!
عنوان مطلب
امواج صوتی موزیک محبوب تان را به هولدر هندزفری تبدیل کنید!
توضیح کوتاه
یک ایده عجیب و غریب اما جالب و منحصر به فرد برای ساخت هولدر هندزفری!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن بچسبانیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید (نسخه دوم)... قطب الکتریکی (مثبت و منفی) در همه مدارات الکتریکی وجود دارد. در این مدارها الکترون ها از قطب منفی ه سمت قطب مثبت حرکت می کنند. در مدارهای جریان مستقیم...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً به این مدار نیاز دارید. با این مدار ساده می توانید ترانزیستور را تست کنید و با خیال راحت از آن در ساختنی ها...
با دستگاه برش لیزری جعبه گل رز آکریلیک بزرگ و شیک بسازید... ساخت جعبه گل و دسته گل کار سختی نیست و هزینه کمتری نسبت به خرید جعبه های گل آماده دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک جعبه گل رز شفاف بسازی...
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید... فکر می کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند ...
آموزش ساخت : جاقلمی رومیزی شیک و ارزان بسازید... اگر یک تکه چوب و یک دریل دارید، دست بکار شوید و برای یکبار برای همیشه میز فرزندتان را مرتب کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک جاقلمی رومیزی را یاد می گیر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری هلیکون چوبی (Helicone) رومیزی بسازید

اگر طرفدار سازه های عجیب و غریب باشید، حتماً دوست دارید یک هلیکون چوبی (Helicone) روی …

پاسخ دهید