خانه / چگونه بسازیم / آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک نوع آمپلی فایر دیگر هم هست که ساختش بسیار ساده تر است و نیاز به آشنایی با الکترونیک ندارد. این نوع آمپلی فایرها صرفاً صدا را در یک فضای خالی پخش می کنند و باعث انعکاس بهتر و تقویت آن می شوند. آمپلی فایر چوبی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید هم از این نوع آمپلی فایرهاست. با ساختنی همراه باشید.

ساخت این آمپلی فایر چوبی نیاز به مهارت خاصی ندارد و فقط باید ابزار کار با چوب را داشته باشید. لزوماً هم نباید اره مویی برقی داشته باشید؛ همین آمپلی فایر را با اره مویی دستی هم می شود ساخت. این آمپلی فایر چوبی برای آیفون طراحی شده اما می توانید با تغییر اندازه ها و جزییات الگوی قطعات می توانید آن را برای سایر گوشی های هوشمند هم استفاده کنید.

گام اول: الگوی برش قطعات

الگویی که در تصاویر بالا می بینید با نرم افزار SketchUp طراحی شده اند. این قطعات برای iPhone 6 طراحی شده اند و یک تخته ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری (با ضخامت ۴ میلیمتری) برای ساخت آن کافی است.

تمام قطعاتی که در تصویر آخر می بینید بهم وصل می شوند تا دو قطعه تصویر دوم را بسازند. سپس این دو قطعه را با چهار آهنربا بهم وصل می کنیم. دلیل دو تکه ساختن آمپلی فایر چوبی این است که بتوانیم در حین شارژ هم از آن استفاده کنیم. سیم شارژر در شیار وسط دو قطعه قرار می گیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لوستر کاغذی شیک و متفاوت بسازید

برای پرینت الگوها یا تغییر اندازه و جزییات آنها متناسب با گوشی هوشمند خودتان از تصویر آخر استفاده کنید.

گام دوم: وسایل و ابزار مورد نیاز

  • تخته چندلای ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری با ضخامت ۴ میلیمتر
  • الگوی پرینت شده
  • ۴ عدد آهنربا

ابزار مورد نیاز

  • اره مویی
  • نوار چسب دو طرفه
  • سوهان صاف و گرد
  • کاغذ سنباده با درجه های زبری مختلف
  • چسب چوب
  • گیره

گام سوم: قطعات را ببرید

الگوهای پرینت شده را ببرید و آنها را روی تخته چندلا بچسبانید. سپس بریدن قطعات را شروع کنید. برش ها را به ترتیبی انجام بدهید که حداکثر دسترسی روی قسمت های مختلف داشته باشید.

گام چهارم: سوراخ ها را دریل کنید

بهترین راه برای بریدن انحناهای داخلی قطعات آمپلی فایر، دریل کردن چند سوراخ است. برای انحناها از دریل ۱۲ میلیمتری استفاده کنید. سوراخ های آهنرباها را هم با مته ۵ میلیمتری دریل کنید.

گام پنجم: الگوها را جدا کنید

بعد از اینکه برش قطعات آمپلی فایر چوبی را کامل کردید، می توانید الگوها را جدا کنید. تمام قطعات باید از دور خطوط مشکی بریده شوند (نه روی آنها). به این ترتیب می توانید با سنباده کاری قسمت اضافی قطعات را جدا کنید اما اگر قطعات کوچکتر از الگوها بشوند، دیگر کاری نمی توانید بکنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر موبایل ساده بسازید

گام ششم: لبه های داخلی را سنباده بزنید

قطعات را با نوار چسب دوطرفه بهم بچسبانید و سپس سنباده کاری لبه های داخلی را شروع کنید. وقتی قطعات را بهم بچسبانید و بعد سنباده بزنید، همه آنها هم شکل می شوند.

در این مرحله فقط روی لبه های داخلی تمرکز کنید و روی لبه های خارجی کار نکنید. لبه های خارجی را در مراحل بعدی و وقتی قطعات را بهم چسباندیم، سنباده می کشیم.

گام هفتم: آهنرباها را اضافه کنید

آهنرباها را داخل سوراخ هایی که برایشان دریل کرده اید، بچسبانید. وقتی آهنرباها را داخل سوراخ ها قرار می دهید به قطبیت آنها توجه کنید.

گام هشتم: قطعه پشتی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه پشتی آمپلی فایر آیفون، چهار قطعه سمت چپ الگو را بهم بچسبانید. قطعات را دو به دو بهم بچسبانید و حواستان باشد انحناهای داخلی را با هم تراز نگه دارید. قطعه را با گیره ببندید تا چسب خوب خشک بشود.

گام نهم: قطعه جلویی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه جلویی آمپلی فایر، مرحله قبل را با هشت قطعه باقیمانده تکرار کنید. حواستان به انحناهای داخلی باشد و آنها را در پوزیشن مناسب بهم گیره کنید. بعد از خشک شدن چسب دیگر نمی توانید قطعات را از هم جدا کنید. پس به اندازه کافی دقت کنید و جایی برای هیچ خطایی باقی نگذارید.

در ساختنی بخوانید :  جعبه شکلات چوبی مخصوص شکلات سکه ای بسازید

گام دهم: لبه های خارجی را سنباده بکشید

بعد از اینکه چسب هر دو قطعه آمپلی فایر چوبی خشک شد می توانید لبه های خارجی را هم سنباده بکشید. برای اینکه سطح آمپلی فایر کاملاً صاف و یکدست بشود، باید از کاغذهای سنباده با زبری های مختلف استفاده کنید و سنباده کاری را در چند مرحله انجام بدهید. کار را با سنباده های زبر شروع کنید و با سنباده های نرمتر کار را تمام کنید.

در این مرحله باید روی خطاهایی که در مرحله برش قطعات داشته اید کار کنید و نواقص آمپلی فایر را از بین ببرید.

آمپلی فایر چوبی آماده است

اگر بخواهید می توانید چند لایه از روغن جلای دلخواه تان را به آمپلی فایر بزنید تا ظاهر شیک تری پیدا کند و در برابر خط و خش هم مقاوم بشود. می توانید از لاک چوب، اسپری، موم رنگی و … هم استفاده کنید. در نهایت هم کابل را داخل شیار مخصوص قرار بدهید (اگر بخواهید می توانید آن را با یک قطره چسب سرجایش ثابت کنید).

آمپلی فایر چوبی آماده است و می توانید استفاده از آن را شروع کنید یا آن را هدیه بدهید. این آمپلی فایر کار استند موبایل را هم می کند و بخاطر ظاهر شیکش جلوه زیبایی به میز کار یا مطالعه تان می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی های هوشمند
عنوان مطلب
آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی های هوشمند
توضیح کوتاه
برای ساخت این آمپلی فایر نیاز به هیچ قطعه الکترونیکی ندارید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت چراغ رومیزی هوشمند و شبیه ساز ماه برای علاقه مندان نجوم... اگر به نجوم علاقه مند هستید، حتماً از این چراغ رومیزی هوشمند خوشتان می آید. در این پست آموزش ساخت چراغ رومیزی شبیه ساز ماه را یاد می گیرید که گام های ...
گلدان هایتان را با دستگاه آبیاری اتوماتیک سالم نگه دارید... خیلی از ما برای حفظ شادابی محیط اطراف مان از گلدان های بزرگ و کوچک استفاده می کنیم. اما برای رسیدن به این شادابی نباید آبیاری منظم گلدان ها را فراموش ...
ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید اگر در شهرهایی سردسیر که همیشه برفی هستند، زندگی می کنید احتمالاً دیگر از برف بازی خسته شده اید. در این ساختنی یک پیشنهاد متفاوت برای لذت بردن از هوای...
آموزش ساخت : واکس چوب و مبلمان چوبی طبیعی بسازید... عید نوروز نزدیک است و وقت خانه تکانی شده است. یکی از سخت ترین قسمت های خانه تکانی تمیز کردن و پولیش زدن وسایل چوبی و مبلمان است. وقتی کار تمیز کردن وس...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی میکروسکوپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میکروسکوپ را یاد می گیرید که تمام قطعات آن با پرینتر سه بعدی ساخته میشود. البته بجز لنزها که از دوربین های قدیمی و خراب جدا ...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه یک میز تاشو بسازید... اگر شما هم بخاطر کمبود فضا در آشپزخانه یا اتاق خواب تان میز نمی گذارید، میز تاشو چاره کارتان است. در این ساختنی طرز ساخت یک میز تاشوی ساده را یاد می گ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید