خانه / چگونه بسازیم / آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می‌شوند. اما یک نوع آمپلی فایر دیگر هم هست که ساختش بسیار ساده تر است و نیاز به آشنایی با الکترونیک ندارد. این نوع آمپلی فایرها صرفاً صدا را در یک فضای خالی پخش می‌کنند و باعث انعکاس بهتر و تقویت آن می‌شوند. آمپلی فایر چوبی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می‌گیرید هم از این نوع آمپلی فایرهاست. با ساختنی همراه باشید.

ساخت این آمپلی فایر چوبی نیاز به مهارت خاصی ندارد و فقط باید ابزار کار با چوب را داشته باشید. لزوماً هم نباید اره مویی برقی داشته باشید؛ همین آمپلی فایر را با اره مویی دستی هم می‌شود ساخت. این آمپلی فایر چوبی برای آیفون طراحی شده اما می‌توانید با تغییر اندازه‌ها و جزییات الگوی قطعات می‌توانید آن را برای سایر گوشی‌های هوشمند هم استفاده کنید.

گام اول: الگوی برش قطعات

الگویی که در تصاویر بالا می‌بینید با نرم افزار SketchUp طراحی شده اند. این قطعات برای iPhone 6 طراحی شده اند و یک تخته ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری (با ضخامت ۴ میلیمتری) برای ساخت آن کافی است.

تمام قطعاتی که در تصویر آخر می‌بینید بهم وصل می‌شوند تا دو قطعه تصویر دوم را بسازند. سپس این دو قطعه را با چهار آهنربا بهم وصل می‌کنیم. دلیل دو تکه ساختن آمپلی فایر چوبی این است که بتوانیم در حین شارژ هم از آن استفاده کنیم. سیم شارژر در شیار وسط دو قطعه قرار می‌گیرد.

برای پرینت الگوها یا تغییر اندازه و جزییات آنها متناسب با گوشی هوشمند خودتان از تصویر آخر استفاده کنید.

گام دوم: وسایل و ابزار مورد نیاز

  • تخته چندلای ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری با ضخامت ۴ میلیمتر
  • الگوی پرینت شده
  • ۴ عدد آهنربا

ابزار مورد نیاز

  • اره مویی
  • نوار چسب دو طرفه
  • سوهان صاف و گرد
  • کاغذ سنباده با درجه‌های زبری مختلف
  • چسب چوب
  • گیره

گام سوم: قطعات را ببرید

الگوهای پرینت شده را ببرید و آنها را روی تخته چندلا بچسبانید. سپس بریدن قطعات را شروع کنید. برش‌ها را به ترتیبی انجام بدهید که حداکثر دسترسی روی قسمت‌های مختلف داشته باشید.

گام چهارم: سوراخ‌ها را دریل کنید

بهترین راه برای بریدن انحناهای داخلی قطعات آمپلی فایر، دریل کردن چند سوراخ است. برای انحناها از دریل ۱۲ میلیمتری استفاده کنید. سوراخ‌های آهنرباها را هم با مته ۵ میلیمتری دریل کنید.

گام پنجم: الگوها را جدا کنید

بعد از اینکه برش قطعات آمپلی فایر چوبی را کامل کردید، می‌توانید الگوها را جدا کنید. تمام قطعات باید از دور خطوط مشکی بریده شوند (نه روی آنها). به این ترتیب می‌توانید با سنباده کاری قسمت اضافی قطعات را جدا کنید اما اگر قطعات کوچکتر از الگوها بشوند، دیگر کاری نمی‌توانید بکنید.

گام ششم: لبه‌های داخلی را سنباده بزنید

قطعات را با نوار چسب دوطرفه بهم بچسبانید و سپس سنباده کاری لبه‌های داخلی را شروع کنید. وقتی قطعات را بهم بچسبانید و بعد سنباده بزنید، همه آنها هم شکل می‌شوند.

در این مرحله فقط روی لبه‌های داخلی تمرکز کنید و روی لبه‌های خارجی کار نکنید. لبه‌های خارجی را در مراحل بعدی و وقتی قطعات را بهم چسباندیم، سنباده می‌کشیم.

گام هفتم: آهنرباها را اضافه کنید

آهنرباها را داخل سوراخ‌هایی که برایشان دریل کرده اید، بچسبانید. وقتی آهنرباها را داخل سوراخ‌ها قرار می‌دهید به قطبیت آنها توجه کنید.

گام هشتم: قطعه پشتی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه پشتی آمپلی فایر آیفون، چهار قطعه سمت چپ الگو را بهم بچسبانید. قطعات را دو به دو بهم بچسبانید و حواستان باشد انحناهای داخلی را با هم تراز نگه دارید. قطعه را با گیره ببندید تا چسب خوب خشک بشود.

گام نهم: قطعه جلویی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه جلویی آمپلی فایر، مرحله قبل را با هشت قطعه باقیمانده تکرار کنید. حواستان به انحناهای داخلی باشد و آنها را در پوزیشن مناسب بهم گیره کنید. بعد از خشک شدن چسب دیگر نمی‌توانید قطعات را از هم جدا کنید. پس به اندازه کافی دقت کنید و جایی برای هیچ خطایی باقی نگذارید.

گام دهم: لبه‌های خارجی را سنباده بکشید

بعد از اینکه چسب هر دو قطعه آمپلی فایر چوبی خشک شد می‌توانید لبه‌های خارجی را هم سنباده بکشید. برای اینکه سطح آمپلی فایر کاملاً صاف و یکدست بشود، باید از کاغذهای سنباده با زبری‌های مختلف استفاده کنید و سنباده کاری را در چند مرحله انجام بدهید. کار را با سنباده‌های زبر شروع کنید و با سنباده‌های نرمتر کار را تمام کنید.

در این مرحله باید روی خطاهایی که در مرحله برش قطعات داشته اید کار کنید و نواقص آمپلی فایر را از بین ببرید.

آمپلی فایر چوبی آماده است

اگر بخواهید می‌توانید چند لایه از روغن جلای دلخواه تان را به آمپلی فایر بزنید تا ظاهر شیک تری پیدا کند و در برابر خط و خش هم مقاوم بشود. می‌توانید از لاک چوب، اسپری، موم رنگی و … هم استفاده کنید. در نهایت هم کابل را داخل شیار مخصوص قرار بدهید (اگر بخواهید می‌توانید آن را با یک قطره چسب سرجایش ثابت کنید).

آمپلی فایر چوبی آماده است و می‌توانید استفاده از آن را شروع کنید یا آن را هدیه بدهید. این آمپلی فایر کار استند موبایل را هم می‌کند و بخاطر ظاهر شیکش جلوه زیبایی به میز کار یا مطالعه تان می‌دهد.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی‌های هوشمند
عنوان مطلب
آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی‌های هوشمند
توضیح کوتاه
برای ساخت این آمپلی فایر نیاز به هیچ قطعه الکترونیکی ندارید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید... در این پست ساختنی، آموزش ساخت جاکفشی چوبی را می خوانید که به عنوان نیمکت هم استفاده می شود. می توانید این جاکفشی را در روزهایی که مهمان دارید جلوی در ...
آموزش ساخت : مهر چرم فلزی بسازید اگر اهل ساخت وسایل چرمی باشید حتماً دلتان میخواهد یک نشانی از خودتان روی چیزهایی که می سازید، باشد. برای اینکار ابزارهای مختلفی وجود دارد؛ مثلاً استمپ...
با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه نقشه کش را یاد می گیرید که با دستگاه CNC ساخته می شود. با این دستگاه نقشه کش می توانید طرح های مورد نظرتان را روی کاغ...
قفل هوشمند بسازید و با دستگاه های اندرویدی کنترلش کنید... خیلی از ما همیشه یک کلید اضافی پشت در آپارتمان یا داخل پارکینگ پنهان می کنیم تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنیم. اما این روش اصلاً ایمن نیست؛ هر کسی...
آموزش ساخت : چطور یک موشک کاغذی سریع بسازیم؟... موشک کاغذی یکی از ساده ترین و محبوب ترین اریگامی هاست. همه ما هم می توانیم موشک کاغذی بسازیم اما همه این موشک ها خیلی سریع نیستند. در این ساختنی طرز س...
توری کباب جیبی بسازید و هرجا هوس کردید کباب بخورید!... در این آموزش، طرز ساخت یک توری کباب جیبی را یاد می گیرید که فقط به اندازه یک لوله جا می گیرد. این توری کباب را می توانید در هر اندازه ای بسازید. نمونه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید