خانه / چگونه بسازیم / آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !

قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک نوع آمپلی فایر دیگر هم هست که ساختش بسیار ساده تر است و نیاز به آشنایی با الکترونیک ندارد. این نوع آمپلی فایرها صرفاً صدا را در یک فضای خالی پخش می کنند و باعث انعکاس بهتر و تقویت آن می شوند. آمپلی فایر چوبی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید هم از این نوع آمپلی فایرهاست. با ساختنی همراه باشید.

ساخت این آمپلی فایر چوبی نیاز به مهارت خاصی ندارد و فقط باید ابزار کار با چوب را داشته باشید. لزوماً هم نباید اره مویی برقی داشته باشید؛ همین آمپلی فایر را با اره مویی دستی هم می شود ساخت. این آمپلی فایر چوبی برای آیفون طراحی شده اما می توانید با تغییر اندازه ها و جزییات الگوی قطعات می توانید آن را برای سایر گوشی های هوشمند هم استفاده کنید.

گام اول: الگوی برش قطعات

الگویی که در تصاویر بالا می بینید با نرم افزار SketchUp طراحی شده اند. این قطعات برای iPhone 6 طراحی شده اند و یک تخته ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری (با ضخامت ۴ میلیمتری) برای ساخت آن کافی است.

تمام قطعاتی که در تصویر آخر می بینید بهم وصل می شوند تا دو قطعه تصویر دوم را بسازند. سپس این دو قطعه را با چهار آهنربا بهم وصل می کنیم. دلیل دو تکه ساختن آمپلی فایر چوبی این است که بتوانیم در حین شارژ هم از آن استفاده کنیم. سیم شارژر در شیار وسط دو قطعه قرار می گیرد.

در ساختنی بخوانید :  قالب شیرینی با شکل و اندازه دلخواه تان بسازید

برای پرینت الگوها یا تغییر اندازه و جزییات آنها متناسب با گوشی هوشمند خودتان از تصویر آخر استفاده کنید.

گام دوم: وسایل و ابزار مورد نیاز

  • تخته چندلای ۳۰ در ۴۵ سانتیمتری با ضخامت ۴ میلیمتر
  • الگوی پرینت شده
  • ۴ عدد آهنربا

ابزار مورد نیاز

  • اره مویی
  • نوار چسب دو طرفه
  • سوهان صاف و گرد
  • کاغذ سنباده با درجه های زبری مختلف
  • چسب چوب
  • گیره

گام سوم: قطعات را ببرید

الگوهای پرینت شده را ببرید و آنها را روی تخته چندلا بچسبانید. سپس بریدن قطعات را شروع کنید. برش ها را به ترتیبی انجام بدهید که حداکثر دسترسی روی قسمت های مختلف داشته باشید.

گام چهارم: سوراخ ها را دریل کنید

بهترین راه برای بریدن انحناهای داخلی قطعات آمپلی فایر، دریل کردن چند سوراخ است. برای انحناها از دریل ۱۲ میلیمتری استفاده کنید. سوراخ های آهنرباها را هم با مته ۵ میلیمتری دریل کنید.

گام پنجم: الگوها را جدا کنید

بعد از اینکه برش قطعات آمپلی فایر چوبی را کامل کردید، می توانید الگوها را جدا کنید. تمام قطعات باید از دور خطوط مشکی بریده شوند (نه روی آنها). به این ترتیب می توانید با سنباده کاری قسمت اضافی قطعات را جدا کنید اما اگر قطعات کوچکتر از الگوها بشوند، دیگر کاری نمی توانید بکنید.

گام ششم: لبه های داخلی را سنباده بزنید

قطعات را با نوار چسب دوطرفه بهم بچسبانید و سپس سنباده کاری لبه های داخلی را شروع کنید. وقتی قطعات را بهم بچسبانید و بعد سنباده بزنید، همه آنها هم شکل می شوند.

در این مرحله فقط روی لبه های داخلی تمرکز کنید و روی لبه های خارجی کار نکنید. لبه های خارجی را در مراحل بعدی و وقتی قطعات را بهم چسباندیم، سنباده می کشیم.

در ساختنی بخوانید :  تیغ گرد ابزارتان را با این روش دوباره تیز کنید

گام هفتم: آهنرباها را اضافه کنید

آهنرباها را داخل سوراخ هایی که برایشان دریل کرده اید، بچسبانید. وقتی آهنرباها را داخل سوراخ ها قرار می دهید به قطبیت آنها توجه کنید.

گام هشتم: قطعه پشتی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه پشتی آمپلی فایر آیفون، چهار قطعه سمت چپ الگو را بهم بچسبانید. قطعات را دو به دو بهم بچسبانید و حواستان باشد انحناهای داخلی را با هم تراز نگه دارید. قطعه را با گیره ببندید تا چسب خوب خشک بشود.

گام نهم: قطعه جلویی را مونتاژ کنید

برای ساخت قطعه جلویی آمپلی فایر، مرحله قبل را با هشت قطعه باقیمانده تکرار کنید. حواستان به انحناهای داخلی باشد و آنها را در پوزیشن مناسب بهم گیره کنید. بعد از خشک شدن چسب دیگر نمی توانید قطعات را از هم جدا کنید. پس به اندازه کافی دقت کنید و جایی برای هیچ خطایی باقی نگذارید.

گام دهم: لبه های خارجی را سنباده بکشید

بعد از اینکه چسب هر دو قطعه آمپلی فایر چوبی خشک شد می توانید لبه های خارجی را هم سنباده بکشید. برای اینکه سطح آمپلی فایر کاملاً صاف و یکدست بشود، باید از کاغذهای سنباده با زبری های مختلف استفاده کنید و سنباده کاری را در چند مرحله انجام بدهید. کار را با سنباده های زبر شروع کنید و با سنباده های نرمتر کار را تمام کنید.

در این مرحله باید روی خطاهایی که در مرحله برش قطعات داشته اید کار کنید و نواقص آمپلی فایر را از بین ببرید.

آمپلی فایر چوبی آماده است

اگر بخواهید می توانید چند لایه از روغن جلای دلخواه تان را به آمپلی فایر بزنید تا ظاهر شیک تری پیدا کند و در برابر خط و خش هم مقاوم بشود. می توانید از لاک چوب، اسپری، موم رنگی و … هم استفاده کنید. در نهایت هم کابل را داخل شیار مخصوص قرار بدهید (اگر بخواهید می توانید آن را با یک قطره چسب سرجایش ثابت کنید).

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!

آمپلی فایر چوبی آماده است و می توانید استفاده از آن را شروع کنید یا آن را هدیه بدهید. این آمپلی فایر کار استند موبایل را هم می کند و بخاطر ظاهر شیکش جلوه زیبایی به میز کار یا مطالعه تان می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی های هوشمند
عنوان مطلب
آموزش ساخت آمپلی فایر چوبی برای آیفون و گوشی های هوشمند
توضیح کوتاه
برای ساخت این آمپلی فایر نیاز به هیچ قطعه الکترونیکی ندارید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعال بسازید... اخیراً استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو در ساخت فیلترهای هوا و دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد شده است. فیلترهای کربنی مزایایی دارند که کارایی دستگاه تصف...
آموزش ساخت : برای دفترهایتان جلد پارچه ای بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با هر پارچه ای که دوست دارید برای دفترها و کتاب هایتان جلد پارچه ای درست کنید. این تنیک برای شخصی سازی طراحی جلد دفتر و کتا...
وسایل کنسول بازی تان را داخل میز قهوه خوری بگذارید!... بیشتر کسانی که وقت زیادی را صرف بازی با کنسول می کنند، یک مشکل مشترک دارند : وسایل و دسته ها را کجا بگذاریم؟ اگر به فکر این هستید که برای دسته ها و هد...
مدار الکترونیکی آمپلی فایر 10 وات ترانزیستوری... ساختنی امروز یک مدار الکترونیکی تقویت کننده صوتی را به شما معرفی می کند. آمپلی فایر های صوتی موجود در بازار اغلب از نوع یا کلاس AB هستند . آمپلی فایر ...
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت... در این ساختنی یاد می گیرید چطور چند LED به کوله پشتی تان اضافه کنید. تزیین کوله پشتی با این روش برای دو دسته از افراد خیلی مناسب است: اول بچه ها که از...
روکش کوسن بدوزید و عکس مورد علاقه تان را رویش بیاندازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با پارچه های بدون استفاده روکش کوسن بدوزید و رویش عکس بیاندازید. برای دوخت روکش کوسن با این روش نیاز به پارچه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید