خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید

ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک ربات مقوایی به نام دانبو را یاد می‌گیرید که با یک ریموت مخصوص کنترل می‌شود. برای ساخت ربات مقوایی از دو میکروکنترلر استفاده می‌کنیم اما ساختش بسیار ساده است. اگر با میکروکنترلرهایی مثل آردوینو آشنا باشید، می‌توانید این ربات را هم براحتی بسازید. قطعات بدنه ربات از ورق‌های چوبی ساخته می‌شود اما یک لایه مقوا روی آنها می‌کشیم. برای بریدن چوب و مقوا هم از دستگاه برش لیزری استفاده خواهیم کرد. با ساختنی همراه باشید.

یکی از میکروکنترلرهای ربات مقوایی سرووهای داخل بدنه را کنترل می‌کند. این سرووها مسئول حرکت دست‌ها، کمر و سر ربات هستند. میکروکنترلر دوم به همراه چند ماژول وایرلس برای ساخت ریموت کنترل ربات استفاده می‌شود. در ادامه علاوه بر آموزش ساخت ربات مقوایی می‌توانید فایل‌های مورد نیاز برای ساخت بدنه و کدهای میکروکنترلرها را دریافت کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات الکترونیکی

 • میکروکنترلر Seeeduino نسخه ۴٫۲ (سازگار با آردوینو)
 • شیلد Base برای میکروکنترلر
 • ۵ عدد سروو موتور Grove
 • ماژول ارتباط وایرلس
 • میکروکنترلر Seeeduino Lotus (سازگار با آردوینو)
 • دو عدد دکمه Grove
 • دو عدد جوی استیک انگشتی Grove
 • شیلد Energy (شیلد تغذیه لیتیوم پلیمری)

قطعات بدنه

 • ورق چوبی ۳ میلیمتری
 • میله M3 – به تعداد زیاد
 • پیچ سرصاف M3 – ۶۴ عدد
 • میخ پرچ نایلونی M3 – ۲۶ عدد
 • پیچ M2 – ۱۸ عدد
 • مهره M2 – ۱۸ عدد
 • پیچ دندانه دار M2 – ۵ عدد
 • مقوای کاردستی مقاوم
 • منگنه

گام دوم: اتصالات سخت افزاری

قبل از هر چیز باید ماژول‌های وایرلس را به میکروکنترلرها وصل کنید. سروو موتورهای Grove و ماژول ارتباط وایرلس را طبق جدول اول به میکروکنترلر Seeeduino وصل کنید. برای ساخت ریموت کنترل ربات هم ماژول‌های Grove را طبق جدول دوم به میکروکنترلر Seeeduino lotus وصل کنید.

گام سوم: کدهای ربات را آپلود کنید

کدهای ربات را آپلود کنید
کدهای ربات را آپلود کنید
 1. به این لینک بروید و با کلیک روی دکمه Download zip در سمت راست صفحه، کدهای ربات مقوایی را دانلود کنید. فایل را از حالت زیپ خارج کنید و آن را در مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ ذخیره کنید. دقت کنید که باید –master را از نام فایل حذف کنید.
 2. نرم افزار Arduino IDE را اجرا کنید. روی Sketch و سپس Add file کلیک کنید و فایل Robot.ino را از مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ Danboard\Robot\ اضافه کنید.
 3. منوی Tools و سپس گزینه Board را بزنید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، برد Arduino/Genuino Uno و پورت مناسب را انتخاب کنید.
 4. کلید ترکیبی CTRL +U را بزنید تا کدها آپلود بشوند. تا ظاهر شدن پیام Done uploading صبر کنید.

گام چهارم: کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید

کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید
کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید
 1. به این لینک بروید و با کلیک روی دکمه Download zip در سمت راست صفحه، کدهای ربات مقوایی را دانلود کنید. فایل را از حالت زیپ خارج کنید و آن را در مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ ذخیره کنید. دقت کنید که باید –master را از نام فایل حذف کنید.
 2. نرم افزار Arduino IDE را اجرا کنید. روی Sketch و سپس Add file کلیک کنید و فایل Robot.ino را از مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ Danboard\Controller اضافه کنید.
 3. منوی Tools و سپس گزینه Board را بزنید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، برد Arduino/Genuino Uno و پورت مناسب را انتخاب کنید.
 4. کلید ترکیبی CTRL +U را بزنید تا کدها آپلود بشوند. تا ظاهر شدن پیام Done uploading صبر کنید.

گام پنجم: ساخت مدل سه بعدی ربات

اگر می‌خواهید از فایل‌هایی که در ادامه دانلود می‌کنید برای ساخت بدنه ربات استفاده کنید، نیازی به ساخت مدل سه بعدی ندارید. اما اگر می‌خواهید طراحی ربات مقوایی را تغییر بدهید، ابتدا باید یک مدل سه بعدی از اسکلت مورد نظرتان بسازید. هنگام ساخت این اسکلت سه بعدی جای تمام سرووها و جهات حرکت را مشخص کنید.

بعد از ساخت مدل سه بعدی هم آن را به نسخه دو بعدی تبدیل کنید تا برای برش لیزری آماده بشود.

گام ششم: قطعات بدنه را ببرید

برای بریدن قطعات بدنه ربات دانبو از ورق چوبی ۳ میلیمتری استفاده می‌کنیم. روکش مقوایی هم با دستگاه برش لیزری بریده می‌شود. می‌توانید از هر رنگ روکشی که می‌خواهید استفاده کنید یا مثل نمونه ای که در تصاویر دیدید مقوای قرمز و سفید هم استفاده کنید.

فایل‌های مورد نیاز برای بریدن قطعات بدنه و روکش را از لینک زیر دریافت کنید. بهتر است قبل از بریدن ابعاد قطعات را چک کنید و اگر دوست داشتید، آنها را تغییر بدهید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام هفتم: سرووها را نصب کنید

دو سروو در گردن ، دو سروو روی بازوها و یک سروو در کمر ربات قرار می‌گیرد. این سرووها را با استفاده از پیچ و مهره‌ها و طبق تصاویر به بدنه وصل کنید. کار اتصال را با تخته‌هایی شروع کنید که سرووها مستقیماً به آنها وصل می‌شود و سپس سراغ سایر تخته‌ها بروید. در حین اتصال باید سرووها را در موقعیت اصلی و اولیه شان قرار بدهید.

گام هشتم: بدنه و سر ربات را مونتاژ کنید

سر ربات را با میله‌های فلزی و پیچ ثابت کنید و سپس گردن را اضافه کنید. بدنه را هم مونتاژ کنید و سپس گردن را با میخ پرچ نایلونی به بدنه وصل کنید. بازوها را هم به همین روش به بدنه وصل کنید.

سپس تمام سیم‌های سروو موتورها را از پشت ربات دانبو بیرون بکشید.

گام نهم: سر ربات را ثابت کنید

تمام سیم‌های سروو موتورها را به میکروکنترلر Seeeduino وصل کنید و سپس آن را داخل بدنه ربات قرار بدهید. برای ثابت کردن قطعات الکترونیکی از میخ پرچ نایلونی استفاده کنید. تمام سیم‌ها هم باید داخل بدنه قرار بگیرند.

گام دهم: روکش ربات را آماده کنید

بعد از اینکه روکش مقوایی ربات را با دستگاه برش لیزری بریدید، قطعات آن را به شکل مناسب تا بزنید. برای ثابت کردن شکل روکش از منگنه استفاده کنید. در نهایت هم آن را روی بدنه ربات قرار بدهید.

گام یازدهم: ربات را برای کریسمس تزیین کنید

اگر بخواهید می‌توانید با قطعاتی که در تصاویر بالا می‌بینید (و در مراحل قبل دانلود کردید) یک کلاه کریسمس قرمز برای ربات مقوایی بسازید. یک تکه مقوای سفید را هم به شکل ریش بابانوئل ببرید و به صورت ربات بچسبانید.

گام دوازدهم: ریموت کنترل را بسازید

برای مونتاژ ریموت کنترل ابتدا میکروکنترلر Seeeduino Lotus را به تخته زیری بچسبانید. سپس دو جوی استیک را دو طرف آن قرار بدهید و دکمه‌ها را هم روی تخته کناری بگذارید.
همه تخته‌ها – بالایی، پایینی و تخته‌های کناری – را با میله‌های فلزی و پیچ و مهره بهم وصل کنید.

ربات مقوایی آماده است

حالا می‌توانید ربات مقوایی را با ریموتی که برایش ساخته اید، کنترل کنید. با اضافه کردن قطعات بیشتر و اصلاح کدها می‌توانید کارایی ربات را بیشتر کنید. اگر با الکترونیک آشنایی ندارید، می‌توانید فقط بدنه ربات را بسازید. این ربات بدون حرکت و قابلیت کنترل هم خیلی بامزه و شیک است و می‌تواند جلوه خوبی به میزتان بدهد.

منبع

خلاصه مطلب
ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید
عنوان مطلب
ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید
توضیح کوتاه
این ربات یک ریموت کنترل دارد و دست، سر و کمرش تکان میخورد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

گوی رعد و برق با طرح و صدای دلخواه تان بسازید... گوی رعد و برق چیزی شبیه گوی برفی است با این تفاوت که وقتی تکانش می دهید، داخلش رعد و برق می زند. حتماً شما هم نمونه های تجاری این گوی ها را دیده اید. ...
آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان... شیلدهای آردوینو یکی از کاربردی ترین قطعات در پروژه های آردوینوی مختلف هستند. کاربرد اصلی این شیلدها افزایش کارایی و توانایی میکروکنترلرهای مختلف مثل آ...
با میز کار تخته سیاه ایده هایتان را در لحظه ثبت کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک میز کار را یاد می گیرید که برای هر دفتری ضروری است. این میز در واقع یک تخته سیاه افقی است که می توانید ایده هایتان را بلافاص...
آموزش ساخت : با دستگاه برش لیزری چراغ رومیزی بسازید... اگر طرفدار لوازم خانگی با طراحی مدرن هستید، از این چراغ رومیزی خوشتان خواهد آمد. این چراغ را می توانید بصورت رومیزی یا سقفی استفاده کنید. برای ساخت ای...
آموزش ساخت : چطور سروو موتور را با ریموت کنترل کنیم؟... سروو موتور در بسیاری از پروژه های الکترونیکی – بویژه ساخت ماشین و ربات - کاربرد دارد. در بسیاری از ساختنی های این سایت از سروو موتور استفاده شده است. ...
عکاسی با سرعت بالا را با گوشی هوشمند تجربه کنید!... دوربین گوشی هوشمندتان را دست کم نگیرید! با همین دوربینی که در هر روز در جیب تان است، می توانید عکس های حرفه ای و خارق العاده ای بگیرید. یکی از امکانات...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید