خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید

ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک ربات مقوایی به نام دانبو را یاد می گیرید که با یک ریموت مخصوص کنترل می شود. برای ساخت ربات مقوایی از دو میکروکنترلر استفاده می کنیم اما ساختش بسیار ساده است. اگر با میکروکنترلرهایی مثل آردوینو آشنا باشید، می توانید این ربات را هم براحتی بسازید. قطعات بدنه ربات از ورق های چوبی ساخته می شود اما یک لایه مقوا روی آنها می کشیم. برای بریدن چوب و مقوا هم از دستگاه برش لیزری استفاده خواهیم کرد. با ساختنی همراه باشید.

یکی از میکروکنترلرهای ربات مقوایی سرووهای داخل بدنه را کنترل می کند. این سرووها مسئول حرکت دست ها، کمر و سر ربات هستند. میکروکنترلر دوم به همراه چند ماژول وایرلس برای ساخت ریموت کنترل ربات استفاده می شود. در ادامه علاوه بر آموزش ساخت ربات مقوایی می توانید فایل های مورد نیاز برای ساخت بدنه و کدهای میکروکنترلرها را دریافت کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

قطعات الکترونیکی

 • میکروکنترلر Seeeduino نسخه ۴٫۲ (سازگار با آردوینو)
 • شیلد Base برای میکروکنترلر
 • ۵ عدد سروو موتور Grove
 • ماژول ارتباط وایرلس
 • میکروکنترلر Seeeduino Lotus (سازگار با آردوینو)
 • دو عدد دکمه Grove
 • دو عدد جوی استیک انگشتی Grove
 • شیلد Energy (شیلد تغذیه لیتیوم پلیمری)

قطعات بدنه

 • ورق چوبی ۳ میلیمتری
 • میله M3 – به تعداد زیاد
 • پیچ سرصاف M3 – ۶۴ عدد
 • میخ پرچ نایلونی M3 – ۲۶ عدد
 • پیچ M2 – ۱۸ عدد
 • مهره M2 – ۱۸ عدد
 • پیچ دندانه دار M2 – ۵ عدد
 • مقوای کاردستی مقاوم
 • منگنه

گام دوم: اتصالات سخت افزاری

قبل از هر چیز باید ماژول های وایرلس را به میکروکنترلرها وصل کنید. سروو موتورهای Grove و ماژول ارتباط وایرلس را طبق جدول اول به میکروکنترلر Seeeduino وصل کنید. برای ساخت ریموت کنترل ربات هم ماژول های Grove را طبق جدول دوم به میکروکنترلر Seeeduino lotus وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : براونی شکلاتی درست کنید

گام سوم: کدهای ربات را آپلود کنید

کدهای ربات را آپلود کنید
کدهای ربات را آپلود کنید
 1. به این لینک بروید و با کلیک روی دکمه Download zip در سمت راست صفحه، کدهای ربات مقوایی را دانلود کنید. فایل را از حالت زیپ خارج کنید و آن را در مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ ذخیره کنید. دقت کنید که باید –master را از نام فایل حذف کنید.
 2. نرم افزار Arduino IDE را اجرا کنید. روی Sketch و سپس Add file کلیک کنید و فایل Robot.ino را از مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ Danboard\Robot\ اضافه کنید.
 3. منوی Tools و سپس گزینه Board را بزنید. همانطور که در تصویر بالا می بینید، برد Arduino/Genuino Uno و پورت مناسب را انتخاب کنید.
 4. کلید ترکیبی CTRL +U را بزنید تا کدها آپلود بشوند. تا ظاهر شدن پیام Done uploading صبر کنید.

گام چهارم: کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید

کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید
کدهای ریموت کنترل را آپلود کنید
 1. به این لینک بروید و با کلیک روی دکمه Download zip در سمت راست صفحه، کدهای ربات مقوایی را دانلود کنید. فایل را از حالت زیپ خارج کنید و آن را در مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ ذخیره کنید. دقت کنید که باید –master را از نام فایل حذف کنید.
 2. نرم افزار Arduino IDE را اجرا کنید. روی Sketch و سپس Add file کلیک کنید و فایل Robot.ino را از مسیر C:\Users\Administrator\Documents\Arduino\ Danboard\Controller اضافه کنید.
 3. منوی Tools و سپس گزینه Board را بزنید. همانطور که در تصویر بالا می بینید، برد Arduino/Genuino Uno و پورت مناسب را انتخاب کنید.
 4. کلید ترکیبی CTRL +U را بزنید تا کدها آپلود بشوند. تا ظاهر شدن پیام Done uploading صبر کنید.

گام پنجم: ساخت مدل سه بعدی ربات

اگر می خواهید از فایل هایی که در ادامه دانلود می کنید برای ساخت بدنه ربات استفاده کنید، نیازی به ساخت مدل سه بعدی ندارید. اما اگر می خواهید طراحی ربات مقوایی را تغییر بدهید، ابتدا باید یک مدل سه بعدی از اسکلت مورد نظرتان بسازید. هنگام ساخت این اسکلت سه بعدی جای تمام سرووها و جهات حرکت را مشخص کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : وافل دارچینی درست کنید

بعد از ساخت مدل سه بعدی هم آن را به نسخه دو بعدی تبدیل کنید تا برای برش لیزری آماده بشود.

گام ششم: قطعات بدنه را ببرید

برای بریدن قطعات بدنه ربات دانبو از ورق چوبی ۳ میلیمتری استفاده می کنیم. روکش مقوایی هم با دستگاه برش لیزری بریده می شود. می توانید از هر رنگ روکشی که می خواهید استفاده کنید یا مثل نمونه ای که در تصاویر دیدید مقوای قرمز و سفید هم استفاده کنید.

فایل های مورد نیاز برای بریدن قطعات بدنه و روکش را از لینک زیر دریافت کنید. بهتر است قبل از بریدن ابعاد قطعات را چک کنید و اگر دوست داشتید، آنها را تغییر بدهید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام هفتم: سرووها را نصب کنید

دو سروو در گردن ، دو سروو روی بازوها و یک سروو در کمر ربات قرار می گیرد. این سرووها را با استفاده از پیچ و مهره ها و طبق تصاویر به بدنه وصل کنید. کار اتصال را با تخته هایی شروع کنید که سرووها مستقیماً به آنها وصل می شود و سپس سراغ سایر تخته ها بروید. در حین اتصال باید سرووها را در موقعیت اصلی و اولیه شان قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG

گام هشتم: بدنه و سر ربات را مونتاژ کنید

سر ربات را با میله های فلزی و پیچ ثابت کنید و سپس گردن را اضافه کنید. بدنه را هم مونتاژ کنید و سپس گردن را با میخ پرچ نایلونی به بدنه وصل کنید. بازوها را هم به همین روش به بدنه وصل کنید.

سپس تمام سیم های سروو موتورها را از پشت ربات دانبو بیرون بکشید.

گام نهم: سر ربات را ثابت کنید

تمام سیم های سروو موتورها را به میکروکنترلر Seeeduino وصل کنید و سپس آن را داخل بدنه ربات قرار بدهید. برای ثابت کردن قطعات الکترونیکی از میخ پرچ نایلونی استفاده کنید. تمام سیم ها هم باید داخل بدنه قرار بگیرند.

گام دهم: روکش ربات را آماده کنید

بعد از اینکه روکش مقوایی ربات را با دستگاه برش لیزری بریدید، قطعات آن را به شکل مناسب تا بزنید. برای ثابت کردن شکل روکش از منگنه استفاده کنید. در نهایت هم آن را روی بدنه ربات قرار بدهید.

گام یازدهم: ربات را برای کریسمس تزیین کنید

اگر بخواهید می توانید با قطعاتی که در تصاویر بالا می بینید (و در مراحل قبل دانلود کردید) یک کلاه کریسمس قرمز برای ربات مقوایی بسازید. یک تکه مقوای سفید را هم به شکل ریش بابانوئل ببرید و به صورت ربات بچسبانید.

گام دوازدهم: ریموت کنترل را بسازید

برای مونتاژ ریموت کنترل ابتدا میکروکنترلر Seeeduino Lotus را به تخته زیری بچسبانید. سپس دو جوی استیک را دو طرف آن قرار بدهید و دکمه ها را هم روی تخته کناری بگذارید.
همه تخته ها – بالایی، پایینی و تخته های کناری – را با میله های فلزی و پیچ و مهره بهم وصل کنید.

ربات مقوایی آماده است

حالا می توانید ربات مقوایی را با ریموتی که برایش ساخته اید، کنترل کنید. با اضافه کردن قطعات بیشتر و اصلاح کدها می توانید کارایی ربات را بیشتر کنید. اگر با الکترونیک آشنایی ندارید، می توانید فقط بدنه ربات را بسازید. این ربات بدون حرکت و قابلیت کنترل هم خیلی بامزه و شیک است و می تواند جلوه خوبی به میزتان بدهد.

منبع

خلاصه مطلب
ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید
عنوان مطلب
ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید
توضیح کوتاه
این ربات یک ریموت کنترل دارد و دست، سر و کمرش تکان میخورد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید... ساخت لوستر چوبی یکی از ایده های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت ...
آموزش ساخت : با لوله PVC پایه لپ تاپ بسازید... بسیاری ما به اقتضای شغل و موقعیت مان باید هر روز چند ساعت از لپ تاپ استفاده کنیم. اگر شما هم جزو این دسته باشید می دانید که کار با لپ تاپی که روی سطح ...
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی USB بسازید همه ما گجت های USB زیادی داریم و این گجت های به یک بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده اند. اما این گجت ها خیلی زود باتری تمام می کنند و به همین خاطر و...
ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده... اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودت...
آموزش ساخت : یک مدار انرژی دزد (Joule Thief) ساده بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک مدار ژول دزد (Joule Thief) بسیار ساده را در عرض کمتر از 10 دقیقه می آموزید. ساخت این مدار الکترونیکی بسیار ساده است و حت...
آموزش اسکرول کردن متن روی دات ماتریس LED با استفاده از آردوینو... دات ماتریس LED یکی از جالب ترین پروژه های الکترونیکی است و به همین خاطر در ساختنی طرز ساخت انواع ماتریس LED را یاد گرفته اید. در این ساختنی یاد می گیر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

صفحه نمایش گردان LED یا چراغ LED گردان

دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد داریم تا به شما چگونگی ساخت یک صفحه نمایش LED چرخان …

پاسخ دهید