خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED

شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED

برد Trinket بخاطر اندازه کوچکش بهترین انتخاب برای ساخت پروژه های کوچک است. مثلاً اگر بخواهید یک ربات کوچک بسازید که جای کافی برای میکروکنترلرهایی مثل آردوینو را ندارد، می توانید از برد Trinket استفاده کنید. در این ساختنی یک پروژه ساده و جالب برای آشنایی بیشتر با برد Trinket را آموزش می دهیم. یک شال گردن چشمک زن که برای مهمانی ها و جشن ها بی نظیر است. با ساختنی همراه باشید.

با برد Trinket شال گردن چشمک زن بسازید
با برد Trinket شال گردن چشمک زن بسازید

ساخت شال گردن چشمک زن کار ساده ای است. ابتدا برد Trinket را برنامه ریزی کنید. سپس شال گردن را بدوزید (می توانید از شال گردن های آماده هم استفاده کنید)، قطعات الکترونیکی از جمله LED را سیم کشی کنید و سپس قطعات الکترونیکی را داخل شال قرار بدهید. اگر با میکروکنترلرها آشنا باشید، کار با برد Trinket هم برایتان بسیار ساده خواهد بود.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • دستگاه لحیم کاری – اگر دستگاه لحیم کاری ندارید باید از هویه، قلع، گیره و فن استفاده کنید
 • یک سوم نوار نئوپیکسل ۵ متری – نئوپیکسل که با نام ال ای دی ws2812b هم شناخته می شود، نوار LED قابل برنامه ریزی با تراکم ۱۴۴-۳۰ LED در هر متر است. برای این پروژه تراکم ۳۰ LED در هر متر را بخرید.
 • پک باتری AA سه تایی به همراه سوئیچ – می توانید از پاوربانک هم برای تغذیه این پروژه استفاده کنید. نوع باتری و روش تغذیه ای که انتخاب می کنید، دوام نور شال گردن را مشخص می کند.
 • میکروکنترلر Trinket
 • کابل USB مینی برای اتصال برد Trinket به کامپیوتر
 • سه رنگ سیم – هرچه تعداد رنگ سیم ها بیشتر باشد، سیم کشی ساده تر می شود.
 • سوئیچ تکتایل آنی
 • یک تکه پارچه پشمی ۲۵ در ۱۸۰ سانتیمتری – می توانید از هر نوع پارچه ای که می خواهید برای ساخت شال گردن استفاده کنید.
 • یک تکه لایی ۱۵ در ۱۸۰ سانتیمتری – نازک ترین لایی را انتخاب کنید چون فقط برای پخش کردن نور LEDها به آن نیاز داریم.
 • زیپ ۱۷٫۷ سانتیمتری – اگر زیپ نامرئی بخرید، خیلی بهتر است
 • چرخ خیاطی
 • چسب حرارتی یا چسب E6000

گام دوم: برد Trinket را برنامه ریزی کنید

برد Trinket یک میکروکنترلر ارزان است که برای پروژه های کوچک و ساده مناسب است. این برد با کابل USB به کامپیوتر وصل می شود و LED قرمز روی آن به مدت ۱۰ ثانیه چشمک می زند. این یعنی برد برای پذیرش کدها آماده است. اگر LED روشن نشود، باید دکمه ریست را بزنید تا برد در حالت بوت لودر قرار بگیرد. سایر میکروکنترلرها به صورت خودکار در این حالت قرار می گیرند اما برد Trinket نیاز به فشردن دکمه دارد.

برای برنامه ریزی میکروکنترلرهایی مثل آردوینو و برد Trinket دو راه وجود دارد. روش اول استفاده از نرم افزار Arduino IDEاست و روش دوم هم برنامه های مبتنی بر مرورگر مثل codebender.cc است که امکان آپلود کدها روی میکروکنترلر از طریق مرورگر را فراهم می کند. برای برد Trinket می توانید از هر دو روش استفاده کنید.

کدهای زیر را به یکی از دو روش بالا روی برد Trinket آپلود کنید. اگر می خواهید آپلود کدها را از طریق مرورگر انجام بدهید، از این لینک استفاده کنید.

نکات مهم

 • اگر بعد از فشار دادن دکمه ریست برد وارد حالت بوت لودر نشد، برد Trinket را از کامپیوتر جدا کنید و دوباره وصل کنید.
 • هرچیزی که در خطوط بعد از دو خط مورب (//) نوشته شده، یک کامنت است. می توانید چیزی مثل “//blah, blah, blah” بنویسید و هیچ اشکالی هم پیش نمی آید. کامنت های چندخطی هم بین خط مورب و ستاره (/* و */) قرار گرفته اند. اگر کدها را در پلتفرم Codebender ببینید، تمام کامنت ها سبز نمایش داده خواهند شد (در بالا هم کامنت ها به رنگ نارنجی نمایش داده می شوند). خط فاصله و خطوط خالی هم مشکلی ایجاد نمی کنند. پس کدها را طوری که نیاز دارید، جدا کنید.
 • دقت کنید که برد و پورت درست را در نرم افزار انتخاب کنید.
 • همیشه قبل از زدن گزینه upload، کدها را verify کنید. اگر کدها برای ظرفیت برد Trinket بزرگ باشند، نرم افزار به شما اطلاع می دهد و شما باید با حذف یکی از حالت ها اندازه کدها را کوچک تر کنید.
 • اگر تعداد LEDهای شال گردن بیشتر از ۵۰ تاست، باید در خط دهم تعداد را تصحیح کنید.
 • در خط بیستم می توانید برای تغییر ظاهر LEDها از حالت RGB یا GRB استفاده کنید.
 • در ۳۵ تا ۵۰ هم می توانید ترکیب رنگ های شال گردن چشمک زن را انتخاب کنید. به این لینک بروید و رنگ های دلخواه تان را پیدا کنید. می توانید هر کدام از ۱۶ رنگ را انتخاب کنید. فقط حواستان باشد بجای نوشتن golden rod باید بنویسید GoldenRod. یعنی حرف اول را بزرگ بنویسید و فاصله را حذف کنید. همچنین حواستان به کامای آخر هر خط هم باشد.
 • خط ۸۵ تا ۱۲۳ مربوط به کتابخانه FastLED است که تعدادی “palettes” توکار دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. دسته رنگ های هر پالت طبق مراحل و سرعتی که انتخاب کرده اید به نوار LED فرستاده می شود. با تغییر SPEED و STEPS می توانید ظاهر شال گردن چشمک زن را مطابق دلخواه تان تغییر بدهید. SPEED سرعت حرکت رنگ ها را مشخص می کند (عدد بزرگتر، حرکت سریعتر). STEPS عرض باند رنگ را مشخص می کند.
 • خط ۱۳۷ تا ۱۴۴؛ اگر تعداد حالت ها را تغییر داده اید، باید عدد ۵ را در خط ۱۴۱ مطابق تعداد جدید اصلاح کنید.
در ساختنی بخوانید :  مدار حسگر صوت یا فرکانس یاب ساده و کاربردی بسازید

گام سوم: شال گردن را بدوزید

برای این مرحله به زیپ، پارچه پشمی و چرخ خیاطی نیاز دارید. لایی را در مرحله آخر و وقتی قطعات الکترونیکی را داخل شال می گذاریم، اضافه می کنیم. می توانید اندازه و شکل شال گردن را هر طور که می خواهید تغییر بدهید. فقط تغییرات را طوری اعمال کنید که همچنان بتوانید قطعات الکترونیکی را داخلش قرار بدهید.

پارچه شال گردن را طوری روی میز پهن کنید که طرف پشمی رو به بالا باشد. زیپ را روی لبه پارچه و با فاصله ۷ تا ۱۰ سانتیمتر از سر پارچه بگذارید (طوری که سر زیپ رو به پایین باشد). به این ترتیب آویز زیپ رو به پارچه خواهد بود. جهت کشیده شدن زیپ را هم رو به بالا و هم رو به پایین قابل تنظیم است. اما مهم این است که زیپ را طوری تنظیم کنید که وقتی بسته است به قسمت بزرگ تر پارچه نزدیک باشد.

 1. بعد از تنظیم جای زیپ، آن را با سنجاق ثابت کنید. همچنین می توانید لبه های زیپ را با پارچه تراز کنید.
 2. زیپ را با چرخ خیاطی سرجایش بدوزید. می توانید از پایه مخصوص دوخت زیپ یا پایه های معمولی استفاده کنید. حتماً دو سر دوخت زیپ را بست بزنید.
 3. دوباره پارچه را از پشت روی میز پهن کنید. لبه دیگر زیپ را به لبه دیگر پارچه وصل کنید، جایش را تنظیم کنید، با سنجاق ثابتش کنید و آن را با چرخ بدوزید.
 4. زیپ را باز کنید. شال را از طول و از وسط تا بزنید. لبه هایش را بهم کوک بزنید تا بهم وصل بشوند.
 5. بعد از دوخت لبه های پارچه احتمالاً چند قسمت دور زیپ باز می مانند که باید آنها را بهم وصل و مرتب کنید.
در ساختنی بخوانید :  دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید [ پروژه AVR ]

در نهایت هم شال گردن را برگردانید و آن را کنار بگذارید.

گام چهارم: قطعات الکترونیکی را سیم کشی کنید

در این مرحله برد Trinket را به نوار نئوپیکسل و پک باتری وصل کنید و دکمه ها را کار بگذارید. اگر پک باتری تان کانکتور JST دارد، می توانید کانکتور ماده را به برد Trinket لحیم کنید.

وقتی می خواهید سیم ها را به برد Trinket لحیم کنید، قسمت بیشتری از عایق سیم را باز کنید. سپس سیم را بین انگشت هایتان تاب بدهید تا بهتر روی برد قرار بگیرد. سپس سیم را با گیره سرجایش روی برد ثابت کنید و لحیم کاری را شروع کنید.

ما آموزش را با این فرض نوشتیم که هیچ سیمی را به نئوپیکسل وصل نیست. اگر نئوپیکسل ۵ متری خریده باشید، احتمالاً به دو سرش سیم و کانکتور وصل است. در این صورت کانکتورها را ببرید و بگذارید سیم ها متصل باقی بمانند.

روی سیم هایی که لحیم می کنید را با هیت شرینک بپوشانید تا از آنها محافظت بشود. سیم های اضافی و هر چیزی که می تواند باعث کوتاه شدن مدار بشود را هم ببرید.

ورودی دیتا را همیشه به آن طرف پیکسل ها وصل کنید که برچسب IN یا یک فلش به سمت سایر پیکسل ها دارد.

با در نظر گرفتن تمام نکاتی که در بالا گفتیم، اتصالات قطعات الکترونیکی را به شکل زیر ایجاد کنید:

 1. دوتا از پایه های دکمه را ببرید و پایه های باقیمانده را صاف کنید.
 2. نئوپیکسل ۵ ولتی را به برد Trinket 5 ولتی وصل کنید.
 3. سیم قرمز (+) پک باتری را به Trinket وصل کنید.
 4. GND نئوپیکسل را به GND برد Trinket وصل کنید.
 5. سیم مشکی (-) پک باتری را به GND برد Trinket وصل کنید.
 6. لبه دکمه را به GND برد Trinket وصل کنید.
 7. دیتای نئوپیکسل را به پین #۱ Trinket وصل کنید.
 8. لبه دیگر دکمه را به پین #۳ Trinket وصل کنید.

بعد از اینکه سیم کشی را کامل کردید، تمام اتصالات را یکبار چک کنید. چند باتری داخل پک باتری بگذارید و سوئیچ را روشن کنید. سیم های اضافی و باز مدار را با چسب حرارتی یا چسب E6000 ببندید. می توانید دکمه و پک باتری را به برد Trinket وصل کنید تا اتصالات کوتاه تر بشوند.

اگر از چسب E6000 استفاده می کنید باید ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس مدار را داخل شال گردن قرار بدهید.

با مشاهده هر مشکل و اخلالی در مدار، سریع آن را خاموش کنید و یکبار تمام اتصالات را چک کنید.

گام پنجم: قطعات الکترونیکی را داخل شال گردن قرار بدهید

شال گردن را مونتاژ کنید
شال گردن را مونتاژ کنید

بعد از اینکه مدار را ساختید، برد Trinket را برنامه ریزی کردید و شال گردن را دوختید، می توانید مدار را داخل شال قرار بدهید و دوختش را کامل کنید.

ابتدا لایی را دور شال بپیچید و هر ۱۰ سانتیمتر کمی چسب حرارتی به آن بزنید تا لایی روی LEDها ثابت بشود. سپس قسمت های باز شال را کوک بزنید. قطعات الکترونیکی را از طریق زیپ داخل شل گردن قرار بدهید و نوار LED را در طول شال پخش کنید.وقتی همه چیز آماده شد، مدار را روشن کنید و از زیبایی شال گردن چشمک زن لذت ببرید. وقتی LEDها قرمز بشوند و دیگر چشمک نزنند، وقت عوض کردن باتری هاست.

منبع

خلاصه مطلب
شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED
عنوان مطلب
شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED
توضیح کوتاه
از این شال گردن می توانید در جشن ها و مهمانی ها استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید... اگر ترجیح می دهید بجای دکمه های روی کیبورد یا نمایشگر از یک دکمه واقعی برای تنظیم صدای کامپیوتر استفاده کنید، این دکمه USB را بسازید. دکمه USB که در ا...
به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می...
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید

اگر ترجیح می دهید بجای دکمه های روی کیبورد یا نمایشگر از یک دکمه واقعی …

پاسخ دهید