خانه / ویژه ها / جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید

جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید

اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرار داد و به این ترتیب مارپیچی ساخته شد که در آن عناصری که ویژگی های مشابه داشتند، کنار هم قرار می گرفتند. این جدول تناوبی سه بعدی که مارپیچ خاکی نام داشت، کمتر مور توجه واقع شد و چند سال بعد جدول مندلیف طراحی شد که تا به امروز هم رایج ترین جدول تناوبی است.

این جدول مارپیچ در واقع نوعی جدول تناوبی سه بعدی بوده که البته ایرادهایی داشته است. اما مزیت آن مارپیچ و در واقع سه بعدی بودن بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک جدول تناوبی سه بعدی را یاد می گیرید که با الهام از این نمونه ساخته شده است. قطعات جدول با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساخته می شوند و سپس باید آنها را به صورت دستی مونتاژ کنید.

این سازه براساس ساختار نانولوله های کایرال طراحی شده و با آکریلیک، بلبرینگ گرد، ۱۱۸ ویال کوچک و یک لامپ استوانه ای ساخته می شود.

گام اول: فریم اصلی را پرینت کنید

فایل طراحی فریم اصلی را می توانید از این لینک دریافت کنید. سپس فیلامنت مناسب را تهیه کرده و فریم را پرینت کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما یک نمونه پرینت آزمایشی هم گرفته ایم و آن را با یک استوانه کاغذی تست کرده ایم. اگر دقیقاً از همین فایل برای پرینت استفاده می کنید، نیازی به پرینت آزمایشی ندارید. اما اگر می خواهید اندازه ها را تغییر بدهید، شما هم باید پرینت تستی را انجام بدهید. در ضمن اگر اندازه فایل برای پرینترتان بزرگ است و نمی توانید کل فریم را یکباره پرینت کنید، آن را در دو قسمت پرینت کنید. قسمت پایینی طرح را از این لینک و قسمت بالایی را از این لینک دریافت کنید.

در ساختنی بخوانید :  اولین پروژه رزبری پای؛ آموزش تست LED چشمک زن با رزبری پای

گام دوم: فریم را مونتاژ کنید

فریم اصلی را مونتاژ کنید
فریم اصلی را مونتاژ کنید

اگر فریم را در چند قطعه پرینت کرده اید، لایه ها را با چسب E6000 بهم بچسبانید. سپس اتصالات را با گیره و کش لاستیکی محکم کنید تا چسب خشک بشود. این نکته را در نظر داشته باشید که باید به هر دو لایه چسب بزنید. یک شب صبر کنید تا چسب خشک بشود.

گام سوم: آکریلیک ها را ببرید

با استفاده از فایل هایی که از لینک زیر دریافت می کنید، ورق آکریلیک سه میلیمتری را در شکل های مناسب ببرید. قطعات آکریلیکی جدول تناوبی سه بعدی، شش ضلعی های رنگی هستند که نام، نماد و عدد اتمی عناصر روی آنها حکاکی شده است. یک سوراخ هم روی هر شش ضلعی وجود دارد که برای قرار گرفتن ویال است.

ما از نه رنگ مختلف برای بریدن شش ضلعی ها استفاده کردیم اما استفاده از آکریلیک رنگی ضرورتی ندارد. شما می توانید شش ضلعی ها را از آکریلیک بیرنگ ببرید یا تنوع رنگ ها را کمتر کنید. چهار رنگ هم کافی است و می توانید هر رنگ را به یکی از بلوک های s، p، d و f اختصاص بدهید. ما رنگ ها را به روش زیر تقسیم بندی کردیم:

  • بیرنگ: هیدروژن (۱)
  • قرمز: گازهای نجیب، گروه ۱۸ (۷)
  • نارنجی: فلزات قلیایی، باقی عناصر گروه یک (۶)
  • زرد: فلزات قلیایی خاکی، گروه ۲ (۶)
  • برونز: لانتانیدها و لوتیتم (۱۵)
  • خاکستری: اکتینیدها و لارنسیم (۱۵)
  • سبز: فلزات واسطه (۳۴)
  • آبی روشن: فلزات ضعیف؛ گروه ۱۲ به همراه فلزات و شبه فلزات بلوک p (18)
  • آبی: غیرفلزات بجز گازهای نجیب (۱۵)
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی

گام چهارم: شش ضلعی ها را اضافه کنید

شش ضلعی ها را با کمی فشار داخل حفره های فریم قرار بدهید. یکبار تمام شش ضلعی ها را چک کنید تا مطمئن شوید سرجایشان قرار دارند و جهت شان درست است. سپس به لبه های شش ضلعی ها کمی چسب E6000 بزنید.

گام پنجم: پایه گردان را بسازید

برای ساخت پایه گردان جدول تناوبی به آکریلک شفاف ۶ میلیمتری، شش عدد واشر نازک و بلبرینگ ۳۰٫۵ سانتیمتری (شبیه بلبرینگی که در تصاویر می بینید) نیاز دارید. ارتفاع این جدول بخاطر شکل مارپیچی در قسمت های مختلف فرق می کند. پس باید پایه هایی بسازید که مطمئن بشوید در حالت های مختلف عمودی باقی می ماند. برای اتصال این پایه ها به بلبرینگ هم به یک حلقه آکریلیکی نیاز دارید. برای بریدن این قطعات از فایل موجود در لینک زیر استفاده کنید.

بعد از پرینت قطعات زیر، آنها را روی هم تراز کنید و جای هر پایه را علامت بگذارید. سپس با چسب E6000 حلقه آکریلیکی را به بلبرینگ بچسبانید (چسب را داخل سوراخ ها بریزید). سپس چند واشر لاستیکی زیر بلبرینگ بچسبانید تا حلقه روی سطوح مختلف بایستد.

گام ششم: ویال های کوچک را اضافه کنید

ویال ها را اضافه کنید
ویال ها را اضافه کنید

برای زیباتر و واقعی تر شدن جدول تناوبی سه بعدی داخل هر کدام از ۱۱۸ ویال یک تکه از عناصر را بریزید و آنها را داخل سوراخ های روی آکریلیک های شش ضلعی قرار بدهید. سپس در ویال را از پشت ببندید و به در ویال ها چسب بزنید (اگر نمی خواهید کسی بتواند عناصر را از داخل ویال ها بیرون بیاورد). ما فقط ۲۰ تا از ویال ها را پر کردیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با صفحه نمایش لپ تاپ تان یک میز نوری بسازید

حالا می توانید جدول تناوبی سه بعدی را تزیین کنید. مثلاً ما نمادهای رادیواکتیو را با با PLA شبرنگ رنگ کردیم (با استفاده از فایل زیر). شما هم می توانید با ابزار و امکاناتی که دارید، ویژگی های دیگری به جدول اضافه کنید.

گام هفتم: لامپ استوانه ای را اضافه کنید

لامپ LED را اضافه کنید
لامپ LED را اضافه کنید

با اضافه کردن یک لامپ LED استوانه ای به بلبرینگ گرد می توانید درخشش و زیبایی شش ضلعی های آکریلیکی را بیشتر کنید.

جدول تناوبی سه بعدی آماده است

ساخت این جدول تناوبی سه بعدی نیاز به مهارت خاصی ندارد اما هزینه بر و زمان بر است. با این حال به قدری منحصر به فرد هست که بخواهید برای ساختش هزینه کنید. اگر این جدول را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید
عنوان مطلب
جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید
توضیح کوتاه
این جدول شامل تمام 118 عنصر جدول مندلیف است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با ماژیک پفی تابلوی شیشه ای سه بعدی با طرح دلخواه‌تان بسازید... ساخت تابلوی تزیینی کار پیچیده ای نیست و نیاز به مهارت های هنری ویژه ندارد. کافی است با چشم خلاق به وسایلی که در خانه دارید، نگاه کنید. مثلاً ماژیک پفی...
آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید فورمی کاریوم یا همان آکواریوم مورچه محلی برای نگه داری حشراتی مثل مورچه ها و موریانه ها و آشنا شدن با زندگی آنهاست. در این پست ساختنی طرز ساخت یک آکوا...
آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل... قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق خورشیدی و مسافرتی را یاد گرفته اید. این اجاق های خورشیدی با ورق های فلزی یا آلومینیومی ساخته می شوند اما در این ساختنی ط...
دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید درست کردن وافل به سبک رستوران ها و کافه ها کار ساده ای است. شما هم می توانید در خانه یک وافل حرفه ای و خوشمزه درست کنید. در این پست به شما یاد می دهیم...
با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...
دستور تهیه : تست فرانسوی را به شیوه سرآشپزها درست کنید... هر کسی که کمی آَشپزی بلد باشد، طرز تهیه تست فرانسوی یا فرنچ تست را بلد است. اما هر کسی نمی تواند تست فرانسوی را خوشمزه درست کند. شاید تصور کنید از یک ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

یک دیدگاه

  1. آموزش ها خیلی جالبن و اکثرا بدرد بخور ولی اگر بشه بقیه هم آموزش ساخت چیزایی که بلدن یا از ویدئو های تی یوتیوب یاد گرفت اینجا بذارن سایتتون عالی میشه

پاسخ دهید