خانه / ویژه ها / جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید

جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید

اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرار داد و به این ترتیب مارپیچی ساخته شد که در آن عناصری که ویژگی های مشابه داشتند، کنار هم قرار می گرفتند. این جدول تناوبی سه بعدی که مارپیچ خاکی نام داشت، کمتر مور توجه واقع شد و چند سال بعد جدول مندلیف طراحی شد که تا به امروز هم رایج ترین جدول تناوبی است.

این جدول مارپیچ در واقع نوعی جدول تناوبی سه بعدی بوده که البته ایرادهایی داشته است. اما مزیت آن مارپیچ و در واقع سه بعدی بودن بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک جدول تناوبی سه بعدی را یاد می گیرید که با الهام از این نمونه ساخته شده است. قطعات جدول با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساخته می شوند و سپس باید آنها را به صورت دستی مونتاژ کنید.

این سازه براساس ساختار نانولوله های کایرال طراحی شده و با آکریلیک، بلبرینگ گرد، ۱۱۸ ویال کوچک و یک لامپ استوانه ای ساخته می شود.

گام اول: فریم اصلی را پرینت کنید

فایل طراحی فریم اصلی را می توانید از این لینک دریافت کنید. سپس فیلامنت مناسب را تهیه کرده و فریم را پرینت کنید. همانطور که در تصاویر می بینید ما یک نمونه پرینت آزمایشی هم گرفته ایم و آن را با یک استوانه کاغذی تست کرده ایم. اگر دقیقاً از همین فایل برای پرینت استفاده می کنید، نیازی به پرینت آزمایشی ندارید. اما اگر می خواهید اندازه ها را تغییر بدهید، شما هم باید پرینت تستی را انجام بدهید. در ضمن اگر اندازه فایل برای پرینترتان بزرگ است و نمی توانید کل فریم را یکباره پرینت کنید، آن را در دو قسمت پرینت کنید. قسمت پایینی طرح را از این لینک و قسمت بالایی را از این لینک دریافت کنید.

در ساختنی بخوانید :  جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید

گام دوم: فریم را مونتاژ کنید

فریم اصلی را مونتاژ کنید
فریم اصلی را مونتاژ کنید

اگر فریم را در چند قطعه پرینت کرده اید، لایه ها را با چسب E6000 بهم بچسبانید. سپس اتصالات را با گیره و کش لاستیکی محکم کنید تا چسب خشک بشود. این نکته را در نظر داشته باشید که باید به هر دو لایه چسب بزنید. یک شب صبر کنید تا چسب خشک بشود.

گام سوم: آکریلیک ها را ببرید

با استفاده از فایل هایی که از لینک زیر دریافت می کنید، ورق آکریلیک سه میلیمتری را در شکل های مناسب ببرید. قطعات آکریلیکی جدول تناوبی سه بعدی، شش ضلعی های رنگی هستند که نام، نماد و عدد اتمی عناصر روی آنها حکاکی شده است. یک سوراخ هم روی هر شش ضلعی وجود دارد که برای قرار گرفتن ویال است.

ما از نه رنگ مختلف برای بریدن شش ضلعی ها استفاده کردیم اما استفاده از آکریلیک رنگی ضرورتی ندارد. شما می توانید شش ضلعی ها را از آکریلیک بیرنگ ببرید یا تنوع رنگ ها را کمتر کنید. چهار رنگ هم کافی است و می توانید هر رنگ را به یکی از بلوک های s، p، d و f اختصاص بدهید. ما رنگ ها را به روش زیر تقسیم بندی کردیم:

  • بیرنگ: هیدروژن (۱)
  • قرمز: گازهای نجیب، گروه ۱۸ (۷)
  • نارنجی: فلزات قلیایی، باقی عناصر گروه یک (۶)
  • زرد: فلزات قلیایی خاکی، گروه ۲ (۶)
  • برونز: لانتانیدها و لوتیتم (۱۵)
  • خاکستری: اکتینیدها و لارنسیم (۱۵)
  • سبز: فلزات واسطه (۳۴)
  • آبی روشن: فلزات ضعیف؛ گروه ۱۲ به همراه فلزات و شبه فلزات بلوک p (18)
  • آبی: غیرفلزات بجز گازهای نجیب (۱۵)
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد [Arduino]

گام چهارم: شش ضلعی ها را اضافه کنید

شش ضلعی ها را با کمی فشار داخل حفره های فریم قرار بدهید. یکبار تمام شش ضلعی ها را چک کنید تا مطمئن شوید سرجایشان قرار دارند و جهت شان درست است. سپس به لبه های شش ضلعی ها کمی چسب E6000 بزنید.

گام پنجم: پایه گردان را بسازید

برای ساخت پایه گردان جدول تناوبی به آکریلک شفاف ۶ میلیمتری، شش عدد واشر نازک و بلبرینگ ۳۰٫۵ سانتیمتری (شبیه بلبرینگی که در تصاویر می بینید) نیاز دارید. ارتفاع این جدول بخاطر شکل مارپیچی در قسمت های مختلف فرق می کند. پس باید پایه هایی بسازید که مطمئن بشوید در حالت های مختلف عمودی باقی می ماند. برای اتصال این پایه ها به بلبرینگ هم به یک حلقه آکریلیکی نیاز دارید. برای بریدن این قطعات از فایل موجود در لینک زیر استفاده کنید.

بعد از پرینت قطعات زیر، آنها را روی هم تراز کنید و جای هر پایه را علامت بگذارید. سپس با چسب E6000 حلقه آکریلیکی را به بلبرینگ بچسبانید (چسب را داخل سوراخ ها بریزید). سپس چند واشر لاستیکی زیر بلبرینگ بچسبانید تا حلقه روی سطوح مختلف بایستد.

گام ششم: ویال های کوچک را اضافه کنید

ویال ها را اضافه کنید
ویال ها را اضافه کنید

برای زیباتر و واقعی تر شدن جدول تناوبی سه بعدی داخل هر کدام از ۱۱۸ ویال یک تکه از عناصر را بریزید و آنها را داخل سوراخ های روی آکریلیک های شش ضلعی قرار بدهید. سپس در ویال را از پشت ببندید و به در ویال ها چسب بزنید (اگر نمی خواهید کسی بتواند عناصر را از داخل ویال ها بیرون بیاورد). ما فقط ۲۰ تا از ویال ها را پر کردیم.

در ساختنی بخوانید :  جعبه دستمال کاغذی مقاوم و شیک بسازید

حالا می توانید جدول تناوبی سه بعدی را تزیین کنید. مثلاً ما نمادهای رادیواکتیو را با با PLA شبرنگ رنگ کردیم (با استفاده از فایل زیر). شما هم می توانید با ابزار و امکاناتی که دارید، ویژگی های دیگری به جدول اضافه کنید.

گام هفتم: لامپ استوانه ای را اضافه کنید

لامپ LED را اضافه کنید
لامپ LED را اضافه کنید

با اضافه کردن یک لامپ LED استوانه ای به بلبرینگ گرد می توانید درخشش و زیبایی شش ضلعی های آکریلیکی را بیشتر کنید.

جدول تناوبی سه بعدی آماده است

ساخت این جدول تناوبی سه بعدی نیاز به مهارت خاصی ندارد اما هزینه بر و زمان بر است. با این حال به قدری منحصر به فرد هست که بخواهید برای ساختش هزینه کنید. اگر این جدول را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید
عنوان مطلب
جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید
توضیح کوتاه
این جدول شامل تمام 118 عنصر جدول مندلیف است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کارتن های بدون استفاده قاب فلش مموری بسازید... اگر گشتی در بازار بزنید، براحتی می توانید انواع قاب فلش مموری را پیدا کنید. اما قابی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، با همه آنها فرق دارد. او...
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی... ساخت ساعت دیواری یکی از پروژه هایی است که جای خلاقیت زیادی دارد. می شود از هر چیزی برای ساخت ساعت دیواری استفاده کنید؛ از صفحه گرام گرفته تا بشقاب های...
قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید... اگر خانواده تان اهل دوچرخه سواری باشند، احتمالاً بخش بزرگی از پارکینگ یا انباری را دوچرخه ها اشغال کرده اند. اگر این فضا را نیاز دارید، می توانید دوچر...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...
قفسه دیواری تاشو با دو عکس پس زمینه متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قفسه دیواری تاشو را یاد می گیرید که با همه قفسه های دیواری که تابحال دیده اید، فرق دارد. این قفسه دیواری را هم قفسه است و هم...
آموزش ساخت : جاشمعی چوبی ساده و شیک بسازید... حتماً در خانه شما هم چوب و لوله مسی پیدا می شود. اگر اینطور است دست بکار شوید و با آن یک جاشمعی زیبا بسازید. اگر هم لوله مسی یا چوب ندارید حتماً وسایل...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری هلیکون چوبی (Helicone) رومیزی بسازید

اگر طرفدار سازه های عجیب و غریب باشید، حتماً دوست دارید یک هلیکون چوبی (Helicone) روی …

یک دیدگاه

  1. آموزش ها خیلی جالبن و اکثرا بدرد بخور ولی اگر بشه بقیه هم آموزش ساخت چیزایی که بلدن یا از ویدئو های تی یوتیوب یاد گرفت اینجا بذارن سایتتون عالی میشه

پاسخ دهید