خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن

آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن

اگر با برنامه نویسی و کدنویسی آشنا باشید، حتماً می دانید که یادگیری زبان های برنامه نویسی جدید با تست برنامه «Hello World» یا سلام دنیا شروع می شود. برنامه نویسی میکروکنترلرها و بردهای توسعه هم با تست Blink LED یا LED چشمک زن شروع می شود. در این ساختنی راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و پیاده کردن تست LED چشمک زن روی آن را یاد می گیرید. با ساختنی همراه باشید.

آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000
آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000

برد اینتل Quark D2000 یک میکروکنترلر کم مصرف ۳۲ بیتی است که با باتری کار می کند و مجموعه دستورالعمل های قدرتمندتری نسبت به بردهای هم رده دارد. تعداد گزینه های ورودی و خروجی این میکروکنترلر هم نسبت به بردهای مشابه بیشتر است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • برد توسعه اینتل Quark™ D2000
  • کابل میکرو USB (این کابل در پکیج برد عرضه می شود)
  • نرم افزار Intel® System Studio برای میکروکنترلرها – نرم افزار را از این لینک دریافت کنید.

گام دوم : چطور برد اینتل D2000 را به کامپیوتر وصل کنیم؟

اینکار بسیار ساده است؛ فقط پورت میکرو USB را به برد و سر دیگر کابل را به کامپیوتر وصل کنید. روشن شدن LED سبز به معنی برقراری اتصال است. برای ادامه کار باید درایورهای لازم روی کامپیوترتان نصب کنید.

گام سوم : چطور Intel System Studio را نصب کنیم؟

به این لینک بروید و از طریق دکمه کشویی Select Host OS سیستم عامل مناسب – لینوکس یا ویندوز – را برای نصب ISS انتخاب کنید. سپس دکمه download را بزنید تا به یک صفحه جدید هدایت شوید. در این صفحه باید اطلاعاتی مثل ایمیل، کشور و … را وارد کنید. بعد از پر کردن این فرم، دانلود نرم افزار بلافاصله شروع می شود.

در ساختنی بخوانید :  با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید

نرم افزار را دانلود کنید و ویزارد نصب را اجرا کنید. سپس برنامه را اجرا کنید و مطمئن شوید برد D2000 هنوز به کامپیوتر وصل باشد.

گام چهارم : پروژه جدید را ایجاد کنید

حالا همه چیز برای ساخت یک پروژه جدید با برد اینتل آماده است. ابتدا باید ROM را روی برد نصب کنید. هر برد توسعه یک ROM خالی دارد و برای ساخت پروژه ابتدا باید آن را نصب کنید.

از قسمت منوی نرم افزار گزینه Project و سپس Update Microcontroller ROM را انتخاب کنید. برد Intel Quark D2000 Developer Board را انتخاب کنید. نوع پروژه را روی QMSI 1.1 تنظیم کنید. گزینه Custom configuration را انتخاب نشده باقی بگذارید. در نهایت هم دکمه Update را بزنید.

می توانید این فرایند را در ویدیوی بالا ببینید.

گام پنجم : LED را وصل کنید

ابتدا باید پروژه جدید را بسازید. از منوی File گزینه Intel Project for Microcontrollers را انتخاب کنید. یک پنجره جدید باز می شود که باید در آن برد اینتل را انتخاب کنید. Next را بزنید و نوع پروژه را روی QMSI 1.1 بگذارید (چون در مرحله قبل این گزینه را انتخاب کردیم). دوباره Next را بزنید و نوع اتصال را روی USB-Onboard تنظیم کنید.

در پنجره بعدی باید یک نام برای پروژه تعیین کنید. نکته جالب درباره برد اینتل این است که چند نمونه پروژه دارد که تست LED چشمک زن هم یکی از آنهاست. بنابراین شما می توانید این پروژه را از قسمت پروژه های آزمایشی انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  مقایسه زیگ بی با بلوتوث ، تکنولوژی های ارتباط بیسیم

بعد از انتخاب پروژه LED_Blink از منوی Run، گزینه Run را بزنید و پیکربندی را هم روی flashing تنظیم کنید.

تست LED چشمک زن برد اینتل تمام شد. بعد از اجرای پروژه، LED آبی روی برد شروع به چشمک زدن خواهد کرد. این اولین پروژه برد اینتل شماست و با مطالعه و کسب مهارت بیشتر می توانید پروژه های کارآمدتر و پیچیده تری طراحی کنید و بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن
عنوان مطلب
آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن
توضیح کوتاه
در این پست یاد می گیرید چطور یک پروژه ساده روی برد اینتل پیاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

پیانوی اولتراسونیک با کمک Intel Edison بسازید و بدون تماس آن را بنوازید!

در این ساختنی یک پروژه الکترونیکی را یاد می گیرید که ساختش بسیار ساده است …

پاسخ دهید