خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید

قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمی سیم رنگی یک لوستر توری شیک بسازید. این لوستر توری در حالت روشن و خاموش جلوه خاصی به اتاق می دهد. هر کسی می تواند این لوستر را بسازد چون نیاز به ابزار یا مهارت خاصی ندارد. نیازی به ساخت فریم هم نیست چون تور قلاب بافی شده شکل خودش را نگه می دارد.

در این آموزش طرز ساخت دو نوع لوستر توری را یاد می گیرید: لوستر مخروطی و لوستر استوانه ای. البته اگر قلاب بافی بلد باشید می توانید با تغییر شکل و نوع گره ها اشکال مختلفی به لوستر بدهید. ساخت خود لامپ هم بسیار ساده است و اگر وسایل درست را بخرید، می توانید براحتی آن را درست کنید. پس با ساختنی همراه باشید.

لوستر توری بسازید
لوستر توری بسازید

قلاب بافی با سیم

قلاب بافی با سیم تفاوت چندانی با قلاب بافی معمولی ندارد. اما بهتر است قبل از اینکه ساخت لوستر توری را شروع کنید، کمی با سیم قلاب بافی کنید تا با نحوه کار آشنا بشوید. چند ردیف با انواع گره ببافید تا کمی تمرین کرده باشید.

همچنین می توانید اندازه های میل و گره مختلف و انواع گره را هم تست کنید تا بتوانید طرح دلخواه تان را پیدا کنید. مهمترین نکته در قلاب بافی با سیم این است که آرام کار کنید چون بعد از اینکه سیم را گره زدید به سختی می توانید سیم را کاملاً صاف کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

برای ساخت توری سیمی

 • سیم کاردستی ۰٫۳ میلیمتری – بلندترین قرقره ای که می توانید را پیدا کنید تا سیم وسط کار تمام نشود. در ضمن نوع براق را بجای نوع مات انتخاب کنید.
 • میل قلاب بافی – میل ۶ میلیمتری برای شکل استوانه ای و میل ۵ میلیمتری برای شکل مخروطی
 • سیم چین یا قیچی
 • سوزن بزرگ

برای ساخت لامپ

 • هولدر لامپ با سوئیچ
 • کابل سه هسته با روکش پارچه ای – طول کابل به نیازتان بستگی دارد
 • پریز دو پین
 • حباب لامپ – حباب را متناسب را با هولدر انتخاب کنید
 • قلاب پیچی برای آویزان کردن لامپ از سقف
در ساختنی بخوانید :  ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده

گام دوم : از چه قلاب هایی استفاده می کنیم؟

در این ساختنی از قلاب های پایه کوتاه و پایه بلند استفاده می کنیم.

قلاب پایه بلند مثل قلاب دو پایه بلند شروع می شود تا جایی که سه حلقه روی میل باشد. نخ را از پشت به جلو دور میل بپیچید و نخ را از هر سه حلقه رد کنید. اگر می خواهید شکل لوستر توری شیک تر بشود، میل را در فضای بین حلقه ها قرار بدهید. این نوع قلاب شکل لوستر را زیباتر می کند.

گام سوم : توری استوانه ای را بسازید

ساخت توری استوانه ای با قلاب بافی بسیار ساده است. قلاب های این نوع توری بهم وصل نیستند اما به صورت ردیف شکل می گیرند.

ابتدا یک دایره بسازید؛ به این ترتیب که یک زنجیره هفت تایی ایجاد کنید و با یک گره نامرئی یا بخیه یک دایره شکل بدهید.

گام چهارم : استوانه را شکل بدهید

ابتدا ۵ قلاب پایه کوتاه را در یک حلقه ایجاد کنید.

ردیف یک: به هر قلاب پایه کوتاه، دو قلاب پایه کوتاه بزنید.

ردیف دو: یک قلاب پایه کوتاه به گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه کوتاه به گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف سه: یک قلاب پایه بلند به گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه بلند به گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

به این ترتیب قست بالای استوانه شکل می گیرد.

اگر دو قلاب پایه بلند روی دو گره بعدی بزنید، سپس دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید و سپس در دور بعدی سه قلاب پایه بلند روی سه گره بعدی و دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید؛ قسمت بالای استوانه عریض تر می شود. به همین ترتیب پیش بروید تا تاج استوانه به عرض دلخواه تان برسد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید

گام پنجم : بدنه را بسازید

 1. حالا با قلاب های پایه بلند به صورت یکدست پیش بروید تا لوستر توری به طول دلخواه تان برسد.
 2. قلاب آخر را به صورت بخیه بزنید و سر تمام سیم ها را قفل کنید.

گام ششم : توری مخروطی بسازید

توری مخروطی را بسازید
توری مخروطی را بسازید

ساخت توری با این شکل کمی پیچیده است چون باید تعداد قلاب ها را بشمارید و بدانید کی دور جدید را شروع می کنید. می توانید برای ساده کردن کار یک مارکر قلاب بافی در ابتدا هر دور جدید بگذارید. قلاب های این توری در دورهای مارپیچ ایجاد می شوند اما بهم وصل نمی شوند و فقط به صورت پشت سر هم بافته می شوند.

دایره اصلی این توری را هم به روش دایره توری استوانه ای بسازید. هفت زنجیر ببافید و با یک بخیه یک حلقه بسازید.

گام هفتم : مخروط را شکل بدهید

توری مخروطی را بسازید
توری مخروطی را بسازید

ردیف یک: شش قلاب پایه کوتاه در یک حلقه ببافید.

ردیف دو: روی گره بعدی دو قلاب پایه کوتاه بزنید، یک قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف سه: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از دو گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف چهار: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، سه قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از سه گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف پنج: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، چهار قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از چهار گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

از این ردیف به بعد نوع قلاب ها را به قلاب پایه بلند تغییر می دهیم.

ردیف شش: دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید، پنج قلاب پایه بلند روی هر کدام از پنج گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

در ساختنی بخوانید :  با کارتن های بدون استفاده جعبه رومیزی شیک و جادار بسازید

ردیف هفت: دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید، شش قلاب پایه بلند روی هر کدام از شش گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

به همین ترتیب پیش بروید تا به لوستر به طول دلخواه تان برسد (ما ۲۸ ردیف بافتیم). وقتی به انتهاب کار رسیدید، روی آخرین گره قلاب بخیه بزنید و سر تمام سیم ها را ببندید.

گام هشتم : لامپ را بسازید

پیچ های هولدر لامپ را باز کنید تا پنل بالایی آن جدا بشود. پس کابل را از بالای هولدر لامپ رد کنید. سیم ها را لخت کنید و کابل را به کف هولدر وصل کنید. اگر از کابل سه هسته استفاده کرده باشید، به ازای هر سیم یک محل اتصال خواهید داشت. دقت کنید که خیلی مهم است هر سیم به نقطه مناسب روی هولدر لامپ وصل بشود.

بعد از اتصال کابل به هولدر، می توانید هولدر را ببندید و توری سیمی را از آن رد کنید.

سر دیگر کابل را هم لخت کنید و آن را به پریز برق وصل کنید. اینجا هم خیلی مهم است که اتصال سیم های کابل به پریز به درستی انجام بشود.

لوستر توری آماده است

لوستر توری آماده است
لوستر توری آماده است

به همین سادگی و بدون صرف هزینه یک توری سیمی ساختید که می توانید آن را به هر چراغی وصل کنید. این لوستر توری نور را به شکل زیبایی در خانه پخش می کند و جلوه خوبی به نورپردازی اتاق می دهد.

اگر دنبال ایده های مشابه برای ساخت وسایل کاربردی و تزیینی ارزان هستید، در کانال تلگرام ساختنی عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید
عنوان مطلب
قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید
توضیح کوتاه
هزینه ساخت این لوستر سیمی صفر تومان است!
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

یک روش ساده، ارزان و کابردی برای آزمایش انتقال برق بی سیم... قبلاً در ساختنی یک روش برای انتقال برق بی سیم را یاد گرفته اید. در این ساختنی یکی از روش های دیگر آزمایش انتقال برق بی سیم را یاد می گیرید که بسیار سا...
آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید در این پست ساختنی یاد می گیرید که چطور با عکس های خانوادگی تان یک پازل مکعبی درست کنید. این ساختنی یک ایده خلاقانه و البته متفاوت است که به سختی میتوا...
با ساخت دریم کچر خواب های خوب را شکار کنید!... سرخپوستان قبیله اوجیبوا برای ساخت دریم کچر از حلقه های درخت بید و رشته های بافته شده از گیاهان استفاده می کردند. مردم این قبیله باور داشتند دریم کچر ر...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
ساخت مدار چراغ قوه کاربردی و قدرت مند با LED... این مدار الکتریکی بسیار ساده و ارزان در واقع یک مدار الکتریکی چراغ قوه است . شاید از خودتان بپرسید که برای روشن کردن سه عدد لامپ LED که دیگر لازم نیست...
با کمترین هزینه کنترلر سرعت موتور DC بسازید !... موتورهای DC همه جا کاربرد دارند؛ از مینی دریل یا ماشین RC و خیلی وسایل دیگر. چیزی که استفاده از موتور در وسایل مختلف را ممکن می‌سازد، استفاده از کنترل...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید