خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید

قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با کمی‌سیم رنگی یک لوستر توری شیک بسازید. این لوستر توری در حالت روشن و خاموش جلوه خاصی به اتاق می‌دهد. هر کسی می‌تواند این لوستر را بسازد چون نیاز به ابزار یا مهارت خاصی ندارد. نیازی به ساخت فریم هم نیست چون تور قلاب بافی شده شکل خودش را نگه می‌دارد.

در این آموزش طرز ساخت دو نوع لوستر توری را یاد می‌گیرید: لوستر مخروطی و لوستر استوانه ای. البته اگر قلاب بافی بلد باشید می‌توانید با تغییر شکل و نوع گره‌ها اشکال مختلفی به لوستر بدهید. ساخت خود لامپ هم بسیار ساده است و اگر وسایل درست را بخرید، می‌توانید براحتی آن را درست کنید. پس با ساختنی همراه باشید.

لوستر توری بسازید
لوستر توری بسازید

قلاب بافی با سیم

قلاب بافی با سیم تفاوت چندانی با قلاب بافی معمولی ندارد. اما بهتر است قبل از اینکه ساخت لوستر توری را شروع کنید، کمی‌با سیم قلاب بافی کنید تا با نحوه کار آشنا بشوید. چند ردیف با انواع گره ببافید تا کمی‌تمرین کرده باشید.

همچنین می‌توانید اندازه‌های میل و گره مختلف و انواع گره را هم تست کنید تا بتوانید طرح دلخواه تان را پیدا کنید. مهمترین نکته در قلاب بافی با سیم این است که آرام کار کنید چون بعد از اینکه سیم را گره زدید به سختی می‌توانید سیم را کاملاً صاف کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

برای ساخت توری سیمی

 • سیم کاردستی ۰٫۳ میلیمتری – بلندترین قرقره ای که می‌توانید را پیدا کنید تا سیم وسط کار تمام نشود. در ضمن نوع براق را بجای نوع مات انتخاب کنید.
 • میل قلاب بافی – میل ۶ میلیمتری برای شکل استوانه ای و میل ۵ میلیمتری برای شکل مخروطی
 • سیم چین یا قیچی
 • سوزن بزرگ

برای ساخت لامپ

 • هولدر لامپ با سوئیچ
 • کابل سه هسته با روکش پارچه ای – طول کابل به نیازتان بستگی دارد
 • پریز دو پین
 • حباب لامپ – حباب را متناسب را با هولدر انتخاب کنید
 • قلاب پیچی برای آویزان کردن لامپ از سقف

گام دوم : از چه قلاب‌هایی استفاده می‌کنیم؟

در این ساختنی از قلاب‌های پایه کوتاه و پایه بلند استفاده می‌کنیم.

قلاب پایه بلند مثل قلاب دو پایه بلند شروع می‌شود تا جایی که سه حلقه روی میل باشد. نخ را از پشت به جلو دور میل بپیچید و نخ را از هر سه حلقه رد کنید. اگر می‌خواهید شکل لوستر توری شیک تر بشود، میل را در فضای بین حلقه‌ها قرار بدهید. این نوع قلاب شکل لوستر را زیباتر می‌کند.

گام سوم : توری استوانه ای را بسازید

ساخت توری استوانه ای با قلاب بافی بسیار ساده است. قلاب‌های این نوع توری بهم وصل نیستند اما به صورت ردیف شکل می‌گیرند.

ابتدا یک دایره بسازید؛ به این ترتیب که یک زنجیره هفت تایی ایجاد کنید و با یک گره نامرئی یا بخیه یک دایره شکل بدهید.

گام چهارم : استوانه را شکل بدهید

ابتدا ۵ قلاب پایه کوتاه را در یک حلقه ایجاد کنید.

ردیف یک: به هر قلاب پایه کوتاه، دو قلاب پایه کوتاه بزنید.

ردیف دو: یک قلاب پایه کوتاه به گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه کوتاه به گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف سه: یک قلاب پایه بلند به گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه بلند به گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

به این ترتیب قست بالای استوانه شکل می‌گیرد.

اگر دو قلاب پایه بلند روی دو گره بعدی بزنید، سپس دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید و سپس در دور بعدی سه قلاب پایه بلند روی سه گره بعدی و دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید؛ قسمت بالای استوانه عریض تر می‌شود. به همین ترتیب پیش بروید تا تاج استوانه به عرض دلخواه تان برسد.

گام پنجم : بدنه را بسازید

 1. حالا با قلاب‌های پایه بلند به صورت یکدست پیش بروید تا لوستر توری به طول دلخواه تان برسد.
 2. قلاب آخر را به صورت بخیه بزنید و سر تمام سیم‌ها را قفل کنید.

گام ششم : توری مخروطی بسازید

توری مخروطی را بسازید
توری مخروطی را بسازید

ساخت توری با این شکل کمی‌پیچیده است چون باید تعداد قلاب‌ها را بشمارید و بدانید کی دور جدید را شروع می‌کنید. می‌توانید برای ساده کردن کار یک مارکر قلاب بافی در ابتدا هر دور جدید بگذارید. قلاب‌های این توری در دورهای مارپیچ ایجاد می‌شوند اما بهم وصل نمی‌شوند و فقط به صورت پشت سر هم بافته می‌شوند.

دایره اصلی این توری را هم به روش دایره توری استوانه ای بسازید. هفت زنجیر ببافید و با یک بخیه یک حلقه بسازید.

گام هفتم : مخروط را شکل بدهید

توری مخروطی را بسازید
توری مخروطی را بسازید

ردیف یک: شش قلاب پایه کوتاه در یک حلقه ببافید.

ردیف دو: روی گره بعدی دو قلاب پایه کوتاه بزنید، یک قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف سه: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، دو قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از دو گره بعدی بزنید و همین طور تا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف چهار: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، سه قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از سه گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف پنج: دو قلاب پایه کوتاه روی گره بعدی بزنید، چهار قلاب پایه کوتاه روی هر کدام از چهار گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

از این ردیف به بعد نوع قلاب‌ها را به قلاب پایه بلند تغییر می‌دهیم.

ردیف شش: دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید، پنج قلاب پایه بلند روی هر کدام از پنج گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

ردیف هفت: دو قلاب پایه بلند روی گره بعدی بزنید، شش قلاب پایه بلند روی هر کدام از شش گره بعدی بزنید و همین طور ا انتهای ردیف پیش بروید.

به همین ترتیب پیش بروید تا به لوستر به طول دلخواه تان برسد (ما ۲۸ ردیف بافتیم). وقتی به انتهاب کار رسیدید، روی آخرین گره قلاب بخیه بزنید و سر تمام سیم‌ها را ببندید.

گام هشتم : لامپ را بسازید

پیچ‌های هولدر لامپ را باز کنید تا پنل بالایی آن جدا بشود. پس کابل را از بالای هولدر لامپ رد کنید. سیم‌ها را لخت کنید و کابل را به کف هولدر وصل کنید. اگر از کابل سه هسته استفاده کرده باشید، به ازای هر سیم یک محل اتصال خواهید داشت. دقت کنید که خیلی مهم است هر سیم به نقطه مناسب روی هولدر لامپ وصل بشود.

بعد از اتصال کابل به هولدر، می‌توانید هولدر را ببندید و توری سیمی‌را از آن رد کنید.

سر دیگر کابل را هم لخت کنید و آن را به پریز برق وصل کنید. اینجا هم خیلی مهم است که اتصال سیم‌های کابل به پریز به درستی انجام بشود.

لوستر توری آماده است

لوستر توری آماده است
لوستر توری آماده است

به همین سادگی و بدون صرف هزینه یک توری سیمی‌ساختید که می‌توانید آن را به هر چراغی وصل کنید. این لوستر توری نور را به شکل زیبایی در خانه پخش می‌کند و جلوه خوبی به نورپردازی اتاق می‌دهد.

اگر دنبال ایده‌های مشابه برای ساخت وسایل کاربردی و تزیینی ارزان هستید، در کانال تلگرام ساختنی عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید
عنوان مطلب
قلاب بافی با سیم؛ لوستر توری ارزان و شیک ببافید
توضیح کوتاه
هزینه ساخت این لوستر سیمی‌صفر تومان است!
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جعبه باند چوبی بسازید قبول دارید که باندهای ضبط تان قسمت مهمی از دکور اتاق تان هستند؟ اگر شما هم اینطور فکر می کنید، حتماً طرفدار جعبه باند چوبی هستید. باندهایی که جعبه چوب...
با دستگاه CNC میز عسلی کوچک و شیک بسازید ساخت میز و سایر وسایل خانگی با دستگاه برش لیزری CNC بسیار جالب است. شاید شما کارگاه نجاری نداشته باشید و نتوانید خودتان میز بسازید اما می توانید با ای...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
با دستگاه برش لیزری مکانیزم قفل چوبی بسازید... ساخت مکانیزم قفل چوبی اصلاً کار ساده ای نیست اما اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی داشته باشید، اینکار بسیار ساده می شود. در این ساختنی یاد می گیرید چطور...
هولدر رومیزی موبایل و وسایل شخصی بسازید... اگر روی میز شما هم همیشه شلوغ است، باید یک هولدر رومیزی بسازید. با این هولدر رومیزی می توانید موبایل، تبلت، دسته کلید و بقیه وسایل تان را مرتب روی میز...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید