خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید

آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید

در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش موزیک استفاده کنید. یک ساعت باینری هم روی بدنه آمپلی فایر قرار دارد که ساعت و تاریخ را نشان می دهد. اگر با نحوه خواندن ساعت باینری آشنا نیستید، می توانید آن را در انتهای همین پست ساختنی یاد بگیرید.

چراغ LED روی آمپلی فایر رومیزی هم به موزیک حساس است و آنالیزور طیف صوتی دارد. ساخت این آمپلی فایر بسیار ساده است اما برای ساخت قطعات جانبی آن باید با میکروکنترلر آردوینو آشنا باشید. این آموزش ساخت شامل ساخت بدنه آمپلی فایر رومیزی نمی شود. بنابراین یا باید از بدنه های آماده استفاده کنید یا خودتان یک نمونه طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • آی سی آمپلی فایر TEA2025B
 • ۶ عدد خازن الکترولیتی ۱۰۰uF
 • ۲ عدد خازن الکترولیتی ۴۷۰uF
 • ۲ عدد خازن ۰٫۲۲uF
 • ۲ عدد خازن سرامیکی ۰٫۱۵uF
 • پتانسیومتر کنترل صدای دوگانه (۵۰-۱۰۰k)
 • ۲ عدد اسپیکر ohm 2.5W 4
 • ماژول گیرنده MP3 + FM
 • ماتریکس LED به همراه درایور
 • برد و کمی سیم
 • برد آردوینو UNO
 • ماژول DS1307 RTC

گام دوم : مدار آمپلی فایر را بسازید

تمام قطعات را مطابق دیاگرامی که در تصاویر بالا می بینید روی برد مدار چاپی لحیم کنید. دقت کنید که باید دقیقاً از همین خازن ها با همین مقدار استفاده کنید. حواستان به قطبیت خازن های الکترولیتی هم باشد. سعی کنید خازن ها را تا جای ممکن نزدیک آی سی نگه دارید تا نویز به حداقل برسد. آی سی باید بدون پایه و به صورت مستقیم روی برد لحیم بشود. مسیرهای بین آی سی آمپلی فایر هم باید بریده شوند.

برای اینکه آمپلی فایر رومیزی کار کند، تمام اتصالات و لحیم کاری ها باید کامل باشند. هنگام ساخت مدار آمپلی فایر، اتصالات GND اهمیت زیادی دارند. پس موقع لحیم کاری آنها بیشتر دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت چراغ خواب چوبی به روش ساده و ارزان

گام سوم : مدار را با اسپیکرها تست کنید

بعد از اینکه تمام اتصالات و لحیم کاری ها را کامل کردید، دو اسپیکر ohm 2.5W 4 را به مدار آمپلی فایر وصل کنید. یک منبع صوتی را به مدار وصل کنید و آن را روشن کنید. اگر مرحله قبل را درست انجام داده باشید، صدا را از اسپیکرها خواهید شنید.

ما برای تقویت صدا از آی سی آمپلی فایر TEA2025B استفاده کرده ایم. این تراشه تقویت صوتی با محدوده ولتاژ گسترده ای کار می کند (۳ تا ۹ ولت). بنابراین برای تست هم می توانید از هر ولتاژی که در این محدوده باشد، استفاده کنید. ما از آداپتور ۹ ولتی برای تست استفاده کردیم که جواب داد. این آی سی با حالت اتصال دوگانه یا پل هم کار می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این تراشه – یا هر تراشه دیگری که استفاده می کنید – حتماً دیتاشیت آن را مطالعه کنید.

گام چهارم : ماتریکس نقطه ای پنل جلویی را آماده کنید

برای آنالیز سیگنال های صوتی و نمایش ساعت و تاریخ به صورت باینری از یک نمایشگر ماتریکس نقطه ای در پنل جلویی بدنه آمپلی فایر استفاده می کنیم. برای حفظ جنبه زیبایی شناسی، یک دایره درست به اندازه ماتریکس روی تخته پنل جلویی ببرید، اگر نمایشگرتان تراشه درایور توکار ندارد، می توانید از تراشه به صورت جداگانه استفاده کنید. ما از تراشه ماتریکس Bi-color استفاده کردیم. بعد از انتخاب نمایشگر ماتریکس، آن را با چسب حرارتی به تخته بچسبانید.

این ماتریکس در مراحل بعد به برد آردوینو وصل می شود. ماتریکسی که ما استفاده کردیم از پروتکل i2c برای ارتباط میکروکنترلر استفاده می کند. به همین خاطر باید پین های SCL و SDA آی سی درایور را به برد آردوینو وصل کنیم. اگر از ماتریکس دیگری استفاده می کنید، باید نحوه اتصال آن را متناسب با پروتکل مورد استفاده، تغییر بدهید.

گام پنجم : آردوینو را برنامه ریزی کنید

نمایشگر ماتریکس نقطه ای Bi-color را به روش زیر به مدار وصل کنید:

 • پین ۵ ولتی آردوینو را به پین + ماتریکس LED وصل کنید.
 • پین GND آردوینو را به پین GND آمپلی فایر و پین – ماتریکس LED وصل کنید.
 • می توانید از ریل برق برد بورد یا پین های GND متعدد آردوینو استفاده کنید. پین ۰ آنالوگ آردوینو را پین سیگنال صوتی وصل کنید.
 • پین های SDA و SCL را به ترتیب به پین های D (دیتا) و C (ساعت) پشت ماتریکس وصل کنید. اگر برد آردوینو این دو پین را ندارد، از پین های ۴ و ۵ استفاده کنید.
در ساختنی بخوانید :  روش صحیح خشک کردن چوب را یاد بگیرید

برنامه آردوینو را از لینک زیر دانلود کنید و آن را آپلود کنید. ماتریکس را تست کنید تا مطمئن شوید درست کار می کند.

برای استفاده از برنامه زیر باید مخزن Piccolo را هم از این لینک دانلود کنید. دکمه download ZIP را بزنید تا فایل دانلود بشود و سپس آن را اکسترکت کنید. این فایل حاوی دو پوشه است: Piccolo که در پوشه usual Arduino sketchbook قرار می گیرد و پوشه ffft که در پوشه Libraries آردوینو ذخیره می شود (اگر این پوشه در پوشه sketchbook آردوینو قرار دارد، خودتان یکی درست کنید). اگر با نحوه نصب کتابخانه های آردوینو آشنا نیستید، این راهنما را مطالعه کنید. دقت داشته باشید که کتابخانه های آردوینو همیشه باید به عنوان یک پوشه فرعی زیر پوشه های اصلی ساخته می شوند.

اگر هنوز کتابخانه Adafruit LED Backpack را برای استفاده از ماتریکس LED نصب نکرده اید، آن را هم دانلود و نصب کنید. بعد از اینکه پوشه ها و کتابخانه های لازم را آماده کردید، نرم افزار Arduino IDE را ری استارت کنید. حالا باید کدهای Piccolo از مسیر File->Sketchbook در دسترس باشد.

کد Piccolo را باز کنید، از منوی Tools نوع برد آردوینو و پورت سریال را انتخاب کنید. سپس دکمه Upload را بزنید. اگر آپلود درست انجام بشود، پیام Done uploading را خواهید دید. اگر آماده سازی و آپلود کدها درست انجام شده باشد، باید بتوانید طیف صوتی برای هر ورودی صدا را ببینید.

اگر این تست موفقیت آمیز بود، سپس کدهای ساعت باینری را روی برد آردوینو آپلود کنید. این برنامه آردوینو برای هر ورودی صوتی، طیف صوتی مربوط به آن را نمایش خواهد داد و در غیر این صورت زمان و تاریخ را به صورت باینری نمایش می دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی

رمز فایل saakhtani.ir است

گام ششم : قطعات آمپلی فایر را داخل بدنه قرار بدهید

ساخت قطعات آمپلی فایر رومیزی آماده است و می توانید مونتاژ را شروع کنید. حالا می توانید مدار آمپلی فایری که در مراحل قبل ساخته اید را با چسب حرارتی به بدنه آمپلی فایر بچسبانید. برای توضیح بیشتر به تصاویر دقت کنید.

بعد از وصل کردن مدار آمپلی فایر، ماژول MP3 + FM را داخل جعبه بچسبانید. قبل از ثابت کردن این ماژول با چسب، آن را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند. اگر درست کار می کرد، آن را با چسب ثابت کنید. خروجی صوتی ماژول MP3 باید به ورودی مدار آمپلی فایر وصل بشود.

آمپلی فایر رومیزی آماده است

اگر اسپیکرهای آمپلی فایر رومیزی سیگنال های صوتی دریافت کنند، نمایشگر جلوی آمپلی فایر طیف صوتی را نمایش می دهد. در غیر این صورت هم تاریخ و ساعت در فرمت باینری BCD نمایش داده خواهند شد. فرمت باینری برای هر کسی جالب نیست اما اگر به برنامه ریزی و تکنولوژی علاقه داشته باشید، از خواندن ساعت در این فرمت لذت خواهید برد.

در تصاویر بالا می توانید راهنمای خواندن ساعت باینری آمپلی فایر رومیزی را ببینید. یاد گرفتن این فرمت کمی طول می کشد اما اصلاً سخت نیست.

منبع

خلاصه مطلب
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید
عنوان مطلب
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید
توضیح کوتاه
یک آمپلی فایر با نمایشگر ساعت و گیرنده رادیویی بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با قطعات ارزان مدار میکروفون بی سیم FM قدرتمند بسازید... مدار میکروفون بی سیم FM یکی از مدارات الکترونیکی محبوب بین مبتدی ها و حرفه ای هاست. از این مدار داخل گیتار یا به عنوان بخشی از سیستم کنترل از راه دور ...
آموزش نقاشی روی چرم به روش ساده و ارزان نقاشی روی چرم کار ساده ای است و فقط کمی ذوق نقاشی می‌خواهد. روشی که در این ساختنی یاد می‌گیرید بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. فقط باید کمی...
گراتن بادمجان و گوجه؛ یک پیش غذای بیست دقیقه ای!... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور در عرض 20 دقیقه یک پیش غذای خوشمزه درست کنید. گراتن بادمجان و گوجه فرنگی که درست کردنش خیلی ساده است اما در عین حال...
آموزش ساخت شارژر خورشیدی مخصوص باتری قلمی... حتماً می دانید که باتری های قلمی یکی از مخرب ترین زباله های الکترونیکی است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این باتری ها را با نور خورشید شارژ ک...
آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جعبه شارژ را می آموزید. جعبه شارژ چیزی شبیه گلدانی است که شارژرها را در خود پنهان میکند و قبلاً در ساختنی طرز ساخت آن را...
آموزش ساخت : با لوله PVC پایه لپ تاپ بسازید... بسیاری ما به اقتضای شغل و موقعیت مان باید هر روز چند ساعت از لپ تاپ استفاده کنیم. اگر شما هم جزو این دسته باشید می دانید که کار با لپ تاپی که روی سطح ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

پاسخ دهید