خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید

آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید

در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می‌گیرید که قابلیت‌های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می‌توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش موزیک استفاده کنید. یک ساعت باینری هم روی بدنه آمپلی فایر قرار دارد که ساعت و تاریخ را نشان می‌دهد. اگر با نحوه خواندن ساعت باینری آشنا نیستید، می‌توانید آن را در انتهای همین پست ساختنی یاد بگیرید.

چراغ LED روی آمپلی فایر رومیزی هم به موزیک حساس است و آنالیزور طیف صوتی دارد. ساخت این آمپلی فایر بسیار ساده است اما برای ساخت قطعات جانبی آن باید با میکروکنترلر آردوینو آشنا باشید. این آموزش ساخت شامل ساخت بدنه آمپلی فایر رومیزی نمی‌شود. بنابراین یا باید از بدنه‌های آماده استفاده کنید یا خودتان یک نمونه طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • آی سی آمپلی فایر TEA2025B
 • ۶ عدد خازن الکترولیتی ۱۰۰uF
 • ۲ عدد خازن الکترولیتی ۴۷۰uF
 • ۲ عدد خازن ۰٫۲۲uF
 • ۲ عدد خازن سرامیکی ۰٫۱۵uF
 • پتانسیومتر کنترل صدای دوگانه (۵۰-۱۰۰k)
 • ۲ عدد اسپیکر ohm 2.5W 4
 • ماژول گیرنده MP3 + FM
 • ماتریکس LED به همراه درایور
 • برد و کمی‌سیم
 • برد آردوینو UNO
 • ماژول DS1307 RTC

گام دوم : مدار آمپلی فایر را بسازید

تمام قطعات را مطابق دیاگرامی‌که در تصاویر بالا می‌بینید روی برد مدار چاپی لحیم کنید. دقت کنید که باید دقیقاً از همین خازن‌ها با همین مقدار استفاده کنید. حواستان به قطبیت خازن‌های الکترولیتی هم باشد. سعی کنید خازن‌ها را تا جای ممکن نزدیک آی سی نگه دارید تا نویز به حداقل برسد. آی سی باید بدون پایه و به صورت مستقیم روی برد لحیم بشود. مسیرهای بین آی سی آمپلی فایر هم باید بریده شوند.

برای اینکه آمپلی فایر رومیزی کار کند، تمام اتصالات و لحیم کاری‌ها باید کامل باشند. هنگام ساخت مدار آمپلی فایر، اتصالات GND اهمیت زیادی دارند. پس موقع لحیم کاری آنها بیشتر دقت کنید.

گام سوم : مدار را با اسپیکرها تست کنید

بعد از اینکه تمام اتصالات و لحیم کاری‌ها را کامل کردید، دو اسپیکر ohm 2.5W 4 را به مدار آمپلی فایر وصل کنید. یک منبع صوتی را به مدار وصل کنید و آن را روشن کنید. اگر مرحله قبل را درست انجام داده باشید، صدا را از اسپیکرها خواهید شنید.

ما برای تقویت صدا از آی سی آمپلی فایر TEA2025B استفاده کرده ایم. این تراشه تقویت صوتی با محدوده ولتاژ گسترده ای کار می‌کند (۳ تا ۹ ولت). بنابراین برای تست هم می‌توانید از هر ولتاژی که در این محدوده باشد، استفاده کنید. ما از آداپتور ۹ ولتی برای تست استفاده کردیم که جواب داد. این آی سی با حالت اتصال دوگانه یا پل هم کار می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این تراشه – یا هر تراشه دیگری که استفاده می‌کنید – حتماً دیتاشیت آن را مطالعه کنید.

گام چهارم : ماتریکس نقطه ای پنل جلویی را آماده کنید

برای آنالیز سیگنال‌های صوتی و نمایش ساعت و تاریخ به صورت باینری از یک نمایشگر ماتریکس نقطه ای در پنل جلویی بدنه آمپلی فایر استفاده می‌کنیم. برای حفظ جنبه زیبایی شناسی، یک دایره درست به اندازه ماتریکس روی تخته پنل جلویی ببرید، اگر نمایشگرتان تراشه درایور توکار ندارد، می‌توانید از تراشه به صورت جداگانه استفاده کنید. ما از تراشه ماتریکس Bi-color استفاده کردیم. بعد از انتخاب نمایشگر ماتریکس، آن را با چسب حرارتی به تخته بچسبانید.

این ماتریکس در مراحل بعد به برد آردوینو وصل می‌شود. ماتریکسی که ما استفاده کردیم از پروتکل i2c برای ارتباط میکروکنترلر استفاده می‌کند. به همین خاطر باید پین‌های SCL و SDA آی سی درایور را به برد آردوینو وصل کنیم. اگر از ماتریکس دیگری استفاده می‌کنید، باید نحوه اتصال آن را متناسب با پروتکل مورد استفاده، تغییر بدهید.

گام پنجم : آردوینو را برنامه ریزی کنید

نمایشگر ماتریکس نقطه ای Bi-color را به روش زیر به مدار وصل کنید:

 • پین ۵ ولتی آردوینو را به پین + ماتریکس LED وصل کنید.
 • پین GND آردوینو را به پین GND آمپلی فایر و پین – ماتریکس LED وصل کنید.
 • می‌توانید از ریل برق برد بورد یا پین‌های GND متعدد آردوینو استفاده کنید. پین ۰ آنالوگ آردوینو را پین سیگنال صوتی وصل کنید.
 • پین‌های SDA و SCL را به ترتیب به پین‌های D (دیتا) و C (ساعت) پشت ماتریکس وصل کنید. اگر برد آردوینو این دو پین را ندارد، از پین‌های ۴ و ۵ استفاده کنید.

برنامه آردوینو را از لینک زیر دانلود کنید و آن را آپلود کنید. ماتریکس را تست کنید تا مطمئن شوید درست کار می‌کند.

برای استفاده از برنامه زیر باید مخزن Piccolo را هم از این لینک دانلود کنید. دکمه download ZIP را بزنید تا فایل دانلود بشود و سپس آن را اکسترکت کنید. این فایل حاوی دو پوشه است: Piccolo که در پوشه usual Arduino sketchbook قرار می‌گیرد و پوشه ffft که در پوشه Libraries آردوینو ذخیره می‌شود (اگر این پوشه در پوشه sketchbook آردوینو قرار دارد، خودتان یکی درست کنید). اگر با نحوه نصب کتابخانه‌های آردوینو آشنا نیستید، این راهنما را مطالعه کنید. دقت داشته باشید که کتابخانه‌های آردوینو همیشه باید به عنوان یک پوشه فرعی زیر پوشه‌های اصلی ساخته می‌شوند.

اگر هنوز کتابخانه Adafruit LED Backpack را برای استفاده از ماتریکس LED نصب نکرده اید، آن را هم دانلود و نصب کنید. بعد از اینکه پوشه‌ها و کتابخانه‌های لازم را آماده کردید، نرم افزار Arduino IDE را ری استارت کنید. حالا باید کدهای Piccolo از مسیر File->Sketchbook در دسترس باشد.

کد Piccolo را باز کنید، از منوی Tools نوع برد آردوینو و پورت سریال را انتخاب کنید. سپس دکمه Upload را بزنید. اگر آپلود درست انجام بشود، پیام Done uploading را خواهید دید. اگر آماده سازی و آپلود کدها درست انجام شده باشد، باید بتوانید طیف صوتی برای هر ورودی صدا را ببینید.

اگر این تست موفقیت آمیز بود، سپس کدهای ساعت باینری را روی برد آردوینو آپلود کنید. این برنامه آردوینو برای هر ورودی صوتی، طیف صوتی مربوط به آن را نمایش خواهد داد و در غیر این صورت زمان و تاریخ را به صورت باینری نمایش می‌دهد.

رمز فایل saakhtani.ir است

گام ششم : قطعات آمپلی فایر را داخل بدنه قرار بدهید

ساخت قطعات آمپلی فایر رومیزی آماده است و می‌توانید مونتاژ را شروع کنید. حالا می‌توانید مدار آمپلی فایری که در مراحل قبل ساخته اید را با چسب حرارتی به بدنه آمپلی فایر بچسبانید. برای توضیح بیشتر به تصاویر دقت کنید.

بعد از وصل کردن مدار آمپلی فایر، ماژول MP3 + FM را داخل جعبه بچسبانید. قبل از ثابت کردن این ماژول با چسب، آن را تست کنید و مطمئن شوید کار می‌کند. اگر درست کار می‌کرد، آن را با چسب ثابت کنید. خروجی صوتی ماژول MP3 باید به ورودی مدار آمپلی فایر وصل بشود.

آمپلی فایر رومیزی آماده است

اگر اسپیکرهای آمپلی فایر رومیزی سیگنال‌های صوتی دریافت کنند، نمایشگر جلوی آمپلی فایر طیف صوتی را نمایش می‌دهد. در غیر این صورت هم تاریخ و ساعت در فرمت باینری BCD نمایش داده خواهند شد. فرمت باینری برای هر کسی جالب نیست اما اگر به برنامه ریزی و تکنولوژی علاقه داشته باشید، از خواندن ساعت در این فرمت لذت خواهید برد.

در تصاویر بالا می‌توانید راهنمای خواندن ساعت باینری آمپلی فایر رومیزی را ببینید. یاد گرفتن این فرمت کمی‌طول می‌کشد اما اصلاً سخت نیست.

منبع

خلاصه مطلب
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید
عنوان مطلب
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید
توضیح کوتاه
یک آمپلی فایر با نمایشگر ساعت و گیرنده رادیویی بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید... این کتابخانه دیواری بهترین هدیه ای است که میتوانید به طرفداران بتمن بدهید. اندازه این کتابخانه دیواری طوری است که برای کتاب های کوچک یا دیسک های فشرده...
چراغ رومیزی شیک و ارزان به سبک استیم پانک بسازید... چراغ رومیزی که به سبک استیم پانک طراحی شده باشد، طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم از این نوع طراحی خوشتان می آید، این آموزش ساخت را بخوانید و یاد بگیری...
جاکلیدی چرمی چرخشی سبک و شیک بسازید در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ابزار ممکن، جاکلیدی چرمی چرخشی بسازید. قبلاً آموزش ساخت جاکلیدی چرخشی چوبی را یاد گرفته بودید ...
میز ایستاده بسازید و سلامت محیط کارتان را افزایش بدهید... میز ایستاده مزایای زیادی برای سلامتی دارد و این روزها هم روی بورس است. کار کردن پشت این میز به مدت طولانی سخت است اما برای سلامتی خیلی خوب است. در این...
آموزش ساخت : دفتر یادداشت با جلد پارچه ای بسازید... با دفتر یادداشت های قدیمی و رنگ و رو رفته تان چکار می کنید؟ با لباس های قدیمی تان چطور؟ در این ساختنی ایده ای برای نو کردن دفترهای یادداشت برایتان دار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید