خانه / ویژه ها / کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید

کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید

کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی معمولی را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کرد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور اسپیکر پرتابل را داخل کوله پشتی جاساز کنید. با ساختنی همراه باشید.

کوله پشتی اسپیکردار بسازید
کوله پشتی اسپیکردار بسازید

با اضافه کردن اسپیکر به داخل کوله پشتی همچنان بیشتر از ۹۰ درصد فضای داخلش را در اختیار دارید و همچنان می توانید همه وسایل تان را داخلش بگذارید. فقط باید از کوله پشتی اسپیکردار بهتر مراقبت کنید تا اسپیکر داخلش ضربه نخورد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • اسپیکر پرتابل (بهتر است از مدل هایی استفاده کنید که با USB شارژ می شوند یا با باتری کار می کنند)
 • کوله پشتی
 • نرم افزار CAD
 • پرینتر سه بعدی
 • ست پیچ گوشتی
 • کالیپر
 • قیچی
 • کاتر

گام دوم : اسپیکر را باز کنید

اسپیکر را باز کنید
اسپیکر را باز کنید

اگر از اسپیکرهای ارزان استفاده می کنید، احتمالاً قطعاتش با پیچ های کوچک یا زبانه های پلاستیکی بهم وصل می شوند. ابتدا خوب به اسپیکر نگاه کنید و جای پیچ ها یا زبانه ها را پیدا کنید. سپس پیچ های اصلی را باز کنید و قاب اسپیکر را باز کنید تا به قطعات داخلش دسترسی پیدا کنید. تنها قطعاتی که باید از اسپیکر پرتابل نگه دارید PCB، بلندگو و پیچ ها هستند.

اگر برد مدار چاپی به چیزی وصل است و براحتی جدا نمی شود، اتصال را دست نخورده بگذارید. این قطعه جزیی از قاب جدید اسپیکر خواهد شد.

سعی کنید در حین جدا کردن برد مدار چاپی، کمترین تماس ممکن را با آن داشته باشید. بار الکتریکی بدن تان می تواند قطعات مدار را بسوزاند.

گام سوم : قطعات را اندازه بگیرید

با استفاده از کالیپر – یا سایر ابزارهای اندازه گیری دقیق – قطعاتی که از اسپیکر پرتابل نگه داشته اید را اندازه بگیرید. از این اندازه ها برای طراحی قاب جدید اسپیکر استفاده خواهیم کرد.
مهمترین قسمت هایی که باید اندازه بگیرید، موارد زیر هستند:

 • قطر اجزای بلندگو
 • ارتفاع برد مدار و بلندگو (از این مقدار برای مشخص کردن ارتفاع قاب استفاده می کنیم)
 • ابعاد برد مدار چاپی(به مشخص کردن شکل قاب جدید کمک می کند)
 • جای سوراخ های پیچ ها
در ساختنی بخوانید :  یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید

گام چهارم : قاب جدید را طراحی کنید

قاب جدید اسپیکر را طراحی کنید
قاب جدید اسپیکر را طراحی کنید

طراحی قاب جدید در نرم افزار CAD کار آسانی است؛ به شرط اینکه از پارامترهای درست استفاده کنید. برای طراحی قاب اسپیکر از پارامترهای زیر استفاده کنید:

 • ابعاد اجزایی که در اختیار دارید (قطعاتی که در مرحله قبل اندازه گرفتید)
 • روش مونتاژ (چسب، پیچ و …)
 • فاکتور فرم و شکل
 • دسترسی ساده به قسمت های مهم (اتصالات USB، جک هدفون و …)

وقتی قاب اسپیکر مخصوص کوله پشتی اسپیکردار را طراحی می کنید، باید تمام این فاکتورها را در نظر داشته باشید. مهمترین فاکتور هم در نظر داشتن اندازه قطعاتی است که قرار است داخل قاب قرار بگیرند. بهتر است از اجزا و ویژگی های این قطعات بیشترین استفاده کنید. مثلاً اگر برد مدار چاپی سوراخ های نصب دارد، قاب را طوری طراحی کنید که بتوانید هنگام مونتاژ از همین سوراخ ها استفاده کنید.

برای ساخت صفحه اسپیکر که از دیافراگم محافظت می کند، از همان قطر قاب جدید اسپیکر استفاده کنید و چند شیار هم رویش بگذارید تا صدا از آن بیرون بیاید. ما برای اتصال این قطعه به قاب از چهار پیچ استفاده کردیم. مهمترین نکته هنگام طراحی این قطعه این است که مطمئن شوید صدای دیافراگم را خفه نمی کند و با اسپیکر تماس ندارد.

بعد از اینکه مدل تان آماده شد، می توانید قطعات قاب جدید را پرینت کنید. از لینک زیر می توانید فایل IGES مدلی که ما طراحی کرده ایم را ببینید. احتمالاً نمی توانید از این قاب برای کوله پشتی اسپیکردار خودتان استفاده کنید اما دیدن یک نمونه آماده طراحی قاب را ساده تر می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با زنجیر فلزی آویز لباس درست کنید

اگر روش دیگری برای ساخت قاب اسپیکر استفاده می کنید، کامنت بگذارید و درباره آن توضیح بدهید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام پنجم : قاب اسپیکر را مونتاژ کنید

برای مونتاژ اسپیکر و قرار دادن قطعات داخل قاب جدید، نیاز به چسب ندارید. قطعات را با ترتیب مناسب داخل قاب پرینت شده قرار بدهید و آن را ببندید. فقط باید مطمئن شوید که برد مدار چاپی و بلندگو کاملاً داخل قاب محکم و ثابت باشند.

گام ششم : جای اسپیکر را مشخص کنید

طراحی هر کوله پشتی متفاوت است و به همین خاطر نمی توانیم دستورالعمل دقیق در اختیارتان قرار بدهیم. اما نکات کلیدی هست که باید مشخص کردن جای اسپیکر در نظر داشته باشید:

 • جهت صدا
 • مسدود نشدن بلندگو داخل کوله پشتی
 • بریده نشدن درزهای کوله پشتی
 • متقارن و متوازن بودن (از درزها به عنوان خطو راهنما و اجزای کوله به عنوان خطوط اصلی استفاده کنید)

بهترین جا برای قرار دادن اسپیکر، لبه ها کوله پشتی است چون صدا را به بهترین شکل پخش می کند. با قرار دادن اسپیکر در این قسمت، فضای زیادی اشغال نمی شود و ظرفیت کوله پشتی اسپیکردار در حداکثر باقی می ماند.

گام هفتم : کوله پشتی را ببرید

برای بریدن سوراخ های اسپیکر روی کوله پشتی می توانید از قیچی، کاتر و حتی دستگاه برش لیزری استفاده کنید. بسته به روش برشی که استفاده می کنید، باید یک پایه مناسب هم زیر کوله پشتی بگذارید. همانطور که در تصویر می بینید ما داخل کوله پشتی کارتن گذاشته ایم تا برش با دقت انجام بشود.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی جمع کننده کابل بسازید

گام هشتم : اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید

اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید
اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید

بعد از اینکه اسپیکر را کاملاً مونتاژ کردید و وسوراخ ها را بریدید، می توانید اسپیکر را به کوله وصل کنید. پیچ ها را به صفحه قاب اسپیکر محکم کنید تا سر پیچ ها کمی از طرف مقابل بیرون بزند. سر پیچ ها را با سوراخ های بیرون کوله پشتی تراز کنید و پارچه را روی صفحه فشار بدهید. پارچه را تنظیم کنید تا سر پیچ ها از آن بیرون بزند و از داخل کوله دیده بشود. سپس سوراخ های قاب اسپیکر را با سر پیچ ها تراز کنید و آنها را محکم کنید.

اگر کوله پشتی تان آستر دارد، قبل از رد کردن پیچ ها لایه های پارچه را با چسب بهم بچسبانید. به این ترتیب رد کردن پیچ ها از سوراخ ها راحت تر می شود.

کوله پشتی اسپیکردار آماده است

کوله پشتی اسپیکردار آماده است
کوله پشتی اسپیکردار آماده است

حالا می توانید گوشی یا پلیر موزیک تان را به اسپیکر داخل کوله پشتی وصل کنید و لذت ببرید. کوله پشتی کوله دار در کوهنوردی و طبیعت گردی خیلی به درد می خورد. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی کوله پشتی اسپیکردار دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید
عنوان مطلب
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید
توضیح کوتاه
با این کوله پشتی راحت تر می توانید موسیقی گوش بدهید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با لوله مسی قفسه دیواری بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با لوله های مسی و تخته های چوب بدون استفاده، قفسه دیواری بسازید. ساخت قفسه دیواری این خوبی را دارد که قفسه همان شکل و ...
آموزش ساخت : باکس دیواری شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک باکس دیواری را یاد می گیرید که می توانید هر استفاده ای از آن بکنید؛ کتاب هایتان را در آن بچینید، داخل آن را با گیاه پر کنید،...
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژه آردوینو متفاوت، جالب و البته سرگرم کننده را یاد می گیرید. یک گنبد چوبی که از ۱۲۰ مثلث ساخته می شود و هر مثلث یک LED و ...
آموزش ساخت چراغ رومیزی هوشمند و شبیه ساز ماه برای علاقه مندان نجوم... اگر به نجوم علاقه مند هستید، حتماً از این چراغ رومیزی هوشمند خوشتان می آید. در این پست آموزش ساخت چراغ رومیزی شبیه ساز ماه را یاد می گیرید که گام های ...
با کمترین هزینه دستگاه تست پیوستگی مدار بسازید... اگر مولتی متر ندارید و دنبال روشی برای تست پیوستگی مدار می گردید، جای درستی آمده اید. در این ساختنی طرز ساخت دستگاه تست پیوستگی مدار با قطعات ارزان را...
با قطعات دستگاه DVD پلیر لیزر حرارتی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت پوینتر لیزری و دزدگیر لیزری را یاد گرفته اید. حالا وقتش است که ساخت لیزر حرارتی را یاد بگیرید. این لیزر حرارتی هم مثل خیلی از...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

پاسخ دهید