خانه / ویژه ها / کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید

کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید

کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می‌شود با کمترین هزینه کوله پشتی معمولی را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کرد. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور اسپیکر پرتابل را داخل کوله پشتی جاساز کنید. با ساختنی همراه باشید.

کوله پشتی اسپیکردار بسازید
کوله پشتی اسپیکردار بسازید

با اضافه کردن اسپیکر به داخل کوله پشتی همچنان بیشتر از ۹۰ درصد فضای داخلش را در اختیار دارید و همچنان می‌توانید همه وسایل تان را داخلش بگذارید. فقط باید از کوله پشتی اسپیکردار بهتر مراقبت کنید تا اسپیکر داخلش ضربه نخورد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • اسپیکر پرتابل (بهتر است از مدل‌هایی استفاده کنید که با USB شارژ می‌شوند یا با باتری کار می‌کنند)
 • کوله پشتی
 • نرم افزار CAD
 • پرینتر سه بعدی
 • ست پیچ گوشتی
 • کالیپر
 • قیچی
 • کاتر

گام دوم : اسپیکر را باز کنید

اسپیکر را باز کنید
اسپیکر را باز کنید

اگر از اسپیکرهای ارزان استفاده می‌کنید، احتمالاً قطعاتش با پیچ‌های کوچک یا زبانه‌های پلاستیکی بهم وصل می‌شوند. ابتدا خوب به اسپیکر نگاه کنید و جای پیچ‌ها یا زبانه‌ها را پیدا کنید. سپس پیچ‌های اصلی را باز کنید و قاب اسپیکر را باز کنید تا به قطعات داخلش دسترسی پیدا کنید. تنها قطعاتی که باید از اسپیکر پرتابل نگه دارید PCB، بلندگو و پیچ‌ها هستند.

اگر برد مدار چاپی به چیزی وصل است و براحتی جدا نمی‌شود، اتصال را دست نخورده بگذارید. این قطعه جزیی از قاب جدید اسپیکر خواهد شد.

سعی کنید در حین جدا کردن برد مدار چاپی، کمترین تماس ممکن را با آن داشته باشید. بار الکتریکی بدن تان می‌تواند قطعات مدار را بسوزاند.

گام سوم : قطعات را اندازه بگیرید

با استفاده از کالیپر – یا سایر ابزارهای اندازه گیری دقیق – قطعاتی که از اسپیکر پرتابل نگه داشته اید را اندازه بگیرید. از این اندازه‌ها برای طراحی قاب جدید اسپیکر استفاده خواهیم کرد.
مهمترین قسمت‌هایی که باید اندازه بگیرید، موارد زیر هستند:

 • قطر اجزای بلندگو
 • ارتفاع برد مدار و بلندگو (از این مقدار برای مشخص کردن ارتفاع قاب استفاده می‌کنیم)
 • ابعاد برد مدار چاپی(به مشخص کردن شکل قاب جدید کمک می‌کند)
 • جای سوراخ‌های پیچ‌ها

گام چهارم : قاب جدید را طراحی کنید

قاب جدید اسپیکر را طراحی کنید
قاب جدید اسپیکر را طراحی کنید

طراحی قاب جدید در نرم افزار CAD کار آسانی است؛ به شرط اینکه از پارامترهای درست استفاده کنید. برای طراحی قاب اسپیکر از پارامترهای زیر استفاده کنید:

 • ابعاد اجزایی که در اختیار دارید (قطعاتی که در مرحله قبل اندازه گرفتید)
 • روش مونتاژ (چسب، پیچ و …)
 • فاکتور فرم و شکل
 • دسترسی ساده به قسمت‌های مهم (اتصالات USB، جک هدفون و …)

وقتی قاب اسپیکر مخصوص کوله پشتی اسپیکردار را طراحی می‌کنید، باید تمام این فاکتورها را در نظر داشته باشید. مهمترین فاکتور هم در نظر داشتن اندازه قطعاتی است که قرار است داخل قاب قرار بگیرند. بهتر است از اجزا و ویژگی‌های این قطعات بیشترین استفاده کنید. مثلاً اگر برد مدار چاپی سوراخ‌های نصب دارد، قاب را طوری طراحی کنید که بتوانید هنگام مونتاژ از همین سوراخ‌ها استفاده کنید.

برای ساخت صفحه اسپیکر که از دیافراگم محافظت می‌کند، از همان قطر قاب جدید اسپیکر استفاده کنید و چند شیار هم رویش بگذارید تا صدا از آن بیرون بیاید. ما برای اتصال این قطعه به قاب از چهار پیچ استفاده کردیم. مهمترین نکته هنگام طراحی این قطعه این است که مطمئن شوید صدای دیافراگم را خفه نمی‌کند و با اسپیکر تماس ندارد.

بعد از اینکه مدل تان آماده شد، می‌توانید قطعات قاب جدید را پرینت کنید. از لینک زیر می‌توانید فایل IGES مدلی که ما طراحی کرده ایم را ببینید. احتمالاً نمی‌توانید از این قاب برای کوله پشتی اسپیکردار خودتان استفاده کنید اما دیدن یک نمونه آماده طراحی قاب را ساده تر می‌کند.

اگر روش دیگری برای ساخت قاب اسپیکر استفاده می‌کنید، کامنت بگذارید و درباره آن توضیح بدهید.

رمز فایل saakhtani.ir است.

گام پنجم : قاب اسپیکر را مونتاژ کنید

برای مونتاژ اسپیکر و قرار دادن قطعات داخل قاب جدید، نیاز به چسب ندارید. قطعات را با ترتیب مناسب داخل قاب پرینت شده قرار بدهید و آن را ببندید. فقط باید مطمئن شوید که برد مدار چاپی و بلندگو کاملاً داخل قاب محکم و ثابت باشند.

گام ششم : جای اسپیکر را مشخص کنید

طراحی هر کوله پشتی متفاوت است و به همین خاطر نمی‌توانیم دستورالعمل دقیق در اختیارتان قرار بدهیم. اما نکات کلیدی هست که باید مشخص کردن جای اسپیکر در نظر داشته باشید:

 • جهت صدا
 • مسدود نشدن بلندگو داخل کوله پشتی
 • بریده نشدن درزهای کوله پشتی
 • متقارن و متوازن بودن (از درزها به عنوان خطو راهنما و اجزای کوله به عنوان خطوط اصلی استفاده کنید)

بهترین جا برای قرار دادن اسپیکر، لبه‌ها کوله پشتی است چون صدا را به بهترین شکل پخش می‌کند. با قرار دادن اسپیکر در این قسمت، فضای زیادی اشغال نمی‌شود و ظرفیت کوله پشتی اسپیکردار در حداکثر باقی می‌ماند.

گام هفتم : کوله پشتی را ببرید

برای بریدن سوراخ‌های اسپیکر روی کوله پشتی می‌توانید از قیچی، کاتر و حتی دستگاه برش لیزری استفاده کنید. بسته به روش برشی که استفاده می‌کنید، باید یک پایه مناسب هم زیر کوله پشتی بگذارید. همانطور که در تصویر می‌بینید ما داخل کوله پشتی کارتن گذاشته ایم تا برش با دقت انجام بشود.

گام هشتم : اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید

اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید
اسپیکر را به کوله پشتی وصل کنید

بعد از اینکه اسپیکر را کاملاً مونتاژ کردید و وسوراخ‌ها را بریدید، می‌توانید اسپیکر را به کوله وصل کنید. پیچ‌ها را به صفحه قاب اسپیکر محکم کنید تا سر پیچ‌ها کمی‌از طرف مقابل بیرون بزند. سر پیچ‌ها را با سوراخ‌های بیرون کوله پشتی تراز کنید و پارچه را روی صفحه فشار بدهید. پارچه را تنظیم کنید تا سر پیچ‌ها از آن بیرون بزند و از داخل کوله دیده بشود. سپس سوراخ‌های قاب اسپیکر را با سر پیچ‌ها تراز کنید و آنها را محکم کنید.

اگر کوله پشتی تان آستر دارد، قبل از رد کردن پیچ‌ها لایه‌های پارچه را با چسب بهم بچسبانید. به این ترتیب رد کردن پیچ‌ها از سوراخ‌ها راحت تر می‌شود.

کوله پشتی اسپیکردار آماده است

کوله پشتی اسپیکردار آماده است
کوله پشتی اسپیکردار آماده است

حالا می‌توانید گوشی یا پلیر موزیک تان را به اسپیکر داخل کوله پشتی وصل کنید و لذت ببرید. کوله پشتی کوله دار در کوهنوردی و طبیعت گردی خیلی به درد می‌خورد. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی کوله پشتی اسپیکردار دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید
عنوان مطلب
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید
توضیح کوتاه
با این کوله پشتی راحت تر می‌توانید موسیقی گوش بدهید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چسب ماد پاج خانگی بسازید در بیشتری ساختنی ها، کاردستی ها و کارهای هنری از چسب ماد پاج استفاده میشود. متاسفانه پیدا کردن چسب ماد پاج در مغازه ها کار ساده ای نیست و قیمت آن هم ا...
آموزش ساخت : نقاشی با حباب های رنگی را امتحان کنید... برای سرگرم کردن بچه ها در روزهای گرم تابستان چکار می کنید؟ حتماً حباب بازی هم یکی از برنامه هایی است که در لیست تان دارید. در این ساختنی به شما نشان م...
با میز کار تخته سیاه ایده هایتان را در لحظه ثبت کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک میز کار را یاد می گیرید که برای هر دفتری ضروری است. این میز در واقع یک تخته سیاه افقی است که می توانید ایده هایتان را بلافاص...
با آردوینو سینت سایزر بسازید ساخت سینت سایزر را آردوینو ایده خیلی پیچیده ای ندارد. همه چیز به لطف یک کتابخانه آردوینو به نام Tone Library ممکن می شود (آموزش نصب کتابخانه آردوینو ر...
با بطری پلاستیکی و بادکنک پمپ هوای ساده و کوچک بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع پمپ آب و پمپ خلاء را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم طرز ساخت پمپ هوای ساده با وسایل خیلی ساده و در دسترس را یاد می گیر...
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید... نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید