خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p

آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p

در این ساختنی آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه را یاد می گیرید. قطعه اصلی این سرعت سنج میکروکنترلر آردوینو است که کار با آن بسیار ساده است. ما کدهای آردوینوی سرعت سنج دوچرخه را در اختیارتان قرار می دهیم اما شما می توانید آن را مطابق نیازتان تغییر دهید. اطلاعات محاسبه شده توسط آردوینو هم روی یک LCD نمایش داده می شود. این سرعت سنج را می توانید روی موتورهای قدیمی مثل هوندا CD 70 هم استفاده کنید.

آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه و موتورسیکلت
آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه و موتورسیکلت

طرز کار سرعت سنج بسیار ساده است؛ یک رید سوئیچ دور در دقیقه (RPM) چرخ را اندازه می گیرد. سپس از این مقدار و محیط چرخ برای محاسبه مسافت طی شده و سرعت استفاده می شود. برای ساخت سرعت سنج دوچرخه، فقط از سه پین دیجیتال I/O آردوینو استفاده می کنیم (که همگی به LCD وصل می شوند). به همین خاطر می توانید از پین های دیگر برای افزودن قابلیت های جدید استفاده کنید.

اگر به برد آردوینو دسترسی ندارید هم می توانید این سرعت سنج را بسازید. ما طرز ساخت ساعت سنج با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p را به شما یاد می دهیم تا بتوانید از هر روشی که می خواهید استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت سرعت سنج

 • برد آردوینو UNO
 • LCD گرافیکی ۱۲۸x 64 با نور پس زمینه آبی یا زرد
 • برد آزمایشی ۴۰ در ۶۰ میلیمتر
 • مقاومت ۲۲۰ Ohm 1/4 W
 • دو عدد مقاومت ۱۰K Ohm 1/4 W
 • هر نر یک ردیف ۲۰ پین
 • هدر ماده یک ردیف ۲۰ پین
 • دیود ۱N4001 (می توانید تعداد دیودها را بسته به قابلیت مورد نیازتان تا پنج تا افزایش بدهید)
 • رید سوئیچ مغناطیسی
 • ماژول سنسور اثر هال (سه پین) – این قطعه اختیاری است و می توانید از آن بجای رید سوئیچ استفاده کنید
 • باتری آلکالین ۹ ولتی – اگر از سرعت سنج روی موتور استفاده می کنید، می توانید از باتری موتور به عنوان منبع تغذیه استفاده کنید
 • بست کمری
 • نوار چسب دوطرفه
 • چسب برق
 • دستگاه لحیم کاری
در ساختنی بخوانید :  ساخت ماشین کنترلی با رزبری پای و ماشین اسباب بازی [Raspberry Pi]

می توانید بجای استفاده از برد آردوینو UNO از قطعات زیر استفاده کنید:

 • میکروکنترلر Atmega 328p (بوت لود آردوینو)
 • آداپتور سوکت DIP IC 28 پین
 • نوسان ساز ۱۶MHz
 • دو عدد خازن سرامیکی ولتاژ پایین ۲۲pF 50 ولت
 • رگولاتور آی سی ۷۸۰۵
 • دو عدد خازن الکترولیتی۱۰uF 25 ولت

به برد آردوینو فقط برای وقتی که می خواهید کدها را روی میکروکنترلر Atmega آپلود کنید، نیاز دارید.

گام دوم : دیاگرام مدار بدون آردوینو UNO

در تصاویر بالا می توانید دیاگرام و شماتیک مدار با میکروکنترلر Atmega 328p را ببینید. کارکرد این مدار با مداری که با برد آردوینو ساخته می شود، یکسان است. پس هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید.

این سرعت سنج برای موتوری طراحی شده که فقط دنده خلاص را تشخیص می دهد. این تشخیص هم از طریق سیمی است که بعد از خلاص شدن دنده به زمین وصل می شود. به همین خاطر از یک دیود برای تشخیص قطبیت مثبت روی این پین استفاده کرده ایم چون این جریان می توانید میکروکنترلر را بسوزاند.

اگر موتور سیکلت شما تمام دنده ها را تشخیص می دهد، از همین روش استفاده کنید اما از پین های اضافی آردوینو هم استفاده کنید. در ضمن باید چند تغییر جزیی روی کدها پیاده کنید. اگر هم از سرعت سنج روی دوچرخه استفاده می کنید، نیاز به تغییر نیست.

گام سوم : دیاگرام مدار با آردوینو UNO

اگر از آردوینو برای ساخت سرعت سنج استفاده می کنید، دیاگرام و شماتیک بالا را برای ساخت مدار دنبال کنید.

گام چهارم : رید سوئیچ را به چرخ وصل کنید

رید سوئیچ و آهنربا را به چرخ وصل کنید
رید سوئیچ و آهنربا را به چرخ وصل کنید

اگر از رید سوئیچ شیشه ای و ظریف استفاده می کنید، باید آن را داخل یک قاب چوبی قرار بدهید و جایش را با چسب حرارتی ثابت کنید تا آسیب نبیند. رید سوئیچ را باید روی یکی از محورهای چرخ نصب کنید و آهنربا را به یکی از اسپوک ها و درست روبروی رید سوئیچ وصل کنید. برای محکم کردن آهنربا روی اسپوک ها از بست کمری استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ساعت دیواری قدیمی تان را نو کنید

قبل از اینکه کدها را آپلود کنید، یک دور با دوچرخه یا موتور بزنید و مطمئن شوید جای رید سوئیچ و آهنربا مناسب و محکم است.

گام پنجم : کدها را آپلود کنید

کدهای سرعت سنج دوچرخه را آپلود کنید
کدهای سرعت سنج دوچرخه را آپلود کنید

میکروکنترلر Atmega 328p را روی برد آردوینو نصب کنید و کدهایی که از لینک زیر دریافت می کنید را در Arduino IDE کپی کنید. سپس آنها را روی میکروکنترلر آپلود کنید. اگر با خطای نصب نبودن کتابخانه مناسب مواجه شدید، کتابخانه u8glib را دانلود کنید و آن را به پوشه کتابخانه های آردوینو اضافه کنید. آموزش نصب کتابخانه های آردوینو هم در ساختنی موجود است.

اگر بخواهید می توانید تصویر نمایشگر و قابلیت های سرعت سنج دوچرخه را در کدها تغییر بدهید. پس قبل از آپلود، کدها را با دقت مطالعه کنید و آن را متناسب با نیازهایتان تغییر بدهید. فراموش نکنید تغییر کدها گاهی اوقات مستلزم تغییر مدار نیز هست.

سرعت سنج دوچرخه آماده است

فرقی نمی کند از چه میکروکنترلری برای ساخت سرعت سنج دوچرخه استفاده کنید، قابلیت و کارایی سرعت سنج در هر دو صورت یکسان خواهد بود. البته با استفاده از آردوینو می توانید قابلیت های جدیدی هم به سرعت سنج استفاده کنید. اگر می خواهید بجای رید سوئیچ از سنسور اثر هال استفاده کنید، باید کدها و شماتیک مدار را تغییر بدهید.

به ساخت گجت برای دوچرخه علاقه مند هستید؟ داشبورد الکترونیک دوچرخه را هم امتحان کنید و در کانال تلگرام ساختنی عضو شوید تا آموزش های جدید را از دست ندهید.

رمز فایل دریافتی saakhtani.ir است.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با دستگاه تقطیر آب ، آب سالم تولید کنید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p
عنوان مطلب
آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p
توضیح کوتاه
این سرعت سنج را می توانید با دو نوع میکروکنترلر بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : گلدان سیمانی بسازید گلدان سیمانی بخاطر ظاهر ساده و کلاسیکی که دارد، خیلی طرفدار دارد. البته زیبایی تنها مزیت گلدان های سیمانی نیست؛ این گلدان ها همیشه خنک می مانند و به ه...
آموزش ساخت : کشوی زیر تخت را خودتان بسازید... اگر به کشوی اضافی در اتاق تان نیاز دارید، برای تخت خواب تان کشوی زیر تخت بسازید. استفاده از فضای خالی زیر تخت مزیت های زیادی دارد؛ نه اتاق تان شلوغ می...
آموزش ساخت : با سیم و کاغذ درختچه تزیینی درست کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک درختچه تزیینی را یاد می گیرید که هزینه ساخت آن بسیار پایین است اما زیبایی خاص و متفاوتی دارد. برگ های این درختچه تزیینی را م...
پروژه آردوینو : داشبورد الکترونیک دوچرخه بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت یک داشبورد الکترونیک برای دوچرخه را می آموزید. اگر اهل دوچرخه سواری (بویژه در شب) باشید، این داشبورد برایتان بسیار مفید خواهد ...
آموزش ساخت : با تراشه تایمر 555 مدار پیانو بسازید!... می دانستید با چند قطعه الکترونیکی می توانید آهنگ بزنید؟ در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تراشه تایمر 555 و چند قطعه دیگر یک مدار پیانو بسازید. برای ...
آموزش ساخت : شارژر موبایل خورشیدی ارزان و ساده بسازید... در این پست طرز ساخت یک شارژر موبایل خورشیدی ساده را یاد می گیرید که ساختش بیشتر از ده دقیقه طول نمیکشد؛ البته اگر با الکترونیک آشنا باشید. این شارژر ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید تصاویر شماتیک مدار خیلی بی کیفیت و قابل دید نمی باشد لطفا تصویر ها را چک کنید!
  پایه های آردوینو و ال سی دی را نام گذاری کنید
  باتشکر

 2. سلام. آیا می توانم به جای نمایشگر این پروژه از نمایشگر نمایشگر کاراکتری ۴*۲۰ با نور پس زمینه آبی استفاده کنم؟

پاسخ دهید