خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید

به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می کشد. اگر می خواهید یک ربات کوچک و ارزان بسازید، این آموزش ساخت ساختنی برایتان مناسب است.

ربات فلزی حساس به حرکت بسازید
ربات فلزی حساس به حرکت بسازید

مغز این ربات فلزی برد Trinket است و داخل بدنه اش هم یک سنسور PIR وجود دارد که حرکت را تشخیص می دهد. به محض تحریک شدن سنسور، دو LED سبز چشم های ربات خاموش می شوند و دو LED قرمز روشن می شوند. یک بازر piezo هم به صدا در می آید که البته صدای خیلی بلندی ندارد. منبغ تغذیه ربات فلزی هم چهار عدد باتری AA است که پشت بدنه قرار می گیرد.
اگر از شکل ربات فلزی خوشتان آمده اما الکترونیک بلد نیستید، می توانید آن را فقط برای جنبه تزیینی آن بسازید. اگر هم تابحال با برد Trinket کار نکرده اید، می توانید از بردهای دیگر استفاده کنید که در آن صورت باید مدار کنترل و کدها را تغییر بدهد. البته برنامه ریزی Trinket بسیار ساده است و ما هم راهنمایی و کدهای لازم را در اختیارتان قرار می دهیم.

گام اول : بدنه ربات را بسازید

تمام قطعاتی که برای ساخت بدنه ربات فلزی استفاده می کنیم، بازیافتی و البته فلزی هستند. شما لزوماً نباید از همین وسایل استفاده کنید و می توانید آنها را با نمونه های دیگری که کارایی و ظاهر مشابه دارند، جایگزین کنید. قطعات اصلی بدنه ربات عبارتند از:

قسمت میانی از یک جعبه صابون قلعی ساخته می شود. روی این جعبه را با صفحه هارد دیسک بپوشانید تا ظاهر ربات شیک تر بشود.
دست ها و ساق های ربات از شلنگ فلزی منعطف ساخته می شوند.
سر ربات از جعبه منبع تغذیه یک سرور ساخته شده است. احتمالاً شما نمی توانید این قطعه را پیدا کنید اما نمونه های مشابه آن براحتی یافت می شوند. مثلاً می توانید از یک جعبه فلزی ساده استفاده کنید و خودتان دو سوراخ روی آن ببرید.
تنها قسمت غیرفلزی بدنه ربات، پاهای ربات هستند که از دو تکه چوب ساخته می شوند. البته روی چوب ها را با چسب بسته بندی نقره ای می پوشانیم تا ظاهرشان شبیه فلز بشود.

علاوه بر وسایل لیست بالا به ابزار زیر هم نیاز دارید:

 • اره فلزبری
 • درمل
 • پیچ گوشتی
 • واشر، پیچ و مهره در اندازه های مناسب

علاوه بر اینها می توانید هر جزییات دیگری که می خواهید به ربات اضافه کنید. با وسایل اضافی که دارید، شکل ربات را شخصی سازی کنید.

قبل از اینکه ساخت بدنه ربات را شروع کنیم، باید درباره لبه های تیز سوراخ ها و برش ها هشدار بدهیم. بلافاصله بعد از بریدن یا سوراخ کردن فلز، لبه های برش را سوهان بکشید یا با چسب بپوشانید تا نرم بشود و دست تان را نبرد. در حین استفاده از درمل و اره هم دستکش بپوشید تا دست تان را نبرید.

ساخت بدنه ربات

ابتدا روی جعبه صابون را با کاغذ سنباده و درمل کاملاً تمیز کنید تا هیچ اثری از برچسب یا چاپ رنگی روی آن باقی نماند. در هر دو طرف جعبه سوراخی برای بازوهای ربات دریل کنید. سپس از داخل یک پیچ در هر سوراخ قرار بدهید و پیچ ها را از بیرون با مهره ثابت کنید. شلنگ فلزی به این پیچ وصل می شود تا بازوهای ربات متحرک باشند.

یک شکاف بزرگ روی جعبه برای سنسور PIR ایجاد کنید. نیازی نیست اندازه شکاف دقیق باشد چون روی آن را با صفحه فلزی هارد دیسک می پوشانیم. سپس چهار طرف در جعبه (دور شکاف بزرگ) را دریل کنید تا بتوانید از طریق آنها صفحه فلزی را به در جعبه صابون وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  تزیین پارچه و وسایل پارچه ای با شش ضلعی های رنگی!

وسط صفحه فلزی هارد دیسک را دریل کنید و سپس سنسور PIR را با چسب حرارتی روی این سوراخ بچسبانید. سپس این صفحه را با چهار پیچ کوچک و از جلو به در جعبه صابون وصل کنید.

نحوه آماده کردن سر ربات به نوع وسیله ای که سر را از آن می سازید، بستگی دارد. بعد از اینکه سر ربات را آماده کردید، یک ورق پلکسی گلاس از پشت به سوراخ ها بچسبانید تا نور LEDها را پخش کند. سپس سر ربات را با پیچ و مهره به بالای جعبه صابون وصل کنید.

دو بازوی ربات را در طول دلخواه تان ببرید و سپس سر هر شلنگ را برای رد کردن پیچ سوراخ کنید. سپس قسمتی که سوراخ کرده اید را با چکش صاف کنید و روش را با چسب بسته بندی نقره ای بپوشانید (به تصاویر دقت کنید). حالا می توانید شلنگ را با یک واشر و مهره دیگر به پیچ بیرون زده از بدنه ربات وصل کنید. اگر درپوش لاستیکی دارید، می توانید سر پیچ را با آن بپوشانید.

دو تکه چوب برای پاهای ربات ببرید و سپس آنها را کاملاً با چسب بسته بندی بپوشانید. زیر این دو تکه چوب یک سوراخ با میله دندانه دار ایجاد کنید و سپس سوراخ را با مته ۵ میلیمتری بزرگ کنید. مهره ای که پاهای ربات را به ساق ها وصل می کند، داخل فاصله بین این دو سوراخ قرار می گیرد. روی سوراخ هم با چسب بسته بندی پوشانده می شود.

ساق های ربات را به همان روشی که بازوها را آماده کردید، آماده کنید. سپس آنها را با دو پیچ و از داخل به جعبه صابون وصل کنید. همانطور که در تصاویر می بینید بین پیچ و مهره و دیواره داخلی جعبه صابون، یک تکه چوب بگذارید.

بدنه ربات فلزی آماده است و می توانید سراغ ساخت مدار الکترونیکی برویم. البته شما می توانید جزییات بیشتری به طراحی بدنه ربات اضافه کنید. فراموش هم نکنید پیشنهادهایتان را با ساختنی در میان بگذارید.

گام دوم : مدار الکترونیکی را بسازید

همانطور که در دیاگرام مدار الکترونیکی می بینید، این مدار از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • سر ربات با LEDها و اسپیکر
 • بدنه ربات با سنسور PIR و میکروکنترلر یا مغز ربات
 • منبع تغذیه یا پک باتری AA چهارتایی

سر ربات

برای اتصال سر ربات به بدنه به شش سیم زیر نیاز داریم:

 • سیم + و GND برای چشم های قرمز
 • سیم + و GND برای چشم های سبز
 • سیم + و GND برای اسپیکر piezo

می توانید این شش سیم را یک تکه کابل RJ45 یا کابل اترنت بگیرید. برای اینکار، یک تکه کابل با اندازه مناسب ببرید، کمی از عایق روی سیم را جدا کنید و سر هر هشت سیم داخلش را کمی لخت کنید. اینکار را روی هر دو سر سیم انجام بدهید.

حالا شش سیمی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید و مشخص کنید هر رنگ به کدام یک از سیم هایی که در لیست بالا گفتیم، اختصاص دارد. تمام قطعات الکترونیکی داخل سر ربات فلزی، روی یک برد بورد لحیم می شوند و می توانید جای LEDها را روی برد بورد علامت بگذارید. جای اتصال سیم های + و – را هم با علامت های مشابه مشخص کنید. همانطور که در تصاویر بالا مشخص است، باید لاین GND هر دو LED قرمز و سبز را قطع کنید تا مدار کوتاه نشود.

در ساختنی بخوانید :  لیف بافتنی نرم و بادوام با طرح بافت ستاره ای ببافید

بعد از مشخص کردن جای LEDها و سیم ها، می توانید LEDها را روی برد لحیم کنید. یکبار چک کنید تا مطمئن شوید پایه GND (کاتد) LED اول به پایه + (آند) LED دوم وصل شده باشد.
حالا یک چاقوی تیز بردارید و مسی که حلقه بین کاتد LED دوم و آند LED دوم را می بندد، بخراشید.

بعد از اتمام چشم های فلزی ربات، می توانید سیم های + و – اسپیکر را لحیم کنید.

در نهایت هم سر دیگر شش سیمی که علامت گذاری کرده اید را به لاین های صحیح برد آزمایشی لحیم کنید. مدار سر ربات فلزی که سخت ترین قسمت الکترونیکی است، آماده است.

بدنه ربات

مهمترین قسمت مدار الکترونیکی بدنه ربات، میکروکنترلر است. این میکروکنترلر به یک برد بورد بدون قلع وصل می شود و این برد بورد داخل بدنه فلزی ربات قرار می گیرد. برای شروع باید سر کابل شش سیم که به مدار بدنه وصل می شوند را آماده کنید. به سر هر کدام از سیم ها یک سری مناسب برد بورد وصل کنید. حالا می توانید هر کدام از سیم ها را به جای مناسب روی برد بورد وصل کنید. برای اتصال سیم ها باید به پین های برد Trinket که در برد مشخص شده اند، دقت کنید. اگر از برنامه ای که در گام بعدی قرار داده ایم استفاده می کنید، سیم ها را به پین های زیر وصل کنید:

 • پین ۲ : سیم + اسپیکر
 • پین ۳ : سیم + LED سبز
 • پین ۴ : سیم + LED قرمز
 • پین GND : هر سه سیم GND که از سر ربات می آیند به این پین وصل می شوند.

سنسور تشخیص حرکت PIR فقط سه کانکتور دارد: VCC، OUT و GND. برای اتصال این سنسور به برد Trinket از سیم جامپر ماده به ماده استفاده کنید و به روش زیر عمل کنید:

 • VCC به پین ۵ ولتی
 • OUT به پین ۰
 • GND به پین GND

منبع تغذیه

برای ساخت ربات فلزی از برد Trinket 5 ولتی استفاده می کنیم و در نتیجه برای تغذیه آن به منبع تغذیه ۵ ولتی نیاز داریم. برای این منظور می توانید از یک پاوربانک میکرو USB 5 ولتی استفاده کنید که ربات را بی حرکت می‌کند. اگر حرکت ربات و پرتابل بودن آن برایتان مهم است، چهار باتری AA را به صورت سری بهم وصل کنید. به این ترتیب یک جریان ۶ ولتی خواهید داشت که برای تغذیه برد Trinket کافی است.

اگر از پک باتری AA به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنید، باید دو سیم به آند (سیم قرمز) و کاتد (سیم مشکی) هولدر باتری لحیم کنید. سپس سیم مثبت (قرمز) را به پین BAT برد Trinket و سیم منفی (قرمز) را به پین GND لحیم کنید.

ما به مدار ربات سوئیچ اضافه نکرده ایم و به همین خاطر تنها راه خاموش کردن ربات، جدا کردن یکی از باتری هاست. به این ترتیب جریان به ۴٫۵ ولت کاهش پیدا می کند که برای تغذیه برد Trinket کافی نیست. شما اگر وقت دارید، یک سوئیچ به ربات اضافه کنید تا کارایی آن بهبود پیدا کند.

گام سوم : ربات فلزی را برنامه ریزی کنید

حالا که تمام قطعات الکترونیکی را بهم وصل کرده اید، فقط باید مغز ربات را برنامه ریزی کنید. برای برنامه ریزی برد Trinket باید آن را با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید. سپس نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و فایلی که از لینک زیر دانلود می کنید را روی برد دانلود کنید. کدهای ربات بسیار ساده هستند و می توانید تغییرات دلخواه تان را روی آن اعمال کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدار الکترونیکی تصفیه کننده هوا با ازن ( ازن ساز )

اگر بعد از آپلود کدها هنوز برد Trinket به تمام کابل ها وصل باشد، ربات روشن می شود و به هر حرکتی واکنش نشان می دهد.  اگر دست تان را جلوی ربات حرکت بدهید، چشم های ربات فلزی قرمز می شود و آژیر هم به صدا درمی آید.

منبع

خلاصه مطلب
 به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید
عنوان مطلب
به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید
توضیح کوتاه
رنگ چشم های این ربات ساده با تشخیص حرکت عوض می شود و آژیر می کشد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با صفحه نمایش لپ تاپ تان یک میز نوری بسازید... میز نوری یکی از ابزارهای گران قیمتی است که مهندس ها، نقاش ها، طراح ها، کارتونیست ها و ... از آن استفاده می کنند. اگر شما هم بدنبال خرید یک میز نوری هس...
آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید پوستر، برج یا نقاشی مورد علاقه تان را روی کاغذ پرینت کنید و با آن یک لامپ کاغذی درست کنید. این لامپ با باتری کار میکند و هر نوع لامپی هم میتوان در آن ...
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعال بسازید... اخیراً استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو در ساخت فیلترهای هوا و دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد شده است. فیلترهای کربنی مزایایی دارند که کارایی دستگاه تصف...
آموزش ساخت : نقاشی با حباب های رنگی را امتحان کنید... برای سرگرم کردن بچه ها در روزهای گرم تابستان چکار می کنید؟ حتماً حباب بازی هم یکی از برنامه هایی است که در لیست تان دارید. در این ساختنی به شما نشان م...
دستور تهیه : کیک براونی ساده و خوشمزه بپزید... اگر شما هم عادت دارید کیک براونی را با پودرهای آماده درست کنید، حتماً این ساختنی را بخوانید. درست کردن کیک براونی اصلاً سخت نیست و زمان زیادی هم نمیبر...
آموزش ساخت : انگشتر چوبی با سنگ های تزیینی بسازید... روش های مختلفی برای ساخت حلقه و انگشتر چوبی وجود دارد. برخی از این روش های ناکارآمد هستند و برخی دیگر نیاز به ابزار حرفه ای و گران دارند. در این ساختن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید

اگر ترجیح می دهید بجای دکمه های روی کیبورد یا نمایشگر از یک دکمه واقعی …

پاسخ دهید