خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید

به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می کشد. اگر می خواهید یک ربات کوچک و ارزان بسازید، این آموزش ساخت ساختنی برایتان مناسب است.

ربات فلزی حساس به حرکت بسازید
ربات فلزی حساس به حرکت بسازید

مغز این ربات فلزی برد Trinket است و داخل بدنه اش هم یک سنسور PIR وجود دارد که حرکت را تشخیص می دهد. به محض تحریک شدن سنسور، دو LED سبز چشم های ربات خاموش می شوند و دو LED قرمز روشن می شوند. یک بازر piezo هم به صدا در می آید که البته صدای خیلی بلندی ندارد. منبغ تغذیه ربات فلزی هم چهار عدد باتری AA است که پشت بدنه قرار می گیرد.
اگر از شکل ربات فلزی خوشتان آمده اما الکترونیک بلد نیستید، می توانید آن را فقط برای جنبه تزیینی آن بسازید. اگر هم تابحال با برد Trinket کار نکرده اید، می توانید از بردهای دیگر استفاده کنید که در آن صورت باید مدار کنترل و کدها را تغییر بدهد. البته برنامه ریزی Trinket بسیار ساده است و ما هم راهنمایی و کدهای لازم را در اختیارتان قرار می دهیم.

گام اول : بدنه ربات را بسازید

تمام قطعاتی که برای ساخت بدنه ربات فلزی استفاده می کنیم، بازیافتی و البته فلزی هستند. شما لزوماً نباید از همین وسایل استفاده کنید و می توانید آنها را با نمونه های دیگری که کارایی و ظاهر مشابه دارند، جایگزین کنید. قطعات اصلی بدنه ربات عبارتند از:

قسمت میانی از یک جعبه صابون قلعی ساخته می شود. روی این جعبه را با صفحه هارد دیسک بپوشانید تا ظاهر ربات شیک تر بشود.
دست ها و ساق های ربات از شلنگ فلزی منعطف ساخته می شوند.
سر ربات از جعبه منبع تغذیه یک سرور ساخته شده است. احتمالاً شما نمی توانید این قطعه را پیدا کنید اما نمونه های مشابه آن براحتی یافت می شوند. مثلاً می توانید از یک جعبه فلزی ساده استفاده کنید و خودتان دو سوراخ روی آن ببرید.
تنها قسمت غیرفلزی بدنه ربات، پاهای ربات هستند که از دو تکه چوب ساخته می شوند. البته روی چوب ها را با چسب بسته بندی نقره ای می پوشانیم تا ظاهرشان شبیه فلز بشود.

علاوه بر وسایل لیست بالا به ابزار زیر هم نیاز دارید:

 • اره فلزبری
 • درمل
 • پیچ گوشتی
 • واشر، پیچ و مهره در اندازه های مناسب

علاوه بر اینها می توانید هر جزییات دیگری که می خواهید به ربات اضافه کنید. با وسایل اضافی که دارید، شکل ربات را شخصی سازی کنید.

قبل از اینکه ساخت بدنه ربات را شروع کنیم، باید درباره لبه های تیز سوراخ ها و برش ها هشدار بدهیم. بلافاصله بعد از بریدن یا سوراخ کردن فلز، لبه های برش را سوهان بکشید یا با چسب بپوشانید تا نرم بشود و دست تان را نبرد. در حین استفاده از درمل و اره هم دستکش بپوشید تا دست تان را نبرید.

ساخت بدنه ربات

ابتدا روی جعبه صابون را با کاغذ سنباده و درمل کاملاً تمیز کنید تا هیچ اثری از برچسب یا چاپ رنگی روی آن باقی نماند. در هر دو طرف جعبه سوراخی برای بازوهای ربات دریل کنید. سپس از داخل یک پیچ در هر سوراخ قرار بدهید و پیچ ها را از بیرون با مهره ثابت کنید. شلنگ فلزی به این پیچ وصل می شود تا بازوهای ربات متحرک باشند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با تراشه تایمر 555 مدار پیانو بسازید!

یک شکاف بزرگ روی جعبه برای سنسور PIR ایجاد کنید. نیازی نیست اندازه شکاف دقیق باشد چون روی آن را با صفحه فلزی هارد دیسک می پوشانیم. سپس چهار طرف در جعبه (دور شکاف بزرگ) را دریل کنید تا بتوانید از طریق آنها صفحه فلزی را به در جعبه صابون وصل کنید.

وسط صفحه فلزی هارد دیسک را دریل کنید و سپس سنسور PIR را با چسب حرارتی روی این سوراخ بچسبانید. سپس این صفحه را با چهار پیچ کوچک و از جلو به در جعبه صابون وصل کنید.

نحوه آماده کردن سر ربات به نوع وسیله ای که سر را از آن می سازید، بستگی دارد. بعد از اینکه سر ربات را آماده کردید، یک ورق پلکسی گلاس از پشت به سوراخ ها بچسبانید تا نور LEDها را پخش کند. سپس سر ربات را با پیچ و مهره به بالای جعبه صابون وصل کنید.

دو بازوی ربات را در طول دلخواه تان ببرید و سپس سر هر شلنگ را برای رد کردن پیچ سوراخ کنید. سپس قسمتی که سوراخ کرده اید را با چکش صاف کنید و روش را با چسب بسته بندی نقره ای بپوشانید (به تصاویر دقت کنید). حالا می توانید شلنگ را با یک واشر و مهره دیگر به پیچ بیرون زده از بدنه ربات وصل کنید. اگر درپوش لاستیکی دارید، می توانید سر پیچ را با آن بپوشانید.

دو تکه چوب برای پاهای ربات ببرید و سپس آنها را کاملاً با چسب بسته بندی بپوشانید. زیر این دو تکه چوب یک سوراخ با میله دندانه دار ایجاد کنید و سپس سوراخ را با مته ۵ میلیمتری بزرگ کنید. مهره ای که پاهای ربات را به ساق ها وصل می کند، داخل فاصله بین این دو سوراخ قرار می گیرد. روی سوراخ هم با چسب بسته بندی پوشانده می شود.

ساق های ربات را به همان روشی که بازوها را آماده کردید، آماده کنید. سپس آنها را با دو پیچ و از داخل به جعبه صابون وصل کنید. همانطور که در تصاویر می بینید بین پیچ و مهره و دیواره داخلی جعبه صابون، یک تکه چوب بگذارید.

بدنه ربات فلزی آماده است و می توانید سراغ ساخت مدار الکترونیکی برویم. البته شما می توانید جزییات بیشتری به طراحی بدنه ربات اضافه کنید. فراموش هم نکنید پیشنهادهایتان را با ساختنی در میان بگذارید.

گام دوم : مدار الکترونیکی را بسازید

همانطور که در دیاگرام مدار الکترونیکی می بینید، این مدار از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • سر ربات با LEDها و اسپیکر
 • بدنه ربات با سنسور PIR و میکروکنترلر یا مغز ربات
 • منبع تغذیه یا پک باتری AA چهارتایی

سر ربات

برای اتصال سر ربات به بدنه به شش سیم زیر نیاز داریم:

 • سیم + و GND برای چشم های قرمز
 • سیم + و GND برای چشم های سبز
 • سیم + و GND برای اسپیکر piezo

می توانید این شش سیم را یک تکه کابل RJ45 یا کابل اترنت بگیرید. برای اینکار، یک تکه کابل با اندازه مناسب ببرید، کمی از عایق روی سیم را جدا کنید و سر هر هشت سیم داخلش را کمی لخت کنید. اینکار را روی هر دو سر سیم انجام بدهید.

در ساختنی بخوانید :  کارت سینه نورانی مخصوص همایش و سمینار بسازید

حالا شش سیمی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید و مشخص کنید هر رنگ به کدام یک از سیم هایی که در لیست بالا گفتیم، اختصاص دارد. تمام قطعات الکترونیکی داخل سر ربات فلزی، روی یک برد بورد لحیم می شوند و می توانید جای LEDها را روی برد بورد علامت بگذارید. جای اتصال سیم های + و – را هم با علامت های مشابه مشخص کنید. همانطور که در تصاویر بالا مشخص است، باید لاین GND هر دو LED قرمز و سبز را قطع کنید تا مدار کوتاه نشود.

بعد از مشخص کردن جای LEDها و سیم ها، می توانید LEDها را روی برد لحیم کنید. یکبار چک کنید تا مطمئن شوید پایه GND (کاتد) LED اول به پایه + (آند) LED دوم وصل شده باشد.
حالا یک چاقوی تیز بردارید و مسی که حلقه بین کاتد LED دوم و آند LED دوم را می بندد، بخراشید.

بعد از اتمام چشم های فلزی ربات، می توانید سیم های + و – اسپیکر را لحیم کنید.

در نهایت هم سر دیگر شش سیمی که علامت گذاری کرده اید را به لاین های صحیح برد آزمایشی لحیم کنید. مدار سر ربات فلزی که سخت ترین قسمت الکترونیکی است، آماده است.

بدنه ربات

مهمترین قسمت مدار الکترونیکی بدنه ربات، میکروکنترلر است. این میکروکنترلر به یک برد بورد بدون قلع وصل می شود و این برد بورد داخل بدنه فلزی ربات قرار می گیرد. برای شروع باید سر کابل شش سیم که به مدار بدنه وصل می شوند را آماده کنید. به سر هر کدام از سیم ها یک سری مناسب برد بورد وصل کنید. حالا می توانید هر کدام از سیم ها را به جای مناسب روی برد بورد وصل کنید. برای اتصال سیم ها باید به پین های برد Trinket که در برد مشخص شده اند، دقت کنید. اگر از برنامه ای که در گام بعدی قرار داده ایم استفاده می کنید، سیم ها را به پین های زیر وصل کنید:

 • پین ۲ : سیم + اسپیکر
 • پین ۳ : سیم + LED سبز
 • پین ۴ : سیم + LED قرمز
 • پین GND : هر سه سیم GND که از سر ربات می آیند به این پین وصل می شوند.

سنسور تشخیص حرکت PIR فقط سه کانکتور دارد: VCC، OUT و GND. برای اتصال این سنسور به برد Trinket از سیم جامپر ماده به ماده استفاده کنید و به روش زیر عمل کنید:

 • VCC به پین ۵ ولتی
 • OUT به پین ۰
 • GND به پین GND

منبع تغذیه

برای ساخت ربات فلزی از برد Trinket 5 ولتی استفاده می کنیم و در نتیجه برای تغذیه آن به منبع تغذیه ۵ ولتی نیاز داریم. برای این منظور می توانید از یک پاوربانک میکرو USB 5 ولتی استفاده کنید که ربات را بی حرکت می‌کند. اگر حرکت ربات و پرتابل بودن آن برایتان مهم است، چهار باتری AA را به صورت سری بهم وصل کنید. به این ترتیب یک جریان ۶ ولتی خواهید داشت که برای تغذیه برد Trinket کافی است.

اگر از پک باتری AA به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنید، باید دو سیم به آند (سیم قرمز) و کاتد (سیم مشکی) هولدر باتری لحیم کنید. سپس سیم مثبت (قرمز) را به پین BAT برد Trinket و سیم منفی (قرمز) را به پین GND لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  طرح تیشرت های قدیمی را به تابلوی نقاشی تبدیل کنید!

ما به مدار ربات سوئیچ اضافه نکرده ایم و به همین خاطر تنها راه خاموش کردن ربات، جدا کردن یکی از باتری هاست. به این ترتیب جریان به ۴٫۵ ولت کاهش پیدا می کند که برای تغذیه برد Trinket کافی نیست. شما اگر وقت دارید، یک سوئیچ به ربات اضافه کنید تا کارایی آن بهبود پیدا کند.

گام سوم : ربات فلزی را برنامه ریزی کنید

حالا که تمام قطعات الکترونیکی را بهم وصل کرده اید، فقط باید مغز ربات را برنامه ریزی کنید. برای برنامه ریزی برد Trinket باید آن را با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید. سپس نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و فایلی که از لینک زیر دانلود می کنید را روی برد دانلود کنید. کدهای ربات بسیار ساده هستند و می توانید تغییرات دلخواه تان را روی آن اعمال کنید.

اگر بعد از آپلود کدها هنوز برد Trinket به تمام کابل ها وصل باشد، ربات روشن می شود و به هر حرکتی واکنش نشان می دهد.  اگر دست تان را جلوی ربات حرکت بدهید، چشم های ربات فلزی قرمز می شود و آژیر هم به صدا درمی آید.

منبع

خلاصه مطلب
 به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید
عنوان مطلب
به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید
توضیح کوتاه
رنگ چشم های این ربات ساده با تشخیص حرکت عوض می شود و آژیر می کشد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار سنسور گرمای اولتراسونیک مخصوص دستگاه های الکترونیکی... در این ساختنی آموزش ساخت سنسور گرمای اولتراسونیک برای بررسی حرارت دستگاه های الکترونیکی را می خوانید. این مدار را می توانید داخل دستگاه ها و گجت های ا...
ساخت جاشمعی سیمانی با پایه چوبی؛ ارزان و با دوام... ساخت وسایل تزیینی با سیمان ایده جدیدی نیست و طرفداران زیادی دارد. در ساختنی طرز ساخت انواع وسایل سیمانی را داشته ایم. اینبار آموزش ساخت جاشمعی سیمانی ...
خودتان در خانه لامپ سنگ نمک بسازید! لامپ سنگ نمک یکی از وسایل تزیینی محبوب این روزهاست. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان یکی از این لامپ‎‌ها بسازید. هزینه ساخت لامپ سنگ نمک کمتر از...
آموزش ساخت مدار خوشبوکننده هوای اتوماتیک ارزان و ساده... در این ساختنی آموزش ساخت یک مدار خوشبوکننده هوا را یاد می گیرید که کاملاً اتوماتیک است. با این مدار ساده و ارزان می توانید رایحه های خوشبوکننده هوا را...
پادری بافتنی ضخیم و رنگارنگ با طرح گل ببافید !... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک پادری بافتنی رنگارنگ و زیبا ببافید. برای بافت این پادری باید قلاب بافی و بافتنی بلد باشید اما لزوماً نباید خیلی حرف...
آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت اول... در این ساختنی راهنمای گام به گام ساخت کوادکوپتر را می خوانید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها طراحی شده و بسیار ساده است. این کوادکوپتر هم در فضای باز و ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید