خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید

دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید

اگر شما هم طرفدار سریال چیزهای عجیب (Stranger Things) باشید، حتماً می‌دانید دیوار الفبا چیست. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور یک دیوار الفبا شبیه چیزی که در سریال دیده اید، بسازید و آن را با رزبری پای کنترل کنید. برای ساخت این پروژه باید با رزبری پای و برنامه نویسی آن آشنا باشید.

دیوار الفبا بسازید
دیوار الفبا بسازید

چون قصد داریم دیوار الفبای سریال چیزهای عجیب را بسازیم، آن را به زبان انگلیسی درست می‌کنیم. اما شما می‌توانید نمونه فارسی آن را بسازید که البته برای اینکار باید کدها را هم تغییر بدهید. این دیوار الفبا مستقیما کنترل می‌شود و پرتابل هم هست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چراغ‌های پرینت شده – فایل‌های مورد نیاز را از این لینک دانلود کنید.
 • رشته لامپ نئوپیکسل REG LED 12 میلیمتری Ws2811
 • رزبری پای (Raspberry Pi) نسخه ۲ به همراه Canakit – Canakit نوعی دانگل وای فای است که امکان کنترل از راه دور دیوار را فراهم می‌کند.
 • ۲۰ عدد پلاگ نر به ماده JST SM 3 پین
 • سیم تک هسته ای ۲۲AWG
 • تیوب هیت شرینک
 • چسب برق
 • کابل USB قدیمی
 • ولت متر
 • دیود ۱N4001
 • مقاومت Watt 200 ohm¼ – این مقاومت به USB وصل می‌شود تا جریان بالاتر از ۵ ولت باقی بماند.
 • برد فومی‌۵۰ در ۱۰۰ سانتیمتر
 • کاغذ دیواری – بهتر است از کاغذی دیواری استفاده کنید که شبیه کاغذ دیواری فیلم باشد.
 • هویه
 • سیم چین
 • قلم مو و رنگ مشکی

گام دوم : حباب‌های لامپ‌ها را پرینت کنید

پرینت کردن این قطعات ضرورتی ندارد اما باعث می‌شود دیوار الفبا زیباتر بشود. این حباب‌ها خیلی شبیه چراغ‌های کریسمس هستند و نتیجه کار را زیباتر می‌کنند. به ازای هر حرف به یک حباب پرینت شده نیاز دارید. اگر نمی‌خواهید حباب‌ها را پرینت کنید، باید نمونه‌های مشابه را بخرید.

گام سوم : حباب‌ها را به چراغ‌ها وصل کنید

بعد از اینکه حباب‌ها را پرینت کردید (و اگر لازم بود سطح آنها را سنباده کشیدید)، آنها را به چراغ‌های رشته REG LED وصل کنید. با چرخاندن حباب‌ها می‌توانید آنها را به لامپ‌ها محکم کنید. حباب‌ها را یکی در میان به چراغ‌ها وصل کنید تا بتوانید حروف را به اندازه کافی بزرگ بنویسید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید

گام چهارم : تخته فومی‌را آماده کنید

اگر می‌خواهید کاغذ دیواری را روی تخته فومی‌بچسبانید، بهتر است تخته را در همین مرحله آماده کنید. تخته را در اندازه مناسب ببرید و رویش را با کاغذ دیواری بپوشانید.

گام پنجم : لایه نئوپیکسل را آماده کنید

رشته لامپ نئوپیکسلی که استفاده می‌کنید، باید به اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید آن را ببرید. پس اگر لازم است خودتان با اضافه کردن سیم اضافی آن را بلند کنید. قبل از اینکه سر سیم‌ها را ببرید، هر دو طرف رشته را چک کنید. باید یک کانکتور JST دو پین و دو سیم دیگر ببینید. یکی از این سیم‌ها به داخل چراغ‌ها می‌رسد و یک فلش سفید دارد. این سیم، سیم ورودی است و طرفی است که باید به رزبری پای وصل بشود.

ابتدا تعداد حباب‌هایی که برای هر ردیف دیوار الفبا نیاز دارید را اندازه بگیرید و سپس سیم‌ها را ببرید.

گام ششم : کانکتور JST را به سیم‌های نئوپیکسل وصل کنید

در این مرحله با آن سر سیم‌های که به رزبری پای وصل می‌شوند، کاری نداریم. این کانکتورها را باید به قسمتی اضافه کنید که برای رشته لامپ را برای سه قسمت شدن از آنجا بریده اید.

دقت کنید که سیم‌ها را به تمام قسمت‌هایی که بریده اید به یک شکل وصل کنید. برای سفت کردن اتصالات از هیت شرینک و چسب برق استفاده کنید. چند کانکتور JST را بردارید و آنها را بهم لحیم کنید و مطمئن شوید که سیم‌ها در یک جهت وصل شوند.

برد مدار هر نئوپیکسل در یک طرف یک فلش سفید دارد و طرف دیگرش فلش ندارد. فلش سفید طرف ورود داده‌ها را نشان می‌دهد و طرفی که فلش ندارد، طرف خروج داده‌هاست. اگر رشته‌های نئوپیکسل را در یک جهت وصل نکنید، هیچ کدام از چراغ‌ها کار نخواهند کرد. قبل از نصب ردیف‌های نئوپیکسل مطمئن شوید آنها را در یک جهت وصل کرده اید.

گام هفتم : نئوپیکسل‌ها را به هدرهای رزبری پای وصل کنید

قبل از اینکه سیم کشی را شروع کنید، مطمئن شوید طرف ورودی داده را انتخاب کرده اید (سیم‌هایی که به نئوپیکسل‌ها وصل می‌شوند و یک فلش سفید رویشان دارند).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ سقفی چوبی بسازید

کانکتور JST برای داده است. اگر از همین نوع نئوپیکسل استفاده می‌کنید، سیم سفید برای دیتا و سیم آبی برای اتصال به زمین است. همانطور که در تصاویر می‌بینید ما از سیم زرد به عنوان سیم دیتا (متصل به JST ) و سیم مشکی برای اتصال به زمین استفاده کرده ایم. دو سیم دیگر هم برای برق هستند. سیم قرمز مثبت و سیم آبی منفی است. برای مشخص کردن سیم‌های مثبت و منفی حتماً از ولت متر استفاده کنید تا مطمئن شوید و سپس آنها را به منبع تغذیه USB وصل کنید.

به سر منفی منبع تغذیه یک دیود ۲۰۰ اهمی‌۴/۱ وات اضافه کنید.

گام هشتم : نرم افزار رزبری پای را تنظیم کنید

نرم افزارهای مورد نیاز برای کنترل رشته لامپ نئوپیکسل را روی رزبری پای نصب کنید تا بتوانید از آن برای کنترل از راه دور چراغ‌های دیوار الفبا استفاده کنید. برای اینکار می‌توانید از این لینک استفاده کنید. فایل‌های مورد نیاز برای نصب را هم در بخش Software پیدا کنید.

گام نهم : رزبری پای را به هدر Pi وصل کنید

کابل IDE را به هدر Pi وصل کنید. سر دیگر کابل را هم به پورت IDE رزبری پای وصل کنید.

گام دهم : رزبری پای را تست کنید

رزبری پای و رشته نئوپیکسل را به منبع تغذیه وصل کنید. وقتی رزبری پای کاملاً آماده شد، به قسمتی که کتابخانه rpi_ws281x را نصب کرده اید و سپس دایرکتوری Python and Examples بروید.

اگر strandtest.py را اصلاح نکرده اید، فایل sudo pico strandtest.py را اجرا کنید و مقدار LED_Count را به تعداد نئوپیکسل‌هایی که بهم وصل کرده اید، تغییر بدهید.

بعد از ذخیره این تغییرات، فایل sudo python strandtest.py را اجرا کنید. اگر همه قطعات را درست وصل کرده باشید، تمام چراغ‌ها روشن می‌شوند و رنگ شان عوض می‌شود.

گام یازدهم : چراغ‌ها را نصب کنید

اگر تست مرحله قبل را با موفقیت انجام داده باشید، باید نئوپیکسل‌ها را روی تخته فومی‌نصب کنید. اگر رشته لامپ را به سه ردیف تقسیم کرده باشید، قسمتی که برق و دیتا به آن وصل است باید در انتها قرار بگیرد. اگر می‌خواهید طراحی دیوار الفبا و چراغ‌هایش را تغییر بدهید، باید تغییرات لازم روی کدها را هم اعمال کنید که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم.

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!

می‌توانید رشته لامپ را به سیم گلسازی وصل کنید و سیم را به تخته فومی‌وصل کنید. فقط حواستان باشد سیم را بیش از حد سفت نکنید.

گام دوازدهم : بخش‌ها را وصل کنید

هر بخش را با کانکتور JST وصل کنید. اگر کوتاه هستند می‌توانید به آنها کابل گسترش JST وصل کنید و سپس کابل‌ها را پشت تخته فومی‌مخفی کنید. وقتی بخش‌ها را وصل کردید، یکبار دیگر رزبری پای را تست کنید. اگر تست موفقیت آمیز بود، زیر هر چراغ یک حرف بنویسید. برای نوشتن حروف هم از قلم مو و رنگ آکریلیک استفاده کنید.

گام سیزدهم : کدهای رزبری پای

جدا از مقادیر اولیه ای که برای تنظیم نئوپیکسل‌ها وارد کرده اید، می‌توانید از برخی دیگر از کارکردهای مفید StrandTest.py هم روی تمام هدرها استفاده کنید. می‌توانید کارتان را با این کد آزمایشی شروع کنید و سپس کارکردها و هدرهای دیگر را اضافه کنید.

مهمترین پرامپت ‘Text to show:’ است که با آن می‌توانید متنی که می‌خواهید را نمایش بدهید. با این فرمان کافی است متن را بنویسید و سپس اینتر را بزنید. تا زمانی که یم نئوپیکسل برای هر کاراکتر تعریف شده باشد، چراغ‌ها به ترتیب درست روشن خواهند شد.

می‌توانید از کدهای زیر روی دیوار الفبا استفاده کنید. با این کدها علاوه بر نمایش کلمات دلخواه تان، می‌توانید از حالت نمایش کلمات تصادفی و ساخت ترکیب‌های دو کلمه این استفاده کنید.

دیوار الفبا آماده است

با اتصال رزبری پای به شبکه اینترنت خانگی تان می‌توانید یک ترمینال SSH بسازید و برنامه را روی کامپیوتر اجرا کنید. با اضافه کردن قابلیت‌ها و ماژول‌های بیشتر به رزبری پای می‌توانید کارکردهای دیوار الفبا را بیشتر کنید. اگر پیشنهادی برای اینکار دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید
عنوان مطلب
دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید
توضیح کوتاه
این دیوار الفبا برمبنای ایده فیلم چیزهای عجیب ساخته شده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید... اگر اهل کتابخوانی باشید حتماً به نشانه کتاب یا همان بوک مارک نیاز دارید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت نشانه کتاب چوبی را یاد گرفته اید اما اینبار سراغ مدل...
آموزش ساخت : با PVC لانه پرنده بسازید اگر اهل ساختنی باشید حتماً قدر PVC را می دانید. لوله و ورقه PVC خیلی راحت بریده میشود و شکل می گیرد؛ به همین خاطر میتوان از آن در ساختنی های مختلف است...
آموزش ساخت : چطور در طبیعت آتش درست کنیم؟... اگر اهل گشت و گذار در طبیعت هستید و همیشه در تعطیلات به سفر می روید، این ساختنی می تواند به شما کمک کند. در این پست طرز صحیح درست کردن آتش در طبیعت را...
با چسب حرارتی و چرم پایه شارژ یا داک شارژ بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با وسایل ارزان و در دسترس یک پایه شارژ شیک و بادوام بسازید. با این پایه شارژ یا داک شارژ می توانید راحت تر از موبایل در حال...
آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید... اگر همیشه دوست داشتید ساخت ربات را تجربه کنید، این ربات ساده نقطه شروع خوبی است. قطعه اصلی این ربات آردوینو است و هزینه ساخت آن بسیار پایین است. نباید...
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شلف دکوری شیک و ارزان بسازید

اگر دنبال یک شلف دکوری ارزان اما شیک و متفاوت برای تزیین دیوارهای اتاق‌تان می‌گردید، …

پاسخ دهید