خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید

دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید

اگر شما هم طرفدار سریال چیزهای عجیب (Stranger Things) باشید، حتماً می دانید دیوار الفبا چیست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک دیوار الفبا شبیه چیزی که در سریال دیده اید، بسازید و آن را با رزبری پای کنترل کنید. برای ساخت این پروژه باید با رزبری پای و برنامه نویسی آن آشنا باشید.

دیوار الفبا بسازید
دیوار الفبا بسازید

چون قصد داریم دیوار الفبای سریال چیزهای عجیب را بسازیم، آن را به زبان انگلیسی درست می کنیم. اما شما می توانید نمونه فارسی آن را بسازید که البته برای اینکار باید کدها را هم تغییر بدهید. این دیوار الفبا مستقیما کنترل می شود و پرتابل هم هست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چراغ های پرینت شده – فایل های مورد نیاز را از این لینک دانلود کنید.
 • رشته لامپ نئوپیکسل REG LED 12 میلیمتری Ws2811
 • رزبری پای (Raspberry Pi) نسخه ۲ به همراه Canakit – Canakit نوعی دانگل وای فای است که امکان کنترل از راه دور دیوار را فراهم می کند.
 • ۲۰ عدد پلاگ نر به ماده JST SM 3 پین
 • سیم تک هسته ای ۲۲AWG
 • تیوب هیت شرینک
 • چسب برق
 • کابل USB قدیمی
 • ولت متر
 • دیود ۱N4001
 • مقاومت Watt 200 ohm¼ – این مقاومت به USB وصل می شود تا جریان بالاتر از ۵ ولت باقی بماند.
 • برد فومی ۵۰ در ۱۰۰ سانتیمتر
 • کاغذ دیواری – بهتر است از کاغذی دیواری استفاده کنید که شبیه کاغذ دیواری فیلم باشد.
 • هویه
 • سیم چین
 • قلم مو و رنگ مشکی

گام دوم : حباب های لامپ ها را پرینت کنید

پرینت کردن این قطعات ضرورتی ندارد اما باعث می شود دیوار الفبا زیباتر بشود. این حباب ها خیلی شبیه چراغ های کریسمس هستند و نتیجه کار را زیباتر می کنند. به ازای هر حرف به یک حباب پرینت شده نیاز دارید. اگر نمی خواهید حباب ها را پرینت کنید، باید نمونه های مشابه را بخرید.

گام سوم : حباب ها را به چراغ ها وصل کنید

بعد از اینکه حباب ها را پرینت کردید (و اگر لازم بود سطح آنها را سنباده کشیدید)، آنها را به چراغ های رشته REG LED وصل کنید. با چرخاندن حباب ها می توانید آنها را به لامپ ها محکم کنید. حباب ها را یکی در میان به چراغ ها وصل کنید تا بتوانید حروف را به اندازه کافی بزرگ بنویسید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت:لوستر شیک و مدرن با لوله رول های کاغذ توالت

گام چهارم : تخته فومی را آماده کنید

اگر می خواهید کاغذ دیواری را روی تخته فومی بچسبانید، بهتر است تخته را در همین مرحله آماده کنید. تخته را در اندازه مناسب ببرید و رویش را با کاغذ دیواری بپوشانید.

گام پنجم : لایه نئوپیکسل را آماده کنید

رشته لامپ نئوپیکسلی که استفاده می کنید، باید به اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید آن را ببرید. پس اگر لازم است خودتان با اضافه کردن سیم اضافی آن را بلند کنید. قبل از اینکه سر سیم ها را ببرید، هر دو طرف رشته را چک کنید. باید یک کانکتور JST دو پین و دو سیم دیگر ببینید. یکی از این سیم ها به داخل چراغ ها می رسد و یک فلش سفید دارد. این سیم، سیم ورودی است و طرفی است که باید به رزبری پای وصل بشود.

ابتدا تعداد حباب هایی که برای هر ردیف دیوار الفبا نیاز دارید را اندازه بگیرید و سپس سیم ها را ببرید.

گام ششم : کانکتور JST را به سیم های نئوپیکسل وصل کنید

در این مرحله با آن سر سیم های که به رزبری پای وصل می شوند، کاری نداریم. این کانکتورها را باید به قسمتی اضافه کنید که برای رشته لامپ را برای سه قسمت شدن از آنجا بریده اید.

دقت کنید که سیم ها را به تمام قسمت هایی که بریده اید به یک شکل وصل کنید. برای سفت کردن اتصالات از هیت شرینک و چسب برق استفاده کنید. چند کانکتور JST را بردارید و آنها را بهم لحیم کنید و مطمئن شوید که سیم ها در یک جهت وصل شوند.

برد مدار هر نئوپیکسل در یک طرف یک فلش سفید دارد و طرف دیگرش فلش ندارد. فلش سفید طرف ورود داده ها را نشان می دهد و طرفی که فلش ندارد، طرف خروج داده هاست. اگر رشته های نئوپیکسل را در یک جهت وصل نکنید، هیچ کدام از چراغ ها کار نخواهند کرد. قبل از نصب ردیف های نئوپیکسل مطمئن شوید آنها را در یک جهت وصل کرده اید.

گام هفتم : نئوپیکسل ها را به هدرهای رزبری پای وصل کنید

قبل از اینکه سیم کشی را شروع کنید، مطمئن شوید طرف ورودی داده را انتخاب کرده اید (سیم هایی که به نئوپیکسل ها وصل می شوند و یک فلش سفید رویشان دارند).

در ساختنی بخوانید :  با ماژول ESP8266 دیمر LED هوشمند و متصل به اینترنت بسازید

کانکتور JST برای داده است. اگر از همین نوع نئوپیکسل استفاده می کنید، سیم سفید برای دیتا و سیم آبی برای اتصال به زمین است. همانطور که در تصاویر می بینید ما از سیم زرد به عنوان سیم دیتا (متصل به JST ) و سیم مشکی برای اتصال به زمین استفاده کرده ایم. دو سیم دیگر هم برای برق هستند. سیم قرمز مثبت و سیم آبی منفی است. برای مشخص کردن سیم های مثبت و منفی حتماً از ولت متر استفاده کنید تا مطمئن شوید و سپس آنها را به منبع تغذیه USB وصل کنید.

به سر منفی منبع تغذیه یک دیود ۲۰۰ اهمی ۴/۱ وات اضافه کنید.

گام هشتم : نرم افزار رزبری پای را تنظیم کنید

نرم افزارهای مورد نیاز برای کنترل رشته لامپ نئوپیکسل را روی رزبری پای نصب کنید تا بتوانید از آن برای کنترل از راه دور چراغ های دیوار الفبا استفاده کنید. برای اینکار می توانید از این لینک استفاده کنید. فایل های مورد نیاز برای نصب را هم در بخش Software پیدا کنید.

گام نهم : رزبری پای را به هدر Pi وصل کنید

کابل IDE را به هدر Pi وصل کنید. سر دیگر کابل را هم به پورت IDE رزبری پای وصل کنید.

گام دهم : رزبری پای را تست کنید

رزبری پای و رشته نئوپیکسل را به منبع تغذیه وصل کنید. وقتی رزبری پای کاملاً آماده شد، به قسمتی که کتابخانه rpi_ws281x را نصب کرده اید و سپس دایرکتوری Python and Examples بروید.

اگر strandtest.py را اصلاح نکرده اید، فایل sudo pico strandtest.py را اجرا کنید و مقدار LED_Count را به تعداد نئوپیکسل هایی که بهم وصل کرده اید، تغییر بدهید.

بعد از ذخیره این تغییرات، فایل sudo python strandtest.py را اجرا کنید. اگر همه قطعات را درست وصل کرده باشید، تمام چراغ ها روشن می شوند و رنگ شان عوض می شود.

گام یازدهم : چراغ ها را نصب کنید

اگر تست مرحله قبل را با موفقیت انجام داده باشید، باید نئوپیکسل ها را روی تخته فومی نصب کنید. اگر رشته لامپ را به سه ردیف تقسیم کرده باشید، قسمتی که برق و دیتا به آن وصل است باید در انتها قرار بگیرد. اگر می خواهید طراحی دیوار الفبا و چراغ هایش را تغییر بدهید، باید تغییرات لازم روی کدها را هم اعمال کنید که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گلدان گل کاغذی شیک و ساده

می توانید رشته لامپ را به سیم گلسازی وصل کنید و سیم را به تخته فومی وصل کنید. فقط حواستان باشد سیم را بیش از حد سفت نکنید.

گام دوازدهم : بخش ها را وصل کنید

هر بخش را با کانکتور JST وصل کنید. اگر کوتاه هستند می توانید به آنها کابل گسترش JST وصل کنید و سپس کابل ها را پشت تخته فومی مخفی کنید. وقتی بخش ها را وصل کردید، یکبار دیگر رزبری پای را تست کنید. اگر تست موفقیت آمیز بود، زیر هر چراغ یک حرف بنویسید. برای نوشتن حروف هم از قلم مو و رنگ آکریلیک استفاده کنید.

گام سیزدهم : کدهای رزبری پای

جدا از مقادیر اولیه ای که برای تنظیم نئوپیکسل ها وارد کرده اید، می توانید از برخی دیگر از کارکردهای مفید StrandTest.py هم روی تمام هدرها استفاده کنید. می توانید کارتان را با این کد آزمایشی شروع کنید و سپس کارکردها و هدرهای دیگر را اضافه کنید.

مهمترین پرامپت ‘Text to show:’ است که با آن می توانید متنی که می خواهید را نمایش بدهید. با این فرمان کافی است متن را بنویسید و سپس اینتر را بزنید. تا زمانی که یم نئوپیکسل برای هر کاراکتر تعریف شده باشد، چراغ ها به ترتیب درست روشن خواهند شد.

می توانید از کدهای زیر روی دیوار الفبا استفاده کنید. با این کدها علاوه بر نمایش کلمات دلخواه تان، می توانید از حالت نمایش کلمات تصادفی و ساخت ترکیب های دو کلمه این استفاده کنید.

دیوار الفبا آماده است

با اتصال رزبری پای به شبکه اینترنت خانگی تان می توانید یک ترمینال SSH بسازید و برنامه را روی کامپیوتر اجرا کنید. با اضافه کردن قابلیت ها و ماژول های بیشتر به رزبری پای می توانید کارکردهای دیوار الفبا را بیشتر کنید. اگر پیشنهادی برای اینکار دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید
عنوان مطلب
دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید
توضیح کوتاه
این دیوار الفبا برمبنای ایده فیلم چیزهای عجیب ساخته شده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

شال گردن ببافید و از آن به عنوان یقه لباس هم استفاده کنید... در این ساختنی آموزش بافت شال گردنی را یاد می گیرید که به شکل یقه بافتنی هم قابل استفاده است. بافت شال گردن با روشی که در ادامه می خوانید بسیار ساده اس...
آموزش ساخت : حلقه دستمال سفره بسازید درست حدس زده اید؛ این حلقه دستمال سفره زیبا هم با تکنیک دکوپاژ درست شده است. و به همین خاطر است که ساختش بسیار ساده و ارزان است. البته روش ساخت این حل...
زیرلیوانی چوبی با لوگو و آرم دلخواه تان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور زیرلیوانی چوبی با طرح دلخواه تان بسازید. این زیرلیوانی از ترکیب چوب، آکریلیک و فوم ساخته می شود و به همین خاطر می شود ...
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید... بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و ... . در این ساختنی ...
آباژور موشکی جالب و شیک بسازید (کارتنی یا چوبی)... در این ساختنی طرز ساخت آباژور موشکی بسیار جالبی را یاد می گیرید که می توانید آن را با چوب، ورق آکریلیک و حتی کارتن ضخیم بسازید. بهترین متریال برای ساخ...
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید