خانه / اخبار / پردازنده های پر سرعت و صنعت ابر رایانه ها در سال ۲۰۱۶

پردازنده های پر سرعت و صنعت ابر رایانه ها در سال ۲۰۱۶

در جهانی که هر روز با مسائل پیچیده تری مواجه می شویم و برای ارضای نیاز هایمان نیاز به پردازنده های قوی تر داریم و در عصری که اطلاعات هر روزه در حال تولید با حجم های باور نکردنی هستند ، اهمیت صنعت پردازنده های پر سرعت به سرعت در حال افزایش است . حالا که سال ۲۰۱۶ میلادی آرام آرام به پایانش نزدیک می شود ، بیایید نگاهی به دستاورد ها ، چالش ها و چشم انداز آینده جهان پردازنده های پر سرعت بیاندازیم.

برای خیلی از کارشناس ها ، سال ۲۰۱۶ به نظر سالی می رسد که یک قدم به پردازش اطلاعات با بهره وری بالا و حتی پردازش کوانتومی (کامپیوتر های کوانتومی) نزدیک شده ایم. ما هم بر این شدیم که چشم اندازی از دستاورد های پردازش اطلاعات که در حال تبدیل شدن به یک واقعیت در دنیای رایانه ها هستند را برای شما به نمایش بگذاریم. با ساختنی همراه باشید.

بهینه ترین ابر رایانه جهان

با بالا رفتن سرعت پردازش و قدرت پردازنده ها در رایانه ها ، بهره وری در مصرف انرژی تبدیل به مسئله ای بسیار مهم در پردازنده های پر سرعت خواهد شد. در سال های قبل بازار به سمت “قدرت پردازش به هر قیمت ممکن” می رفت و این باعث شد که پردازنده های موجود در جهان مقدار زیادی انرژی مصرف کرده و به همان اندازه نیز انرژی گرمایی از خود ساتع کنند.

با استفاده از پردازنده های پر سرعت با بهره وری بالا ، ابر رایانه هایی با مصرف انرژی کم تر خواهیم داشت و این موضوع به این معناست که دیتا سنتر ها (مراکز داده) انرژی الکتریکی کم تری مصرف کرده و گرمای کم تری هم در محیط زیست ما آزاد خواهند کرد. یادتان باشد :

مصرف انرژی می تواند یک عامل محدود کننده مهم در سر راه کسب و کار ها و مراکز پژوهشی باشد ، زیرا با افزایش سرعت پردازنده های پر سرعت موجود در سیستم های مختلف یک شرکت یا موسسه ، هزینه های مصرف انرژی آن نیز به شدت افزایش خواهد یافت.

شرکت NVidia به تازگی یک سوپر کامپیوتر به نام DGC SATURNV را به بازار معرفی کرد.ابر رایانه ای که در جایگاه ۲۸ در میان ۵۰۰ رایانه قدرتمند دنیا قرار دارد. البته در زمینه بهره وری این ابر رایانه را می توان بهینه ترین سوپر کامیپوتر جهان نامید. بهره وری این رایانه ۹٫۴۶ گیگا فلاپ بر هر وات انرژی مصرف شده است. که ۴۰ درصد از بهینه ترین رایانه های رقیبش بهینه تر است !

در ساختنی بخوانید :  ساخت یک باتری تخت که گرمای محیط را به الکتریسیته تبدیل می کند

این ابر رایانه بهینه NVIDIA را می توان محصول گره سرور های DGX-1 این شرکت دانست که از GPU های P100 تسلا استفاده می کنند.

 ابر رایانه NVidia DGC SATURNV
ابر رایانه NVidia DGC SATURNV

سوپر کامپیوتر PIZ Daint هم که امسال به بازار معرفی شد در جایگاه دومین ابر رایانه بهینه از ۵۰۰ رایانه قرار دارد. این رایانه بهره وری در حد ۷٫۴۵ گیلا فلاپ بر وات دارد. و البته عجیب اینجاست که این ابررایانه هم از همان پردازنده های پر سرعت تسلا استفاده می کند که در ساختار رقیبش به کار رفته است.

پردازنده های پر سرعت ، امید خیلی از کسب و کار ها

قدرت بالای پردازش با قیمتی کم تر و در دسترس تر در خیلی از بخش های صنعت می تواند مفید باشد. ابر رایانه های مانند NVidia DGX SATURNV می توانند در کارهای بسیار متنوعی به کار گرفته شوند. کارهایی مانند پژوهش برای درمان سرطان ، هوش مصنوعی و شبکه عصبی یا یادگیری ماشین و یادگیری ژرف (Deep Learning).

اما پردازش با سرعت های بالا تنها به دلیل کاربرد های بالقوه اش نیست که اهمیت دارد. هرچه چگالی ترانزیستور ها در چیپ های کامپیوتری به مرز توانایی تکنولوژی های موجود ما نزدیک تر می شود ، قانون معروف مور نیز که رشد نمایی سرعت پردازنده های بشر را پیش بینی می کرد شروع به محو شدن می کند. ابر رایانه ها یکی از راه هایی هستند که که بتوانیم این رشد فزاینده ظرفیت پردازش را ادامه دهیم.

کنفرانس SC16 سال 2016 که در شهر لیک سیتی ایالت یوتا برگزار شد
کنفرانس SC16 سال ۲۰۱۶ که در شهر لیک سیتی ایالت یوتا برگزار شد / یکی از موضوعات اصلی بحث این کنفراس در مورد پردازنده های پر سرعت است

اهمیت پردازش های سرعت بالا از توجه ها دور نمانده است. در روز های قبل تعداد شرکت کنندگان در SC16 (کنفرانس بین المللی رایانش پر سرعت ، شبکه ، ذخیره و آنالیز) رکورد خود را شکست. این کنفرانس که در ایالت یوتای امریکا برگزار شده بود بیش از ۱۱ هزار شرکت کننده ازبخش های مختلف صنعت ، دانشگاه و شرکت کنندگان آزاد داشت که داده های خود را در مورد پردازش سرعت بالا با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. همچنین طبق گزارش های منتشر شده ۳۴۹ شرکت فعال در این کنفرانس شرکت کرده اند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : بزرگ ترین عامل بروز سرطان بدشانسی است!

پیشرفت در زمینه رایانه های کوانتومی

حتی مایکروسافت بزرگ هم آستین های خود را برای حمایت از پیشروهای مسابقه پردازنده های پر سرعت کوانتومی بالا زده است. این شرکت بزرگ در حال حاضر یک دهه است در مرکز تحقیقات Q خود در حال پژوهش در زمینه رایانه های کوانتومی است و گزارش های مختلف نشان می دهد مایکروسافت همه نام های بزرگ صنعت و دانشگاه را برای توسعه سخت افزار و نرم افزار های سازگار با این رایانه ها استخدام کرده است.

هدف مایکروسافت در زمینه رایانه های کوانتومی ، ساخت یک کامپیوتر عمومی کوانتومی است که بتوان در انواع متنوعی از کاربرد ها و وظیفه ها از آن استفاده کرد. تکنولوژی کامپیوتر های کوانتومی ظرفیت نسل بشر در پردازش را به شکل تصاعدی گسترش خواهد داد به گونه ای که این ظرفیت بسیار بیش از تمامی قدرت پردازش ابر رایانه های فعلی در جهان خواهد بود. چالش هایی که شرکت مایکرو سافت در ساخت این پردازنده های پر سرعت با آن ها مواجه است بسیار زیاد است. برای مثال طراحی مدار های رایانه های کوانتومی به سادگی مدار های الکترونیکی دیجیتال امروزی نیست. همین طور تحمل آستانه خطا و تصحیح اشتباهات یکی از مسائلی است که مایکروسافت با آن ها دست و پنجه نرم می کند.

برای همین هم هست که هنوز معلوم نیست اولین رایانه کوانتومی این کمپانی (و شاید هم بشریت!) در چه زمانی معرفی خواهد شد. حالا که توجه نام های بزرگ دنیای رایانه و فناوری اطلاعات به پردازنده های پر سرعت جلب شده است، پیش بینی می شود تنها این رشته از صنعت رایانه تا سال ۲۰۱۹ ارزشی حدود ۳۱ میلیارد دلار داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  گوشی قدیمی خود را عوض کنید،احتمالا اینترنت آن قطع خواهد شد!

منبع

خلاصه مطلب
پردازنده های پر سرعت و آینده و چشم انداز آن ها در صنعت رایانه ها
عنوان مطلب
پردازنده های پر سرعت و آینده و چشم انداز آن ها در صنعت رایانه ها
توضیح کوتاه
ابر رایانه ها و پردازنده های پر سرعت یکی از مهم ترین عناصر دنیای کامپیوتر ها در این عصر هستند. اما آینده نزدیک این رایانه ها و پردازنده ها به کدام سمت می رود ؟
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

مهندسان ناسا در حال کار بر روی ابرکامپیوتر IBM System/360 Model 75s

قدرتی هزاران برابر کامپیوتر های ناسا در دستان ما

تلفن همراه شما هزار بار قوی تر از تمام قدرت محاسباتی ناسا در سال 1969 …

پاسخ دهید