خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / سوت چوبی نجات مخصوص کیت بقا و شرایط اضطراری بسازید

سوت چوبی نجات مخصوص کیت بقا و شرایط اضطراری بسازید

سوت یکی از اجزای اصلی کیت بقای کوهنوردی است و در شرایط اضطراری خیلی به درد می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک سوت چوبی را یاد می گیرید که فقط با یک تکه چوب درست می شود. با این روش می توانید در طبیعت و فقط با داشتن یک چاقو برای خودتان سوت بسازید. این آموزش ساخت را بخوانید و یکبار ساخت سوت چوبی را تمرین کنید. به این ترتیب هر وقت و هرجا که لازم بشود، می توانید برای خودتان سوت درست کنید.

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت سوت چوبی برویم، بهتر است برخی از کدهای رایج با سوت را مرور کنیم. سه سوت به معنای درخواست کمک است؛ دو سوت به معنای بیا اینجاست و یک سوت به معنای کجایی است. برای ارسال این پیام ها، هر سوت باید سه ثانیه طول بکشد. کد مهم دیگر، کد مورس SOS است که به این صورت ارسال می شود: سه سوت کوتاه (هر کدام سه ثانیه)، سه سوت بلند (هر کدام شش ثانیه) و سه سوت کوتاه دیگر. از این پیام ها می توانید برای درخواست کمک یا پیدا کردن گروه تان استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

برای ساخت سوت چوبی به یک چاقوی جیبی و یک شاخه گرد به طول ۷٫۵ تا ۱۲٫۵ سانتیمتر و ضخامت داخلی شش میلیمتری نیاز دارید. اگر سوت را از شاخه های درخت بامبو بسازید، خیلی بهتر است. شاخه های تمیز شده درخت بید هم انتخاب خوبی است.

اگر از چوب بامبو استفاده می کنید، رنگ زردش را انتخاب کنید چون هسته آن قطعاً توخالی خواهد بود. داخل شاخه های سبز معمولاً سفت و محکم است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : در فضاهای بدون استفاده کتابخانه بسازید

گام دوم : طراحی

اصول ابتدایی طراحی و ساخت سوت به ترتیب زیر است:

  • یک لوله توخالی که یک سرش بسته باشد، می بریم.
  • یک برش ۴۵ درجه در سر باز لوله می زنیم (دهنی سوت).
  • بالای لوله یک دهانه می بریم که از یک برش صاف و یک برش مورب ساخته می شود (تیغه سوت).
  • کمی چوب داخل دهنی قرار می دهیم و فقط یک شکاف کوچک برای رد شدن هوا باز می گذاریم.

ما هم برای ساخت سوت کیت بقا از همین روش استفاده می کنیم. البته تنظیم کردن چوبی که داخل دهنی قرار می گیرد کمی سخت است چون قرار نیست از چسب استفاده کنیم. البته اگر خوش شانس باشید اطراف تان درخت های شیره دار پیدا خواهید کرد و می توانید از آن برای ساخت این قسمت سوت استفاده کنید.

در تصویر دوم می توانید انحنای لازم برای رسیدن به دهنی استاندارد برای سوت را ببینید. وقتی دهنی سوت را به صورت منحنی برش بزنید، تن صدای متفاوتی ایجاد می شود اما قدرت سوت تفاوتی نمی کند.

گام سوم : چوب را ببرید

شاخه های اضافی اطراف یکی از گره های چوب بامبو را تمیز کنید. سپس نزدیک گره یک برش صاف بزنید تا سر بسته لوله سوت شکل بگیرد. درست قبل از گره بعدی چوب بامبو یک برش ۴۵ درجه بزنید. این سر چوب، طرف باز لوله سوت و همچنین دهنی آن است.

گام چهارم : تیغه سوت را شکل بدهید

با فاصله ۱٫۲ سانتیمتری از دهنه سوت یک برش صاف بزنید. این برش را تا جایی ادامه بدهید که بتوانید چاقو را از هسته توخالی چوب ببینید.با فاصله ۶ میلیمتری از این برش، یک برش مورب بزنید و آن را تا جایی ادامه بدهید که انتهایش به هسته چوب برسد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لوستر دیواری کاغذی بسازید

گام پنجم : یک شاخه پیدا کنید

یک چوب با اندازه مناسب پیدا کنید
یک چوب با اندازه مناسب پیدا کنید

حالا باید یک شاخه پیدا کنید که درست به اندازه قطر داخلی چوب باشد. این شاخه باید کاملاً داخل چوب فرو برود.

گام ششم : چوب داخل دهنی را اضافه کنید

یک تکه کوچک از چوبی که در مرحله قبل پیدا کردید را ببرید. قسمتی از پوسته این تکه چوب را مطابق تصویر ببرید (این طرف چوب، طرف بالایش خواهد بود).این تکه چوب را داخل دهنی سوت قرار بدهید و آن را طوری تنظیم کنید که نسبت به سوراخ تیغه سوت کاملاً صاف باشد. سپس قسمت اضافی و بیرون زده چوب را ببرید.

گام هفتم : سوت را تست کنید

شکافی که هوا از آن رد می شود در تصویر مشخص است
شکافی که هوا از آن رد می شود در تصویر مشخص است

حالا باید شکاف کوچک روی دهنی سوت را ببینید. این شکاف محل ورود هوا به داخل لوله است. قسمتی از این هوا از لوله خارج می شود و قسمتی از آن وارد حفره می شود و به سمت سوراخ تیغه برمی گردد. حرکت هوا در این مسیر باعث ایجاد صدای سوت می شود.

سوت را تست کنید و اگر صدای مناسب تولید نکرد، روی جای تکه چوب داخل دهنی کار کنید تا به صدای دلخواه تان برسید.

سوت چوبی آماده است

سوت چوبی آماده است
سوت چوبی آماده است

با تغییر شکل چوب داخل دهنی سوت چوبی می توانید صدای سوت را بم یا زیر کنید. تجربیات تان از ساخت سوت چوبی را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر نمی خواهید آموزش های ساخت مشابه را از دست بدهید، در کانال تلگرام ساختنی عضو بشوید.

منبع

خلاصه مطلب
سوت چوبی مخصوص کیت بقا و شرایط اضطراری بسازید
عنوان مطلب
سوت چوبی مخصوص کیت بقا و شرایط اضطراری بسازید
توضیح کوتاه
با این سوت هیچوقت در طبیعت و در شرایط اضطراری تنها نخواهید ماند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : سوپ کدو حلوایی با پیاز سرخ شده بپزید... در این ساختنی دستور تهیه سوپ کدو حلوایی را یاد می گیرید. پخت سوپ کدو حلوایی بسیار ساده است و وقت زیادی نمی گیرد. روشی که برای پخت این سوپ استفاده میشو...
آموزش ساخت : پایه گردان مانیتور بسازید و با موبایل کنترلش کنید!... اگر به یک پایه گردون برای مانیتور محل کارتان یا تلویزیون تان نیاز دارید، بهتر است خودتان آن را بسازید. در این ساختنی طرز ساخت پایه گردان مانیتور، LCD ...
گلدان کاغذی با چراغ های توکار بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کارتن و چند LED یک گلدان کاغذی متفاوت بسازید. ساخت این گلدان کاغذی بسیار ساده است و هزینه زیادی هم ندارد. از این گل...
راهنمای خشک کردن لباس ها با گرمای تابستان!... گرمای تابستان شاید به نظر بی فایده و آزاردهنده برسد اما می تواند فوایدی هم داشته باشد. مثلاً در این روزهای گرم و آفتابی کارایی تجهیزات خورشیدی مثل شار...
دستور تهیه : کیک براونی ساده و خوشمزه بپزید... اگر شما هم عادت دارید کیک براونی را با پودرهای آماده درست کنید، حتماً این ساختنی را بخوانید. درست کردن کیک براونی اصلاً سخت نیست و زمان زیادی هم نمیبر...
آموزش ساخت : خمیر قالب گیری سوگرو بسازید... خمیر قالب گیری سوگرو کاربردهای زیادی دارد؛ از صداگیری موتور تا تعمیر وسایل خراب. این خمیر قالب گیری هنوز بطور گسترده وارد بازار ایران نشده اما بازارش ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

موم زدن به پارچه یکی از ساده ترین راه ها برای محافظت از آن در …

پاسخ دهید