خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]

آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]

در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تصویر پس زمینه به آکواریوم اضافه کنید. در این روش از نوار LED هم استفاده می کنیم تا زیبایی تصویر پس زمینه بیشتر بشود. البته برای دیدن تصویر پس زمینه آکواریوم باید از شیشه های ضدجلبک استفاده کنید که قیمت زیادی ندارند. با ساختنی همراه باشید.

به آکواریوم تصویر پس زمینه و منبع نوری اضافه کنید
به آکواریوم تصویر پس زمینه و منبع نوری اضافه کنید

نوارهای LED که به آکواریوم وصل می کنید، از طریق رزبری پای کنترل می شوند. با اضافه کردن رزبری پای به پروژه می توانید فرمان های متعدد و متنوع را از طریق نوار LED اجرا کنید و کارایی آنها را بیشتر کنید. درست است که در این روش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم کمی پیچیده است اما مزایای زیادی هم دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • هیچ فضایی داخل آکواریوم اشغال نمی شود؛
 • عوض کردن تصویر پس زمینه بسیار راحت است؛
 • هیچ جلبکی روی سطح تصویر رشد نخواهد کرد؛
 • تصویر پس زمینه با آب در تماس نخواهد بود.

گام اول : اجزای پروژه

اجزای پروژه
اجزای پروژه

اجزای اصلی این پروژه فریم، نوار LED، رزبری پای و یک عکس چاپ شده در ابعاد مناسب است. دیوار پشتی فریم کمی زاویه دارد و به دیواره پشتی آکواریوم وصل می شود. نوار LED هم روی تصویر تابانده می شود و در نتیجه عمق آکواریوم بیشتر به نظر می رسد.

برای گرفتن گرمای اضافی نوار LED، باید آن را روی فریم آلومینیومی بچسبانید. این فریم آلومینیومی را می توانید از در و پنجره های بدون استفاده بسازید. نوار LED هم باید چند رنگ و تک SMD باشد.

گام دوم : فریم را بسازید

فریم را می توانید تماماً از چوب های بدون استفاده بسازید. برای ساخت فریم به وسایل زیر نیاز دارید:

 • دو عدد گیره چوبی
 • دو عدد پنل کناری
 • تخته پشتی
 • چسب چوب
 • اره
 • رنگ

ابتدا طول آکواریوم را اندازه بگیرید تا ارتفاع پنل های کناری فریم مشخص بشود. سپس این پنل ها را ببرید و برش های لازم برای نوار LED و کاور آکواریوم را ایجاد کنید.

عرض آکواریوم را اندازه بگیرید، ضخامت پنل های کناری را از آن کم کنید. این عدد طول تخته پشتی است.

از گیره های چوبی هم برای زاویه دادن به تخته پشتی استفاده می کنیم. ابتدا گیره های چوبی را به پنل های کناری بچسبانید. این دو قطعه را با گیره ببندید و یک روز صبر کنید تا چسب کاملاً خشک بشود. سپس پنل های کناری را به تخته پشتی بچسبانید و یک روز صبر کنید تا کاملاً خشک بشود. اگر از تخته روکش دار برای ساخت تخته پشتی استفاده کرده اید، باید روکش زیر چسب ها را بخراشید تا تخته ها درست بهم بچسبند.

در ساختنی بخوانید :  با شلوارهای جین کهنه کوله پشتی بدوزید

گام سوم : نوار LED را اضافه کنید

برای این پروژه باید از نوار LED نوع SMD5050 استفاده کنید. این نوع نوار LED هر سه رنگ را روی یک SMD دارند و به همین خاطر برای استفاده در این پروژه مناسب هستند.

برای اضافه کردن نوار LED به وسایل زیر نیاز دارید:

 • نوار LED با کانکتور ریموت و لایه چسبی
 • ریموت کنترل ۴۴ دکمه
 • منبع تغذیه
 • لوله PVC خاکستری
 • فریم آلومینیومی

قبل از اینکه کارتان در این مرحله را شروع کنید، یکبار نوار LED را تست کنید و مطمئن شوید درست کار می کند.

ابتدا از یک فریم آلومینیومی – مثلاً در و پنجره های قدیمی – یک پروفیل U شکل ببرید. بالای پروفیل ما ۲۰ میلیمتر، یک طرف آن ۲۰ میلیمتر و طرف دیگرش هم ۲۰ میلیمتر است (ابعاد پروفیل به اندازه های آکواریوم بستگی دارد). طرف ۲۰ میلیمتری پروفیل نوار LED را می پوشاند، طرف ۱۰ میلیمتری داخل شیار تخته پشتی فریم قرار می گیرد و بالای پروفیل هم به نوار LED چسبانده می شود. طول نوار LED به میزان روشنایی که برای نور پس زمینه در نظر دارید، بستگی دارد. ما از نوار یک متری استفاده کردیم.

می توانید بعد از آماده کردن فریم آلومینیومی، نوار LED را با منبع تغذیه روی فریم چوبی تست کنید.

گام چهارم : تصویر را آماده کنید

تصویر پس زمینه را آماده کنید
تصویر پس زمینه را آماده کنید

ابعاد داخل آکواریوم (با در نظر گرفتن فیلترها) را مشخص کنید و تصویری که انتخاب کرده اید را با نرم افزار مناسب در آن اندازه دربیاورید. سپس عکس را پرینت کنید و با نوار چسب دو طرفه به فریم چوبی بچسبانید. فریم چوبی از کنار کشیده می شود و به همین خاطر دسترسی به آن تصویر و تنظیم مجدد آن بسیار ساده است. دقت کند نوار LED و سایر کابل ها مانع از حرکت عرضی فریم چوبی نشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گلدان سیمانی بسازید

گام پنجم : نوار LED را به رزبری پای وصل کنید

نوار LED فرمان ها را از یک ریموت کنترلر دریافت می کند اما برای ارسال این فرمان ها به رزبری پای نیاز داریم. برای ساخت مدار الکترونیکی و اتصال نوار LED به رزبری پای به قطعات زیر نیاز داریم:

 • رزبری پای
 • LED قرمز
 • امیتر مادون قرمز ۵ میلیمتری ۹۴۰nm
 • ترانزیستور ۲N2222
 • مقاومت ۲۲۰Ohm
 • کابل گسترش مثل کابل تلفن ۳٫۵ میلیمتری
 • برد بورد
 • سیم جامپر

مدار را طبق شماتیکی که در تصاویر بالا می بینید روی برد بورد بسازید. دقت کنید که R2 با یک LED قرمز جایگزین می شود تا فرمان ها ارسال بشوند. برای اتصال مدار به رزبری پای هم از سیم جامپر استفاده کنید. امیتر مادون قرمز به کابل گسترش وصل می شود. به این ترتیب می توانید رزبری پای را در جایی دور از آکواریوم قرار بدهید.

برای اینکه رسیور سیگنال های مادون قرمز دستگاه های دیگر را دریافت نکند، آن را داخل یک لوله PVC قرار بدهید و لوله را کنار فریم بگذارید.

گام ششم : پکیج LIRC را نصب کنید

حالا رزبری پای آماده است که با روشن و خاموش شدن GPIO17 سیگنال های مادون قرمز را بفرستد. روش های مختلفی برای اینکار وجود دارد که ما پکیج LIRC را انتخاب کرده ایم. با آپلود این پکیج می توانید سیگنال های مادون قرمز بسیاری از ریموت کنترل ها را شناسایی و ارسال کنید.

با استفاده از کد زیر پکیج را روی رزبری پای آپلود کنید:

سپس خطوط زیر را به مسیر /etc/modules اضافه کنید:

در نهایت هم رزبری پای را ریبوت کنید.

برای ارسال سیگنال ها سه گزینه دارید:

 • از دیتابیس ریموت ها، فرمان ها و فایل های lircd.conf روی وب سایت Lirc استفاده کنید و یکی از آنها را در فولدر مناسب قرار بدهید.
 • از روش بدون نیاز به پیکربندی استفاده کنید.
 • از این فایل پیکربندی که فقط دستور تغییر ترتیب رنگ ها را دارد، استفاده کنید.

فایل پیکربندی که انتخاب کردید را در مسیر /etc/lircقرار بدهید و سپس رزبری پای را ریبوت کنید.

گام هفتم : برنامه رزبری پای را آپلود کنید

برنامه زیر را دانلود کنید و آن را در مسیر /home/pi/desktop کپی کنید. این برنامه چراغ های نوار LED را با الگو و ترتیب خاصی در طول روز و ماه روشن نگه می دارد. شما می توانید بجای این برنامه از برنامه ای که خودتان نوشته اید هم استفاده کنید.

تصویر پس زمینه آکواریوم را تست کنید

حالا می توانید تصویر پس زمینه و چراغ هایی که به آکواریوم اضافه کرده اید را تست کنید. مطمئن شوید ریموت کنترل و برنامه رزبری پای درست کار می کنند و فرمان های صحیح را اجرا می کنند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]
عنوان مطلب
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]
توضیح کوتاه
با این روش ساده و کم هزینه زیبایی آکواریوم تان را چندبرابر کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تزیین پارچه و وسایل پارچه ای با شش ضلعی های رنگی!... روش های مختلفی برای تزیین پارچه وجود دارد؛ مثلاً چاپ عکس و نقاشی روی پارچه از این روش ها هستند که مزایا و معایب خودش را دارند. یکی از معایب این روش ای...
آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کنسول بازی آردوینو را یاد گرفته بودید. در این پست هم ساخت کنسول بازی دوز لمسی را یاد می گیرید که بازی محبوب کودکی همه ماست. ا...
آموزش ساخت : با باتری قلمی شارژر USB بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک شارژر USB بسیار ساده اما کاربردی را برایتان آماده کرده ایم. اگر شارژرهای خورشیدی و سایر شارژرهای پرتابلی که ساختن شان کمی ...
جاکارتی نمدی با طرح منجوقی دلخواه تان بدوزید... در این ساختنی آموزش دوخت جاکارتی نمدی با لبه دوزی منجوقی را یاد می گیرید. دوخت جاکارتی با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. از همین ر...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...
با دات ماتریکس و کنترلر ATmega8 نمایشگر دمای محیط بسازید... نمایش دمای محیط روی نمایشگرهای بزرگ یکی از نیازهای اصلی کارگاه های صنعتی است. نمایشگر دمای محیط معمولاً در اتاق سرور، انبار مواد اولیه، محل نگه داری ح...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ساخت دستگاه کنترل روشنایی به کمک رزبری پای

کنترل روشنایی ساختمان به کمک رزبری پای (Raspberry Pi)

آبا تا حالا پیش آمده است که از خونه بیرون بروید و بعدا متوجه بشوید …

پاسخ دهید