خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]

آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور یک تصویر پس زمینه به آکواریوم اضافه کنید. در این روش از نوار LED هم استفاده می‌کنیم تا زیبایی تصویر پس زمینه بیشتر بشود. البته برای دیدن تصویر پس زمینه آکواریوم باید از شیشه‌های ضدجلبک استفاده کنید که قیمت زیادی ندارند. با ساختنی همراه باشید.

به آکواریوم تصویر پس زمینه و منبع نوری اضافه کنید
به آکواریوم تصویر پس زمینه و منبع نوری اضافه کنید

نوارهای LED که به آکواریوم وصل می‌کنید، از طریق رزبری پای کنترل می‌شوند. با اضافه کردن رزبری پای به پروژه می‌توانید فرمان‌های متعدد و متنوع را از طریق نوار LED اجرا کنید و کارایی آنها را بیشتر کنید. درست است که در این روش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم کمی‌پیچیده است اما مزایای زیادی هم دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • هیچ فضایی داخل آکواریوم اشغال نمی‌شود؛
 • عوض کردن تصویر پس زمینه بسیار راحت است؛
 • هیچ جلبکی روی سطح تصویر رشد نخواهد کرد؛
 • تصویر پس زمینه با آب در تماس نخواهد بود.

گام اول : اجزای پروژه

اجزای پروژه
اجزای پروژه

اجزای اصلی این پروژه فریم، نوار LED، رزبری پای و یک عکس چاپ شده در ابعاد مناسب است. دیوار پشتی فریم کمی‌زاویه دارد و به دیواره پشتی آکواریوم وصل می‌شود. نوار LED هم روی تصویر تابانده می‌شود و در نتیجه عمق آکواریوم بیشتر به نظر می‌رسد.

برای گرفتن گرمای اضافی نوار LED، باید آن را روی فریم آلومینیومی‌بچسبانید. این فریم آلومینیومی‌را می‌توانید از در و پنجره‌های بدون استفاده بسازید. نوار LED هم باید چند رنگ و تک SMD باشد.

گام دوم : فریم را بسازید

فریم را می‌توانید تماماً از چوب‌های بدون استفاده بسازید. برای ساخت فریم به وسایل زیر نیاز دارید:

 • دو عدد گیره چوبی
 • دو عدد پنل کناری
 • تخته پشتی
 • چسب چوب
 • اره
 • رنگ

ابتدا طول آکواریوم را اندازه بگیرید تا ارتفاع پنل‌های کناری فریم مشخص بشود. سپس این پنل‌ها را ببرید و برش‌های لازم برای نوار LED و کاور آکواریوم را ایجاد کنید.

عرض آکواریوم را اندازه بگیرید، ضخامت پنل‌های کناری را از آن کم کنید. این عدد طول تخته پشتی است.

از گیره‌های چوبی هم برای زاویه دادن به تخته پشتی استفاده می‌کنیم. ابتدا گیره‌های چوبی را به پنل‌های کناری بچسبانید. این دو قطعه را با گیره ببندید و یک روز صبر کنید تا چسب کاملاً خشک بشود. سپس پنل‌های کناری را به تخته پشتی بچسبانید و یک روز صبر کنید تا کاملاً خشک بشود. اگر از تخته روکش دار برای ساخت تخته پشتی استفاده کرده اید، باید روکش زیر چسب‌ها را بخراشید تا تخته‌ها درست بهم بچسبند.

گام سوم : نوار LED را اضافه کنید

برای این پروژه باید از نوار LED نوع SMD5050 استفاده کنید. این نوع نوار LED هر سه رنگ را روی یک SMD دارند و به همین خاطر برای استفاده در این پروژه مناسب هستند.

برای اضافه کردن نوار LED به وسایل زیر نیاز دارید:

 • نوار LED با کانکتور ریموت و لایه چسبی
 • ریموت کنترل ۴۴ دکمه
 • منبع تغذیه
 • لوله PVC خاکستری
 • فریم آلومینیومی

قبل از اینکه کارتان در این مرحله را شروع کنید، یکبار نوار LED را تست کنید و مطمئن شوید درست کار می‌کند.

ابتدا از یک فریم آلومینیومی‌– مثلاً در و پنجره‌های قدیمی‌– یک پروفیل U شکل ببرید. بالای پروفیل ما ۲۰ میلیمتر، یک طرف آن ۲۰ میلیمتر و طرف دیگرش هم ۲۰ میلیمتر است (ابعاد پروفیل به اندازه‌های آکواریوم بستگی دارد). طرف ۲۰ میلیمتری پروفیل نوار LED را می‌پوشاند، طرف ۱۰ میلیمتری داخل شیار تخته پشتی فریم قرار می‌گیرد و بالای پروفیل هم به نوار LED چسبانده می‌شود. طول نوار LED به میزان روشنایی که برای نور پس زمینه در نظر دارید، بستگی دارد. ما از نوار یک متری استفاده کردیم.

می‌توانید بعد از آماده کردن فریم آلومینیومی، نوار LED را با منبع تغذیه روی فریم چوبی تست کنید.

گام چهارم : تصویر را آماده کنید

تصویر پس زمینه را آماده کنید
تصویر پس زمینه را آماده کنید

ابعاد داخل آکواریوم (با در نظر گرفتن فیلترها) را مشخص کنید و تصویری که انتخاب کرده اید را با نرم افزار مناسب در آن اندازه دربیاورید. سپس عکس را پرینت کنید و با نوار چسب دو طرفه به فریم چوبی بچسبانید. فریم چوبی از کنار کشیده می‌شود و به همین خاطر دسترسی به آن تصویر و تنظیم مجدد آن بسیار ساده است. دقت کند نوار LED و سایر کابل‌ها مانع از حرکت عرضی فریم چوبی نشوند.

گام پنجم : نوار LED را به رزبری پای وصل کنید

نوار LED فرمان‌ها را از یک ریموت کنترلر دریافت می‌کند اما برای ارسال این فرمان‌ها به رزبری پای نیاز داریم. برای ساخت مدار الکترونیکی و اتصال نوار LED به رزبری پای به قطعات زیر نیاز داریم:

 • رزبری پای
 • LED قرمز
 • امیتر مادون قرمز ۵ میلیمتری ۹۴۰nm
 • ترانزیستور ۲N2222
 • مقاومت ۲۲۰Ohm
 • کابل گسترش مثل کابل تلفن ۳٫۵ میلیمتری
 • برد بورد
 • سیم جامپر

مدار را طبق شماتیکی که در تصاویر بالا می‌بینید روی برد بورد بسازید. دقت کنید که R2 با یک LED قرمز جایگزین می‌شود تا فرمان‌ها ارسال بشوند. برای اتصال مدار به رزبری پای هم از سیم جامپر استفاده کنید. امیتر مادون قرمز به کابل گسترش وصل می‌شود. به این ترتیب می‌توانید رزبری پای را در جایی دور از آکواریوم قرار بدهید.

برای اینکه رسیور سیگنال‌های مادون قرمز دستگاه‌های دیگر را دریافت نکند، آن را داخل یک لوله PVC قرار بدهید و لوله را کنار فریم بگذارید.

گام ششم : پکیج LIRC را نصب کنید

حالا رزبری پای آماده است که با روشن و خاموش شدن GPIO17 سیگنال‌های مادون قرمز را بفرستد. روش‌های مختلفی برای اینکار وجود دارد که ما پکیج LIRC را انتخاب کرده ایم. با آپلود این پکیج می‌توانید سیگنال‌های مادون قرمز بسیاری از ریموت کنترل‌ها را شناسایی و ارسال کنید.

با استفاده از کد زیر پکیج را روی رزبری پای آپلود کنید:

سپس خطوط زیر را به مسیر /etc/modules اضافه کنید:

در نهایت هم رزبری پای را ریبوت کنید.

برای ارسال سیگنال‌ها سه گزینه دارید:

 • از دیتابیس ریموت‌ها، فرمان‌ها و فایل‌های lircd.conf روی وب سایت Lirc استفاده کنید و یکی از آنها را در فولدر مناسب قرار بدهید.
 • از روش بدون نیاز به پیکربندی استفاده کنید.
 • از این فایل پیکربندی که فقط دستور تغییر ترتیب رنگ‌ها را دارد، استفاده کنید.

فایل پیکربندی که انتخاب کردید را در مسیر /etc/lircقرار بدهید و سپس رزبری پای را ریبوت کنید.

گام هفتم : برنامه رزبری پای را آپلود کنید

برنامه زیر را دانلود کنید و آن را در مسیر /home/pi/desktop کپی کنید. این برنامه چراغ‌های نوار LED را با الگو و ترتیب خاصی در طول روز و ماه روشن نگه می‌دارد. شما می‌توانید بجای این برنامه از برنامه ای که خودتان نوشته اید هم استفاده کنید.

تصویر پس زمینه آکواریوم را تست کنید

حالا می‌توانید تصویر پس زمینه و چراغ‌هایی که به آکواریوم اضافه کرده اید را تست کنید. مطمئن شوید ریموت کنترل و برنامه رزبری پای درست کار می‌کنند و فرمان‌های صحیح را اجرا می‌کنند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]
عنوان مطلب
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم [Raspberry Pi]
توضیح کوتاه
با این روش ساده و کم هزینه زیبایی آکواریوم تان را چندبرابر کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با تراشه های چوب کارگاه تان بریکت شومینه سبک بسازید... ساخت بریکت با تراشه های چوب ایده تازه ای نیست. روش معمول برای ساخت بریکت، ترکیب آن با خرده های کاغذ، خیس کردن و سپس قالب گیری آنهاست (روش مشابه تولید ...
آموزش ساخت تخته آشپزخانه شیک و مقاوم با چوب های بدون استفاده... ایده ساخت تخته آشپزخانه با تکه های چوب بدون استفاده، یک ایده بسیار کاربردی است. قبلاً هم در ساختنی ساخت تخته آشپزخانه با این روش را یاد گرفته اید. اما...
با دستگاه برش لیزری اسباب بازی ماکت لودر بسازید... خرید اسباب بازی بچه ها را خیلی خوشحال می کند اما اگر این اسباب بازی را خودتان ساخته باشید – یا از بچه ها در ساختش کمک بگیرید، این شادی و لذت خیلی بیشت...
دستگاه جوش و ذوب با استفاده از ترانس اجاق مایکروویو بسازید !... اگر در خانه یک اجاق مایکروویو خراب دارید یا دوست دارید از مایکروفر های خراب چیزی بسازید ، باید بگوییم که یکی از کارهایی که با یک اجاق ماکروویو خراب می...
آموزش ساخت بوم باکس ساده اما قدرتمند با ضبط ماشین... در این ساختنی طرز ساخت بوم باکس با ضبط ماشین را یاد می گیرید. ساخت بوم باکس با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. استفاده از ضبط ماشی...
آموزش ساخت : دستگاه وکیوم پلاستیک بسازید... دستگاه وکیوم پلاستیک همان چیزی است که نمی گذارد مواد غذایی داخل فریزر مزه شان را از دست بدهند و آب بیندازند. با این دستگاه بسیار ساده که با چند تکه لو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید