خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / چوب اسکی چراغ دار و تعاملی بسازید [Arduino]

چوب اسکی چراغ دار و تعاملی بسازید [Arduino]

اگر اهل اسکی باشید می دانید که اسکی کردن در شب کار ساده ای نیست؛ به خصوص برای تازه کارها خطرات بیشتری دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور به چوب اسکی نوار LED اضافه کنید و آن را با برد آردوینو کنترل کنید. با اضافه کردن این نوارها می توانید با خیال راحت در شب اسکی کنید و مانع از بروز هرگونه برخورد خطرناک بشوید. با ساختنی همراه باشید.

چوب اسکی چراغ دار بسازید
چوب اسکی چراغ دار بسازید

نوارهای LED چوب اسکی با برد آردوینو و شتاب سنج کنترل می شوند. این آموزش ساخت شامل مراحل اضافه کردن نوارهای LED به چوب اسکی و اتصال آنها به برد آردوینوست و شامل ساخت چوب اسکی نمی شود. این روش را می توانید روی چوب های اسکی مختلف با طراحی و جنس های متفاوت پیاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قطعات الکترونیکی

 • برد آردوینو
 • ده متر نوار LED RGB
 • دو عدد درایور نوار LED یا شیلد LED مثلاً ARD0689
 • پک باتری ۱۲ ولتی – هرچه باتری بزرگتری انتخاب کنید، چراغ ها برای مدت بیشتری روشن خواهد بود
 • یک عدد پوش باتن
 • چند متر سیم منعطف
 • شتاب سنج MPU6050
 • جک بشکه ای

پیچ و مهره ها

 • جعبه برای قطعات الکترونیکی
 • ۸ عدد مهره تی یا لوله دندانه دار (یکی برای هر سیم)
 • ۸ عدد پیچ سر گرد
 • ۸ عدد کانکتور سیم بیلی
 • کانکتور سیم
 • هیت شیرینک
 • چسب برق

ابزار مورد نیاز

 • روتر
 • دریل
 • هویه
 • پمپ کیسه وکیوم

گام دوم : چوب اسکی را آماده کنید

نوارهای LED را زیر چوب اسکی کار می گذاریم تا بازتاب نورشان روی برف بیشتر بشود. برای اینکار باید آنها را داخل چوب بگذارید و سپس رویشان را با متریال مناسب بپوشانید. کمی از نوار LED را هم بالای چوب می پیچیم تا کمی نور هم از بالا داشته باشیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید

برای قرار دادن نوار LED ابتدا باید چوب اسکی را آماده کنید. برای اینکار طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. با روتر یک شیار زیر چوب اسکی و درست وسط آن ببرید. عمق این شیار باید به اندازه ضخامت نوارهای LED باشد. اگر شیار کم عمق باشد، یک برآمدگی وسط چوب احساس خواهید کرد.
 2. در دو سر چوب یک سوراخ دریل کنید. سوراخ بالای چوب امکان رساندن نوار LED به روی چوب را فراهم می کند. سوراخ انتهای چوب هم برای رد شدن سیم ها و رساندن آنها به لوله های دندانه دار است.
 3. سوراخ لوله های دندانه دار را هم دریل کنید و آنها را با کمی چسب داخل سوراخ قرار بدهید. نحوه ایجاد سوراخ و اتصال لوله به نوعش بستگی دارد. می توانید بجای این لوله از انواع مهره مثل مهره تی هم استفاده کنید.

گام سوم : LEDها را وصل کنید

بهتر است از نوارهای LED استفاده کنید که پشت شان چسب دارد. کار با این نوع نوار بسیار ساده تر است. نوار LED را از شیار کف چوب اسکی رد کنید. سپس سیم ها را با دقت از سوراخ انتهای چوب رد کنید. دقت کنید هیچ کدام از اتصالات نشکنند. سپس با یک قطره چسب حرارتی، سیم ها را سرجایشان ثابت کنید.

نوار LED را از سوراخ بالای چوب رد کنید و به روی چوب بکشید. برای اینکار باید نوار را کمی خم کنید که بریدن کاور سیلیکونی کارتان را ساده تر می کند. سپس نوار LED را روی چوب ثابت کنید.سیم ها را به ترمینال های روی نوار LED لحیم کنید. دور سیم ها هیت شرینک بپیچید و آنها را با چسب حرارتی به چوب اسکی بچسبانید. سر دیگر سیم ها را به لوله دندانه دار لحیم کنید (یک سیم به هر لوله). این لوله ها کار ترمینال های اتصال به یونیت کنترل را انجام خواهند داد.حالا همه سیم ها را علامت گذاری کنید تا کار اتصالات ساده تر بشود. بالای لوله ها را با چسب نواری بپوشانید تا در مراحل بعد اپوکسی به آنها نخورد.

در ساختنی بخوانید :  کارت سینه نورانی مخصوص همایش و سمینار بسازید

سپس محل دقیق مهره ها را مشخص کنید. بعد از اضافه کردن لایه اپوکسی دیگر قادر به دیدن مهره ها نخواهید بود. پس جای آنها را یادداشت کنید تا بتوانید رویشان را دریل کنید.

گام چهارم : لایه اپوکسی را اضافه کنید

چوب اسکی را با یک لایه اپوکسی – یا پوشش های مشابه – بپوشانید و صبر کنید تا کاملاً خشک بشود. سپس روی مهره ها را دریل کنید تا به سیم ها دسترسی داشته باشید. چند پیچ کوچک داخل مهره ها قرار بدهید. حتماً از اپوکسی یا سایر پوشش های شفاف استفاده کنید تا نور LEDها از آن رد بشود.

گام پنجم : کانکتورها را اضافه کنید

کانکتورها را بسازید
کانکتورها را بسازید
 1. کانکتورها در واقع نقاط اتصال جداشدنی بین چوب اسکی و برد آردوینو هستند. به این ترتیب می توانید سیستم کنترل را بدون آسیب رساندن به سایر اجزای الکترونیکی از چوب اسکی جدا کنید.
 2. برای ساخت کانکتور چهارتایی که برای اتصالات این پروژه نیاز دارید، می توانید از کانکتورهای آماده استفاده کنید یا دو کانکتور را بهم وصل کنید.
 3. اگر می خواهید خودتان کانکتورها را بسازید، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:
 4. به سر هر سیم یک کانکتور بیلی لحیم کنید.
 5. سر دیگر سیم را به یکی از دو سیم کانکتور وصل کنید.
 6. سیم ها را با کمی هیت شرینک بپوشانید.
 7. کل سیم ها را با تیوب فلکس بپوشانید.
 8. سیم ها، کانکتورها و تیوب فلکس را با چسب برق بپوشانید.
 9. کانکتورهای بیلی را به مهره های تی روی چوب اسکی پیچ کنید.

گام ششم : کنترلرها و سیم ها را وصل کنید

قطعات اصلی قسمت الکترونیکی این پروژه یک برد آردوینو Uno، یک شتاب سنج و یک پوش باتن است. از طریق دکمه می توانید بین تنظیمات مختلف نوار LED فعال کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیجیتال چوبی بسازید و از طریق شبکه وای فای کنترلش کنید

اتصالاتی که در ادامه برای هر کدام از این سه قطعه می خوانید، مخصوص کدهایی است که در گام بعدی دانلود می کنید. اگر می خواهید کدها را تغییر بدهید یا کد مخصوص خودتان را بنویسید، باید این اتصالات را هم متناسب با آن تغییر بدهید.

شتاب سنج از interupt استفاده می کند و به همین خاطر باید آن را به ورودی های interupt (پین های دیجیتال ۲ و ۳) وصل کنید. با در نظر گرفتن این نکته، اتصالات شتاب سنج به این صورت خواهند بود:

 • INT به پین دیجیتال ۲
 • SCL به پین A5
 • SDA به پین A4
 • GND به پین GND
 • VCC به پین ۳٫۳V

درایورهای LED را به روش زیر وصل کنید:

 • VCC به پین ۵V
 • CIN به پین D6
 • DIN به پین D7
 • GND به پین GND

برای اتصال پوش باتن هم باید از پین های D12 و GND استفاده کنید.

علاوه بر این، دو درایور LED را بهم وصل کنید و یک آداپتور بشکه ای را به پایه های برق درایورهای LED وصل کنید.

اگر پک باتری که انتخاب کرده اید، USB دارد می توانید آردوینو را با آن تغذیه کنید و درایورها را مستقیماً به پک باتری وصل کنید. درایورها نمی گذارند جریان بیش از حد به آردوینو برسد و روند برق رسانی LEDها را ساده و مستقیم نگه می دارند.

سیم های اتصالات را از زیر چوب اسکی رد کنید و یک سیم بلند اضافی هم به یونیت اضافه کنید تا بتوانید پک باتری را داخل جیب یا کوله بگذارید.

در نهایت هم یک جعبه برای قطعات الکترونیکی تهیه کنید یا خودتان یکی بسازید.

گام هفتم : کدها را آپلود کنید

این کدها طوری طراحی شده اند که با هر بار فشردن پوش باتن، الگوی روشن شدن نوارهای LED تغییر می کند. برای استفاده از این کدها باید کتابخانه های زیر را روی برد آردوینو نصب کرده باشید:

 • Button (برای استفاده راحت از پوش باتن)
 • Wire (برای درایورهای LED)
 • RGBdriver (برای درایورهای LED)
 • I2Cdev (برای شتاب سنج MPU6050)

چوب اسکی را تست کنید

بعد از آپلود کدها باید سیم بلند را به پک باتری وصل کنید و دکمه را بزنید. بعد از زدن دکمه از LEDها روشن می شوند و می توانید از اسکی کردن با نور کافی لذت ببرید.

منبع

خلاصه مطلب
چوب اسکی چراغ دار و تعاملی بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
چوب اسکی چراغ دار و تعاملی بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
به چوب اسکی تان نوار LED اضافه کنید و با خیال راحت در شب اسکی کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید... بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و ... . در این ساختنی ...
ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده... اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودت...
فنجان بافتنی ببافید و تی بگ هایتان را داخلش نگه دارید... در این ساختنی یک ایده قلاب بافی ساده را یاد می گیرید. فنجان بافتنی که از آن می توانید برای نگه داشتن تی بگ، آب نبات یا خوراکی های دیگر استفاده کنید. ا...
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بلوتوثی بسازید... ماشین کنترلی ها (Remote control toy cars) طرفداران زیادی دارند و انصافا هم بازی با آنها سرگرم کننده است. در این ساختنی می خواهیم به شما یاد بدهیم که چ...
آموزش ساخت : با PVC لانه پرنده بسازید اگر اهل ساختنی باشید حتماً قدر PVC را می دانید. لوله و ورقه PVC خیلی راحت بریده میشود و شکل می گیرد؛ به همین خاطر میتوان از آن در ساختنی های مختلف است...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید