خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص

طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص

آخرین مرحله ساخت هر پروژه الکترونیکی، لحیم کردن قطعات روی برد مدار است. برای اینکار می توانید از روش های ساده مثل پرف برد استفاده کنید یا برد مدار چاپی مخصوص پروژه خودتان را طراحی کنید. فرقی نمی کند کدام روش را انتخاب می کنید؛ قبل از شروع لحیم کاری باید نحوه چینش قطعات را مشخص کنید.

طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ

ابزارهای مختلفی برای طراحی برد مدار چاپی وجود دارد که ۱۲۳D، EAGLE Light و PCB Artist برخی از آنها هستند. کار با این ابزارها نیاز به مهارت و تخصص دارد اما روش های ساده تری هم برای طراحی برد مدار چاپی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصویری است که هر روز از آنها استفاده می کنید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این نرم افزارها – مثلاً فتوشاپ – برد مدار چاپی پروژه الکترونیکی تان را طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک پرف برد بزرگ
  • قطعات الکترونیکی لازم برای ساخت مدار مورد نظر
  • دوربین
  • سه پایه دوربین
  • نرم افزار ویرایش تصویر مثل فتوشاپ

گام دوم : برد مدار را برای عکاسی آماده کنید

اولین کاری که باید بکنید، آماده کردن برد مدار برای عکاسی است. برای عکاسی از برد باید یک پس زمینه ساده مثل یک ورق سفید داشته باشید. دوربین را هم روی سه پایه قرار بدهید و آن را درست روی کاغذ سفید تنظیم کنید.

یک تکه پرف برد بردارید و آن را وسط کاغذ سفید قرار بدهید. حالا باید چیزی پیدا کنید که هر دو طرف پرف برد را ۲٫۵ تا ۵ سانتیمتر بالا بیاورد. ما از یک تکه چوب ضخیم استفاده کردیم. با بالا آمدن پرف برد، می توانید قطعات الکترونیکی را داخل سوراخ ها قرار بدهید و پایه قطعات هم آویزان خواهند ماند.

گام سوم : از برد و قطعات عکاسی کنید

حالا باید از برد و قطعات برد عکاسی کنید. عکسی که می گیرید باید کاملاً صاف باشد. پس دوربین را درست روی برد و رو به پایین تنظیم کنید.

سپس تمام قطعات الکترونیکی را روی برد قرار بدهید. باید قطعات را طوری بچینید که بین همه آنها فضای خالی وجود داشته باشد. با اینکار انتخاب آنها در برنامه ویرایش تصویر ساده تر می شود.
برخی از قطعات مثل مقاومت و دیود را می توانید به چند شکل مختلف روی برد قرار بدهید (خوابیده روی برد یا فقط روی یک پایه). حتماً اینکار را بکنید چون ممکن است در حین طراحی برد مدار چاپی به جهت های مختلف آنها نیاز داشته باشید.

در ساختنی بخوانید :  نتایج علمی اولیه کاوشگر فیله : یخ ، مولکول آلی و کمی غبار

وقتی همه قطعات را سرجایشان قرار دادید، از برد عکس بگیرید. باید دوربین را تا جایی که می شود روی برد زوم کنید تا جزییات بیشتری ثبت بشوند. سپس برد را با دست نگه دارید و قطعات را از آن جدا کنید. عکس دیگر را از برد خالی بگیرید. از عکس برد خالی به عنوان پس زمینه برای طراحی برد مدار چاپی استفاده خواهیم کرد. عکس برد با قطعات هم به تصاویر قطعات قسمت های مختلف تقسیم خواهد شد.

گام چهارم : عکس را در نرم افزار مورد نظرتان را باز کنید

عکس ها را در فتوشاپ باز کنید
عکس ها را در فتوشاپ باز کنید

دو عکسی که گرفته اید را در نرم افزار ویرایش تصویر مورد نظرتان باز کنید. ما از نرم افزار Photoshop elements 13 استفاده خواهیم کرد.

گام پنجم : دو عکس را ترکیب کنید

ابتدا باید هر دو عکس را طوری بچرخانید که لبه بردها به صورت افقی و عمودی با هم تراز باشند. برای اینکار از طریق منوی Image گزینه Rotate را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Custom کلیک کنید و مقدار دقیق چرخش تصویر را وارد کنید. تراز کردن هر دو عکس کمی زمان می برد و نیاز به آزمون و خطا دارد.

وقتی هر دو تصویر کاملاً تراز شدند، باید آنها را روی هم قرار بدهید. عکسی که قطعات الکترونیکی دارد را کپی کنید و آن را به عنوان یک لایه جدید روی عکس برد خالی پیست کنید. حالا هر دو عکس در یک فایل اما در لایه های مختلف قرار دارند.

مقدار Opacity لایه ای که قطعات الکترونیکی دارد را روی ۵۰ درصد تنظیم کنید. اینکار تصویر را تقریباً شفاف می کند و باعث می شود بتوانید هر دو عکس را ببینید. لایه بالایی را تکان بدهید تا بردهای هر دو لایه کاملاً با هم تراز بشوند. حالا دوباره Opacity را روی ۱۰۰ درصد بگذارید.

گام ششم : قطعات الکترونیکی را در لایه های مختلف جدا کنید

با استفاده از ابزار انتخاب (selection) قطعات الکترونیکی را به صورت جداگانه انتخاب کنید. سعی کنید برخی از سوراخ های اطراف هر قطعه را هم به همراه خود قطعه انتخاب کنید. اینکار تراز کردن قطعات در مراحل بعد را ساده تر می کند. هر کدام از قطعات الکترونیکی را در یک لایه جداگانه کپی و پیست کنید. نام هر لایه را هم به اسم قطعه تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید

برای اینکه بدانید هر قطعه چطور به سایر قطعات وصل می شود، باید بدانید ترمینال ها و پایه ها کجا قرار دارند. به همین خاطر روی هر قطعه که ترمینال ها از نمای بالا دیده نمی شوند، باید چند نقطه رنگی برای مشخص کردن جای ترمینال ها اضافه کنید. این نقاط رنگی را می توانید به لایه مربوط به هر قطعه اضافه کنید یا یک لایه جداگانه برایش بسازید و آن را به لایه مربوطه لینک بدهید.
لایه ای که همه قطعات رویش قرار دارند را نامرئی کنید. مطمئن شوید که عکس برد بدون قطعه، آخرین لایه تصویر است. تمام قطعاتی که اکنون مشاهده می کنید باید روی لایه های جداگانه باشند و بتوانید آنها را جابجا کنید. چون لایه برد بدون قطعه زیر تمام قطعات قابل مشاهده است، می توانید درست مثل واقعیت قطعات را روی برد جابجا کنید. به این ترتیب می توانید قطعات را آنقدر جابجا کنید که به بهترین طراحی برد مدار چاپی برسید.

گام هفتم : قطعات را روی برد مرتب کنید

قطعات را روی برد بچینید
قطعات را روی برد بچینید

در این مرحله باید بهترین پیکربندی برای قطعات را پیدا کنید. کارتان را با قطعاتی شروع کنید که بیشترین اتصالات را دارند. مثلاً ما باید از تایمر آی سی ۵۵۵ شروع کنیم. این قطعه را وسط برد قرار بدهید و سایر قطعات را اطراف آن بگذارید. سعی کنید فاصله بین ترمینال ها و پایه هایی که بهو وصل می شوند را به حداقل برسانید.

وقتی قطعات را جابجا می کنید، برخی از تصاویر روی هم می افتند. وقتی این اتفاق می افتد، می توانید از ابزار Eraser برای حذف کردن برخی از اجزای تصویر رویی استفاده کنید. به این ترتیب هر دو تصویر دیده خواهند شد.

گام هشتم : اتصال بین قطعات را ایجاد کنید

حالا باید محل اتصالات را علامت بزنید. یک لایه جدید روی تمام لایه های دیگر ایجاد کنید. این لایه، لایه اتصالات خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ابزار کمکی نوشتن مخصوص معلولین و کم توانان جسمی

برای مشخص کردن محل اتصالات از ابزار Selection استفاده کنید و با آن محدوده بین ترمینال هایی که بهم متصل می شوند را انتخاب کنید. سپس با ابزار Fill این محدوده ها را با رنگ پر کنید. با تنظیم Opacity لایه اتصالات روی ۵۰ درصد یا کمتر، این لایه شفاف می شود و می توانید قطعاتی که بهم متصل می کنید را ببینید.

اگر می خواهید فقط لایه اتصالات را ببینید، باید تمام قطعات را نامرئی کنید. با اینکار فقط اتصالات برد مدار چاپی قابل رویت خواهد بود.

گام نهم : برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید

برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید
برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید

حالا که جای اتصالات مشخص شده است، می توانید از این طراحی برد مدار چاپی برای اسیدکاری استفاده کنید. البته این مرحله اختیاری است و می توانید بجای لحیم کاری برد مدار چاپی، طراحی را روی پرف برد پیاده کنید.

اگر می خواهید برد مدار چاپی مخصوص پروژه تان را بسازید، می توانید از این روش ساخت مدار ساده استفاده کنید. ویدیوی زیر هم یکی دیگر از روش های ساخت برد مدار چاپی را نشان می دهد.

گام دهم : مدار را لحیم کنید

بعد از ساخت برد مدار چاپی، می توانید قطعات الکترونیکی را روی آن لحیم کنید. در این مرحله هم می توانید از نقشه اتصالاتی که موقع طراحی برد مدار چاپی ساخته اید، استفاده کنید. هنگام لحیم کاری، از این نقشه به عنوان مرجع استفاده کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تصویری که در اختیار دارید حالت برعکس اتصالاتی است که روی برد ایجاد کرده اید. البته می توانید تصویری که دارید را مطابق برد مدار چاپی اصلاح کنید. کافی است اتصالات را در لایه اتصالات انتخاب کنید و سپس آن را به صورت افقی Mirror کنید یا با استفاده از گزینه Transform و تنظیم عرض روی ۱۰۰- درصد تصویر را برعکس کنید. با اینکار نقشه اتصالات درست مطابق چیزی می شود که پشت برد مدار چاپی می بینید.

اگر از این روش طراحی برد مدار چاپی استفاده کردید، نظرتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص
عنوان مطلب
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص
توضیح کوتاه
مدارهای الکترونیکی را با فتوشاپ طراحی کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو و شیلد GPRS دستگاه ردیاب کوچک و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه ردیاب کوچک با برد آردوینو را یاد می گیرید. این دستگاه بسیار ساده است و از یک برد آردوینو Mega، شیلد GPRS، GPS و یک SD...
آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید ساعت جزر و مدی ساعتی است که براساس تغییرات اقیانوس تغییر می کند. می توانید این ساعت را روی چارت جزر و مدی نزدیک ترین ساحل به خانه تان یا یک ساحل در هر...
با درایور DVD دستگاه CNC نقشه کش بسازید در این ساختنی ساده ترین و ارزان ترین راه برای ساخت دستگاه CNC نقشه کش را یاد می گیرید. در این روش بجای ساخت کامل بدنه و قطعات از درایور DVD استفاده می...
پروژه آردوینو : مکعب LED سه بعدی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک مکعب LED را یاد می گیرید. مکعب های LED هم ظاهر زیبایی دارند و ساخت آنها هم میتواند تجربه جالبی باشد. مکعبی که یا این ساختنی ...
چطور درایور فلاپی را باز کنیم و قطعاتش را جدا کنیم؟... فلاپی دیسک خیلی وقت است که به تاریخ پیوسته و دیگر کاربردی ندارد. اگر شما هم یک درایور فلاپی دارید که نمی‌دانید باهاش چکار کنید، این ساختنی را دنبال کن...
آموزش ساخت : خمیر قالب گیری سوگرو بسازید... خمیر قالب گیری سوگرو کاربردهای زیادی دارد؛ از صداگیری موتور تا تعمیر وسایل خراب. این خمیر قالب گیری هنوز بطور گسترده وارد بازار ایران نشده اما بازارش ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید