خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص

طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص

آخرین مرحله ساخت هر پروژه الکترونیکی، لحیم کردن قطعات روی برد مدار است. برای اینکار می توانید از روش های ساده مثل پرف برد استفاده کنید یا برد مدار چاپی مخصوص پروژه خودتان را طراحی کنید. فرقی نمی کند کدام روش را انتخاب می کنید؛ قبل از شروع لحیم کاری باید نحوه چینش قطعات را مشخص کنید.

طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ

ابزارهای مختلفی برای طراحی برد مدار چاپی وجود دارد که ۱۲۳D، EAGLE Light و PCB Artist برخی از آنها هستند. کار با این ابزارها نیاز به مهارت و تخصص دارد اما روش های ساده تری هم برای طراحی برد مدار چاپی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصویری است که هر روز از آنها استفاده می کنید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این نرم افزارها – مثلاً فتوشاپ – برد مدار چاپی پروژه الکترونیکی تان را طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک پرف برد بزرگ
  • قطعات الکترونیکی لازم برای ساخت مدار مورد نظر
  • دوربین
  • سه پایه دوربین
  • نرم افزار ویرایش تصویر مثل فتوشاپ

گام دوم : برد مدار را برای عکاسی آماده کنید

اولین کاری که باید بکنید، آماده کردن برد مدار برای عکاسی است. برای عکاسی از برد باید یک پس زمینه ساده مثل یک ورق سفید داشته باشید. دوربین را هم روی سه پایه قرار بدهید و آن را درست روی کاغذ سفید تنظیم کنید.

یک تکه پرف برد بردارید و آن را وسط کاغذ سفید قرار بدهید. حالا باید چیزی پیدا کنید که هر دو طرف پرف برد را ۲٫۵ تا ۵ سانتیمتر بالا بیاورد. ما از یک تکه چوب ضخیم استفاده کردیم. با بالا آمدن پرف برد، می توانید قطعات الکترونیکی را داخل سوراخ ها قرار بدهید و پایه قطعات هم آویزان خواهند ماند.

گام سوم : از برد و قطعات عکاسی کنید

حالا باید از برد و قطعات برد عکاسی کنید. عکسی که می گیرید باید کاملاً صاف باشد. پس دوربین را درست روی برد و رو به پایین تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل

سپس تمام قطعات الکترونیکی را روی برد قرار بدهید. باید قطعات را طوری بچینید که بین همه آنها فضای خالی وجود داشته باشد. با اینکار انتخاب آنها در برنامه ویرایش تصویر ساده تر می شود.
برخی از قطعات مثل مقاومت و دیود را می توانید به چند شکل مختلف روی برد قرار بدهید (خوابیده روی برد یا فقط روی یک پایه). حتماً اینکار را بکنید چون ممکن است در حین طراحی برد مدار چاپی به جهت های مختلف آنها نیاز داشته باشید.

وقتی همه قطعات را سرجایشان قرار دادید، از برد عکس بگیرید. باید دوربین را تا جایی که می شود روی برد زوم کنید تا جزییات بیشتری ثبت بشوند. سپس برد را با دست نگه دارید و قطعات را از آن جدا کنید. عکس دیگر را از برد خالی بگیرید. از عکس برد خالی به عنوان پس زمینه برای طراحی برد مدار چاپی استفاده خواهیم کرد. عکس برد با قطعات هم به تصاویر قطعات قسمت های مختلف تقسیم خواهد شد.

گام چهارم : عکس را در نرم افزار مورد نظرتان را باز کنید

عکس ها را در فتوشاپ باز کنید
عکس ها را در فتوشاپ باز کنید

دو عکسی که گرفته اید را در نرم افزار ویرایش تصویر مورد نظرتان باز کنید. ما از نرم افزار Photoshop elements 13 استفاده خواهیم کرد.

گام پنجم : دو عکس را ترکیب کنید

ابتدا باید هر دو عکس را طوری بچرخانید که لبه بردها به صورت افقی و عمودی با هم تراز باشند. برای اینکار از طریق منوی Image گزینه Rotate را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Custom کلیک کنید و مقدار دقیق چرخش تصویر را وارد کنید. تراز کردن هر دو عکس کمی زمان می برد و نیاز به آزمون و خطا دارد.

وقتی هر دو تصویر کاملاً تراز شدند، باید آنها را روی هم قرار بدهید. عکسی که قطعات الکترونیکی دارد را کپی کنید و آن را به عنوان یک لایه جدید روی عکس برد خالی پیست کنید. حالا هر دو عکس در یک فایل اما در لایه های مختلف قرار دارند.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه چراغ قوه LED قدرتمند اما کوچک بسازید

مقدار Opacity لایه ای که قطعات الکترونیکی دارد را روی ۵۰ درصد تنظیم کنید. اینکار تصویر را تقریباً شفاف می کند و باعث می شود بتوانید هر دو عکس را ببینید. لایه بالایی را تکان بدهید تا بردهای هر دو لایه کاملاً با هم تراز بشوند. حالا دوباره Opacity را روی ۱۰۰ درصد بگذارید.

گام ششم : قطعات الکترونیکی را در لایه های مختلف جدا کنید

با استفاده از ابزار انتخاب (selection) قطعات الکترونیکی را به صورت جداگانه انتخاب کنید. سعی کنید برخی از سوراخ های اطراف هر قطعه را هم به همراه خود قطعه انتخاب کنید. اینکار تراز کردن قطعات در مراحل بعد را ساده تر می کند. هر کدام از قطعات الکترونیکی را در یک لایه جداگانه کپی و پیست کنید. نام هر لایه را هم به اسم قطعه تغییر بدهید.

برای اینکه بدانید هر قطعه چطور به سایر قطعات وصل می شود، باید بدانید ترمینال ها و پایه ها کجا قرار دارند. به همین خاطر روی هر قطعه که ترمینال ها از نمای بالا دیده نمی شوند، باید چند نقطه رنگی برای مشخص کردن جای ترمینال ها اضافه کنید. این نقاط رنگی را می توانید به لایه مربوط به هر قطعه اضافه کنید یا یک لایه جداگانه برایش بسازید و آن را به لایه مربوطه لینک بدهید.
لایه ای که همه قطعات رویش قرار دارند را نامرئی کنید. مطمئن شوید که عکس برد بدون قطعه، آخرین لایه تصویر است. تمام قطعاتی که اکنون مشاهده می کنید باید روی لایه های جداگانه باشند و بتوانید آنها را جابجا کنید. چون لایه برد بدون قطعه زیر تمام قطعات قابل مشاهده است، می توانید درست مثل واقعیت قطعات را روی برد جابجا کنید. به این ترتیب می توانید قطعات را آنقدر جابجا کنید که به بهترین طراحی برد مدار چاپی برسید.

گام هفتم : قطعات را روی برد مرتب کنید

قطعات را روی برد بچینید
قطعات را روی برد بچینید

در این مرحله باید بهترین پیکربندی برای قطعات را پیدا کنید. کارتان را با قطعاتی شروع کنید که بیشترین اتصالات را دارند. مثلاً ما باید از تایمر آی سی ۵۵۵ شروع کنیم. این قطعه را وسط برد قرار بدهید و سایر قطعات را اطراف آن بگذارید. سعی کنید فاصله بین ترمینال ها و پایه هایی که بهو وصل می شوند را به حداقل برسانید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید

وقتی قطعات را جابجا می کنید، برخی از تصاویر روی هم می افتند. وقتی این اتفاق می افتد، می توانید از ابزار Eraser برای حذف کردن برخی از اجزای تصویر رویی استفاده کنید. به این ترتیب هر دو تصویر دیده خواهند شد.

گام هشتم : اتصال بین قطعات را ایجاد کنید

حالا باید محل اتصالات را علامت بزنید. یک لایه جدید روی تمام لایه های دیگر ایجاد کنید. این لایه، لایه اتصالات خواهد بود.

برای مشخص کردن محل اتصالات از ابزار Selection استفاده کنید و با آن محدوده بین ترمینال هایی که بهم متصل می شوند را انتخاب کنید. سپس با ابزار Fill این محدوده ها را با رنگ پر کنید. با تنظیم Opacity لایه اتصالات روی ۵۰ درصد یا کمتر، این لایه شفاف می شود و می توانید قطعاتی که بهم متصل می کنید را ببینید.

اگر می خواهید فقط لایه اتصالات را ببینید، باید تمام قطعات را نامرئی کنید. با اینکار فقط اتصالات برد مدار چاپی قابل رویت خواهد بود.

گام نهم : برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید

برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید
برد مدار چاپی را اسیدکاری کنید

حالا که جای اتصالات مشخص شده است، می توانید از این طراحی برد مدار چاپی برای اسیدکاری استفاده کنید. البته این مرحله اختیاری است و می توانید بجای لحیم کاری برد مدار چاپی، طراحی را روی پرف برد پیاده کنید.

اگر می خواهید برد مدار چاپی مخصوص پروژه تان را بسازید، می توانید از این روش ساخت مدار ساده استفاده کنید. ویدیوی زیر هم یکی دیگر از روش های ساخت برد مدار چاپی را نشان می دهد.

گام دهم : مدار را لحیم کنید

بعد از ساخت برد مدار چاپی، می توانید قطعات الکترونیکی را روی آن لحیم کنید. در این مرحله هم می توانید از نقشه اتصالاتی که موقع طراحی برد مدار چاپی ساخته اید، استفاده کنید. هنگام لحیم کاری، از این نقشه به عنوان مرجع استفاده کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تصویری که در اختیار دارید حالت برعکس اتصالاتی است که روی برد ایجاد کرده اید. البته می توانید تصویری که دارید را مطابق برد مدار چاپی اصلاح کنید. کافی است اتصالات را در لایه اتصالات انتخاب کنید و سپس آن را به صورت افقی Mirror کنید یا با استفاده از گزینه Transform و تنظیم عرض روی ۱۰۰- درصد تصویر را برعکس کنید. با اینکار نقشه اتصالات درست مطابق چیزی می شود که پشت برد مدار چاپی می بینید.

اگر از این روش طراحی برد مدار چاپی استفاده کردید، نظرتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص
عنوان مطلب
طراحی برد مدار چاپی با فتوشاپ؛ ساده و بدون نیاز به تخصص
توضیح کوتاه
مدارهای الکترونیکی را با فتوشاپ طراحی کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

چطور برد آردوینو را با گوشی هوشمند کنترل کنیم؟... اگر ساخت پروژه های آردوینو را تجربه کرده باشید، حتماً برایتان پیش آمده که بخواهید آردوینو را از راه دور کنترل کنید. در این ساختنی قصد داریم یک روش عال...
چراغ داخل کابینت اتوماتیک و تایمردار بسازید... اضافه کردن چراغ داخل کابینت یکی از ایده‌هایی است که زندگی را خیلی ساده‌تر می‌کند! در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ داخل کابینت اتوماتیک را یاد می‌گیرید ...
آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!... تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام...
آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنی... در این ساختنی آموزش ساخت آداپتور بلوتوثی را یاد می گیرید که با آن می توانید موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید. برای اینکار فقط باید موس ی...
آموزش ساخت رادیو با برد آردوینو و گیرنده Si4844-A10... ایده ساخت رادیو با یک تراشه بسیار جالب و سرگرم کننده است. به خصوص اگر از تراشه ای مثل Si4844-A10 استفاده بشود؛ این گیرنده قابلیت دریافت امواج AM/FM/SW...
میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید... اگر شما هم عادت دارید روی کاناپه از لپ تاپ استفاده کنید و رابطه خوبی با پشت میز نشستن ندارید، به یک میز لپ تاپ اختصاصی نیاز دارید. میزی که در این ساخت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید