خانه / ویژه ها / آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

اگر به تازگی نجاری را شروع کرده اید و دنبال آموزش ساخت میز عسلی به روش ساده می‌گردید، همین جا بمانید. در این ساختنی یاد می‌گیرید فقط با یک الوار چوبی میز عسلی بسازید. طراحی میز عسلی طوری است که ساختش ساده باشد و در عین حال زیبایی و دوام هم داشته باشد.

ساخت میز عسلی فقط با یک الوار چوبی
ساخت میز عسلی فقط با یک الوار چوبی

الواری که برای ساخت میز عسلی استفاده شده ۵ در ۱۰ سانتیمتری است و ۲۴۰ سانتیمتر طول دارد. البته شما می‌توانید از الوارهایی با اندازه‌های دیگر برای ساخت میز عسلی استفاده کنید. در این صورت باید اندازه الوار را قبل از ساخت میز تنظیم کنید. البته اگر می‌خواهید ابعاد میز عسلی را تغییر بدهید، اینکار ضرورتی ندارد.

ویدیوی آموزشی زیر تمام مراحل ساخت میز عسلی را شامل می‌شود. توصیه می‌کنیم علاوه بر مطالعه متن و دقت در تصاویر، حتماً ویدیو را هم ببینید:

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت میز عسلی

طراحی میز عسلی
طراحی میز عسلی

در تصویر بالا می‌توانید طراحی میز عسلی را ببینید. اندازه‌هایی که در طرح بالا می‌بینید همگی به سانتیمتر هستند. اگر قصد تغییر ابعاد میز را دارید، باید نسبت‌ها را همچنان رعایت کنید.
برای ساخت میز عسلی علاوه بر یک الوار چوبی با ابعاد ذکر شده به ابزارهای زیر هم نیاز دارید:

  • اره رومیزی
  • روتر
  • سنباده تسمه ای
  • دریل فشاری
  • گیره نجاری
  • اسکنه
  • چسب چوب
  • پیچ

گام دوم : الوار را به تکه‌های کوچک ببرید

ابتدا الوار ۲۴۰ سانتیمتری را به تکه‌های کوچک تر ببرید تا کار با آن ساده تر بشود. دقت کنید که طول الوارهایی که می‌برید باید از بلندترین الوار مورد نیاز برای ساخت میز عسلی بلندتر باشند.

اگر اره رومیزی تان کوچک است، آن را روی یک میز بزرگ تر بگذارید و با کمک گیره الوار را در آن ببرید.

گام سوم : الوارها را از عرض ببرید

حالا باید عرض الوارهایی که بریده اید را متناسب با ابعاد میز تنظیم کنید.

گام چهارم : شیارها را ببرید

روی الوارهای بلند فریم میز عسلی شیارهای ۴ میلیمتری ببرید. تمام تخته‌های کوچک روی میز هم یک شیار می‌خورند تا در شیارهای ۴ میلیمتری فریم چفت بشوند. هر پایه میز هم دو شیار می‌خورد.

گام پنجم : زبانه‌های فریم را ببرید

برای مونتاژ میز باید روی دو سر الوارهای عرضی فریم و تخته‌های سازنده تخته رویی میز زبانه ایجاد کنید. نحوه ایجاد این زبانه‌ها در تصاویر بالا و ویدیو مشخص است.

گام ششم : همه الوارها را سنباده بزنید

الوارها را سنباده بزنید
الوارها را سنباده بزنید

تا این مرحله باید همه الوارهای مورد نیاز برای ساخت تخته رویی میز عسلی را آماده کرده باشید. تمام این الوارها را سنباده بکشید و برای مونتاژ آماده کنید.

گام هفتم : تخته رویی میز را مونتاژ کنید

ابتدا تمام الوارهایی که زبانه دارند را به الوارهای طولی فریم میز بچسبانید (با چسب چوب). بین الوارهایی که می‌چسبانید با تکه‌های MDF 6 میلیمتری فاصله بیاندازید.

وقتی همه الوارهای تخته رویی میز را بهم چسباندید، تخته را با گیره ببندید تا چسب کاملاً خشک بشود. بعد از خشک شدن چسب هم ابعاد تخته را تنظیم کنید و تخته رویی میز را یکبار دیگر سنباده بکشید.

گام هشتم : پایه‌های میز عسلی را آماده کنید

قرار است که تخته رویی میز را به پایه‌ها پیچ کنیم. به همین خاطر بعد از بریدن زبانه‌های سر پایه‌ها، سوراخ‌ها را با مته مناسب روی آنها دریل کنید. این سوراخ‌ها با یک مته به اندازه پیچ‌ها تا نیمه دریل می‌شوند و سپس با یک مته کوچک تر کامل می‌شوند.

گام نهم : پایه‌های میز را مونتاژ کنید

ابتدا دو تخته کوچک با برش ۹۰ درجه را به پایه‌های میز بچسبانید. سپس تخته‌های بلندتر را به پایه‌ها بچسبانید و پایه‌ها را با گیره ببندید تا چسب خشک بشود.

گام دهم : تخته رویی را به پایه‌ها بچسبانید

برای وصل کردن تخته رویی به پایه‌های میز عسلی فقط باید آنها را از جای سوراخ‌هایی که دریل کرده اید، بهم پیچ کنید.

میز عسلی ساده و شیک آماده است

میز عسلی آماده است

اگر بخواهید می‌توانید روی میز عسلی را با روغن جلا یا لاک چوب بپوشانید. اما اگر بافت طبیعی چوب را حفظ کنید، طراحی میز ساده تر و اصیل تر می‌شود. از این میز می‌توانید به عنوان میز تحریر، میز قهوه خوری یا حتی نیمکت استفاده کنید.

با تغییر ابعاد یا جزییات طراحی میز می‌توانید آن را با دکور خانه خودتان ست کنید. فراموش نکنید تصاویر میزهایی که با این روش می‌سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه و ساده ترین روش میز عسلی بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کیف دوشی چرم بدوزید قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع کیف چرم را یاد گرفته اید. در این پست دوباره سراغ چرم دوزی رفته ایم و آموزش دوخت کیف دوشی چرم را برایتان آماده کرده ایم....
به منبع تغذیه آنالوگ نمایشگر دیجیتال اضافه کنید و دقت آن را بیشتر کنید... اگر از منبع تغذیه آنالوگ استفاده کرده باشید، حتماً می دانید که بعد از چند سال دقت نمایشگرهای آنالوگ آن کمتر می شود. اگر اخیراً این مشکل را دارید، به ج...
آموزش ساخت : مکعب LED بزرگ اما ساده بسازید... مکعب LED یکی از پروژه های محبوب بین علاقه مندان علم الکترونیک است. با این حال ساخت مکعب های LED بزرگ و طراحی مدار کنترل آنها برای بسیاری از مبتدی ها ک...
آموزش ساخت : یک پاوربانک ساده بسازید اگر شما هم به یک پاوربانک نیاز دارید و قصد دارید یک پاوربانک بخرید، توصیه می کنیم خودتان آن را بسازید. در این پست ساختنی طرز ساخت یک پاوربانک را می آم...
آموزش ساخت : یک جاکلیدی دیواری زیبا بسازید... هر کسی که اهل ساختنی و پروژه های DIY باشد آرزوی داشتن یک دستگاه برش لیزری را دارد. با این دستگاه میتوان کارها را راحت تر البته بهتر انجام داد. در این ...
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید... فکر می کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید