خانه / ویژه ها / آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی

اگر به تازگی نجاری را شروع کرده اید و دنبال آموزش ساخت میز عسلی به روش ساده می گردید، همین جا بمانید. در این ساختنی یاد می گیرید فقط با یک الوار چوبی میز عسلی بسازید. طراحی میز عسلی طوری است که ساختش ساده باشد و در عین حال زیبایی و دوام هم داشته باشد.

ساخت میز عسلی فقط با یک الوار چوبی
ساخت میز عسلی فقط با یک الوار چوبی

الواری که برای ساخت میز عسلی استفاده شده ۵ در ۱۰ سانتیمتری است و ۲۴۰ سانتیمتر طول دارد. البته شما می توانید از الوارهایی با اندازه های دیگر برای ساخت میز عسلی استفاده کنید. در این صورت باید اندازه الوار را قبل از ساخت میز تنظیم کنید. البته اگر می خواهید ابعاد میز عسلی را تغییر بدهید، اینکار ضرورتی ندارد.

ویدیوی آموزشی زیر تمام مراحل ساخت میز عسلی را شامل می شود. توصیه می کنیم علاوه بر مطالعه متن و دقت در تصاویر، حتماً ویدیو را هم ببینید:

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت میز عسلی

طراحی میز عسلی
طراحی میز عسلی

در تصویر بالا می توانید طراحی میز عسلی را ببینید. اندازه هایی که در طرح بالا می بینید همگی به سانتیمتر هستند. اگر قصد تغییر ابعاد میز را دارید، باید نسبت ها را همچنان رعایت کنید.
برای ساخت میز عسلی علاوه بر یک الوار چوبی با ابعاد ذکر شده به ابزارهای زیر هم نیاز دارید:

  • اره رومیزی
  • روتر
  • سنباده تسمه ای
  • دریل فشاری
  • گیره نجاری
  • اسکنه
  • چسب چوب
  • پیچ

گام دوم : الوار را به تکه های کوچک ببرید

ابتدا الوار ۲۴۰ سانتیمتری را به تکه های کوچک تر ببرید تا کار با آن ساده تر بشود. دقت کنید که طول الوارهایی که می برید باید از بلندترین الوار مورد نیاز برای ساخت میز عسلی بلندتر باشند.

در ساختنی بخوانید :  تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید

اگر اره رومیزی تان کوچک است، آن را روی یک میز بزرگ تر بگذارید و با کمک گیره الوار را در آن ببرید.

گام سوم : الوارها را از عرض ببرید

حالا باید عرض الوارهایی که بریده اید را متناسب با ابعاد میز تنظیم کنید.

گام چهارم : شیارها را ببرید

روی الوارهای بلند فریم میز عسلی شیارهای ۴ میلیمتری ببرید. تمام تخته های کوچک روی میز هم یک شیار می خورند تا در شیارهای ۴ میلیمتری فریم چفت بشوند. هر پایه میز هم دو شیار می خورد.

گام پنجم : زبانه های فریم را ببرید

برای مونتاژ میز باید روی دو سر الوارهای عرضی فریم و تخته های سازنده تخته رویی میز زبانه ایجاد کنید. نحوه ایجاد این زبانه ها در تصاویر بالا و ویدیو مشخص است.

گام ششم : همه الوارها را سنباده بزنید

الوارها را سنباده بزنید
الوارها را سنباده بزنید

تا این مرحله باید همه الوارهای مورد نیاز برای ساخت تخته رویی میز عسلی را آماده کرده باشید. تمام این الوارها را سنباده بکشید و برای مونتاژ آماده کنید.

گام هفتم : تخته رویی میز را مونتاژ کنید

ابتدا تمام الوارهایی که زبانه دارند را به الوارهای طولی فریم میز بچسبانید (با چسب چوب). بین الوارهایی که می چسبانید با تکه های MDF 6 میلیمتری فاصله بیاندازید.

وقتی همه الوارهای تخته رویی میز را بهم چسباندید، تخته را با گیره ببندید تا چسب کاملاً خشک بشود. بعد از خشک شدن چسب هم ابعاد تخته را تنظیم کنید و تخته رویی میز را یکبار دیگر سنباده بکشید.

گام هشتم : پایه های میز عسلی را آماده کنید

قرار است که تخته رویی میز را به پایه ها پیچ کنیم. به همین خاطر بعد از بریدن زبانه های سر پایه ها، سوراخ ها را با مته مناسب روی آنها دریل کنید. این سوراخ ها با یک مته به اندازه پیچ ها تا نیمه دریل می شوند و سپس با یک مته کوچک تر کامل می شوند.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از IC تایمر ۵۵۵

گام نهم : پایه های میز را مونتاژ کنید

ابتدا دو تخته کوچک با برش ۹۰ درجه را به پایه های میز بچسبانید. سپس تخته های بلندتر را به پایه ها بچسبانید و پایه ها را با گیره ببندید تا چسب خشک بشود.

گام دهم : تخته رویی را به پایه ها بچسبانید

برای وصل کردن تخته رویی به پایه های میز عسلی فقط باید آنها را از جای سوراخ هایی که دریل کرده اید، بهم پیچ کنید.

میز عسلی ساده و شیک آماده است

میز عسلی آماده است

اگر بخواهید می توانید روی میز عسلی را با روغن جلا یا لاک چوب بپوشانید. اما اگر بافت طبیعی چوب را حفظ کنید، طراحی میز ساده تر و اصیل تر می شود. از این میز می توانید به عنوان میز تحریر، میز قهوه خوری یا حتی نیمکت استفاده کنید.

با تغییر ابعاد یا جزییات طراحی میز می توانید آن را با دکور خانه خودتان ست کنید. فراموش نکنید تصاویر میزهایی که با این روش می سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه و ساده ترین روش میز عسلی بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید... گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت ...
صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید... ترکیب چوب و فلز در ساخت مبلمان یکی از ایده های محبوب بین طراحان داخلی است. در این ساختنی سراغ این ایده رفته ایم و طرز ساخت صندلی فلزی با پشتی چوبی را ...
آموزش ساخت : بشقاب دیواری با طرح دلخواه تان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با صرف کمی وقت و البته خلاقیت، بشقاب های بدون استفاده را به بشقاب دیواری تبدیل کنید. در این آموزش ساخت فقط دو نوع ب...
با برد آردوینو و چوب بستنی بازوی رباتیک بسازید... بازوی رباتیک یکی از پروژه هایی است که بیشتر علاقه مندان رباتیک و الکترونیک دوست دارند آن را تجربه کنند. به همین خاطر قبلاً در ساختنی طرز ساخت بازوی رب...
دستور تهیه : سالاد تبوله درست کنید حتماً شما هم اسم سالاد تبوله را شنیده اید. تبوله یکی از سالادهای اصیل و محبوب در کشورهای عربی است که اصالت آن سوریه و لبنان برمی گردد. سالاد تبوله معم...
آموزش ساخت ابزار کمکی نوشتن مخصوص معلولین و کم توانان جسمی... اگر بخواهیم در سال ۲۰۱۷ درباره کارایی ها و فواید پرینتر سه بعدی صحبت کنیم، کمی عجیب است. اما یکی از فواید این پرینترها آنقدر مهم است که همیشه باید به ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید