خانه / چگونه بسازیم / با پرینتر سه بعدی ابزار ورزشی مخصوص دست های آسیب دیده بسازید

با پرینتر سه بعدی ابزار ورزشی مخصوص دست های آسیب دیده بسازید

در این ساختنی طرز ساخت چند ابزار ورزشی و بازتوانی مخصوص دست را یاد می‌گیرید. این ابزار توانایی حرکتی و قدرت انگشتان دست را بهبود می‌بخشند و تمرین با آنها می‌تواند اثر جلسات فیزیوتراپی را بیشتر کند. این نکته را بخاطر داشته باشید که تمرین با این ابزار ورزشی نمی‌تواند جایگزین جلسات فیزیوتراپی بشود و تمرین با آنها به تایید دکتر یا فیزیوتراپ نیاز دارد.

ابزار ورزشی مخصوص بازتوانی دست بسازید
ابزار ورزشی مخصوص بازتوانی دست بسازید

همه ابزارهای ورزشی با پرینتر سه بعدی و درصد تو پر بودن ۱۵ درصدی ساخته می‌شوند. فایل‌های طراحی هر سه ابزار ورزشی در اختیارتان قرار می‌گیرد تا بتوانید آنها را مطابق با اندازه‌های دست تان تنظیم کنید. اگر هم می‌خواهید ابزار را برای دست دیگرتان بسازید، کافی است فایل‌ها را برعکس کنید.

این ابزار ورزشی شامل چند مکعب و پایه هستند که باید بهم وصل بشوند. تمرین با این ابزار، کنترل روی انگشتان و قدرت آنها را بیشتر می‌کنید. ابزار دوم، یک بست مخصوص انگشت و دست است که مهارت کار با کیبورد را و کنترل روی انگشتان را تقویت می‌کند. ابزار آخر هم برای اندازه گیری میزان قدرت انگشتان دست در بلند کردن اشیای مختلف استفاده می‌شود. این ابزار کاربرد ورزشی ندارد اما به شما نشان می‌دهد چقدر در بازتوانی دست تان پیشرفت داشته اید.

گام اول : مکعب‌ها

ابعاد این مکعب ۳۰ در ۳۰ در ۲۰ میلیمتر است اما می‌توانید ابعادش را مطابق با نیازتان تغییر بدهید. بهتر است بعد از پرینت، مکعب را با چسب نواری مخصوص نقاشی بپوشانید تا بلند کردن و گرفتن آن با دست ساده تر بشود.

برای تمرین با این مکعب‌ها باید پایه مخصوص آنها را هم بسازید. تمرین را از ضلع ۳۰ میلیمتری شروع کنید و وقتی مهارت انگشت‌هایتان تقویت شد، سعی کنید مکعب را از طرف ۲۰ میلیمتری بلند کنید و به پایه بچسبانید.

مکعبی که سه جای انگشت دارد هم هدایت انگشت شصت، وسط و اشاره را تقویت می‌کند. این مکعب را حتماً باید با این سه انگشت بلند کنید.

گام دوم : پایه مکعب‌ها

برای کار با مکعب‌ها به این پایه‌ها نیاز دارید. هر کدام از پایه‌های یک، دو و چهار بخشی کارکرد مخصوص به خودشان را دارند و در مراحل مختلف بازتوانی استفاده می‌شوند.

پایه دو بخشی ۳۰ در ۶۰ در ۲۰ میلیمتری و پایه چهار بخشی ۶۰ در ۶۰ در ۲۰ میلیمتری است. بعد از پرینت این پایه‌ها، باید پایه پین‌های زیری را جدا کنید. این پایه‌ها را هم می‌توانید مطابق اندازه دلخواه تان تغییر بدهید. هر تعداد که می‌خواهید از این پایه‌ها و مکعب‌ها پرینت کنید و از آنها برای ساخت برج استفاده کنید. اگر می‌خواهید پایه‌های بزرگ بسازید، از فایل پایه یک بخشی استفاده کنید.

گام سوم : بست انگشتی

برای استفاده از این قطعه باید یک بست انگشتی و چند انگشتی بسازید. تعداد انگشتی‌هایی که پرینت می‌کنید به تعداد انگشت‌هایی بستگی دارد که می‌خواهید همزمان نرمش بدهید.

با استفاده از این ابزار ورزشی می‌توانید چند انگشت را به صورت همزمان و جداگانه تمرین بدهید (درست مثل کاری که با هنگام کار با کیبورد انجام می‌دهید). برای کار با این ابزار باید بست را بالای انگشت‌هایی که می‌خواهید ورزش بدهید، قرار بدهید و انگشتی را با یک کش به انگشت تان ببندید.

تمرین با این ابزار را با کش‌های شل شروع کنید و به تدریج سراغ کش‌های سفت تر بروید. حتماً میزان سفتی این ابزار ورزشی را با دکتر چک کنید تا به انگشت تان آسیب نرسانید.

گام چهارم : ابزار اندازه گیری قدرن انگشتان

قطعات این ابزار را با استفاده از فایل‌های زیر پرینت کنید و طبق تصاویر بالا مونتاژ کنید. با این ابزار نمی‌توانید قدرت دقیق انگشتان دست را اندازه بگیرید اما تصویر خوبی از روند بهبودی به دست خواهید آورد. هربار اهرم را تا جایی که می‌توانید بکشید و سپس آن را با دست به حالت اولیه برگردانید. هر روز این با این ابزار کار کنید و سعی کنید اهرم را بیشتر از دفعه قبل بکشید. وقتی هم که اهرم را تا آخر کشیدید، کش ابزار ورزشی را با یک کش محکم تر جایگزین کنید.

نتیجه کار با این ابزارهای ورزشی و بازتوانی را با سایر کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید و اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی آنها دارید، ما را در جریان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی ابزار ورزشی مخصوص دست‌های آسیب دیده بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی ابزار ورزشی مخصوص دست‌های آسیب دیده بسازید
توضیح کوتاه
با این ابزارها می‌توانید تاثیرگذاری جلسات فیزیوتراپی دست تان را بیشتر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جاکارتی چرم را می آموزید. جاکارتی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که بدرد همه ما میخورد. اگر شما هم عادت ندارید کارت هایت...
آموزش ساخت : سربند و گردنبند مروارید بسازید... در این ساختنی دوباره سراغ ساخت زیورآلات شیک و ارزان رفته ایم و یک تکنیک ساده برای ساخت سربند و گردنبند مروارید را یاد می گیرید. برای ساخت این گردنبند ...
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک گلدان موزاییکی با همان مواد و روش مشابه را می آموزید. در این...
با کمترین ابزار و وسایل دستگاه شناوری مغناطیسی بسازید!... دستگاه شناوری مغناطیسی یکی از جالب ترین کاردستی های علمی است که می شود در خانه ساخت. این دستگاه، ابزاری است که می تواند اجسام را با کمک میدان مغناطیسی...
با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید... اگر می خواهید برای خودتان یا یکی از عزیزان تان سنجاق سر درست کنید، باید سراغ لباس ها و زیورآلات قدیمی تان بروید. ما در این ساختنی طرز ساخت سنجاق سر را...
آموزش ساخت اره رومیزی کوچک با اره گردبرد... اگر اهل ساخت وسایل چوبی یا کاردستی با چوب باشید، اره رومیزی یکی از وسایلی است که کارتان را خیلی ساده می کند. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید