خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید

دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کاور چرمی و جلد چرمی برای کتاب و دفتر را یاد گرفته اید. در این ساختنی می خواهیم بهتان یاد بدهیم چطور از ابتدا تا انتهای یک دفتر یادداشت چرمی را خودتان بسازید. به این ترتیب می توانید دفتر یادداشتی بسازید که همه چیزش طبق سلیقه و نیازهای خودتان است. از تعداد ورق ها و ابعادش گرفته تا جلد چرمی و طرح روی آن. پس با ساختنی همراه باشید

دفتر یادداشت چرمی بسازید
دفتر یادداشت چرمی بسازید

دفتر یادداشت چرمی که در این پست می سازیم، طراحی بسیار ساده ای دارد و به همین خاطر برای ساختش نیاز به هیچگونه مهارت چرم دوزی ندارید. فقط باید مراحل ساخت دفتر چرمی را با دقت دنبال کنید. هر جایی هم که بخواهید، می توانید طراحی دفتر را تغییر بدهید یا روی جلد را با روش نقاشی روی چرم تزیین کنید. در ضمن این جلد چرمی قابلیت این را دارد که چند کتاب یا دفتر را به صورت جدا از هم داخلش قرار بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت کاور چرمی
وسایل مورد نیاز برای ساخت کاور چرمی
 • چرم
 • موکت برش
 • گونیا
 • کاتر
 • پانچ چرم کوچک
 • چکش ابری
 • بند کشی
 • مداد
 • خط کش
 • تیغ

رنگ و نوع چرمی که انتخاب می کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد اما بهتر است از چرم های خیلی کلفت یا خیلی نازک استفاده نکنید. با انتخاب ضخامت متوسط، ساخت دفتر یادداشت چرمی ساده تر و دوامش هم بیشتر می شود.

گام دوم : چرم را ببرید و سوراخ کنید

در این مرحله باید چرم را اندازه بگیرید و ببرید. دفترهایی که در تصاویر بالا دیدید، ۲۱۵ در ۲۶۵ میلیمتر هستند. کاتر گرد برای بریدن چرم بهتر است اما همین کار را با کاتر معمولی هم می شود انجام داد.

در ساختنی بخوانید :  ساعت چرخ دنده ای خاص و متفاوت بسازید

بعد از اینکه چرم را در اندازه دلخواه بریدید، آن را از وسط نصف کنید و جای سوراخ ها را درست وسط چرم علامت بزنید. جای پنج سوراخ را علامت بزنید و آنها را با پانچ سوراخ کنید. اگر اندازه دفتر یادداشت چرمی را تغییر داده اید، باید تعداد سوراخ ها را هم به نسبت تغییر بدهید.

گام سوم : بند کشی را اضافه کنید

یک تکه بند کشی به طول دست تان ببرید و آن را از وسط تا کنید. بند را به همین شکل از سوراخ رد کنید تا یک قلاب ایجاد بشود. سپس دو سر طناب را از سوراخ های دو طرف سوراخ وسطی رد کنید. دقت کنید که حلقه بند پشت چرم همچنان باید سرجایش باقی مانده باشد. حالا یک کتاب داخل چرم قرار بدهید و طناب را محکم گره بزنید.با دقت در تصاویر و ویدیوی آموزشی راحت تر می توانید بند را به جلد چرمی اضافه کنید.

گام چهارم : ساخت دفتر یادداشت

وسایل مورد نیاز برای ساخت دفتر یادداشت
وسایل مورد نیاز برای ساخت دفتر یادداشت

اگر نمی خواهید برای داخل جلد چرمی از دفتر یا کتاب آماده استفاده کنید، باید خودتان دفتر یادداشت را بسازید. برای ساخت دفتر به وسایل زیر نیاز دارید:

 • مقوای ضخیم و مقاوم برای ساخت جلد
 • کاغذ
 • کاتر
 • گیره کاغذ بزرگ
 • چکش
 • سوراخ کن
 • نخ
 • سوزن
 • تیغ

کاغذهای داخل دفتر را با توجه به کارکردی که برای دفتر یادداشت چرمی در نظر گرفته اید، انتخاب کنید. میتوانید از کاغذ شطرنجی، خط دار یا سفید استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  قالب شیرینی با شکل و اندازه دلخواه تان بسازید

گام پنجم : کاغذها را تا کنید

برای ساخت دفتر یادداشت، کاغذها را از وسط تا کنید و سپس آنها را در دسته های سه تایی تقسیم کنید.

سپس باید کاغذها را در اندازه مناسب ببرید. اگر کاور چرمی را در ابعاد ۲۱۵ در ۲۶۵ میلیمتر ساخته اید، کاغذها را در ابعاد ۱۱۸ در ۲۴ میلیمتر ببرید. بریدن کاغذها با کاتر مخصوص کاغذ خیلی ساده تر است. هر تعداد برگه که لازم دارید، ببرید و سراغ مرحله بعد ساخت دفتر یادداشت چرمی بروید.

گام ششم : کاغذها را به کاور وصل کنید

ابتدا کاغذها را با گیره کاغذ روی کاور مقوایی ثابت کنید و سپس جای سوراخ ها را علامت بزنید. سپس روی علامت ها را با سوراخ کن فشار بدهید تا سوراخ ها ایجاد بشوند.

در نهایت هم باید کاغذها و کاور را بهم بدوزید. دوخت را از وسط شروع کنید و به سمت دو طرف حرکت کنید. دوباره از روی این دوخت به وسط دفتر یادداشت برگردید.

گام هفتم : جلد را مرتب کنید

حالا باید لبه های اضافی کاور مقوایی و کاغذها را ببرید. برای اینکار خط کش را روی قسمت دلخواه بگذارید و با چندبار حرکت کاتر آن را ببرید. ترفند بریدن این است که از تیغ تیز استفاده کنید و خیلی به کاتر فشار نیاورید. به این ترتیب کاغذها کاملاً بریده می شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ماشین مسابقه الکتریکی با وسایل ساده و ارزان

حالا می توانید دفتر یادداشتی که ساخته اید را داخل کاور چرمی بگذارید. برای اضافه کردن هر دفتر یادداشت، فقط باید یک بند کشی جدید به کاور چرمی اضافه کنید.

گام هشتم : لایه پارچه ای را اضافه کنید

با اضافه کردن یک لایه پارچه ای بین دفترها و کاور چرمی می توانید چند جیب هم برای دفتر یادداشت چرمی بسازید. برای ساخت این کاور پارچه ای، ابتدا چند تکه پارچه کرباس به اندازه دفتر یادداشت ببرید. چند تکه پارچه کوچک تر هم برای دوخت جیب ها ببرید.

گام نهم : لایه پارچه ای را بدوزید

بهتر است یک طرف لایه پارچه ای یک جیب بزرگ و طرف دیگر چند جیب کوچک قرار بدهید. اینطوری استفاده از جیب ها ساده تر می شود. تکه های لایه پارچه ای طرف راست و چپ را بصورت جداگانه بدوزید و سپس هر دو را به پارچه اصلی وصل کنید. وقتی جیب ها را می دوزید، حواستان باشد که باید لبه های دو طرف را کاملاً ببندید و فقط لبه بالایی را باز بگذارید. اینطوری مطمئن می شوید چیزی از داخل جیب ها بیرون نمی ریزد. همچنین می توانید یک لایه پارچه اضافی روی جیب ها قرار بدهید تا خیالتان از بابت وسایل داخل جیب های دفتر یادداشت کاملاً راحت بشود.

لایه پارچه را زیر دفترهای یادداشت بگذارید (نیازی به چسباندن یا دوختن هم نیست). حالا می توانید کارت، رسید، پول و حتی گوشی موبایل تان را هم داخل دفتر یادداشت چرمی بگذارید.

دفتر یادداشت چرمی آماده است

با ساخت این کاور چرمی می توانید همزمان چند دفتر یادداشت را داخل یک کاور بگذارید و هر وقت خواستید آنها را بیرون بیاورید. همچنین چند جیب اضافی برای نگه داشتن خرده ریزهایتان دارید. این دفتر یادداشت برای کسانی که هنوز به قلم های دیجیتال عادت نکرده اند، بهترین انتخاب است.

منبع

خلاصه مطلب
دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
در این آموزش هم ساخت دفتر یادداشت و هم ساخت جلد چرمی را یاد بگیرید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار... در این ساختنی طرز ساخت یک استند رومیزی را یاد می گیرید که می توانید لوگو، اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حک کنید. این استند رومیزی از چوب و پلکسی گلس س...
آموزش ساخت همزن مغناطیسی با قطعات ارزان و بازیافتی... همزمان مغناطیسی یکی از تجهیزات آزمایشگاه است که قیمت نسبتاً بالایی دارد و پیدا کردن اندازه های کوچک آن دشوار است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطو...
آموزش ساخت : برای کتاب هایتان جلد چرمی بسازید... در این ساختنی یک تکنیک ساده برای ساخت جلد چرمی برای کتاب هایتان را یاد می گیرید. با این تکنیک می توانید برای کتاب هایی که جلد کاغذی یا مقوایی دارند، ج...
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق مسافرتی را یاد می گیرید که با وسایل بدون استفاده ساخته می شوید. از این اجاق می توانید بصورت جداگانه استفاده کنید یا با ...
آموزش ساخت : لاجیک پروب برقی بسازید در این پست ساختنی قصد داریم ساخت یک ابزار مفید را به شما بیاموزیم. اگر به ساختنی های الکترونیکی علاقه دارید و آنها را دنبال می کنید، این ساختنی را از ...
شمارنده الکترونیکی معکوس با نمایشگر سون سگمنت بسازید... خیلی از کارهایی که برای ساخت پروژه های الکترونیکی انجام می دهیم، نیاز به زمانبندی دقیق دارند؛ مثلاً ساخت برد مدار چاپی. محاسبه مدت زمان قرار گرفتن برد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید