خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید

دفتر یادداشت چرمی با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کاور چرمی و جلد چرمی برای کتاب و دفتر را یاد گرفته اید. در این ساختنی می‌خواهیم بهتان یاد بدهیم چطور از ابتدا تا انتهای یک دفتر یادداشت چرمی‌را خودتان بسازید. به این ترتیب می‌توانید دفتر یادداشتی بسازید که همه چیزش طبق سلیقه و نیازهای خودتان است. از تعداد ورق‌ها و ابعادش گرفته تا جلد چرمی‌و طرح روی آن. پس با ساختنی همراه باشید

دفتر یادداشت چرمی‌بسازید
دفتر یادداشت چرمی‌بسازید

دفتر یادداشت چرمی‌که در این پست می‌سازیم، طراحی بسیار ساده ای دارد و به همین خاطر برای ساختش نیاز به هیچگونه مهارت چرم دوزی ندارید. فقط باید مراحل ساخت دفتر چرمی‌را با دقت دنبال کنید. هر جایی هم که بخواهید، می‌توانید طراحی دفتر را تغییر بدهید یا روی جلد را با روش نقاشی روی چرم تزیین کنید. در ضمن این جلد چرمی‌قابلیت این را دارد که چند کتاب یا دفتر را به صورت جدا از هم داخلش قرار بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ساخت کاور چرمی
وسایل مورد نیاز برای ساخت کاور چرمی
 • چرم
 • موکت برش
 • گونیا
 • کاتر
 • پانچ چرم کوچک
 • چکش ابری
 • بند کشی
 • مداد
 • خط کش
 • تیغ

رنگ و نوع چرمی‌که انتخاب می‌کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد اما بهتر است از چرم‌های خیلی کلفت یا خیلی نازک استفاده نکنید. با انتخاب ضخامت متوسط، ساخت دفتر یادداشت چرمی‌ساده تر و دوامش هم بیشتر می‌شود.

گام دوم : چرم را ببرید و سوراخ کنید

در این مرحله باید چرم را اندازه بگیرید و ببرید. دفترهایی که در تصاویر بالا دیدید، ۲۱۵ در ۲۶۵ میلیمتر هستند. کاتر گرد برای بریدن چرم بهتر است اما همین کار را با کاتر معمولی هم می‌شود انجام داد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک پاوربانک با باتری های اضافه درست کنید

بعد از اینکه چرم را در اندازه دلخواه بریدید، آن را از وسط نصف کنید و جای سوراخ‌ها را درست وسط چرم علامت بزنید. جای پنج سوراخ را علامت بزنید و آنها را با پانچ سوراخ کنید. اگر اندازه دفتر یادداشت چرمی‌را تغییر داده اید، باید تعداد سوراخ‌ها را هم به نسبت تغییر بدهید.

گام سوم : بند کشی را اضافه کنید

یک تکه بند کشی به طول دست تان ببرید و آن را از وسط تا کنید. بند را به همین شکل از سوراخ رد کنید تا یک قلاب ایجاد بشود. سپس دو سر طناب را از سوراخ‌های دو طرف سوراخ وسطی رد کنید. دقت کنید که حلقه بند پشت چرم همچنان باید سرجایش باقی مانده باشد. حالا یک کتاب داخل چرم قرار بدهید و طناب را محکم گره بزنید.با دقت در تصاویر و ویدیوی آموزشی راحت تر می‌توانید بند را به جلد چرمی‌اضافه کنید.

گام چهارم : ساخت دفتر یادداشت

وسایل مورد نیاز برای ساخت دفتر یادداشت
وسایل مورد نیاز برای ساخت دفتر یادداشت

اگر نمی‌خواهید برای داخل جلد چرمی‌از دفتر یا کتاب آماده استفاده کنید، باید خودتان دفتر یادداشت را بسازید. برای ساخت دفتر به وسایل زیر نیاز دارید:

 • مقوای ضخیم و مقاوم برای ساخت جلد
 • کاغذ
 • کاتر
 • گیره کاغذ بزرگ
 • چکش
 • سوراخ کن
 • نخ
 • سوزن
 • تیغ

کاغذهای داخل دفتر را با توجه به کارکردی که برای دفتر یادداشت چرمی‌در نظر گرفته اید، انتخاب کنید. میتوانید از کاغذ شطرنجی، خط دار یا سفید استفاده کنید.

گام پنجم : کاغذها را تا کنید

برای ساخت دفتر یادداشت، کاغذها را از وسط تا کنید و سپس آنها را در دسته‌های سه تایی تقسیم کنید.

سپس باید کاغذها را در اندازه مناسب ببرید. اگر کاور چرمی‌را در ابعاد ۲۱۵ در ۲۶۵ میلیمتر ساخته اید، کاغذها را در ابعاد ۱۱۸ در ۲۴ میلیمتر ببرید. بریدن کاغذها با کاتر مخصوص کاغذ خیلی ساده تر است. هر تعداد برگه که لازم دارید، ببرید و سراغ مرحله بعد ساخت دفتر یادداشت چرمی‌بروید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کمترین هزینه یک میز تاشو بسازید

گام ششم : کاغذها را به کاور وصل کنید

ابتدا کاغذها را با گیره کاغذ روی کاور مقوایی ثابت کنید و سپس جای سوراخ‌ها را علامت بزنید. سپس روی علامت‌ها را با سوراخ کن فشار بدهید تا سوراخ‌ها ایجاد بشوند.

در نهایت هم باید کاغذها و کاور را بهم بدوزید. دوخت را از وسط شروع کنید و به سمت دو طرف حرکت کنید. دوباره از روی این دوخت به وسط دفتر یادداشت برگردید.

گام هفتم : جلد را مرتب کنید

حالا باید لبه‌های اضافی کاور مقوایی و کاغذها را ببرید. برای اینکار خط کش را روی قسمت دلخواه بگذارید و با چندبار حرکت کاتر آن را ببرید. ترفند بریدن این است که از تیغ تیز استفاده کنید و خیلی به کاتر فشار نیاورید. به این ترتیب کاغذها کاملاً بریده می‌شوند.

حالا می‌توانید دفتر یادداشتی که ساخته اید را داخل کاور چرمی‌بگذارید. برای اضافه کردن هر دفتر یادداشت، فقط باید یک بند کشی جدید به کاور چرمی‌اضافه کنید.

گام هشتم : لایه پارچه ای را اضافه کنید

با اضافه کردن یک لایه پارچه ای بین دفترها و کاور چرمی‌می‌توانید چند جیب هم برای دفتر یادداشت چرمی‌بسازید. برای ساخت این کاور پارچه ای، ابتدا چند تکه پارچه کرباس به اندازه دفتر یادداشت ببرید. چند تکه پارچه کوچک تر هم برای دوخت جیب‌ها ببرید.

گام نهم : لایه پارچه ای را بدوزید

بهتر است یک طرف لایه پارچه ای یک جیب بزرگ و طرف دیگر چند جیب کوچک قرار بدهید. اینطوری استفاده از جیب‌ها ساده تر می‌شود. تکه‌های لایه پارچه ای طرف راست و چپ را بصورت جداگانه بدوزید و سپس هر دو را به پارچه اصلی وصل کنید. وقتی جیب‌ها را می‌دوزید، حواستان باشد که باید لبه‌های دو طرف را کاملاً ببندید و فقط لبه بالایی را باز بگذارید. اینطوری مطمئن می‌شوید چیزی از داخل جیب‌ها بیرون نمی‌ریزد. همچنین می‌توانید یک لایه پارچه اضافی روی جیب‌ها قرار بدهید تا خیالتان از بابت وسایل داخل جیب‌های دفتر یادداشت کاملاً راحت بشود.

در ساختنی بخوانید :  چراغ خواب کودک با اکشن فیگور دلخواه تان بسازید

لایه پارچه را زیر دفترهای یادداشت بگذارید (نیازی به چسباندن یا دوختن هم نیست). حالا می‌توانید کارت، رسید، پول و حتی گوشی موبایل تان را هم داخل دفتر یادداشت چرمی‌بگذارید.

دفتر یادداشت چرمی‌آماده است

با ساخت این کاور چرمی‌می‌توانید همزمان چند دفتر یادداشت را داخل یک کاور بگذارید و هر وقت خواستید آنها را بیرون بیاورید. همچنین چند جیب اضافی برای نگه داشتن خرده ریزهایتان دارید. این دفتر یادداشت برای کسانی که هنوز به قلم‌های دیجیتال عادت نکرده اند، بهترین انتخاب است.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
دفتر یادداشت چرمی‌با رنگ و اندازه دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
در این آموزش هم ساخت دفتر یادداشت و هم ساخت جلد چرمی‌را یاد بگیرید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با PVC تفنگ بادی دولول بسازید!... اگر همیشه آرزوی داشتن یک تفنگ بادی داشته اید اما بخاطر قیمت بالا نتوانسته اید به آرزویتان برسید، دست بکار شوید و با لوله PVC یک تفنگ بادی دولول بسازید...
آموزش ساخت : چطور سروو موتور را با ریموت کنترل کنیم؟... سروو موتور در بسیاری از پروژه های الکترونیکی – بویژه ساخت ماشین و ربات - کاربرد دارد. در بسیاری از ساختنی های این سایت از سروو موتور استفاده شده است. ...
آموزش ساخت : چراغ خواب دیواری بسازید وسایل نور و روشنایی از مهمترین اجزای دکوراسیون هر اتاقی هستند و انتخاب آنها نیاز به دقت بالایی دارد. اگر دنبال چراغی باشید که افکت نوری غیر مستقیم باش...
آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید... این کتابخانه دیواری بهترین هدیه ای است که میتوانید به طرفداران بتمن بدهید. اندازه این کتابخانه دیواری طوری است که برای کتاب های کوچک یا دیسک های فشرده...
آموزش ساخت : با سکه های قدیمی حلقه درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با سکه های قدیمی حلقه درست کنید. ساخت حلقه با این روش بسیار ساده است اما کمی طول می کشد. پس باید صبر و حوصله زی...
آموزش ساخت : برای کابینت کشوی چوبی بسازید... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید آموزش های لازم برای ساخت یک دست کابینت آشپزخانه کامل را پیدا کنید. چه کابینت های معمولی و چه کابینت هایی که کارک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مخزن اسید و ترکیبات شیمیایی مخصوص ساخت PCB بسازید

ساخت PCB یا برد مدار چاپی روش‌های مختلفی دارند اما استفاده از اسید و ترکیبات …

پاسخ دهید