خانه / چگونه بسازیم / با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید

با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید

در این آموزش طرز ساخت یک ساعت رومیزی چراغ دار را یاد می گیرید. به سختی می توان گفت چیزی که در این پست ساختش را یاد می گیرید، ساعت رومیزی چراغ دار است یا چراغ رومیزی ساعت دار! فرقی نمی کند چطور به این ساختنی نگاه کنید؛ در هر صورت با یک تیر دو نشان می زنید.

این ساعت رومیزی چراغ دار با ابزاری مثل پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساخته می شود. البته می توانید از فایل های موجود در پست استفاده کنید و این قطعات را با ابزارهای ساده تر بسازید یا از قطعات آماده استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک ساعت معمولی
  • لامپ با کابل آماده
  • چوب – می توانید از هر جنس و طرحی که می خواهید استفاده کنید
  • پرینتر سه بعدی
  • دستگاه برش لیزری
  • نرم افزارهای Illustator و SolidWorks

گام دوم : ساعت را آماده کنید

برای ساخت ساعت رومیزی به یک مکانیزم ساعت سالم نیاز دارید. این مکانیزم را می توانید از ساعت های بدون استفاده جدا کنید یا یک ساعت ارزان بخرید.

برای جدا کردن مکانیزم ساعت، ابتدا باید بدنه را باز کنید. سپس عقربه ها را جدا کنید، پیچ های موتور ساعت را باز کنید و سپس خود مکانیزم را بیرون بیاورید.

حالا مکانیزم و عقربه های مورد نیاز برای ساخت ساعت رومیزی چراغ دار را دارید. می توانید از همین عقربه ها استفاده کنید یا خودتان عقربه ها را طراحی و پرینت کنید. اگر خودتان عقربه ها را طراحی می کنید، باید آنها را متناسب با اندازه مکانیزم ساعت طراحی کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

گام سوم : عقربه های جدید را طراحی کنید

برای طراحی عقربه های جدید ابتدا باید عقربه های اصلی مکانیزم را اندازه بگیرید. سپس عقربه های جدید را در نرم افزارهایی مثل SolidWorks طراحی کنید.

گام چهارم : لامپ را آماده کنید

برای ساخت ساعت رومیزی چراغ دار، فقط به کابل و سرپیچ نیاز دارید. اگر نتوانستید در فروشگاه فقط این دو قطعه را پیدا کنید، می توانید یک لامپ رومیزی ارزان بخرید و سرپیچ و کابل آن را استفاده کنید. همانطور که در تصاویر بالا می بینید ما همین کار را کردیم.

با ابزار مناسب – مثلاً یک چکش – بدنه چراغ را بشکنید و قطعات مورد نیاز را جدا کنید.

گام پنجم : عقربه ها را پرینت کنید

عقربه هایی که طراحی کرده اید را با پرینتر سه بعدی بسازید. در تصاویر بالا می توانید تنظیمات پرینتر سه بعدی را ببینید (البته ممکن است لازم باشد این تنظیمات را متناسب با متریالی که استفاده کنید، تغییر بدهید).

گام ششم : بدنه ساعت را بسازید

مکعبی که در تصاویر بالا می بینید، بدنه اصلی ساعت رومیزی است. بدنه از شش تکه چوب مکعبی ساخته می شود که بخاطر نحوه برش براحتی داخل هم فرو می روند. برای طراحی مکعب می توانید از این وب سایت استفاده کنید و الگو را بسازید. کار با این وب سایت بسیار ساده است؛ فقط باید اندازه مورد نظرتان را وارد کنید تا الگو بلافاصله ساخته بشود.

بعد از اینکه الگو را با ابزار معرفی شده ساختید، باید آن را کمی تغییر بدهید. طوری که بالای مکعب با یک لولا باز بشود. برای اینکه بدنه ساعت رومیزی خیلی ساده نباشد، از این وب سایت استفاده کنید و یکی از الگوهایش را انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید !

وقتی طرح دلخواه تان را برای بدنه پیدا کردید، الگو و طرح را در نرم افزار Adobe Illustrator باز کنید. تنظیمات نهایی را روی جعبه پیاده کنید و فایل های مناسب دستگاه برش لیزری آماده کنید.

حالا همه قطعات ساعت رومیزی آماده است و می توانید مونتاژ را شروع کنید.

گام هفتم : لامپ را اضافه کنید

برای نصب لامپ، ابتدا باید یک سوراخ برای رد شدن سیم دریل کنید. اگر طرح شما هم روزنه دارد (مثل چیزی که در تصویر می بینید)، نیازی به دریل کردن سوراخ نیست و فقط باید یک روزنه را به قدری بزرگ کنید که سیم راحت از آن رد بشود. این سوراخ یا روزنه را روی پنل پشتی مکعب ایجاد کنید.

برای ثابت کردن لامپ و سرپیچ می توانید از پایه های مخصوص استفاده کنید. پایه فلزی که در تصاویر بالا می بینید از یک چراغ رومیزی قدیمی جدا شده است. بعد از اینکه چنین پایه ای پیدا کردید – یا خودتان یکی ساختید – اندازه اش را برای بدنه تنظیم کنید. سپس آن را با چسب حرارتی به پنل کف بدنه ساعت بچسبانید.

گام هشتم : پنل های بدنه را بهم بچسبانید

برای چسباندن پنل های بدنه از چسب چوب استفاده می کنیم. حتماً باید چسب را با چاقو روی لبه های پنل ها پخش کنید. نیازی هم نیست از چسب زیادی استفاده کنید؛ همین قدر که مطمئن بشوید پنل ها از هم جدا نمی شوند کافی است.

گام نهم : لولاها را نصب کنید

برای اینکه بتوانید لامپ و باتری ساعت را عوض کنید، باید پنل بالایی بدنه ساعت رومیزی را با لولا وصل کنید. نحوه اتصال لولاها به نوع لولایی که خریده اید، بستگی دارد. اما نکته مهم این است که وقتی میخ ها را به چوب می زنید، چوب ترک برندارید و نشکند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ ایستاده جالب و متفاوت بسازید

وقتی میخ ها را سرجایشان زدید و لولاها را وصل کردید، باید سرشان که از بدنه ساعت بیرون زده را ببرید. اگر نتوانستید میخ ها را دقیقاً از لبه ببرید، اشکالی ندارد.

گام دهم : مکانیزم ساعت را وصل کنید

برای نصب مکانیزم ساعت از پیچ و مهره استفاده می کنیم. کافی است مکانیزم ساعت را روی سوراخی که برایش تعبیه کردید، قرار بدهید و مهره را به پیچ ببندید. ممکن است لازم باشد عقربه ها را به صورت جداگانه به بدنه ساعت وصل کنید. نحوه اتصال به نوع مکانیزم و عقربه های ساعت بستگی دارد.

ساعت رومیزی چراغ دار آماده است

حالا می توانید از ساعت رومیزی چراغ دار به بهترین شکل استفاده کنید. می توانید بدنه چوبی ساعت رومیزی را رنگ کنید یا برایش پایه بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید
توضیح کوتاه
با این ساختنی صاحب یک چراغ و یک ساعت رومیزی جدید می شوید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی شیک و با دوام بسازید... وقتی می خواهید به دیگران انگشتر یا حلقه هدیه بدهید، انتخاب جعبه حلقه به اندازه انتخاب خود حلقه اهمیت دارد. اگر دنبال یک جعبه حلقه چوبی هستید، این جعبه...
با توپ فلزی ساعت رومیزی شیک و متفاوت بسازید... خیلی از ما از توپ های فلزی یا آینه ای برای تزیین روی میزمان استفاده می کنیم. در این ساختنی به شما یاد می دهیم کارکرد این توپ های فلزی را بیشتر کنید و ...
آموزش ساخت : با فلاپی پایه لپ تاپ و تبلت درست کنید... دوره فلاپی دیسک ها خیلی وقت است که سر آمده اما هنوز در بسیاری از خانه ها چندتایی فلاپی پیدا میشود. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور با این فلا...
آموزش ساخت : رخت آویز سیمانی بسازید شاید استفاده از سیمان برای ساخت وسایل تزیینی ایده جالبی بنظر نیاید؛ اما بیشتر اوقات اینطور نیست. بستگی دارد وسایل سیمانی را در چه فضایی قرار بدهید. ظا...
با ماژیک پفی تابلوی شیشه ای سه بعدی با طرح دلخواه‌تان بسازید... ساخت تابلوی تزیینی کار پیچیده ای نیست و نیاز به مهارت های هنری ویژه ندارد. کافی است با چشم خلاق به وسایلی که در خانه دارید، نگاه کنید. مثلاً ماژیک پفی...
ساخت دسته چاقو با طناب پاراکورد ؛ کاربردی و کم هزینه... طناب پاراکورد برای کسانی که اهل کوهنوری هستند، بسیار آشناست. اگر کوهنورد حرفه‌ای باشید، حتماً بافت طناب پاراکورد را بلدید. در این ساختنی می خواهیم ساخ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید