خانه / چگونه بسازیم / با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید

با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید

در این آموزش طرز ساخت یک ساعت رومیزی چراغ دار را یاد می‌گیرید. به سختی می‌توان گفت چیزی که در این پست ساختش را یاد می‌گیرید، ساعت رومیزی چراغ دار است یا چراغ رومیزی ساعت دار! فرقی نمی‌کند چطور به این ساختنی نگاه کنید؛ در هر صورت با یک تیر دو نشان می‌زنید.

این ساعت رومیزی چراغ دار با ابزاری مثل پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساخته می‌شود. البته می‌توانید از فایل‌های موجود در پست استفاده کنید و این قطعات را با ابزارهای ساده تر بسازید یا از قطعات آماده استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک ساعت معمولی
  • لامپ با کابل آماده
  • چوب – می‌توانید از هر جنس و طرحی که می‌خواهید استفاده کنید
  • پرینتر سه بعدی
  • دستگاه برش لیزری
  • نرم افزارهای Illustator و SolidWorks

گام دوم : ساعت را آماده کنید

برای ساخت ساعت رومیزی به یک مکانیزم ساعت سالم نیاز دارید. این مکانیزم را می‌توانید از ساعت‌های بدون استفاده جدا کنید یا یک ساعت ارزان بخرید.

برای جدا کردن مکانیزم ساعت، ابتدا باید بدنه را باز کنید. سپس عقربه‌ها را جدا کنید، پیچ‌های موتور ساعت را باز کنید و سپس خود مکانیزم را بیرون بیاورید.

حالا مکانیزم و عقربه‌های مورد نیاز برای ساخت ساعت رومیزی چراغ دار را دارید. می‌توانید از همین عقربه‌ها استفاده کنید یا خودتان عقربه‌ها را طراحی و پرینت کنید. اگر خودتان عقربه‌ها را طراحی می‌کنید، باید آنها را متناسب با اندازه مکانیزم ساعت طراحی کنید.

گام سوم : عقربه‌های جدید را طراحی کنید

برای طراحی عقربه‌های جدید ابتدا باید عقربه‌های اصلی مکانیزم را اندازه بگیرید. سپس عقربه‌های جدید را در نرم افزارهایی مثل SolidWorks طراحی کنید.

گام چهارم : لامپ را آماده کنید

برای ساخت ساعت رومیزی چراغ دار، فقط به کابل و سرپیچ نیاز دارید. اگر نتوانستید در فروشگاه فقط این دو قطعه را پیدا کنید، می‌توانید یک لامپ رومیزی ارزان بخرید و سرپیچ و کابل آن را استفاده کنید. همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید ما همین کار را کردیم.

با ابزار مناسب – مثلاً یک چکش – بدنه چراغ را بشکنید و قطعات مورد نیاز را جدا کنید.

گام پنجم : عقربه‌ها را پرینت کنید

عقربه‌هایی که طراحی کرده اید را با پرینتر سه بعدی بسازید. در تصاویر بالا می‌توانید تنظیمات پرینتر سه بعدی را ببینید (البته ممکن است لازم باشد این تنظیمات را متناسب با متریالی که استفاده کنید، تغییر بدهید).

گام ششم : بدنه ساعت را بسازید

مکعبی که در تصاویر بالا می‌بینید، بدنه اصلی ساعت رومیزی است. بدنه از شش تکه چوب مکعبی ساخته می‌شود که بخاطر نحوه برش براحتی داخل هم فرو می‌روند. برای طراحی مکعب می‌توانید از این وب سایت استفاده کنید و الگو را بسازید. کار با این وب سایت بسیار ساده است؛ فقط باید اندازه مورد نظرتان را وارد کنید تا الگو بلافاصله ساخته بشود.

بعد از اینکه الگو را با ابزار معرفی شده ساختید، باید آن را کمی‌تغییر بدهید. طوری که بالای مکعب با یک لولا باز بشود. برای اینکه بدنه ساعت رومیزی خیلی ساده نباشد، از این وب سایت استفاده کنید و یکی از الگوهایش را انتخاب کنید.

وقتی طرح دلخواه تان را برای بدنه پیدا کردید، الگو و طرح را در نرم افزار Adobe Illustrator باز کنید. تنظیمات نهایی را روی جعبه پیاده کنید و فایل‌های مناسب دستگاه برش لیزری آماده کنید.

حالا همه قطعات ساعت رومیزی آماده است و می‌توانید مونتاژ را شروع کنید.

گام هفتم : لامپ را اضافه کنید

برای نصب لامپ، ابتدا باید یک سوراخ برای رد شدن سیم دریل کنید. اگر طرح شما هم روزنه دارد (مثل چیزی که در تصویر می‌بینید)، نیازی به دریل کردن سوراخ نیست و فقط باید یک روزنه را به قدری بزرگ کنید که سیم راحت از آن رد بشود. این سوراخ یا روزنه را روی پنل پشتی مکعب ایجاد کنید.

برای ثابت کردن لامپ و سرپیچ می‌توانید از پایه‌های مخصوص استفاده کنید. پایه فلزی که در تصاویر بالا می‌بینید از یک چراغ رومیزی قدیمی‌جدا شده است. بعد از اینکه چنین پایه ای پیدا کردید – یا خودتان یکی ساختید – اندازه اش را برای بدنه تنظیم کنید. سپس آن را با چسب حرارتی به پنل کف بدنه ساعت بچسبانید.

گام هشتم : پنل‌های بدنه را بهم بچسبانید

برای چسباندن پنل‌های بدنه از چسب چوب استفاده می‌کنیم. حتماً باید چسب را با چاقو روی لبه‌های پنل‌ها پخش کنید. نیازی هم نیست از چسب زیادی استفاده کنید؛ همین قدر که مطمئن بشوید پنل‌ها از هم جدا نمی‌شوند کافی است.

گام نهم : لولاها را نصب کنید

برای اینکه بتوانید لامپ و باتری ساعت را عوض کنید، باید پنل بالایی بدنه ساعت رومیزی را با لولا وصل کنید. نحوه اتصال لولاها به نوع لولایی که خریده اید، بستگی دارد. اما نکته مهم این است که وقتی میخ‌ها را به چوب می‌زنید، چوب ترک برندارید و نشکند.

وقتی میخ‌ها را سرجایشان زدید و لولاها را وصل کردید، باید سرشان که از بدنه ساعت بیرون زده را ببرید. اگر نتوانستید میخ‌ها را دقیقاً از لبه ببرید، اشکالی ندارد.

گام دهم : مکانیزم ساعت را وصل کنید

برای نصب مکانیزم ساعت از پیچ و مهره استفاده می‌کنیم. کافی است مکانیزم ساعت را روی سوراخی که برایش تعبیه کردید، قرار بدهید و مهره را به پیچ ببندید. ممکن است لازم باشد عقربه‌ها را به صورت جداگانه به بدنه ساعت وصل کنید. نحوه اتصال به نوع مکانیزم و عقربه‌های ساعت بستگی دارد.

ساعت رومیزی چراغ دار آماده است

حالا می‌توانید از ساعت رومیزی چراغ دار به بهترین شکل استفاده کنید. می‌توانید بدنه چوبی ساعت رومیزی را رنگ کنید یا برایش پایه بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی و دستگاه برش لیزری ساعت رومیزی چراغ دار بسازید
توضیح کوتاه
با این ساختنی صاحب یک چراغ و یک ساعت رومیزی جدید می‌شوید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید... اگر یک استودیوی کوچک خانگی دارید که صدای خودتان یا سازتان را در آن ضبط می کنید، باید یک میکروفون استریو هم داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت میکرفون...
آموزش ساخت : با گل های مورد علاقه تان تل سر درست کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک تل سر با گل های طبیعی را یاد می گیرید. از این تل سر می توانید در جشن ها و مهمانی های مختلف استفاده کنید. این نوع تل سر بیشتر...
با وسایل ساده دستگاه سوسیس ساز خانگی بسازید... اگر شما هم جزو کسانی هستید که حتی به برندهای معتبر فرآورده های گوشتی اعتماد ندارید، احتمالاً خیلی وقت است سوسیس نخورده اید! در این ساختنی یک راه حل سا...
وسایل کنسول بازی تان را داخل میز قهوه خوری بگذارید!... بیشتر کسانی که وقت زیادی را صرف بازی با کنسول می کنند، یک مشکل مشترک دارند : وسایل و دسته ها را کجا بگذاریم؟ اگر به فکر این هستید که برای دسته ها و هد...
آموزش ساخت : گلدان مرمر بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت گلدان با سنگ مرمر را یاد می گیرید. گلدان مرمر برتری های زیای نسبت به گلدان های سیمانی و معمولی دارند. یکی از مهمترین برتری ...
دستور تهیه : سس سالسای خانگی درست کنید اگر طرفدار سس سالسا هستید، این دستور تهیه را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور سس سالسای خانگی و اختصاصی خودتان را درست کنید. سس ساسای خانگی چند مزیت مهم ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید